Euro Truck Simulator 2 Klavyeden Debriyaj ile Oynamak

Bu konuyu okuyanlar

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Oyundan sıkıldığım için böyle bir şey yapmaya kalktım ve başardım belki denemek isteyen olur diye paylaşıyorum :) Yedek alıp öyle deneyin lütfen.
Öncelikle Belgelerim/Euro Truck Simulator 2/Profiles klasörüne giriyoruz.Oyunda tek profiliniz varsa klasörün içinde tek dosya olacaktır zaten, birden fazla profiliniz varsa hepsine yapmanız gerekir.Profiles klasörünün içinde saçma sapan harfler rakamlar olan bir dosya veya dosyalar var birini açıyoruz.Burada ayar yapacağımız 4 tane dosyamız var.Bunlar :controls.sii, gearbox_range.sii, gearbox_range_splitter.sii, gearbox_splitter.sii
Öncelikle gearbox_range.sii, gearbox_range_splitter.sii, gearbox_splitter.sii bu dosyaların içine teker teker girip "clutch_mode: analog" yazısını "clutch_mode: digital" olarak değiştiriyoruz sonra kaydedip çıkıyoruz.
Son olarak önemli kısıma geldik.Controls.sii dosyamızı açıp;

config_lines[12]: "input j_clutch ``"
bu satırı buluyoruz ve config_lines[12]: "input j_clutch `keyboard.z`" olarak değiştiriyoruz(bu tuş debriyaj tuşumuz olacak ben z olarak ayarladım siz kafanıza göre ayarlayın z harfini değişmeniz yeterli.)

config_lines[257]: "mix gear1 ``"
bu bizim geri vitesimiz olacak ben bunu c olarak ayarladım yani şöyle olacak config_lines[257]: "mix gear1 `keyboard.c`" (yine istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz c harfini değiştirerek)

config_lines[259]: "mix gear3 ``"
burası 2. vitesimiz ben vitesleri 2 4 6 8 10 şeklinde kullanıyorum siz istediğiniz gibi istediğiniz vitesi atayabilirsiniz.ben 2. vitesi a harfine koydum şöyle config_lines[259]: "mix gear3 `keyboard.a?0`"
config_lines[261]: "mix gear5 `keyboard.s?0`" 4. vitesimiz s harfinde

config_lines[263]: "mix gear7 `keyboard.d?0`" 6. vitesimiz d harfinde

config_lines[253]: "mix gearsel1tgl ``" buraya atayacağımız tuş ile 8 10 ve 12. viteslere geçeceğiz.Yani 6. vitesten sonra buraya atayacağımız tuşa bastıktan sonra z(debriyaj)+a(2. vites)=8. vites olmuş oluyor 10. vites için z+s 12. vites için z+d yapıyoruz.Tekrar 2 4 ve 6. vitese dönmek için yine atayacağımız tuşa basıyoruz.Ben bu tuşu left shift olarak kullanıyorum config_lines[253]: "mix gearsel1tgl `keyboard.lshift?0`" vitesler bu kadardı şimdi kaydedip oyuna girelim :)

Oyuna girip Ayarlar/Oynanış/Şanzıman türü olarak H-Vites seçiyoruz.Artık debriyaj ile oynamaya hazırız. :)
Oyuna girip tırımızı çalıştıralım debriyaj(benimki z idi)+2.vites(benimki a idi) e basalım aynı debriyaj mantığında gaz verirken elimizi debriyajdan(yani z tuşu :D ) çekiyoruz ve tırımız hareket ediyor.Biraz pratik yapınca el alışıyor.Umarım düzgün anlatabilmişimdir.Hatam varsa affola iyi eğlenceler.

Önemli Not: Kesinlikle alıntı değil kendi buluşumdur. Biraz işsizlik birazda parasızlık birleşince ortaya çıkmış bir üründür..Sorularınızı sormadan önce deneme yanılma yolunu tercih ediniz lütfen.Ve yedek almayı unutmayın.Teşekkürler.

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Ben şu konuya bir yorum yapayım da oyunu yükleyince uygularım. Emeğine sağlık. Güzel konu oldu. :D

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Düzeltme;
config_lines[177]: "mix dclutch`" bu kısımda şöyle olacak şimdi farkettim kusura bakmayın.. config_lines[177]: "mix dclutch `keyboard.z`"

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Bu arada uyarıyım bende 177 yazan sizde farklı bir sayı olabilir dikkat edin.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
2 yıldan fazla oldu oyunu oynayalı ama yine de bilmem. Debriyaja basmadan vites değişiyormu veya debriyaja basmadan fren yapınca araba stop ediyor mu?

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
2 yıldan fazla oldu oyunu oynayalı ama yine de bilmem. Debriyaja basmadan vites değişiyormu veya debriyaja basmadan fren yapınca araba stop ediyor mu?
Tabiki öyle değil bir zevki kalmaz yoksa bunun :D hatta vitesi hızlı atarsan şanzımandan sesler geliyo :D debriyajdan sonra vites atarken biraz beklemen gerekiyor tam vites atması için kısacası gerçek hayatla aynı.Birde debriyaj tuşu aynı zamanda boşa alıyor yani vites atmak için önce elinizi debriyajdan çekin sonra vites tuşundan elinizi çekin.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
İyi o zaman. Yaza doğru bilgisayarı değiştirirsem ilk yapacağım iş direksiyon setine debriyaj uydurmak olacak :)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Sıralı otomatik vites için işe yaramıyor mu?

tme05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim yaptım çok güzel oldu :)

actroscu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeşim ben deniyorum deniyorum olmuyor 259 261 bende farklı sayıda olabilirmi acaba bi yardımcı ol.

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
kardeşim ben deniyorum deniyorum olmuyor 259 261 bende farklı sayıda olabilirmi acaba bi yardımcı ol.
Sıkıntı çektiğiniz kısım neresi anlamadım dediklerimi ve aşağı kısımda eklediklerimi yaparsanız bir sıkıntı olmaması gerekiyor.

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Keyifli oluyor mu yahu klavyeden debriyaj kullanmak? Direksiyon seti olmadığı için gerçek zamanlı otomatik ile oynuyorum bende, yani sadece ileri geri ve boşa alma var debriyaj yok.

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Hocam oyunu ne zamandır oynamıyorum ancak bana otomatikten çok daha zevkli geliyor. Tercih meselesi ileri geri sağ sol yapmak sıktığı için böyle bir şey yapmaya kalkışmıştım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam oyunu ne zamandır oynamıyorum ancak bana otomatikten çok daha zevkli geliyor. Tercih meselesi ileri geri sağ sol yapmak sıktığı için böyle bir şey yapmaya kalkışmıştım.
Oyunda FPS'yi nasıl arttırabileceğimizle ilgili bir konu açar mısınız?

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120

Ömer12281

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
usta tır dırek 2. vitese gectıgı ıcın hareket etmıyo burda 1. vites ne ben olayı cozemedım :D

semih24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyundan sıkıldığım için böyle bir şey yapmaya kalktım ve başardım belki denemek isteyen olur diye paylaşıyorum :) Yedek alıp öyle deneyin lütfen.
Öncelikle Belgelerim/Euro Truck Simulator 2/Profiles klasörüne giriyoruz.Oyunda tek profiliniz varsa klasörün içinde tek dosya olacaktır zaten, birden fazla profiliniz varsa hepsine yapmanız gerekir.Profiles klasörünün içinde saçma sapan harfler rakamlar olan bir dosya veya dosyalar var birini açıyoruz.Burada ayar yapacağımız 4 tane dosyamız var.Bunlar :controls.sii, gearbox_range.sii, gearbox_range_splitter.sii, gearbox_splitter.sii
Öncelikle gearbox_range.sii, gearbox_range_splitter.sii, gearbox_splitter.sii bu dosyaların içine teker teker girip "clutch_mode: analog" yazısını "clutch_mode: digital" olarak değiştiriyoruz sonra kaydedip çıkıyoruz.

config_lines[12]: "input j_clutch ``" bu satırı buluyoruz ve config_lines[12]: "input j_clutch `keyboard.z`" olarak değiştiriyoruz(bu tuş debriyaj tuşumuz olacak ben z olarak ayarladım siz kafanıza göre ayarlayın z harfini değişmeniz yeterli.)

config_lines[257]: "mix gear1 ``" bu bizim geri vitesimiz olacak ben bunu c olarak ayarladım yani şöyle olacak config_lines[257]: "mix gear1 `keyboard.c`" (yine istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz c harfini değiştirerek)

config_lines[259]: "mix gear3 ``" burası 2. vitesimiz ben vitesleri 2 4 6 8 10 şeklinde kullanıyorum siz istediğiniz gibi istediğiniz vitesi atayabilirsiniz.ben 2. vitesi a harfine koydum şöyle config_lines[259]: "mix gear3 `keyboard.a?0`"
config_lines[261]: "mix gear5 `keyboard.s?0`"
4. vitesimiz s harfinde

config_lines[253]: "mix gearsel1tgl ``" buraya atayacağımız tuş ile 8 10 ve 12. viteslere geçeceğiz.Yani 6. vitesten sonra buraya atayacağımız tuşa bastıktan sonra z(debriyaj)+a(2. vites)=8. vites olmuş oluyor 10. vites için z+s 12. vites için z+d yapıyoruz.Tekrar 2 4 ve 6. vitese dönmek için yine atayacağımız tuşa basıyoruz.Ben bu tuşu left shift olarak kullanıyorum config_lines[253]: "mix gearsel1tgl `keyboard.lshift?0`" vitesler bu kadardı şimdi kaydedip oyuna girelim :)

Oyuna girip Ayarlar/Oynanış/Şanzıman türü olarak H-Vites seçiyoruz.Artık debriyaj ile oynamaya hazırız. :)
Oyuna girip tırımızı çalıştıralım debriyaj(benimki z idi)+2.vites(benimki a idi) e basalım aynı debriyaj mantığında gaz verirken elimizi debriyajdan(yani z tuşu :D ) çekiyoruz ve tırımız hareket ediyor.Biraz pratik yapınca el alışıyor.Umarım düzgün anlatabilmişimdir.Hatam varsa affola iyi eğlenceler.

Önemli Not: Kesinlikle alıntı değil kendi buluşumdur. Biraz işsizlik birazda parasızlık birleşince ortaya çıkmış bir üründür..Sorularınızı sormadan önce deneme yanılma yolunu tercih ediniz lütfen.Ve yedek almayı unutmayın.Teşekkürler.

öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.
yıllarca bu oyunu klavyeden debriyajlı nasıl oynarım diye düşünüyordum sonunda sayende yapabildim.
ama ben debriyajı Q tuşu yaptım vites yükseltmeyi W, vites düşürmeyide S tuşu yapmak istiyorum.
yani debriyaja bastıktan sonra tek tuşla vitesler arası geçiş yapmak istiyorum böyle her vitesi farklı tuşa atayınca zor oluyor.

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120

config_lines[12]: "input j_clutch ``" bu satırı buluyoruz ve config_lines[12]: "input j_clutch `keyboard.z`" olarak değiştiriyoruz(bu tuş debriyaj tuşumuz olacak ben z olarak ayarladım siz kafanıza göre ayarlayın z harfini değişmeniz yeterli.)

config_lines[257]: "mix gear1 ``" bu bizim geri vitesimiz olacak ben bunu c olarak ayarladım yani şöyle olacak config_lines[257]: "mix gear1 `keyboard.c`" (yine istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz c harfini değiştirerek)

config_lines[259]: "mix gear3 ``" burası 2. vitesimiz ben vitesleri 2 4 6 8 10 şeklinde kullanıyorum siz istediğiniz gibi istediğiniz vitesi atayabilirsiniz.ben 2. vitesi a harfine koydum şöyle config_lines[259]: "mix gear3 `keyboard.a?0`"
config_lines[261]: "mix gear5 `keyboard.s?0`"
4. vitesimiz s harfinde

öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.
yıllarca bu oyunu klavyeden debriyajlı nasıl oynarım diye düşünüyordum sonunda sayende yapabildim.
ama ben debriyajı Q tuşu yaptım vites yükseltmeyi W, vites düşürmeyide S tuşu yapmak istiyorum.
yani debriyaja bastıktan sonra tek tuşla vitesler arası geçiş yapmak istiyorum böyle her vitesi farklı tuşa atayınca zor oluyor.
Böyle bir şey pek mümkün değil maalesef. Oyunda triptonik(tek tek artıp azalan vites) vitesi debriyaj ile kullanamıyoruz benim bildiğim. Zaten gerçek hayatta da böyle bir şey yok. Birinden vazgeçmek lazım.

AltanTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
e vitesteyken duruyorum debriyajdan çekiyorum istop etmiyor ne anlamı kaldı :D