Internet kopma sorunu kesin çözüm haydi içeri

Bu konuyu okuyanlar

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Konunun sabitlenmesini arz ediyorum.

Merhaba Değerli Okuyucularım.
Bu gün sizlere Türkiye’nin %69,4’lük kısmının internet hattın da kopma sorunları olduğunu görmekteyim. Buna kesin sonuç yaratan yöntemlerimi sizlerle paylaşacağım.
Konu anlatımını soru cevap şeklinde yapacağım sizlerin aklınızdaki sorulara çözüm getirmiş olacağım…

İnternetim Neden Kopuyor?
Altyapınızın yetersiz olması , bağlantılarınız da yapılan hatalar yüzünden veya modem’iniz eski olduğu için kopma sorunu yaşıyorsunuz.

Kopma Tam Olarak Nasıl Gerçekleşiyor?
İnternet hattınızdaki “SNR MARJIN” dediğimiz bir değer var bazende “NOİSE MARGIN”olarak da adlandırılabiliyor. Bu değerin Türkçe anlamı “HAT GÜRÜLTÜSܔ dür. Bu değer sizin bina girişinizden dairenize kadar gelen hat kablosunun gürültü oranını gösterir. Bu değer 6.0 dbi değerinden aşağıya düştüğünde internet bağlantısı kesilir; yani kopma olur. Tekrar modem internete bağlanmaya çalışır ve internet gelir. Bağlantı süresi 1-2 dakikayı bulabilir.

SNR MARJİN (HAT GÜRÜLTÜSÜ) Değeri Kaç Olmalıdır?
Snr Marjin değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır.
6.0 dBi 8.0 dBi Arası >>>İnternet sürekli kopar. Her an internet gidebilir. Aşırı ping görülür.
8.0 dBi 10.o dBi Arası >>>İnternet bağlantısında ping olur ve ufak bir parazit de bağlantı gider.
10.0 dBi 15.0 dBi Arası >>>İnternet de kopma olmaz. Stabil çalışır.
15.0 dBi 20.0 dBi Arası >>>İnternet bağlantısı Stabil ve hızlı çalışır.
20.0 dBi 30.0 dBi Arası >>>Bağlantı Oldukça iyidir kopma ihtimali %0
30.0 dBi 40.0 dBİ Arası >>>Hattınız mükemmel ötesi

SNR MARJIN Değerini Nereden Öğrenebilirim?
Modem arayüzüne 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adreslerinden girerek dsl istatistiklerinden görebilirsiniz.
Kulllanıcı Adı : Admin
Şifre : admin , ttnet veya superonline’dir.

“ADSL Hat değerlerinizi bu makalenin altına yorum olarak gönderin hattınıza neler yapacağınız hakkında bilgiler vereyim size.”

Modeminizi Değiştirin
Modemler eski ve artık yorgun olabiliyorlar bu yüzden çok iyi olan hattı berbat hale getirebiliyorlar. Modeminizi değiştirmenizde fayda var.

Hangi Modem Markalarını Öneriyorsunuz?
TP Link >>> Modemler genelde en çok kopma görülen modemlerdir önermiyorum size.
Huawei >>> Huawei iyi modemdir ama HG521 modelindeki modem varsa hemen değiştirin.
Zyxel >>> Zyxel modemler iyidir ama son çıkanlarından önerebilrim
Asus >>> Asus modemler oldukça kararlılar ama biraz pahalılar.
Airties >>> Airties modemler gerçekten ama gerçekten çok iyiler ve hattınıza %100 derecede uyumludurlar. Sizlere şiddetle tavsiye ederim.

SNR MARJIN Değerini Nasıl Yükseltebilirim. Kopma Sorununu Giderebilirim.
Önünüzde 2 seçenek var.

1- TTnet veya diğer servis sağlayıcısını arayıp hızınızı düşürttüreceksiniz
YADA
2- Hattınızı Onaracaksınız.

Hattımı Nasıl Onarabilirim.
1- Spliter (çoğaltıcı) aparatı yenisi ve kaliteisiyle değiştirin.
2- ADSL hat kablonuz da ek varsa internet bağlantınızın kopmasına neden olur hemen değiştirin.
3- Bina girişinden dairenize kadar ek olmadan CAT6 Kablo çekin.
4- Modem eskiyse yeni bir modem alın. Airties Air 5341 , Airties Air 5440, Airties Air 5650 veya Airties Air 5760 Öneririm.

Sorunlar Çözülmediyse
Malesef hızınızı düşürttüreceksiniz altyapınız kaldırmıyor demekki. Hızı düşürtmek için İnternet Servis Sağlayıcınızı arayın. (TTnet , Superonline, Fixnet)

Hattınızı Onarmaları İçin Hat Sahibi İle Türk Telekom Müdürlüğüne Gidin Ve Hattınızı Onarsınlar.

Ben bunu kendi tekno blogumda yazmıştım tamamen bana aittir alıntı değildir. Sizlerde siteme girerek bana destekte bulunabilrsiniz.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
kopma sorunu yaşayan yok galiba :D

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Şimdi benim snr marjin 10,.. küsürlerde. Yani sınırlarda ve ping fazla. siz demişssinizki bu değer bina girişi ile modem arasındaki değeri gösteriyor. Peki bu modem nerden biliyor bina girişinden olduğunu. Sonuçta bina girişinden itibaren ayıran birşey yok. direk eve geliyor hattan.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Şu şekildedir telekomun çektiği bakır kablo kalitelidir tabi oda etkiliyor fakat bina girişinden modeme kadar olan kablolar hep ince kabloladır buda hat gürültüsünü (SNR MARJIN) değerini etkiler ..

Telekomun çektiği kalın kablo dbiyi düşürmez fakat bina girişinden daireye kadar hep farklı kablolar ip ince kablolar çekiyorlar bu yüzdende ben makalemde öyle yazdım.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

CAT6 Kablo çekmenizi öneririm.

Şahsen ben çekmiştim adsl hattım varken
normal kablo ile 10.1 dBi vardı cat6 çekinde 22 dBi ye yükseldi :)

Birde şunuda ekleyeyim binalardaki hat kabloları oldukça eski htta paslananlar bile var kablo içindeki bakır kırılanlarda var
25 yıllık binalar hatta 30 yıllık binalar var içlerindeki kblolarda oldukça eski .

Yeni kablo çekmeniz CAT6 kablo çekmeniz yeterlidir.

Cat6 çekmek içinde : cat6 kablo içindeki 8 tane ince kablodan sadece 2 tanesini kullanın. Normal telefon kablosundan kat kat daha iyi..

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Şu şekildedir telekomun çektiği bakır kablo kalitelidir tabi oda etkiliyor fakat bina girişinden modeme kadar olan kablolar hep ince kabloladır buda hat gürültüsünü (SNR MARJIN) değerini etkiler ..

Telekomun çektiği kalın kablo dbiyi düşürmez fakat bina girişinden daireye kadar hep farklı kablolar ip ince kablolar çekiyorlar bu yüzdende ben makalemde öyle yazdım.

CAT6 Kablo çekmenizi öneririm.

Şahsen ben çekmiştim adsl hattım varken
normal kablo ile 10.1 dBi vardı cat6 çekinde 22 dBi ye yükseldi :)

Birde şunuda ekleyeyim binalardaki hat kabloları oldukça eski htta paslananlar bile var kablo içindeki bakır kırılanlarda var
25 yıllık binalar hatta 30 yıllık binalar var içlerindeki kblolarda oldukça eski .

Yeni kablo çekmeniz CAT6 kablo çekmeniz yeterlidir.

Cat6 çekmek içinde : cat6 kablo içindeki 8 tane ince kablodan sadece 2 tanesini kullanın. Normal telefon kablosundan kat kat daha iyi..
Anladım. Bugün biraz gözlemledim kabloları. Santralden evime 30 metre kablo var. Kalın birşey. Direkte beyaz bir kutuya kadar geliyor. O kutudan binanın ankastresine geliyor. O kabloda sorun olduğunu düşünüyorum. O kablodamı (direkten ankastreye olan) benim sorumluluğumda ?

Erol.k

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Anladım. Bugün biraz gözlemledim kabloları. Santralden evime 30 metre kablo var. Kalın birşey. Direkte beyaz bir kutuya kadar geliyor. O kutudan binanın ankastresine geliyor. O kabloda sorun olduğunu düşünüyorum. O kablodamı (direkten ankastreye olan) benim sorumluluğumda ?

Hayır. Binanın içindeki kutudan dairenize giden kablo size ait.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
direkten ankastreye kadar olan kablo türk telekom sorumluluğunda sen değişmeye kalkarsan ceza yersin.

Türk telekom müdürlüğüne gidip durumu iza et kabloyu değiştirsinler.

Ankastreden daireye kadar olan kablo senin sorumluluğundadır. Türk telekom ilgilenmez onunla..

Türkiyede barınan birkaç siteye ping atarak öğrenebilrsin ama ping her sunucuya göre değişiyor yani shift deleteye 10 ms ping varsa facebooka 90 ms dir. Siteden siteye değişir.

Oyun serverlerindede öyledir. Serverden servere değişiyor.

ölçmek için cmd yi aç ve oraya "ping www.google.com" yaz pingini sana söyler.

Ben ping ölçtüm suan shift deleteye 10 ms pingim var :D

direkten ankastreye kadar olan kablo türk telekom sorumluluğunda sen değişmeye kalkarsan ceza yersin.

Türk telekom müdürlüğüne gidip durumu iza et kabloyu değiştirsinler.

Ankastreden daireye kadar olan kablo senin sorumluluğundadır. Türk telekom ilgilenmez onunla..

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
[MENTION=473114]helpmert[/MENTION] çok teşekkürler. Bende o kabloyu değiştirmenin planını yapıyordum :)
Arıza kaydı bırakmıştım ping var portumu değiştirin diye. Kadın aradı portu oradaki bağlanan kişi sayısına göre ayarlarlar felan filan söyledi. Bu kabloyu ona sordum oda tam net birşey diyemedi. Ben tekrar gitsem kolaylıkla değiştirirlermi ?

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
sen direk müdürlüğe git ekip senle gelecek hemen değişecekler :D

az muhabbet yaparsın hattını sağlamlaştrırlar senin yani şöyleki iyi bir porta baglarlar pingin düşer :D

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Hemen geleceklerini hiç sanmıyorum. Yarın inşallah bi şansımı deniyecem.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
dene dene. gelirler ;) gelmesede elinde sonunda gelecekler çünkü telekomun sorumluluğunda olan bir kablo var onarılması gerekiyor

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
snr değerini büyük oranda etkileyen şey sokaklarda bulunan dağıtım panoları ile sizin binanızın girişinin arasındaki ve bina girişi ile modeminizin arasındaki bakır kablolardır. dağıtım panosuna ne kadar yakınsanız o kadar yüksek snr değeri ortaya çıkar. tesisatınız ne kadar iyiyse o kadar az sorun yaşarsınız. tabi bir de modem etkisi var.

snr değerine ttnet de bakabiliyor. staj yaparken şikayeti olan müşterilerin hatlarını kontrol ederdim. değer 30'un üstündeyse sorun müşterinin tesisatında demekti. 30'un altındaysa hatta sorun var demekti, teknisyenleri kontrol için yollardık.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
snr değerini büyük oranda etkileyen şey sokaklarda bulunan dağıtım panoları ile sizin binanızın girişinin arasındaki ve bina girişi ile modeminizin arasındaki bakır kablolardır. dağıtım panosuna ne kadar yakınsanız o kadar yüksek snr değeri ortaya çıkar. tesisatınız ne kadar iyiyse o kadar az sorun yaşarsınız. tabi bir de modem etkisi var.

modem etkisi çok büyük..

dayım sitede oturuyor ve adsl bağlamışlar site daha yeni fiber gelmemiş 11. katta oturuyor 8 mbps adsl var ama kopup duruyor. snr marjin 9dBi de

bina içi tesisata baktım cat6 döşenmiş ama üzerinden adsl veriyorlar tesisatla alakası yokk

modem : Huavei hg521

benim evdeki airties air 5650 yi getirdim taktım birde ne göreyimmm

snr marjin 24 dBi ye fırladı
max hız : 23 mbps
hat zayıflaması : 2.0 dbi

ama huaweide
max hız 10 mbps
snr : 9 dBi
hat zayıflaması : 37 dbi 'de

Çüş dedim..

Haa bu arada.. pingde baya düştü :)
6 ms ping var :D :D

huaweide 90 msydi

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
[MENTION=65297]mutahhar[/MENTION] [MENTION=473114]helpmert[/MENTION] Az önce ttnet il müdürlüğünden geldim. Çözüm masası için sıra aldım. Adamın yanına gittim ona arıza kaydı açtıracaktın dedi. Buraya kadar gelmişssin madem sen operasyon şefiyle görüş dedi. Bende çıktım yukarıya o yokmuş başka biriyle konuştuk. Derdimi anlattım. Dbi değerinde sorun yok diyor normal diyor. Kaç yazıyo dedim 19 dedi o gönderme, indirme kaç dedim 10 dedi. Düşük değilmi bu dedim Hattınıza tanımlı hızı iyi alıyosunuz bi sorun yokda ev tesisatında sorun var felan dedi. Bende evde sorun olmadığına eminim ankastre kutusundan direk çıkan kabloyu modeme bağladım sonuc aynıydı dedim. Modemden kaynaklanabilir dedi markası ne dedi ttnetin tplinki dedim. Oda düşürür dbi i dedi. Arkadaşları yönlendiriyim kontrol etsinler dedi ama sanmıyorum arayacağını.
Bi kablo değiştirecekler 10 metre dünyanın bahanesini uyduruyolar. Ulan bu ttnet nerden getiriyor kabloları anlamıyorum ne değerli ne sağlam birşeymiş.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
@mutahhar @helpmert Az önce ttnet il müdürlüğünden geldim. Çözüm masası için sıra aldım. Adamın yanına gittim ona arıza kaydı açtıracaktın dedi. Buraya kadar gelmişssin madem sen operasyon şefiyle görüş dedi. Bende çıktım yukarıya o yokmuş başka biriyle konuştuk. Derdimi anlattım. Dbi değerinde sorun yok diyor normal diyor. Kaç yazıyo dedim 19 dedi o gönderme, indirme kaç dedim 10 dedi. Düşük değilmi bu dedim Hattınıza tanımlı hızı iyi alıyosunuz bi sorun yokda ev tesisatında sorun var felan dedi. Bende evde sorun olmadığına eminim ankastre kutusundan direk çıkan kabloyu modeme bağladım sonuc aynıydı dedim. Modemden kaynaklanabilir dedi markası ne dedi ttnetin tplinki dedim. Oda düşürür dbi i dedi. Arkadaşları yönlendiriyim kontrol etsinler dedi ama sanmıyorum arayacağını.
Bi kablo değiştirecekler 10 metre dünyanın bahanesini uyduruyolar. Ulan bu ttnet nerden getiriyor kabloları anlamıyorum ne değerli ne sağlam birşeymiş.

ahh ahh müdürlüğe bak sen ya çakal dolu bizim buradakiler çok cana yakınlar yıllardır bu işle ilgleniyorum ilk defa böyle kelimeyle karsılasıyorum.

modemini değiştir airties modem tak.
bina içi kablolamanı değiştir

hiç değilse hattan rahatlar :D

bu arada ısrar et adamlara geldiklerinde llerindeki cihazla saha dolabından sonra o kablonun ucundan sonra ankastreden sonrada daireden ölçüm yapacaklar değerler nerede değişiyorsa orayı onaracaklar. bina içiyse sen onaracaksın

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
modem etkisi çok büyük..

dayım sitede oturuyor ve adsl bağlamışlar site daha yeni fiber gelmemiş 11. katta oturuyor 8 mbps adsl var ama kopup duruyor. snr marjin 9dBi de

bina içi tesisata baktım cat6 döşenmiş ama üzerinden adsl veriyorlar tesisatla alakası yokk

modem : Huavei hg521

benim evdeki airties air 5650 yi getirdim taktım birde ne göreyimmm

snr marjin 24 dBi ye fırladı
max hız : 23 mbps
hat zayıflaması : 2.0 dbi

ama huaweide
max hız 10 mbps
snr : 9 dBi
hat zayıflaması : 37 dbi 'de

Çüş dedim..

Haa bu arada.. pingde baya düştü :)
6 ms ping var :D :D

huaweide 90 msydi

airties'ta test mühendisi arkadaşım var. bir ara sorarım ona bu değerleri

ahh ahh müdürlüğe bak sen ya çakal dolu bizim buradakiler çok cana yakınlar yıllardır bu işle ilgleniyorum ilk defa böyle kelimeyle karsılasıyorum.

modemini değiştir airties modem tak.
bina içi kablolamanı değiştir

hiç değilse hattan rahatlar :D

madem tp-link modemlerde böyle bir şey var ne diye dağıtıyorlar ki. işin ucuzuna kaçıyorlar

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31

tp linkin modemleri oldum olası adi zaten :D
en iyisi airties

asusun bile 500-600 tl lik modemi adsl de kopma yapıyor ama airties kopmuyor adamlar cihazı sağlam yapmışlar

5650 öneririm :)

paran yoksa 5341 idealdir

madem tp-link modemlerde böyle bir şey var ne diye dağıtıyorlar ki. işin ucuzuna kaçıyorlar

sen merak etme bende mertsem elinde sonunda bu olay çözülecek :)

adam aramazsa baska yolla ekip çağiricaz sana .D

adamlar ucuza aliyor pahaliya satiyor para kazanıyor ne olacakki başka..

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
@helpmert modemdende şüphelenmeye başladım. 100 120 liraya kadar önereceğin modemler nelerdir.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
@helpmert modemdende şüphelenmeye başladım. 100 120 liraya kadar önereceğin modemler nelerdir.

Dolar ve Euro sürekli değiştiği için arada 15-20 tl oynaycaktır..

eğer ilerde hipernet gelmeyecekse bölgene
AIRTIES AIR 5453 300MBPS KABLOSUZ-N ADSL2+ 4 PORT MODEM - Vatan Bilgisayar

bunu alablrsin ama diyorsan ileriye dönük modem olsun fiber destekli olsun diyorsan
o zaman
AIRTIES AIR 5650 300MBPS KABLOSUZ-N ADSL2+ 4 PORT MODEM / VDSL2 ROUTER - Vatan Bilgisayar

öneririm :)

2 saat önce air 5650 nin fiyatı 200 tlydi ne ara 251 oldu :D

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
@helpmert hipernet zaten var 100mbps e kadar.
Airties Air 5343 150Mbps 4 Port Kablosuz ADSL2 Modem Fiyatı bu olmazmı

adsl 2+ en fazla kaç hızı destekliyor ki.

Airties Air 5650 300mbps Adsl Vdsl2 Modem GittiGidiyor'da 194119503 çok pis satın alasım geldi :w00t:

air 5343 adsl modem max 23 mbps alirsin oda altyapına göre fakat 16 mbps paket var maximum

5650 de 100 mbps alabilrsin fiberde hatta vdsl destekli hipernettede 100 mbps alirsin :)

kısaca geleceğe rağmen iyi modem air 5650 içinde torenti bile var yani düşün..

@helpmert hipernet zaten var 100mbps e kadar.
Airties Air 5343 150Mbps 4 Port Kablosuz ADSL2 Modem Fiyatı bu olmazmı

adsl 2+ en fazla kaç hızı destekliyor ki.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...m=ocs&ggap_n=akakce&scxid=14489-145823-2357-0 çok pis satın alasım geldi :w00t:

air 5343 adsl modem max 23 mbps alirsin oda altyapına göre fakat 16 mbps paket var maximum

5650 de 100 mbps alabilrsin fiberde hatta vdsl destekli hipernettede 100 mbps alirsin :)

kısaca geleceğe rağmen iyi modem air 5650 içinde torenti bile var yani düşün..

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
[MENTION=473114]helpmert[/MENTION] peki bu modemin üstünde yazan 300mbps ne. Kafamı karıştırdı.

[MENTION=473114]helpmert[/MENTION] peki bu modemin üstünde yazan 300mbps ne. Kafamı karıştırdı.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
@helpmert peki bu modemin üstünde yazan 300mbps ne. Kafamı karıştırdı.

@helpmert peki bu modemin üstünde yazan 300mbps ne. Kafamı karıştırdı.

üstünde yazan 300 mbps wireles hızı. diyelimki 2 tane laptopun var ikiside wifiyle modeme bagli

iki pc arasında hızlıca dosya paylasımı yapiyorsun

mesela 60 gb gta5 oyunu var
öbür laptopa hızlıca aktarıyor
300 mbps hızda aktarması 10 dakika :)

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
ADSL Hat DurumuSHOWTIME.L0
ADSL ModuG992.5
Gönderme Hızı799 kbps
İndirme Hızı8191 kbps
İndirme Hızı Zayıflaması13
Gönderme Hızı Zayıflaması3
İndirme Hızı SNR Marjı19.4
Gönderme Hızı SNR Marjı18.8
Üretici ID'siTP-LINK
Firmware Versiyonu3924ca26
CRC hataları0
Gönderme Hızı BER0e-7
İndirme Hızı BER0e-7
Yukarı Çıkış Gücü8
Aşağı Çıkış Gücü12
ES48
SES44
UAS15852

Speedtest.net by Ookla - My Results

hızı 8 e sabitlemişler. Dbi 19 a yükselmiş. Çıkış güçleri aynı. Ping aynı ama ilk ölçtüğümde 47 idi.
Bıktırmayamı çalışıyolar düzeltmeyemi.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
ADSL Hat DurumuSHOWTIME.L0
ADSL ModuG992.5
Gönderme Hızı799 kbps
İndirme Hızı8191 kbps
İndirme Hızı Zayıflaması13
Gönderme Hızı Zayıflaması3
İndirme Hızı SNR Marjı19.4
Gönderme Hızı SNR Marjı18.8
Üretici ID'siTP-LINK
Firmware Versiyonu3924ca26
CRC hataları0
Gönderme Hızı BER0e-7
İndirme Hızı BER0e-7
Yukarı Çıkış Gücü8
Aşağı Çıkış Gücü12
ES48
SES44
UAS15852

hızı 8 e sabitlemişler. Dbi 19 a yükselmiş. Çıkış güçleri aynı. Ping aynı ama ilk ölçtüğümde 47 idi.
Bıktırmayamı çalışıyolar düzeltmeyemi.

bu değerlerde sorunsuz 16 mbps alman gerekiyor ama modemin tp linkmiş :D

airties modem kullan derim

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
airtiesin çok eski modemlerinide bulma haa :D

RT serisiyse hiç takma bile :D
2006 yapımlı modem onlar

anca air 5341 ve sonrası modeldeki modelere bak

DSL Rate(Kb/s):8191800
Attainable Rate(Kbps):196771294
SNR Margin(dB):26.821.6
Attenuation(dB):11.52.7
Power(dB):19.512.4

Şansıma dayımda ttnetin airties air 5650 modemi varmış onla test ettim. Snr arttı. Çıkış güçleride yükseldi ama ping hala aynı.
Benim hızımı sınırlandırmışlar 8 e dimi?