Donanım desteği iyi olan bir Linux dağıtımı mı arıyorsunuz ? Manjaro Linux'u deneyin

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu konuyu açmamdaki sebep geçen telegramda tanıştığım bir abla bilgisayarına Ubuntu kurmak istedi ancak güncel Nvidia kartını bilgisayarı desteklemedi. Sonuçta siyah ekranda kaldı. Burada belki bu ablaya Fedora da önerebilirdim ve belki çalışırdı da. Ama burada farklı bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Macbook'u olanlar bilir ki Linux dağıtımları Mac donanımında özellikle Wifi kartlarını çalıştırmakta zorlanırlar. Sürücüleri çoğunlukla elle kurmamız gerekir. Ancak Manjaro ile Wifi sürücüleri ön yüklü geliyor. Dolayısıyla daha az uğraşıyorsunuz :) Sadece bu da değil. Manjaro donanım tanıma sihirbazı ile grafik kartı sürücülerini yükleyebileceğiniz gibi kurulumda sahipli sürücüleri kullanı seçerek de kurulum ekranında dahi test edebilirsiniz :)

Screenshot from 2017-08-26 22-27-00.png

manjaro 17.0.2 installation 1.png

Eğer ki kurulumda sahipli sürücüler ile kurulum yapmak isterseniz tek yapmanız gereken resimedki driver=free bölümüne gelip seçeneklerden onu non-free (özgür olmayan/sahipli) şeklinde değiştirin :)

Manjaro kendi özelleştirilmiş kernellerini kullanır. Kerneller arasında geçiş yapmak çok kolaydır. Manjaro donanım tanıma sihirbazı işimizi sadece bir kaç tıklama kadar kolaya indirger :)

Screenshot from 2017-08-26 22-27-13.png

Windows ile dual boot mu yapmak istiyorsunuz ? Sadece local time'ı seçin. Kod yazmaya gerek yok :)

Screenshot from 2017-08-26 22-29-08.png

Eğer yeni kernel bir şeyleri bozduysa sadece eskisine geri dönün ve istemediğiniz kernel versiyonlarını sistemde yer açmak için kaldırabilirsiniz bile.

Güncel kernel kullanırsanız güncel donanıma da daha iyi destek alırsınız. Hepinize kolay gelsin :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Günümüzün Pardus'u. Pardus'da bu konuda oldukça yetenekliydi ve adı sanı duyulmamış garip donanımlarımı bir Pardus çalıştırabiliyordu. Avrupa ve Amerika dışındaki, donanımın gramının altınla satıldığı ülkelerde bu donanım desteği konusu fazlasıyla önemli. Neyse yorum olsun diye yazdım.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Bu konuyu açmamdaki sebep geçen telegramda tanıştığım bir abla bilgisayarına Ubuntu kurmak istedi ancak güncel Nvidia kartını bilgisayarı desteklemedi. Sonuçta siyah ekranda kaldı. Burada belki bu ablaya Fedora da önerebilirdim ve belki çalışırdı da. Ama burada farklı bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Macbook'u olanlar bilir ki Linux dağıtımları Mac donanımında özellikle Wifi kartlarını çalıştırmakta zorlanırlar. Sürücüleri çoğunlukla elle kurmamız gerekir. Ancak Manjaro ile Wifi sürücüleri ön yüklü geliyor. Dolayısıyla daha az uğraşıyorsunuz :) Sadece bu da değil. Manjaro donanım tanıma sihirbazı ile grafik kartı sürücülerini yükleyebileceğiniz gibi kurulumda sahipli sürücüleri kullanı seçerek de kurulum ekranında dahi test edebilirsiniz :)

Ekli dosyayı görüntüle 26884
Ekli dosyayı görüntüle 26887
Eğer ki kurulumda sahipli sürücüler ile kurulum yapmak isterseniz tek yapmanız gereken resimedki driver=free bölümüne gelip seçeneklerden onu non-free (özgür olmayan/sahipli) şeklinde değiştirin :)

Manjaro kendi özelleştirilmiş kernellerini kullanır. Kerneller arasında geçiş yapmak çok kolaydır. Manjaro donanım tanıma sihirbazı işimizi sadece bir kaç tıklama kadar kolaya indirger :)

Ekli dosyayı görüntüle 26885

Windows ile dual boot mu yapmak istiyorsunuz ? Sadece local time'ı seçin. Kod yazmaya gerek yok :)

Ekli dosyayı görüntüle 26886

Eğer yeni kernel bir şeyleri bozduysa sadece eskisine geri dönün ve istemediğiniz kernel versiyonlarını sistemde yer açmak için kaldırabilirsiniz bile.

Güncel kernel kullanırsanız güncel donanıma da daha iyi destek alırsınız. Hepinize kolay gelsin :)

Arch Linux ve Arch Linux tabanlı diğer dağıtımlardan her zaman korkmuşumdur. Ama artık geçmenin vakti geldi. Elveda Ubuntu, Merhaba Manjaro...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Arch Linux ve Arch Linux tabanlı diğer dağıtımlardan her zaman korkmuşumdur. Ama artık geçmenin vakti geldi. Elveda Ubuntu, Merhaba Manjaro...
Manjaro oldukça kararlı bir dağıtım. Kullanımı ve kişiselleştirmesi, ayarlaması kolay. En güzel yanı da şu zamana kadar rastladığın en hafif dağıtımlardan birisi. GNOME Shell 540MB ram yiyor sadece. Minimal Shell falan değil. Tam fonksiyonlu GNOME sadece 540MB yiyor. Bu rakam diğer dağıtımlarda 800 altına inmez, bilirsin :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Manjaro oldukça kararlı bir dağıtım. Kullanımı ve kişiselleştirmesi, ayarlaması kolay. En güzel yanı da şu zamana kadar rastladığın en hafif dağıtımlardan birisi. GNOME Shell 540MB ram yiyor sadece. Minimal Shell falan değil. Tam fonksiyonlu GNOME sadece 540MB yiyor. Bu rakam diğer dağıtımlarda 800 altına inmez, bilirsin :)
*öhöm*
Screenshot_20170831_205050.png

35 MB farkı da KDE'nin açık ara daha kaliteli olmasına verelim.

Kısaca: Debiş Über Alles
Systemd yerine başka bir şey kursak herhalde kuş gibi olacak sistem

Son düzenleme:

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69

Evet, Ubuntu 17.04 sağolsun takas alanı kaldırıldı ve RAM kullanımı 1.5 GB'a kadar ulaştı. Hiçbir program açık değil. Gnome Shell 1.5 GB RAM yiyor bildiğin. Canonical, iyi misin? o_O

Manjaro'yu kurmak için sabırsızlanıyorum da bayram yüzünden şehirdışındayım. Eve geleyim de Manjaro KDE kurayım. Xfce bana çok sıkıcı geliyor. Böyle grafikli grafikli olması lazım. Zaten makine fena değil. Kaldırır herhalde. :p

Bu arada @eronis hocam, Manjaro'nun boot süresi ne kadar olur 250gb hdd'de? Bu Ubuntu'nun açılışı 1,5 dakika oluyor. Ve gittikçe süre artıyor. :mad:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Evet, Ubuntu 17.04 sağolsun takas alanı kaldırıldı ve RAM kullanımı 1.5 GB'a kadar ulaştı. Hiçbir program açık değil. Gnome Shell 1.5 GB RAM yiyor bildiğin. Canonical, iyi misin? o_O

Manjaro'yu kurmak için sabırsızlanıyorum da bayram yüzünden şehirdışındayım. Eve geleyim de Manjaro KDE kurayım. Xfce bana çok sıkıcı geliyor. Böyle grafikli grafikli olması lazım. Zaten makine fena değil. Kaldırır herhalde. :p

Bu arada @eronis hocam, Manjaro'nun boot süresi ne kadar olur 250gb hdd'de? Bu Ubuntu'nun açılışı 1,5 dakika oluyor. Ve gittikçe süre artıyor. :mad:
Çok kısa sürede açılır da, Ubuntu systemd ile o kadar yavaş açılıyorsa SysV ile kaç yıla açılır kim bilir :p Harbi, niye o kadar yavas?

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Çok kısa sürede açılır da, Ubuntu systemd ile o kadar yavaş açılıyorsa SysV ile kaç yıla açılır kim bilir :p Harbi, niye o kadar yavas?
Bilmiyorum yaklaşık 1 dakikada açılırdı, bu hale nasıl geldi bilmiyorum. Manjaro beni üzmez umarım.
Aynı sabit diskte 2 işletim sistemi var: Windows 10 ve Ubuntu. Windows 10 çok hızlı açılıyor. Ama Ubuntu, böyle işte...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bilmiyorum yaklaşık 1 dakikada açılırdı, bu hale nasıl geldi bilmiyorum. Manjaro beni üzmez umarım.
Aynı sabit diskte 2 işletim sistemi var: Windows 10 ve Ubuntu. Windows 10 çok hızlı açılıyor. Ama Ubuntu, böyle işte...
Son kullanıcıya Ubuntu önermek Linuxa ihanettir.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Eski diye mi bu kadar az kaynak yiyor ?
sistem eski değil ki kernel 4.10 çalışıyor üzerinde, sistemde gereksiz hiçbirşey çalışmıyor Slackware in en temel özelliği bu sade yalın stabil güncel...
Birazda ben oynadım tabii ki :D.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Üstad sataşma olarak algılama lütfen slack ve kde...
Ekli dosyayı görüntüle 27286
Ver hocam elinizi öpeyim. Lakin Slack'tan değil de KDE4'ün kerameti gibi geliyor bana. Akonadi ve Nepomuk kapatılınca zaten bir epey bir dize geliyor. Birde görünüşe göre efektler de kapanmış. Beni koyun bende o kadar az kaynak yerim yani :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ver hocam elinizi öpeyim. Lakin Slack'tan değil de KDE4'ün kerameti gibi geliyor bana. Akonadi ve Nepomuk kapatılınca zaten bir epey bir dize geliyor. Birde görünüşe göre efektler de kapanmış. Beni koyun bende o kadar az kaynak yerim yani :D
animsyonları efektleri bilerek kapatiyorum hızlı çalışması için. kullandığınız dağıtımda akonadi, nepomuk ve efektkleri kpatatıp dener misiniz?
--- Gönderi Güncellendi ---
görmeniz için efectleri açtım pek birşey değişmedi 380 MB Ram kullanımı.

kde1.png

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE'de 1-2 ayar değiştiriyorum, BAM ! Çöküyor :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Harbiden çöküyor :D
Laptopta Debiş, masaüstünde Pisi 2 RC yüklü. İkisi de tıkır tıkır çalışıyor, çöktüğüne şahit olmadım. Bunun dışında KDE5i OpenSuSE ve Chakra diye bir dağıtımda denemiştim daha önce. Opensuse tirtti da Chakra da taş gibi gidiyordu. Dağıtım önemli yanı :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
KDE'de 1-2 ayar değiştiriyorum, BAM ! Çöküyor :D
Bu durum doğrudan kullandığınız dağıtımın kalitesini gösteriyor, Debian, Redhat veya Slacware gibi stabil dağıtımlarda bu tarz çökmeleri yaşamazsınız.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu durum doğrudan kullandığınız dağıtımın kalitesini gösteriyor, Debian, Redhat veya Slacware gibi stabil dağıtımlarda bu tarz çökmeleri yaşamazsınız.
Hocam slackta kde4 yok mu? KDE 4 çökmez tabii.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam slackta kde4 yok mu? KDE 4 çökmez tabii.
slackware de stabil çalışmayan hiçbir yazılım dahil edilmez kde 5 de olsa kernel 4.15 de olsa. stabil hale gelirse o zaman dahil olur debian da bu şekildedir.

ama sizin için kde 5 kurup deneyeceğim maksat fantazi olsun :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
slackware de stabil çalışmayan hiçbir yazılım dahil edilmez kde 5 de olsa kernel 4.15 de olsa. stabil hale gelirse o zaman dahil olur debian da bu şekildedir.

ama sizin için kde 5 kurup deneyeceğim maksat fantazi olsun :)
Teşekkür ederim. Kafamı karıştırmıştı resmi olarak KDE4 var olduğu için.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
kurdum üstadım sonuç aşağıdaki gibi oldu daha önce mint, manjaro ve KaOS da kde 5 kullanmıştım Slack gene şaşırtmadı hepsinden daha akıcı ve performanslı çalışıyor, henüz ince ayar yapmadım ram kullanımı açılışta 440 MB civarı printscreene basınca 453 e çıktı, kde4 e nazaran biraz fazla tabii...

kde5.png

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
kurdum üstadım sonuç aşağıdaki gibi oldu daha önce mint, manjaro ve KaOS da kde 5 kullanmıştım Slack gene şaşırtmadı hepsinden daha akıcı ve performanslı çalışıyor, henüz ince ayar yapmadım ram kullanımı açılışta 440 MB civarı printscreene basınca 453 e çıktı, kde4 e nazaran biraz fazla tabii...

Ekli dosyayı görüntüle 27383
Çalışan sistemi bozduracaksınız 100 MB ram için.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
-
Çalışan sistemi bozduracaksınız 100 MB ram için.
Yıllardır kullanıyorum ben slackware'i ilk geçişte eziyet gibi gelebilir deneyecekseniz de sisteminizi bozmadan deneyin derim.
Aslında hep Slack - Debian arasında kalıyorum ikisi de iyi dağıtımlar.Servera debian 9 kurdum çok tatlı çalışıyor debianın nimetlerinden faydalanıyorum :).
Laptopta Slack kullanmamın nedeni de yeni çıkan kernel versiyonlarını ve farklı programları derleyerek kuruyorum. Debianda kernel derleyip kullanıcam derseniz biraz uğraştırıyor o yüzden tercih etmiyorum evde. Program derleyecekseniz slack gerçekten iyi, sizi üzmez KDE 5'i bile kaynaktan derleyip kursammı diye düşündüm :D 9-10 saat derlemesi sürer en az delilik tabii vazgeçtim hazır derlenmişi var nasıl olsa.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
@darkstar mesleğiniz nedir hocam ?
Ülkede genelde server için centos tercih ediliyor, ben öyle gözlemledim en azından, sizin debian seçmenizde bir kriter var mı ?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
@darkstar mesleğiniz nedir hocam ?
Ülkede genelde server için centos tercih ediliyor, ben öyle gözlemledim en azından, sizin debian seçmenizde bir kriter var mı ?
Centos kötü değil tabii ki, debian kurmasam muhtemelen kuracağım dağıtımlardan biri olurdu.

Centos RHEL in kaynak kodlarından derleniyor malum. Redhat işi ticarete döktüğü günden beri mesafeliyim.
Ayrıca rpm de en hantal paket yöneticilerinden biri. Bunlar kullanmama nedenlerimden sadece bir ikisi...