Dacia Sandero Stepway nasıldır?

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Merhabalar, kendime araba bakıyorum fiyat performans olarak bu aracın iyi olduğunu okudum. Arabadan anlamam, muadillerine göre nasıldır, özellikle fiyat olarak değerlendirir misiniz? Kullanan varsa yorumlarını beklerim.

Stepway 1.5 dCi 90 bg'nin Stepway Turbo 90 bg'den fazlası nedir, neden daha pahalıdır ya da bu farka değer mi?

2016-12-02_122809.png

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
arabadan beklentine göre değişir.
dacia modelleri donanım olarak piyasadaki en zayıf araçlarıdır.
motor renonun gayet başarılı motoru.
beygir vb değerleri gayet normal.

dacia'nın kaza testine giren tek aracı sandero ama stepway buna dahil değil.
normal sandero küçük hb bir model oda 3 yıldız anca almış.
yani güvenli bir otomobil diyemem.

bu fiyata jip formunda başka bir araç yok o yüzden ucuz diyebiliriz.

fakat sedan modellere bakarsan toyota corolla 1.33 benzinli modeli var 56 bin civarı.
oldukça çok satan bir model donanım olarak da bu araca göre çok daha zengin.
bunun dışında tasarım ve satış sonrası hizmetler açısından da toyota markası daha önde.

bunun dışında seat markası son zamanlarda çok iyi araçlar çıkartıyor. fiyat olarak ibizalar 40 bin tl altında satılıyor.
daha büyükleri bu fiyatlara geliyor ama volkswagen altında üretildiği için dacia'dan çok daha iyi otomobillerdir.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bu arada turbo dedikleri 0.9 motor turbo. yüksek sıkıştırmalı turbo ile 90 bg elde etmişler.
yeni moda olan düşük hacim yüksek sıkıştırma motor modasına uymuşlar.
1.5 turbo motor uzun yıllardır kullanılıyor. renonun efsane motorları arasına girmek üzere. sorunsuzluk ve düşük bakım maliyeti var.
bu yüksek sıkıştırmalı motorlar yeni türediler. benim şahsen görüşüm daha kısa ömürlü olacakları yönünde. fakat bunu zaman gösterecek.

şimdilik 1.5 dci da kalmanda fayda görüyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Fiyatına göre performansı iyidir pişman etmez diyor musun hocam? Düşük yakıt tüketimi de önemli benim için, ekstralarda gözüm yok.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Fiyatına göre performansı iyidir pişman etmez diyor musun hocam? Düşük yakıt tüketimi de önemli benim için, ekstralarda gözüm yok.
yakıt tüketimi olarak 1.5 dci asla üzmez. çok kullanılan bir motor.

donanım konusu kişiden kişiye değişiyor elbette.
fakat burada dacia'nın donanım seviyesini 98 model araçlarla benzer olduğunu da hatırlatmam gerek.

dacia modellerinde 2 adet hava yastığı , manuel ayarlı aynalar, çevirmeli arka camlar ve yandan kollu korna gibi donaımlar 2000 yılından kalma şeyler.

öte yandan toyota corolla gibi benzeri fiyattaki araçlar hem çok daha güvenli hemde çok daha donanımlı.
corollada 7 hava yastığı, elektrikli ısıtmalı aynalar, 4 tek dokonuşlu elektrikli camlar gibi özellikler var.
belirtmem lazım bunların birçoğu zaten diğer markalarda da standart.

yakıt tüketimi açısından da corolla kilometreye 10 kuruş fazla yakar şehir içinde.
şehir dışında bu fark 5 kuruşa kadar düşer.

seçim senin elbette fakat sadece güvenlik sebebiyle bile önermem dacia modellerini.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Peki hocam, 2016 Corolla 1.33 Life 58.000 TL imiş. İkinci elde 2015 de bakıyorum bi yandan, bilgisayar donanımında ikinci el alışveriş çok yaptım ama arabalarda bilmiyorum sıfır mı almak gerek sence yoksa 52.000 gibi bir fiyata 2015 model almak mantıklı olur mu?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Peki hocam, 2016 Corolla 1.33 Life 58.000 TL imiş. İkinci elde 2015 de bakıyorum bi yandan, bilgisayar donanımında ikinci el alışveriş çok yaptım ama arabalarda bilmiyorum sıfır mı almak gerek sence yoksa 52.000 gibi bir fiyata 2015 model almak mantıklı olur mu?

vaktin varsa 2. el 2015 modelleri düşünebilirsin. 2. el almak biraz zahmetli oluyor herkesin buna vakti yok.
ama ekonomik açıdan en doğrusu 2. el almaktır. birkaç senede o kadar da çok yıpranmıyor araçlar
tabi kullanıcısına göre değişir.

corolla 1.33 da benzinli atmosferik motor var. bu motorda turbo olmadığı için dayanıklılığı yüksek. dolayısıyla 2. eldeki riski daha üşük. turbo dizel veya benzinli motorlarda 2. elde sorun çıkma ihtimali artıyor.

buna ek olarak 2. el alacaksan boya ölçer cihaz almanı öneririm. 100 liralık bir cihaz. metalik aksamlardaki boya kalınlığını ölçüyor.

şu an oto ekspertiz hizmeti veren birçok servis var. 150 tl civarında yapıyorlar bu işi. boya ölçüm cihazı alırsan ekspertize götürmeden kendin ön testi yapmış olursun.

beğendiğin araçları da ekspertize götürüp baktırırsın onlar detaylı bir sunum veriyorlar zaten.
arabasında temizlik malzemesi bulunduran, aracın özelliklerini detaylı bilenler genelde temiz kullanıcılar oluyor.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
2014'leri de listeye alırım o zaman. Kaç bin km'ye kadar bakayım? 50bin iyi midir?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
ne kadar düşük olursa o kadar iyi. sabit birşey söylemek doğru olmaz. kullanan kişinin titizliği önemli.
az kullanıp çok yıpratmak da mümkün.
genel olarak 100 bin altında olmasında fayda var

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Teşekkürler hocam. Piyasayı bilmemek büyük sıkıntı.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Az yaksın çok kaçsın ustune bide jip görüntüsü versin diyosan idealdir sağlam bi araç denmez donanım olarak zayıftır motoru dci başarılı motordur serilik olarak pişman etmez Yakıt olarak çok ekonomiktir Kaportası dandiktir :) Rüzgar sesi alır baya hafiftir savrulmayıda baya sever :)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Jeep görüntüsünde olmasına rağmen o kadar performans vermez

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Tabiki bir jeep değil. Genel olarak f/p aracı deniyor. Açıkçası çok önemli değil aynalar manuel olması, arka pencere otomatik olmaması gibi detaylar, evet biraz eskide kalmış gibi ama performans veriyorsa neden olmasın. Şimdilik Corolla ile bunun arasındayım.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
o fiyatlara çeşit çok aslında. bence seçimini kolaylaştırmak adına birkaç temel kriter belirlemende fayda var.
mesela aracın boyutu, marka değeri, dizel veya benzinli olması fiyata çok etki ediyor.
hb de olur diyorsan seat ibizalar var
58 bin tl ye dsg otomatik neredeyse full donanım satıyorlar. tam şehir içi arabası.

uluhan020

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aga arabam olsun bineyim işyerine haftasınlarıda civar yerlere giderim diyorsan al geç ama premium hissettirsin uzun yolda güzel gitsin yormasın diyorsan uzak dur ayrıca yaşın genç kanın deli akıyorsa gene uzak durmanı tavsiye ederim allah korusun bi kaza belada haşat olur..

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
o fiyatlara çeşit çok aslında. bence seçimini kolaylaştırmak adına birkaç temel kriter belirlemende fayda var.
mesela aracın boyutu, marka değeri, dizel veya benzinli olması fiyata çok etki ediyor.
hb de olur diyorsan seat ibizalar var
58 bin tl ye dsg otomatik neredeyse full donanım satıyorlar. tam şehir içi arabası.

Hocam motor hacmi de önemli değil mi, Sanderoda 1.5 motor var 52bin tl, corollada 1.33 58bin tl, ibizada 1.2 motor olan da 52bin tl. Performansı etkilemez mi bu?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Hocam motor hacmi de önemli değil mi, Sanderoda 1.5 motor var 52bin tl, corollada 1.33 58bin tl, ibizada 1.2 motor olan da 52bin tl. Performansı etkilemez mi bu?
ufak farklar var ama ürettikleri güç aşağı yukarı aynıdır.
farkı yaratan yegane şey turbo olması.

1.5 sandere dizel turbo, 1.2 turbo benzinli motor.
corollanın 1.33 ise turbosuz.

corolla güç olarak daha zayıf kalıyor. piyasada kalan az sayıda atmosferik motorlardan birini kullanıyorlar.
toyotanın bu motorda ısrar etmesinin sebebi sorunsuz olmasıydı.

turbo yakıt tüketimi düşürüyor ve gücü arttırıyor fakat doğru kullanılmadığında arıza çıkarıyor.
daha 70 bine gelmeden arıza veren turbolar var. ikinci elde dikkatli seçmek gerekiyor.

turbolu olanlar şüphesiz şehir içinde daha hızlı hareket ediyorlar.
ancak otobanda pek farketmiyor. hatta atmosferik motorlu araçlar için yüksek hızlar çok daha güvenli.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Aga arabam olsun bineyim işyerine haftasınlarıda civar yerlere giderim diyorsan al geç ama premium hissettirsin uzun yolda güzel gitsin yormasın diyorsan uzak dur ayrıca yaşın genç kanın deli akıyorsa gene uzak durmanı tavsiye ederim allah korusun bi kaza belada haşat olur..
Katılıyorum haşat olur kazada .

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Dacia almazsanız iyi edersiniz.Sağlam araçlar değil.Konfor açısından da oldukça düşük oluyor böyle arabalar.Bu Araçların benzeri Renault symbol.
Seat bakman iyi olmuş bu arada.Her konuda nerdeyse dacia'dan üstün araçlar.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
iki donanım arasındaki farkların çoğu görsel ve konforla ilgili şeyler.
güvenlik açısından bir farkları yok. o yüzden ikiside alınabilir.

4 bin tl fark var ama aslında vergisiz fark 2600 tl. buda bu donanımlar için makul bir fark.
ikinci elde yine aldığın değerde satarsın. hepsinin müşterisi farklı. full isteyen de var düz isteyen de.

detaylı bakarsak
normal olarak style donanım çok daha şık duruyor. daha fazla konfor sunuyor.

ön far grubu değişiyor. style donanımdaki far çok daha şık gündüz ledli. c harfi stilinde. ayrıca sis farı var.
jantlar 14 den 15'e çıkıyor.

reference donanımda kapı kolları siyah. style da aracın renginde.

direksiyon kumandaları ve deri direksiyon da style paketinde yer alıyor.
vites topuzu da deri oluyor style paketinde

bluetooth özelliği geliyor. fakat reference donanımda araçta aux var oraya bluetooth aparatıyla aynı özelliği ekleyebilirsin.
direksiyondan kumandası olmaz sadece. veya bluetooth kulaklıkla çözebilirsin bu sorunu.

güvenlikte önemli bir fark yok. elektronik difirasiyel kilidi var style donanımda.
bu volkswagenin jiplerde sunduğu bir özellik kaygan zeminde boşa dönen tekeri kilitliyor fren yaparak.
testlerde işe yaradığı görülüyor ama hb bir araçta pek ihtiyacın olmaz.

style donanım oldukça mantıklı görünüyor. tabi bunları gidip galeride bakmak lazım.
bahsedilen deri direksiyon güzel bir tasarımda mı ? reference donanımdaki fark grubu nasıl görünüyor.
yakından gördüğünde hoşuna gitmeyecek detaylar varmı.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Teşekkürler bilgiler için hocam. Sanırım hava yastığı da 2 den 4'e çıkıyor Style'da.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
@orcnd hocam, ibiza 2016 1.2 TSI style paket 12000 kmde aldım, 25 mayıs trafiğe çıkış tarihi, 44.750 verdim. Teşekkürler yardımların için. :)

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
yakıt olarak iyi ancak performans olarak dip bir araç buna kefilim.
arkadaşın babasında var merak ettiğimden deneme fırsatım oldu.
zaten anladığım kadarı ile de mükemmel bir motor performansı beklenmiyor.
yakıt olarak oldukça iyi araç, full depoya 900-1100 km karma yapabilirsiniz. (kış ayları hariç dizel araç için bu söylediklerim.)
güvenlik bakımından ise oldukça zayıf olduğu alenen ortada.

yine de fiyat olarak o seviyeye yakın 2014 2015 arası modelleri de incelemekte yarar olur düşüncesindeyim.
--- Gönderi Güncellendi ---
@orcnd hocam, ibiza 2016 1.2 TSI style paket 12000 kmde aldım, 25 mayıs trafiğe çıkış tarihi, 44.750 verdim. Teşekkürler yardımların için. :)
geç gördüm ben de hayırlı olsun hocam. :)
güle güle kullanın.
ibiza da kullanma fırsatım olan araçlardan. 2015 modelini denemiştim.
konsol oldukça iyi şoför açısından her şey elinizin altında. rahatlık seviyesi fena olmayan bir araç.sizi üzmez, hayırlı olsun tekrar. :)
sizi

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. inşallah yanlış bir lafımız olmamıştır.

deneyimlerini de buradan paylaşırsan konuyu sonradan okuyan arkadaşlara güzel bir yönlendirme olur.

hatta ukt falan çeksen efsane olur :D

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. inşallah yanlış bir lafımız olmamıştır.

deneyimlerini de buradan paylaşırsan konuyu sonradan okuyan arkadaşlara güzel bir yönlendirme olur.

hatta ukt falan çeksen efsane olur :D
Sağol hocam. Daha iki gündür kullanıyorum memnun olmayacak bişey göremedim sadece gaz ayarına alışmaya çalışıyorum kalkışta titretiyorum ona da alışacağız keyifli bir araba :)

Suleymantrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar 2010 sandero 1.4 lpg ambance almak icin 25400 e anlastim. Almayi dusunuyorum. Bu zamanda baska araba yok :) malesef 2000 model arabalara hatta 98 model astralara 30 bin cekiyorlar. 25 civarina cok yipranmis hurdaliga ayrilacak derecede accent clio veriyorlar. Bende sanderoyu denedim surdum. Biraz daginik geldi bana . birazda motoru zayif. Direksiyonu sert ve motoru baya gurultulu calisiyor. Geri kalan iyi yonleri bu fiyata yuksek model temiz bakilmis bir arac. Bana sportif olarak cok guzel geliyor. Sekil olarak. Ama az tutulan ve satilamayacak bir araba midir bilmiyorum. Sizden ricam birde 2006 fiesta var o da 115 binde 1.4 lpg. O da temiz ama 11 yasinda yerine 7 yasinda araba almak yakin geliyor bana. Ne dersiniz.