Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar bugün SSD'lerin baş düşmanlarından biri olan sanal belleğin nasıl kapatılacağından bahsedeceğim.Sanal bellek,Ram'in yetersiz kaldığı durumlarda depolama diskini kullanan bir sistemdir.Sanal bellek,veri okuyup,yazacaktır.Ve de dosyaları birleştirilmeye ihtiyaç duyar.Bu yüzden SSD kullananlar kapatırlarsa çok iyi olur.Ayrıca bunu kapatınca bir miktar depolama alanı kazanmış olacağız.Burada yapacağınız işlemleri eğer RAM'iniz 4 GB'dan düşükse yapmamanızı öneririm (4 GB'ı ortalama bir değer olarak söylüyorum kullandığınız programlara göre kendiniz ayarlayabilirsiniz).

* Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler kısmına tıklayın.
* Sol kısımdaki menüden "Gelişmiş Sistem Ayarları"na tıklayın.
* Açılan pencerede "Gelişmiş" başlığı altından "Performans" bölümündeki ayarlar butonuna basınız.
* Açılan pencerede "Gelişmiş" başlığı altından "Sanal Bellek" bölümündeki değiştir butonuna basınız.
* Açılan pencerede "Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" yazısının yanındaki tiki kaldırınız.Diğer seçeneklerin açıldığını göreceksiniz.
* Listedeki sürücüleri sırayla seçerek,"Disk belleği dosyası yok" seçeneğini aktif edelim.Ve ayarla butonuna basalım.
* Kayıt defterinde son dokunuşları yapalım.Windows tuşu + R kombinasyonu ile "Çalıştır"ı açalım.Ve içerisine "regedit" yazıp tamam diyelim.
* "Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" yolunu üstteki adres yoluna yapıştırıp Enter yapalım (Gitmez ise soldaki menüden sırayla gidin).
* Burada bulunan "ClearPageFileAtShutdown" ve "LargeSystemCache" dosyalarına sırayla çift tıklayıp DWORD değerlerini 0 yapalım.

Aşağıdaki ekran görüntüleri daha da yardımcı olacaktır.Bu kadar, iyi forumlar :)

Ekran Alıntısı.JPG
Ekran Alıntısı2.JPG
Ekran Alıntısı3.JPG
Ekran Alıntısı4.JPG
Ekran Alıntısı5.JPG
Ekran Alıntısı6.jpg
Ekran Alıntısı7.JPG

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Regeditten ayarlamazsak olmaz mı?
Bu arada ellerinize sağlık. Güzel konu.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Regeditten ayarlamazsak olmaz mı?
Bu arada ellerinize sağlık. Güzel konu.
Olur tabii ki ama bu ayarlar da dediğim gibi son dokunuş bunları da yaparsak işimiz sağlam ve garanti olur.ClearPageFileAtShutdown sanal belleğin bilgisayar kapanırken silinmesi ile ilgili bir ayar.Onu 0 yaptık.LargeSystemCache ise bellek önbelleği ile ilgili bir ayar bunu da sıfır yaptık.SSD varken tam anlamıyla Ram'leri kullanalım ve de artık sanal bellek dosyasının silinmesi işlemini yaptırmayalım diye.Teşekkür ederim :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Gelişmiş bazı programlar sanal bellek olmadan açıldıktan belli süre sonra hata verebilir.
Misal aynı anda Photoshop, Visual Studio, Firefox açıkken 8 GB size yetmeyebilir.
"ClearPageFileAtShutdown" ve "LargeSystemCache" zaten varsayılan olarak sıfırdır eğer değilse başka bir program değiştirmiştir. (Advanced Systemcare, server profili hariç bunu değiştirmez)
SSD'lerin performansı zamanla azalır bunun için yapacak birşey yok.
Hatta SSD'lerin çoğu 5 yıl içerisinde bir gün aniden hiçbirşey yokken ölebilir, bir daha da geri gelmez. (İlk çıkan SSD'ler daha dayanıklı idi ama son çıkanlar değil)
Ancak serverlar için kullanılan 10 kat pahalı SSD'lerde bu tür durumlar yaşanmaz.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Gelişmiş bazı programlar sanal bellek olmadan açıldıktan belli süre sonra hata verebilir.
Misal aynı anda Photoshop, Visual Studio, Firefox açıkken 8 GB size yetmeyebilir.
"ClearPageFileAtShutdown" ve "LargeSystemCache" zaten varsayılan olarak sıfırdır eğer değilse başka bir program değiştirmiştir. (Advanced Systemcare, server profili hariç bunu değiştirmez)
SSD'lerin performansı zamanla azalır bunun için yapacak birşey yok.
Hatta SSD'lerin çoğu 5 yıl içerisinde bir gün aniden hiçbirşey yokken ölebilir, bir daha da geri gelmez. (İlk çıkan SSD'ler daha dayanıklı idi ama son çıkanlar değil)
Ancak serverlar için kullanılan 10 kat pahalı SSD'lerde bu tür durumlar yaşanmaz.
Doğru bazı uygulamaların bunu kapattıktan sonra hata verdiğini duydum,gördüm.SSD'lerin ömrüne yapacak bir şey yok ama SSD'ler de artık eskisi gibi aman aman değiller.Biz yine de tedbirimizi alalım.Örnek veriyorum Adobe After Effects'i açtım aynı anda arkada Chrome açık olsun 7-8 sekme vs. tabii ki bu 8 GB Ram yetmez.Onun için Ram miktarımıza göre bilinçli kullanmalıyız.Kayıt defteri ayarlarını da işimiz garanti olsun diye yazdım.Sanal belleğe bir çözüm daha var.SSD'ye Windows'u kurup,sanal belleği HDD'ye verebiliriz :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Ram yetmeyeceği için mi hata verir?
Evet Ram yetersiz kalınca Crash denilen çökme oluyor.Bazı durumlarda Explorer.exe kendini yeniden başlatır.Ayrıca Ram'in zorlandığı durumlarda PC öyle bir kasılır ki anlatamam yaşamanız gerek :D :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Hatasız program olmaz. :D
Bugün formunuzdasınız :D Bu arada muhteşem ses Orhan babaya buradan selamlar,saygılar :) belki buralarda takılıyordur :D :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
.Ayrıca Ram'in zorlandığı durumlarda PC öyle bir kasılır ki anlatamam yaşamanız gerek
O olayı yaşadım zaten. :) Laptobumda 4GB Ram var. Sanal makinede Windows kurunca Ram kullanımı çok artıyor ve anlık kasmalara sebep oluyor, bilgisayarın fanlarının çok sesli çalışmasına sebep oluyordu.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
128MB Ram ile (256 MB PageFile) Sid Meier's Pirates oynuyordum, RAM tabi ki yetmiyordu sabah oyunu açıyordum sonra Taverna'ya gir butonuna tıklayınca kahvaltı yapmaya gidiyordum gelince anca açılmış oluyordu. :D

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
128MB Ram ile (256 MB PageFile) Sid Meier's Pirates oynuyordum, RAM tabi ki yetmiyordu sabah oyunu açıyordum sonra Taverna'ya gir butonuna tıklayınca kahvaltı yapmaya gidiyordum gelince anca açılmış oluyordu. :D
PC kasılırken aklıma gelmeyen işlerimi yapardım :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sanal belleği kapattım oyunda fps 2 kat arttı :) ssd olmayanlar sanal bellek yapmasın bence.