Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
İzmir Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi yönetimi tarafından hemşirelerin "kırmızı" giymesi talimatı verildi. Bu talimat tartışmalara yol açtı.

İzmir Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi yönetiminin, görev yaptıkları sırada hemşirelerin alt ve üst kırmızı, ebelerin mor, erkek yardımcı sağlık personelinin de alt lacivert ve üst kırmızı giymeleri talimatını vermesi kriz oluşturdu.

7 Mart’ta tüm sağlık personeline gönderilen yazının kabul edilemeyeceğini söyleyen Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol şöyle konuştu;

“Hemşire arkadaşlarımız, çalıştıkları sırada zaman zaman uygunsuz sözlere maruz kalabiliyor. Kırmızı da zaten dikkat çeken bir renk.

Hemşire arkadaşlarımızı zor duruma düşüren durumların olabileceğini düşünüyorum. Bu kadar renk varken, kırmızıyı mı buldunuz? Elbette arkadaşlar kendi isteğiyle kırmızı da giyebilir”

upload_2017-3-10_8-46-22.png

‘İNSAN İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRİR’

Kimya mühendisi, renk ve enerji Uzmanı Aydan Öztürkatalay, kırmızının insan ilişkisini güçlendiren, kişiye cesaret veren, yorulmayı azaltan etkilerinin olduğunu ancak bulunulan ortamın renginin de önem taşıdığını söyledi.

Öztürkatalay, şu bilgileri verdi:

“Kırmızı rengi cesaret verir, kişinin enerjisini arttırır, insan ilişkisini güçlendirir. Kırmızı iyi bir renk ama gerekli koşullar ve tonların sağlanması gerekir. Bu noktada özellikle ortamın turkuaz olması, kırmızının pozitif etkisini açığa çıkarır.

Ancak kırmızının da birçok tonu var. Hastalar açısından da farklı etkiler yaratabilir. Örneğin tansiyonu düşük hastalar için iyidir, ancak yüksek olanlarda ise olumsuzdur.”

‘PERSONELİN TERCİHİ’

Hastane yöneticisi Kemal Tarhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Yönetici olarak şahsımın tercihi daha önce görev yaptığım Urla Devlet Hastanesi’nde olduğu gibi ‘çivit mavi’ takım olduğu halde, yapılan toplantılarda kırmızı renk de dahil tüm renk seçimlerini çalışan personeller tercih etmiştir.

Sağlık çalışanlarının fikirleri dikkate alınarak hareket edilmiş olup sonuçta hasta ve yakınlarının muhatap olarak göreceği kişileri seçmelerinin kolaylaştırılması ve kurum kültürünün sağlanması amaçlanmıştır”

Kaynak: HaberTürk

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Kırmızı, ne gibi zor durum oluşturabilir ki?

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Personel tercih ettikten sonra sorun ney?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Hemşire arkadaşlarımız, çalıştıkları sırada zaman zaman uygunsuz sözlere maruz kalabiliyor. Kırmızı da zaten dikkat çeken bir renk.

Uygunsuz sözü söyleyen ahlaksızlara bir çözüm bulmak yerine ortam koşullarını değiştirmeye çalışmak ne kadar mantıklı bir çözüm o_O:mad:

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Uygunsuz sözü söyleyen ahlaksızlara bir çözüm bulmak yerine ortam koşullarını değiştirmeye çalışmak ne kadar mantıklı bir çözüm o_O:mad:

Türkiye'de ki hasta veya hasta yakınlarının hangisine çözüm bulabilirsiniz?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Türkiye'de ki hasta veya hasta yakınlarının hangisine çözüm bulabilirsiniz?
Eğitim ve öğretim sistemini değiştirerek yapabilirsin. 6 yaşındaki bir çocuğa bir şeyler ezberletmek yerine ahlak, saygı, vatan sevgisi gibi şeyler aşıyabilirsin. Tıpkı Japonya, Güney Kore vs ülkelerde olduğu gibi.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Eğitim ve öğretim sistemini değiştirerek yapabilirsin. 6 yaşındaki bir çocuğa bir şeyler ezberletmek yerine ahlak, saygı, vatan sevgisi gibi şeyler aşıyabilirsin. Tıpkı Japonya, Güney Kore vs ülkelerde olduğu gibi.

İzmir Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi yönetimi tarafından hemşirelerin "kırmızı" giymesi talimatı verildi.

Başlıkta da yer aldığı gibi bu işlem hastane yönetimi tarafından alınmıştır. Eğitim ve öğretim sistemini hastane yönetimi vermez, ilk öncelikle eğitim aile tarafından verilmesi gerekir.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Şimdi şuna mı odaklanmalıyız. İnsanımızın hakaretine yoksa hastane ortamı için en uygunu ve göz için hangisi.. Benim bildiğim kadarıyla bu renkler hastane ortamına göre en iyi seçilmiş renkler ameliyat ortamlarında mesela yeşil göz yanılmasını engellemek ve sürekli kan görmesi için yahu kardeşim kırmızı yapmış etmiş bu sen ne diye hemşireye maruz kalacak hareketler yapıyorsun? Hemşirenin suçu ne ? Yönetimle alakalı bi olay bizim insanımızda bi garip gerçekten...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Başlıkta da yer aldığı gibi bu işlem hastane yönetimi tarafından alınmıştır. Eğitim ve öğretim sistemini hastane yönetimi vermez, ilk öncelikle eğitim aile tarafından verilmesi gerekir.
Ben kalıcı çözümden bahsediyordum da neyse konu dağılmasın :)

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Arifin fikri neyse zikri odur demişler. Artık başkanın aklına kırmızılı hemşire denince ne geliyorsa kim bilir? :)

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Hemşirelere laf atan insanları düzelteceğine veya cezalandıracağına Hemşirelere ambargo koyuyorsun. Sizce bu bir ahlak ölçüsümüdür ?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Saçma sapan şiirler ezberliyorduk. Yok mandalina, yok portakal. Mahvettiler beynimi.

Son mesajlar