Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sizce Symbian işletim sistemi geliştirilseydi ve günümüz amiral gemisi telefonlarında Symbian işletim sistemi kullanılsaydı nasıl olurdu?
Bence Symbian fazla RAM ihtiyacı olamayn bir işletim sistemiydi.Çünkü 2 tane Symbianlı Nokia telefon kullandım(Nokia C5 03 ve Nokia C3 00).Belki daha fazla Symbianlı Nokia telefon kullanmışımdır.Kullandığım Nokia C5 03'te bulunan RAM miktarı 128Mb'tı.Düşünebiliyor musunuz 128Mb.Peki günümüz amiral gemisi telefonlarda kaç Gb RAM var.Amiral gemisini geçtim uygun fiyatlı telefonlarda bile neredeyse en azından 1Gb RAM bulunuyor.Bu RAM ihtiyacı bence işletim sistemine bağlıdır.Örneğin bende Windows 7'de ortalama RAM kullanımı 1-2Gb iken bu rakam Linux Mint 17.3 Mate işletim sistemini kullanıyorken çok ama çok daha azdı.Evet siz ne düşünüyorsunuz?Hadi herkes bu konu hakkında düşündüklerini yazsın.Bu arada önceden kullandığım Nokia C5 03 telefonunun özelliklerine bakmak isterseniz buyrun link: Nokia C5-03 Özellikleri
@eronis @scorpion @okinkurt @Mehmet Can Budak @Pc ci utkuversus @Fragger @mazruf @Bepob @Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @Yeşil Okçu @yaşar sarı

Son düzenleme:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Çok iyi olurdu,ucuz da olurdu diye düşünüyorum ama şu anda başka Mobil işletim sistemlerine kafayı yoruyorum.;)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Aslında şu birkaç gündür Youtube'da videolar aracılığıyla Multi Rom üzerinden benim Htc'ye Sailfish Os kurmayı düşünüyorum adamlar bir tane bile tuş kombinasyonu koymamışlar tabi ses tuşu ve POWER tuşu hariç o kadar da olsun artık.;)

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Symbianın ömrü çoktan sona ermişti. Nokia ısrarla Maemo yerine symbiana önem vermeseydi şimdi çok farklıydı herşey. N900 ve N9 ile neler yapabildiğini gösterdikten sonra "Yok arkadaş ben batmak istiyorum. Buyur gel Stephen Elop'çum önce şirketimizin değerli ne projesi varsa iptal et ve bizi geldiğin Microsoft'a satmak için Windows Phone saçmalıkları ile harca." diyerek N9 gibi Meego gibi projeleri daha satışa sunulmadan iptal etti. Symbian uzun yıllar hepimizin kullandığı tek mobil işletimi idi. Zamanınında kralı idi tamam ama zirvede bırakılmalı 2010 da Meego ya geçilmeliydi. Çok yazık oldu.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Symbianın ömrü çoktan sona ermişti. Nokia ısrarla Maemo yerine symbiana önem vermeseydi şimdi çok farklıydı herşey. N900 ve N9 ile neler yapabildiğini gösterdikten sonra "Yok arkadaş ben batmak istiyorum. Buyur gel Stephen Elop'çum önce şirketimizin değerli ne projesi varsa iptal et ve bizi geldiğin Microsoft'a satmak için Windows Phone saçmalıkları ile harca." diyerek N9 gibi Meego gibi projeleri daha satışa sunulmadan iptal etti. Symbian uzun yıllar hepimizin kullandığı tek mobil işletimi idi. Zamanınında kralı idi tamam ama zirvede bırakılmalı 2010 da Meego ya geçilmeliydi. Çok yazık oldu.
Meego nasıl güzel mi onu da duydum elime fırsat verseler bütün işletim sistemleri üzerinde ar-ge yapardım.;)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Meego nasıl güzel mi onu da duydum elime fırsat verseler bütün işletim sistemleri üzerinde ar-ge yapardım.;)

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Symbian Geliştirilmiş olurdu . Yine zehir gibiyim

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Nokia nin yaptığı en iyi işlerden biri ama insafsızca katledilmiş bir proje.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yazılımdan anlıyor musunuz?Kod yazabiliyor musunuz?
Eğer yazılımdan anlıyorsanız bence işletim sistemlerini özellikle de Linux işletim sistemlerini inceleyip yeni özellikler geliştirebiliyorsanız geliştirin.İnşallah bir gün bende çok iyi bir yazılımcı olurum. :)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Yazılımdan anlıyor musunuz?Kod yazabiliyor musunuz?
Eğer yazılımdan anlıyorsanız bence işletim sistemlerini özellikle de Linux işletim sistemlerini inceleyip yeni özellikler geliştirebiliyorsanız geliştirin.İnşallah bir gün bende çok iyi bir yazılımcı olurum. :)
Sen merak etme ben o işe de el atacağım,çat pat biliyoruz şimdilik Visual Stüdyodan yapmayı düşünüyorum.;)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konunun en başında yazdıklarımı okudunuz mu? :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sen merak etme ben o işe de el atacağım,çat pat biliyoruz şimdilik Visual Stüdyodan yapmayı düşünüyorum.;)
Peki Visual Studio'da nasıl basit de olsa kod yazılacağı hakkında video çeker misiniz?Hem bende istiyorum yazılımdan çok iyi anlamayı.Lütfen yardım edin.

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Daha Android'in ağzında emzik varken Symbian ile otobüse biner gideceğim yeri haritada işaretler anlık otobüs hızını, gideceğim yere kaç dakika kaldığını, anlık nerede olduğumu Google Earth ile canlı yolda görürdüm hepsi tek ekranda ve bayağı eğlenceli, bilgilendiriciydi. Aynısını İphone 4 katı bir fiyatla yapıyordu.

Herkesin çok merakla izlediği yarışma programlarını indirir arkadaşlarla oynardık. Kim 500 Bin ister, Çarkıfelek, Var mısın Yok musun gibi ve bunu yanında şimdi Google Play'de bulunan düşük donanım isteyen oyunları da o zamanın Nokia mağazasından yükler oynardık. 2 oyunculu bilardo, Golf, futbol, basketbol, tenis gibi... Çok oyun ve uygulama vardı çok seçici davranmıyorduk yüklüyorduk çünkü kaldırır mı kaldırmaz mı endişesi yoktu sonuçta Nokia içindi hepsi kaldırırdı.

İnsanlar internete zamanında zerofacebook'tan ücretsiz girerken biz Opera ile bağlanıp kaliteli bir sosyal medya deneyimi yaşıyorduk.

Kısacası bırakın Meegoyu Symbian geliştirilseydi ve Nokia'da ona göre yavaş yavaş donanımı güçlendirseydi Android kısa sürede şaha kalkamazdı. Hatta şu an da büyük bir farkla 1. olmazdı. Belki de 1. Symbian'dı emin olun. Kimse de olmayan biz de vardı ve şimdi her şey Android ve IOS'de.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Peki Visual Studio'da nasıl basit de olsa kod yazılacağı hakkında video çeker misiniz?Hem bende istiyorum yazılımdan çok iyi anlamayı.Lütfen yardım edin.
Daha elimin altında bana ait doğru düzgün bir bilgisayar bile yok o sıkıntı ışte seneye Irak'a gittiğim zaman şöyle güzel bol donanımlı bir Laptop alacağım o zamana kadar SDN'de görevbaşı yaparsam o zaman daha çok yardımcı olurum.;)

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Bir de şu var bunların hepsini 128 Ram ile yapardık işletim sistemi ve diğer giderleriyle beraber bize kalan 40-50 Ram ve arka planda 7-8 uygulama açık olabiliyordu yalnız Opera açıksa 3-4 uygulama açılabiliyordu çünkü Opera bayağı yer kaplıyordu.

Şimdi 2 GB yetmez çöp deniliyor. Aynı an da Haritalar uygulaması, Nokia mağazası, Galeri, Kamera, Sağlık uygulaması, Temizlik programı, Müzik Player ve Oyun, kasma yok. Düşünün 1 GB Ram olduğunu ve işlemci hızının da arttığını harikalar yaratırdı. Bir düştü 2 yıl içinde sıfıra indi.

Geliştirilmesini çok isterdim. Şimdi ki Androidler 3 GB Ram ve 8 çekirdekli 2 Ghz hızında işlemcilerle bile kasma yapıp bazı programlarda sapıtabiliyor. Önemli olan bunlar değil stabilitesi olması. 1 Yıllıklara bile eski deyip güncellemeleri kesmeleri de ayrı bir para kazanma hamleleri.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir de şu var bunların hepsini 128 Ram ile yapardık işletim sistemi ve diğer giderleriyle beraber bize kalan 40-50 Ram ve arka planda 7-8 uygulama açık olabiliyordu yalnız Opera açıksa 3-4 uygulama açılabiliyordu çünkü Opera bayağı yer kaplıyordu.

Şimdi 2 GB yetmez çöp deniliyor. Aynı an da Haritalar uygulaması, Nokia mağazası, Galeri, Kamera, Sağlık uygulaması, Temizlik programı, Müzik Player ve Oyun, kasma yok. Düşünün 1 GB Ram olduğunu ve işlemci hızının da arttığını harikalar yaratırdı. Bir düştü 2 yıl içinde sıfıra indi.

Geliştirilmesini çok isterdim. Şimdi ki Androidler 3 GB Ram ve 8 çekirdekli 2 Ghz hızında işlemcilerle bile kasma yapıp bazı programlarda sapıtabiliyor. Önemli olan bunlar değil stabilitesi olması. 1 Yıllıklara bile eski deyip güncellemeleri kesmeleri de ayrı bir para kazanma hamleleri.
Size katılıyorum.Bir de bakıyorsun neredeyse ayda bir telefon çıkartıyor bazı firmalar.Ya önce bir telefonun Ar-Ge'sine önem ver,bi dene.Bu ne böyle.
Nokia C5 03 kullanırken multitasking özelliği çok güzeldi.Multitasking yani arkaplanda başka uygulama,oyun vb. şeyler açıkken başka uygulama açabilmektir.RAM'i azdı ve kamerası 5MP olup flashı yoktu.Opera tarayıcı güzeldi(tabi Nokia C5 03'te).Ben de 2 tane Symbianlı Nokia telefon vardı ta ki bu yaza kadar.Bu telefonlar Nokia C5 03 ve Nokia C3 00'dı.Bu iki telefonu da parçalarına ayırdım,daha doğrusu kırdım ve içerisinde ne var ne yok baktım.İçerisinde titreşim motoru,üzeri metalle kaplı şeyler kamera gibi şeyler vardı.İnşallah Nokia harikaa bir telefon üzerine çalışıyordur ve uygun fiyatlı olarak o telefonu satar İnşallah.
Nokia eskiden iyiydi.Şimdi neden iyi olmasın ki.İnşallah Nokia önümüzdeki yıl yani 2017'de kaliteli olan amiral gemisi ve uygun fiyatlı olmak üzere bir kaç telefon çıkarır.İyi günler.

emrepoyraz53

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Symbianla tanışmam Nokia E72 ile oldu benimde sizin yorumlarınıza da katılıyorum herşeyden önce stabildi bunu kullanmayan bilemez geçenlerde kuzenim akıllı telefonu olduğu halde N79 aldı bende inceledim gerçekten özlem giderdim internete giren bir mp3 çalar gibi kullanıldığında dahi hakkını yeriyor ve bu arada çoğu symbian telefon kamera açısından zamanına göre liderdi ve ses kaliteleri cidden iyiydi, hemde ilklerin telefonuydu mesela Nokia X7 de 4 hoparlör vardır :D, şimdi gelişseydi demek zor açıkçası play store çok fazla büyüdü bu bakımdan symbian sistemi okadar uygulama yakalayamazdı diye düşüyorum çünkü bence nokia bu yüzden meego ya geçmişti ancak microsoft satın aldı he herşey bitti bugün symbian ı windows mobile a tercih ederim, ayrıca galaxy acelerede :D.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Symbianla tanışmam Nokia E72 ile oldu benimde sizin yorumlarınıza da katılıyorum herşeyden önce stabildi bunu kullanmayan bilemez geçenlerde kuzenim akıllı telefonu olduğu halde N79 aldı bende inceledim gerçekten özlem giderdim internete giren bir mp3 çalar gibi kullanıldığında dahi hakkını yeriyor ve bu arada çoğu symbian telefon kamera açısından zamanına göre liderdi ve ses kaliteleri cidden iyiydi, hemde ilklerin telefonuydu mesela Nokia X7 de 4 hoparlör vardır :D, şimdi gelişseydi demek zor açıkçası play store çok fazla büyüdü bu bakımdan symbian sistemi okadar uygulama yakalayamazdı diye düşüyorum çünkü bence nokia bu yüzden meego ya geçmişti ancak microsoft satın aldı he herşey bitti bugün symbian ı windows mobile a tercih ederim, ayrıca galaxy acelerede :D.
Symbian çok güzeldi ama benim arkadaş kullanamadı ben kendisi için ayarlarını yaptım.:)

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
image.jpg
Symbian Geliştirilmiş olurdu . Yine zehir gibiyim

kcr

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Symbian'ın son kaldığı noktada Belle vardı. Belle'den sonra planlanan yükseltmeler Karla ve Donna şeklinde olacaktı. Şayet bu şekilde gitseydi, bir sonraki sürümün donanım ihtiyacı bir öncekine göre daha yüksek olacaktı. Dolayısıyla en yeni güncellemelere sahip olmak için yeni cihaz almak Symbian için de sözkonusu olacaktı. Buna rağmen stabillik ve donanımı verimli kullanma açılarından Android'den çok daha iyi bir yerde olurdu. Neyse boşverin... "Rahmetli yaşasaydı neler yapacaktı neler ..." türünden muhabbet bunlar...:)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
"Rahmetli yaşasaydı neler yapacaktı neler ..." türünden muhabbet bunlar...:)
Size katiliyorum.Ama guvenli ve stabil bir isletim sistemi olarak Symbian gelistirilseydi sizce de guzel olmaz miydi

Son mesajlar