SDN Programlama Kafe

Bu konuyu okuyanlar

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Burada C++ dilini belli bir kalıba sokmanıza itiraz ediyorum. C# kolaydır, C++ zordur diye bir kanun yok.
Yeni başlayan bir insan, öğreten kişi iyi ise veya öğrenen kişi yetenekli ise istediği dilden öğrenmeye başlayabilir. Orası insanın merakı ve becerisine kalmıştır.

Yeni başlayanlar programlamaya ne ile, hangi dil ile başlasın derseniz, benim önerim de sırası ile Python ve ondan sonra Java' dır.

tabi tecrübesiz biri olarak ben c# dedim ancak siz pyhton diyorsanız doğrudur :) çünkü ben visual basic ile başlamıştım, sonradan bu forumdan birinin önerisi ile c#'a başladım. diğer dilleri hiç kullanmadım.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada, okeye dördüncü aranıyor!! :D

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
c++ bir çok alanda kullanılıyor. örneğin ben linux'da cgi ile birlikte kullanıyorum. sunucu ile web arayüzünün iletişiminde en basit çözüm. bu açıdan bakınca c# zor c++ kolay oluyor.
kolaylık zorluk yapacağın işe göre değişir.

bilgehanl.03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
document.writeln("Hello SDN")
System.out.println("Hello SDN")
cout >> "Hello SDN"

snr2012

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

namespace WindowsFormsApplication3
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}
bool KonuGuncel;
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
KonuHortlat();
}

public void KonuHortlat()
{
if (KonuGuncel)
{
MessageBox.Show("Konu Hortlatıldı Hayırlı Olsun :D");
}
else
{
MessageBox.Show("FATAL ERROR!!! :ASD");
}

}
}
}

İnternet bağımlılığı hakkında kısa bir kesit;
"Evde internet kesilince mutfağa su almaya gittim. Koridorda küçük bir çocukla karşılaştım. Kardeşimmiş. Sarılıp ağlaştık..."

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
QBasic'de DO...LOOP kullanarak 1'den 30'a kadar çift sayıların kareleri nasıl yazılır?

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
QBasic'de DO...LOOP kullanarak 1'den 30'a kadar çift sayıların kareleri nasıl yazılır?

örneğin ;

Mod fonksiyonu ile sayının tek mi çift mi olduğunu bulabilirsin

i=1

do until i>30
if i mod 2 = 0 then print i & "nin karesi = " ; i^2
i=i+1
loop

gibi

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
örneğin ;

Mod fonksiyonu ile sayının tek mi çift mi olduğunu bulabilirsin

i=1

do until i>30
if i mod 2 = 0 then print i & "nin karesi = " ; i^2
i=i+1
loop

gibi

Teşekkür ederim. PRINT komutundan sonraki "i&" 'i kaldırınca çalıştı. Orada bir hata oluyor.
Sanırım operatör eşleşmiyor.
C 'den gelebilirmiş aklıma mod almak. Mod almadan karesini bulmaya çalıştım ama olmadı. :D

ljvv3E.jpg

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Herkese

int _tmain(int argc, _TCHAR* argv[])
{
int n[] = { 77, 101, 114, 104, 97, 98, 97 };

for (size_t i = 0; i <= 6; i++)
{
cout << setw(5) << n << " " << (char)n <<" : ";
cout << bitset<16>((int)n);
cout << "\n";
}
return 0;
}

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
C++ çok zevkli.
C# yazarken her gün küfrediyordum.
C++ yazarken insan kendini Neo gibi hissediyor.
Qt Creator ile kullanıyorum.
C++11 ve C++14 standartlarıyla birlikte iyice asmıslar.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Hala Qt kullanmıyorum. Ancak yine de c/c++ her konuda yeterli gibi geliyor. Aslında Qt nedir merak etmiyorum da değil. Ancak ne var ki bazen öyle anlar geliyor ki, klavyeyi yumruklayasım geliyor. Bir iplik kadar aramda mesafe kalıyor klavyeyi kırmamak için..

C# için güzel gelecek hazırlıyorlar ancak yine de güçlü değil. VB.NET aynı keza.
10 gündür bakamıyorum, nasıl özledim.. İçim gidiyor.
C/C++'ın yerini hiçbir şey tutmuyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ben de çok bildiğimden değil ama C++ için en iyi arayüz Qt diye düsünüyorum.
WinForms hem platform bağımsız değil, hem yavas çünkü kendi içinde memory management var C# gibi, zaten asıl platformu C++ değil C#, hem de çizimler için sadece islemci kullanıyor, eski GDI kütüphanesi.
WPF, C++ versiyonu bile yok.
MFC yine platform bağımsız değil, ayrıca WinAPI 'nin wrapper'ından baska birsey değil, isin kötü tarafı bu wrapper native değil, WinForm'dan daha hızlı olsa da WinAPI performansını vermiyor. Microsoft'un native'a karsı alerjisi var herhalde, saçma sapan tablet seylerini masaüstüne dikta etmek yerine WinAPI 'ye çeki düzen verse, kullanılabilir hale getirse daha hayırlı olurdu.
WinAPI yine platform bağımsız değil, çok zor ve düzensiz.
Qt hem platform bağımsız, hem de native, her platformun kendi API'sini kullanarak çizimler yapıyor, hem de gerektiğinde OpenGL kullanarak çizimleri hızlandırıyor. Ayrıca WinForms kadar olmasa da kolay, Qt Creator aracıyla ekle bırak arayüz tasarlamak mümkün, performans için hersey minimalist, mesela standart butonda sağ tık eventi yok, yeni bir buton class'ını standart butondan extend edip sağ tık eventi eklemek gerekiyor. Üç satır is ama herseye ekle bırak ile alısmıslar için ilk basta zorluyor.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Güzel bilgiler vermişsin ayrıca teşekkürler. Qt ye bakacağım müsait bir zamanda ilgi çekici. Ben Ruby'i ilginç buldum ve üzerinde çalışıyorum.

Aslında internet üzerinde birkaç sitede çok güzel anlatımlar var C++/Wpf için ama msdn forumda konuyla ilgili bir başlıkta sorduğum soruya uzman arkadaşlar güzel cevaplar vermiş. Yanlış hatırlamıyorsam direk Wpf için değilde alt yapısının bağımsız kullanımıyla ilgiliydi. Gelinen son nokta: iş çok uzuyor. Prensipte bu şekilde ilerlemek ilerisi için bir kaos ortamından başka birşeye çıkmıyor fikirinde mütabık kaldık.
Native konusunu daha bir ilginç buluyorum. Native kullanımın önüne geçemeyecekleri bir ilerlemeden mi çekiniyorlar yoksa yazılan programların verecekleri sonuçlara karşı taahhüt mü etmek istemiyorlar.. Zaten yanlış hatırlamıyorsam nativ işlemler için çoğu yerde microsoft uyarısı bulunuyor.

En son yazdığım C/C++ test programında (CLR/GDI tabanlı) hayretlere düşürecek performanslar aldım. C/C++ geliştirmediği veya üzerinde durmadığı bir yapı bile olsa yine rakibi yok. Üstad C/C++'a devam. Başka yol yok bize.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Oha yeni bir sey daha öğrendim.
Bir class'tan object initialize etmek için C++'da new kelimesine gerek yokmus.
Classİsmi referansimi(constructor değiskenleri) ile heap yerine stack'da initialize etmek mümkünmüs.
Pointer olmadığı için memory management yapmaya da gerek yok, scope sonunda kendi kendine yok oluyor.

mamyymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Herkes Console'da çalışmış bu da benden olsun
MesageBox.Show("Merhaba Dostlar") @Hakki_Altan

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Notepad++ kullanan varsa son versiyona güncellesin.
CIA'nin hacklemek için kullandığı ve WikiLeaks ile sızdırılan bir açığı kapatmışlar.
Notepad++'da bile açık buldularsa vay halimize. :(

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
C# veya Java bilen ve C++ ile Qt'ye hızlıca göz atmak isteyen varsa bu konuda bazı temel şeyleri öğreten samimi bir video çekip yayınlayabilirim.
Yani öyle bir istek gelirse.
Ama C# veya Java bilinmeli veya en azından herhangi bir nesne yönelimli programlama bilinmeli yoksa anlattıklarım anlaşılmaz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
C# veya Java bilen ve C++ ile Qt'ye hızlıca göz atmak isteyen varsa bu konuda bazı temel şeyleri öğreten samimi bir video çekip yayınlayabilirim.
Ama C# veya Java bilinmeli veya en azından herhangi bir nesne yönelimli programlama bilinmeli yoksa anlattıklarım anlaşılmaz.
Programlama bilmiyorum. Videonuzu izlesem hiç bir şey anlamaz mıyım?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Programlama bilmiyorum. Videonuzu izlesem hiç bir şey anlamaz mıyım?
C++ ve Qt'yi hiç programlama bilmeyenlere anlatabilmek için onlarca saatlik profesyonel eğitim seti gibi video seti hazırlamak ve milli eğitim müfredatı oluşturur gibi hangi videoda neyin anlatılacağı vs her bir ayrıntısını planlamak gerekir.
Böyle bir eğitim seti de ancak parayla satılır. :D
Ben ise en fazla birkaç saatlik samimi sohbet şeklinde yapabilirim.
Bunun için de en azından ufak da olsa c#, java veya nesne yönelimli başka bir dil biliyor olması gerekir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hayır yok, eğer yaparsam ilk kez yapmış olacağım.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567

Merhaba,

yayınlarsan sevinir, severek izlerim. Ancak iki hem başlangıç hemde ileri seviye olursa makbule geçer. En azından birileri senin başlangıç videonl ile başlar, birileri de hızlı giriş için videonu izler.

Saygılarımla.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Şahsen ben de takip etmek isterim. Sadece bugüne değil geleceğe dönük bir yatırım neticede.