iPhone 5s ve iPhone 5 Karşılaştırma Videosu - Türkçe!

Bu konuyu okuyanlar

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Apple'ın en çok kullanılan iki akıllı telefonu olan iPhone 5s ve iPhone 5'i sizler için karşılaştırdık. Uygulama açılış hızları, performans testleri, fotoğraf ve video kalitesi gibi kriterlerde iki akıllı telefonuda kafa kafaya çarpıştırdık. İyi seyirler :)

[video=youtube;ZhMSon86ksY]http://www.youtube.com/watch?v=ZhMSon86ksY[/video]

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
676
Eline Sağlık

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben kore mali note 2 mi alayim yoksa note 3 mü sizce hangisi

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Apple'ın en çok kullanılan iki akıllı telefonu olan iPhone 5s ve iPhone 5'i sizler için karşılaştırdık. Uygulama açılış hızları, performans testleri, fotoğraf ve video kalitesi gibi kriterlerde iki akıllı telefonuda kafa kafaya çarpıştırdık. İyi seyirler :)

[video=youtube;ZhMSon86ksY]http://www.youtube.com/watch?v=ZhMSon86ksY[/video]

Elinize sağlık. Fakat ben 5S i ekran boyutu ve batarya konusu yüzünden almak istemiyorum ekranı yeterli bulup almak isteyenlerede kesinlikle tavsiye ederim.

PrinceHybrid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Speedtest'i iki telefon farklı hostlar üzerinden yaptı farkettiysen. iPhone 5S'in düşük çıkmasını sebebi bu.

Ayrıca iPhone 5'in daha önce kapanmasının sebebi ona daha önce kapat demiş olman.

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Speedtest'i iki telefon farklı hostlar üzerinden yaptı farkettiysen. iPhone 5S'in düşük çıkmasını sebebi bu.

Ayrıca iPhone 5'in daha önce kapanmasının sebebi ona daha önce kapat demiş olman.

Kapatma konusunda haklısınız ama zaten pek üzerinde durmadım açılış daha önemli olduğu için.

Speedtest uygulamasında hostlar farklı ama iPhone 5 İstanbula bağlandı iPhone 5s Ankara. Ben Ankara'da bu videoları çektiğim için iPhone 5s daha avantajlıydı :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Telefondan çok beklentilerim şunlar;
8 veya 9 tane sosyal ağ kullanırım. Oyun kısmında RealRacing 3, Asphalt 8 gibi 3 veya 4 oyun yüklerim ama sonra sıkılır silerim tabi yani 2 büyük oyun ve 3 5 tanede küçük oyun var diyelim. Müzik arşivim sadece dinleyeceklerimi yüklerim 100 müzik diyelim.

Sizce bana iPhone 5 veya iPhone 5S yeterlimi? Şarj konusunda sıkıntı yaşarsam kesinlikle almam, benim için en önemli etken şarj dır. Gün boyunca interneti sık açarım ama tüm gün de açmam yani okul olucak sonuçta (internetten kastım sosyal ağlar yoksa tarayıcıdan gezinmiyeceğim.) ve oyun konusunda sıkıldığımda açar oynarım ama saatlerce oynamam yani.

Birde güncelleme, stabilite ve hız açısında iOS çok daha iyi. Mesela Z1 düşünüyorum ben Android sonuçta 1.5 - 2 yıl sonra kasma yaşanır güncelleme kesin verir Sony ama Android yani. Ekranı 4'' bana yetersiz ama doğru tercihim iOS olmalıysa göz ardı edebilirim ne diyosunuz?

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saydığınız tüm işlemleri kasmadan, uzun süre boyunca güncelleme ve güvenlik sorunu olmadan yapabileceğiniz tek platform iOS. Ancak tabii ki ekran boyutu en önemli handikap.

Size tavsiyem bu saydığınız işlemlerin deneyebildiğiniz kadarını Android ve iOS platformunda deneyin. Sosyal ağ konusunda iOS'ta sıkıntı yok ama oyun denilince ekran büyüklüğü ile Android oldukça öne geçiyor.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
@TURKER bekle bakalım acelen yoksa belki apple bu sefer bir sürpriz yapar ekran boyutunda. :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=126564]mstfanar[/MENTION]

iPhone 6 nın benim fiyat aralığına gireceğinden şüpheliyim :) 2500 aşağı olması imkansızz :) Onu alamam ve bekleyememde karar verip gidip alıcam Z1 veya iPhone 5S düşünüyorum ve akıl almaz derecede kararsızım :) Z1 i büyük ekranından sağlamlığından şıklığından seviyorum boyutları büyük ama ne yapıcaksın. 5S ide hız stabilite güncelleme konusunda çok iyi. Çok kararsız kaldım işletim sistemi hiç sorun değil 2 sinide kullandım da telefonu 2 yıl kullanmak istiyorum ne yapıcam bende bilmiyorum :mellow:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Saydığınız tüm işlemleri kasmadan, uzun süre boyunca güncelleme ve güvenlik sorunu olmadan yapabileceğiniz tek platform iOS. Ancak tabii ki ekran boyutu en önemli handikap.

Size tavsiyem bu saydığınız işlemlerin deneyebildiğiniz kadarını Android ve iOS platformunda deneyin. Sosyal ağ konusunda iOS'ta sıkıntı yok ama oyun denilince ekran büyüklüğü ile Android oldukça öne geçiyor.

Deneyin derken ? Oyun derkende saatlerce oynamam yani mesela Real Racing 3 indirim Asphalt 8 indirim birini severim diğerini silerim 1 veya 2 tane daha büyük oyun indiririm zaten bi süre sonra kesin sıkıyor ve siliyoruz gönlümde 5S i alıp 2 yıl kafa rahat gitmek diğer yandanda Z1 alıp harika kamera 1 inç daha büyük ekran var

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
[MENTION=365554]TURKER[/MENTION] İşletim sistemi önemli değil ise, Z1 e yönel derim ben. :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
@TURKER İşletim sistemi önemli değil ise, Z1 e yönel derim ben. :)

Ya çok önemli değil derken iOS önemsizmi? En hızlı ve guncelleme konusunda harika bir sistem. Ben çok kararsızım 5S in şarjı bana yeter mi? diye duşunuyorum yeterse alırım herhalde okul zamanları telefon zaten 09.00 - 16.10 saatleri arası kapalı olucak telefonu okul içinde kullanamıyoruz. Okula giderken internetten sosyal ağlara girerim ama safaride felan dolaşmam interneti sadece sosyal ağlar için açarım canım sıkılırsa birazda oyun oynarım ama saatlerce oynamam yani eve gidince zaten hiç problem olmaz ben yeter diyorum ya

MyNickname

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@mstfanar

iPhone 6 nın benim fiyat aralığına gireceğinden şüpheliyim :) 2500 aşağı olması imkansızz :) Onu alamam ve bekleyememde karar verip gidip alıcam Z1 veya iPhone 5S düşünüyorum ve akıl almaz derecede kararsızım :) Z1 i büyük ekranından sağlamlığından şıklığından seviyorum boyutları büyük ama ne yapıcaksın. 5S ide hız stabilite güncelleme konusunda çok iyi. Çok kararsız kaldım işletim sistemi hiç sorun değil 2 sinide kullandım da telefonu 2 yıl kullanmak istiyorum ne yapıcam bende bilmiyorum :mellow:

Deneyin derken ? Oyun derkende saatlerce oynamam yani mesela Real Racing 3 indirim Asphalt 8 indirim birini severim diğerini silerim 1 veya 2 tane daha büyük oyun indiririm zaten bi süre sonra kesin sıkıyor ve siliyoruz gönlümde 5S i alıp 2 yıl kafa rahat gitmek diğer yandanda Z1 alıp harika kamera 1 inç daha büyük ekran var

Kesinlikle xperia z1 öneririm iphone 4 ve 5 kullandım ama şuan telefon alacak olsam tercihim xperia serisinden bir model olurdu

PrinceHybrid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Z1'de kullanıcıların bazı sorunlar yaşadığını okumuştum biryerlerde sanırım. Bildiğim kadarıyla Z1in en önemli özelliği su geçirmez olmasıydı. Bir kaç kullanıcı 'musluğun altında bile su aldı' yazmışlardı. Tabi su geçirmez olması bence bir telefon için önemli bir özellik değil. sonuçta suyun içinde yaşamıyoruz. Ama ben şahsen Android'i pek stabil bulmuyorum. iOS sadece iphone için üretildiğinden dolayı daha stabil bir şekilde kullanabiliyoruz. Ama androidlerde gördüğüm kadarıyla yazılımsal problemler (kasmalar, kapanmalar vs.) yaşanıyor. Benim tavsiyem sana iPhone olacaktır. Sorularının cevaplarına gelirsek

Ben şuan iPhone 5S 16 GB kullanıyorum. tıpkı senin gibi çoğu sosyal ağı kullanıyorum. (10-11 tane sosyal ağ yüklü telefona) Aynı zamanda yine 11-12 tane oyun yüklü (Sims Free Play gibi yüksek boyutlu oyunlarda var bunun içinde.) Dediğin yarış oyunlarınıda yüklemiştim. Fakat beğenmediğim için falza tutmadım telefonda. aynı zamanda 50ye yakın şarkı yüklü telefonda. artı çektiğim resimler videolar 30 35 tane uygulama yüklü telefona. ve şuan 3 gb kadar boş alan mevcut. az görünüyor ama 3 gb fazlasıyla yeterli. Ve bu saydıklarımı çoğu zaman birlikte kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. eğer %100 şarjla sabah kullanmaya başlamışsan akşam eve gidene kadar maksimum düzeyde enerji tüketecek şekilde kullanman durumunda şarj yeter. Eğer fazla kullanmam diyorsan normal bir genç 3 gün kullanır %100 şarjı. Zaten lightning kablosu sayesinde sanırım 1-1.5 saatte batarya tamamen doluyor prizden. Bilgisayardan biraz daha yavaş doluyor tabi.

Kısacası kesinlikle tavsiye ederim. iOS'u zaten övmeme gerek yok. Kalite ortada. Kamerası falanda çok kaliteli. Eğer imkanın varsa iPhone al. Hiç android kullanıpta kendini krize sokma. Apple Online Store'dan alabilirsin mesela 12 taksit yapıyorlar. peşin fiyatına. Yoksa Turkcellden de alabilirsin faturalı hatla birlikte. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayn.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Ya çok önemli değil derken iOS önemsizmi? En hızlı ve guncelleme konusunda harika bir sistem. Ben çok kararsızım 5S in şarjı bana yeter mi? diye duşunuyorum yeterse alırım herhalde okul zamanları telefon zaten 09.00 - 16.10 saatleri arası kapalı olucak telefonu okul içinde kullanamıyoruz. Okula giderken internetten sosyal ağlara girerim ama safaride felan dolaşmam interneti sadece sosyal ağlar için açarım canım sıkılırsa birazda oyun oynarım ama saatlerce oynamam yani eve gidince zaten hiç problem olmaz ben yeter diyorum ya

Sana da iphone al deriz, işletim sorunu hiç sorun değil yazarsın.
işletim sistemi hiç sorun değil 2 sinide kullandım da
O zaman ekran büyüklüğünden dolayı z1 deriz, bu seferde
Ya çok önemli değil derken iOS önemsizmi?
dersin.
Neyse kafana hangisi uyarsa onu al, gerçekten kararsız kalmışsın. :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
@mstfanar

Kararsız değil çok çok kararsızım :). En sonunda yeter lan deyip birini alıp yoluma bakıcam o olucak :)

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O 1 inç anlık eline alışında fark yaratmıyor gibi görünebilir ama aylarca adeta beraber yaşayacaksın cebinden ayırmayacaksın. İyi düşünmek gerek :)

TURKER

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
@AppleiPhone5s

Nakit alıcam. Herhangi bir kredi kartı kullanmıyorum.

O 1 inç anlık eline alışında fark yaratmıyor gibi görünebilir ama aylarca adeta beraber yaşayacaksın cebinden ayırmayacaksın. İyi düşünmek gerek :)

Ekran farklı var doğrudur ama akıl almaz derece kararsız kaldım.

Aklımdakileri kısaca söyliyeyim;

5S için fikrim = iOS un stabilitesine güncelleme desteğine hızına ve karşılaştırdığım diğer telefonlardan daha uzun ömürlü olmasına bayılıyorum :)

Xperia Z1 için fikrim = Kamerası harika. Beyaz rengi çok hoşuma gidiyor. Camdan yapılma özellikle arka yuzunu çok sevdim ve sağlam. Guncelleme konusundada iyi yani geç versede veriyor sonuçta. Su geçirmezlik bence mukemmel bir yönu değil ç
ünkü suyla pek işim yok dolayısıyla hiç bir işime yaramıcak ama gün gelir yaz tatilinde havuza gireriz :wink:

G2 için fikrim = Arayüzünü kişiselleştirmelerini ek özelliklerini çok seviyorum ayrıca 32GB kendi hafızası var bu çok iyi 5S ve Z1 de 16 da 10 a felan izin veriyor G2 2.5 kat daha çok depolama alanı var. Guncelleme konusunda 4.4 gelicek o kesin 5.0 gelirmi bilinmez ama cihaz şu anki haliyle çok stabil çalışıyor 5.0 gelmese bile 4.4 ile çok rahat ediceği kesin.

Cihazlar hakkındaki fikirlerim bunlar gönl
ümde 5S var ama şarj sıkıntısıda çekmek istemiyorum. Z1 çok büyük duruyor Z1C daha iyidir ama bide onun çıkmasını kim bekleyecek. G2 param cebimde kalır ama 1 yıl 1.5 yıl sonra G3 çıkar unutulur kasmaya başlar diye korkuyorum Z1 de aynı şekilde fakat 5S hepsinden daha uzun ömurlu iOS un stabilitesi hızı harika.

Ölesiye kararsızıııımmmmm :(

Don't Be Normal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=365554]TURKER[/MENTION] bu arada sana özelden 2x mesaj attım
dün gece aliexpresden 5x ürün aldım total 30 dolar bunlarda geldiğinde hediye edebilirim benim için bir espirisi kalmaz :)

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya bence önce iOS mu Android mi ona karar ver. iOS diyorsan o zaman düşünürsün 5s mi 5c mi yoksa 5 mi diye. Ama Android diyorsan bir de orada düşünmek gerek.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Telefondan çok beklentilerim şunlar;
8 veya 9 tane sosyal ağ kullanırım. Oyun kısmında RealRacing 3, Asphalt 8 gibi 3 veya 4 oyun yüklerim ama sonra sıkılır silerim tabi yani 2 büyük oyun ve 3 5 tanede küçük oyun var diyelim. Müzik arşivim sadece dinleyeceklerimi yüklerim 100 müzik diyelim.

Sizce bana iPhone 5 veya iPhone 5S yeterlimi? Şarj konusunda sıkıntı yaşarsam kesinlikle almam, benim için en önemli etken şarj dır. Gün boyunca interneti sık açarım ama tüm gün de açmam yani okul olucak sonuçta (internetten kastım sosyal ağlar yoksa tarayıcıdan gezinmiyeceğim.) ve oyun konusunda sıkıldığımda açar oynarım ama saatlerce oynamam yani.

Birde güncelleme, stabilite ve hız açısında iOS çok daha iyi. Mesela Z1 düşünüyorum ben Android sonuçta 1.5 - 2 yıl sonra kasma yaşanır güncelleme kesin verir Sony ama Android yani. Ekranı 4'' bana yetersiz ama doğru tercihim iOS olmalıysa göz ardı edebilirim ne diyosunuz?
sen z1 al iphone dan haz almassın amcamda 5s var ben telefon almadan önce biraz kullandım ama içim ısınmadı bir türlü ekran küçük oynadıgın oyunun tadı çıkmıyor küçük ekranda hızı iyi kamerada gayet iyi ama bir türlü ısınamadım bende kendime galaxy s 4 aldım buna içim daha çok ısındı büyük ekranda oyun oynamak film izlemek bir başka. şarj konusunda 5s 1 günü rahat çıkardı bende s4 de ortalama 1 gün civarı götürüyor(ama oyun oynarsan 2 telefondada çok çabuk bitiyor.)
tavsiyem z1 al....

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen z1 al iphone dan haz almassın amcamda 5s var ben telefon almadan önce biraz kullandım ama içim ısınmadı bir türlü ekran küçük oynadıgın oyunun tadı çıkmıyor küçük ekranda hızı iyi kamerada gayet iyi ama bir türlü ısınamadım bende kendime galaxy s 4 aldım buna içim daha çok ısındı büyük ekranda oyun oynamak film izlemek bir başka. şarj konusunda 5s 1 günü rahat çıkardı bende s4 de ortalama 1 gün civarı götürüyor(ama oyun oynarsan 2 telefondada çok çabuk bitiyor.)
tavsiyem z1 al....

Arkadaşa katılıyorum. Tek elde tutulabildiği sürece büyük ekran her zaman daha iyidir. Note 3 falan dersen onlar ayrı sınıf bence telefon-tablet karışımı.

M.Uzun

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
güzel bir inceleme olmuş kuzenimde 5 bende 5s var ve bende bazen uygulama ve oyunları karşılaştırıyorum ama pek fark yok 1 2 saniye dışında yani 4 ile 4s arasındaki fark 5 ve 5s de malesef yok ve inşallah güncelleme ile farkı biraz olsun hissederiz diyeceğim ama beta 7.1 beta 3 ü geçen hafta denedim aksine hız dahada düşüyor takılmalar vs. gm sürümünü merakla bekliyorum :) inceleme için teşekkürler @MCD-qT

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
güzel bir inceleme olmuş kuzenimde 5 bende 5s var ve bende bazen uygulama ve oyunları karşılaştırıyorum ama pek fark yok 1 2 saniye dışında yani 4 ile 4s arasındaki fark 5 ve 5s de malesef yok ve inşallah güncelleme ile farkı biraz olsun hissederiz diyeceğim ama beta 7.1 beta 3 ü geçen hafta denedim aksine hız dahada düşüyor takılmalar vs. gm sürümünü merakla bekliyorum :) inceleme için teşekkürler @MCD-qT

Aynı yorumu ben de yapmıştık iPhone 4 ile iPhone 4s arasındaki fark inanılmaz fazlaydı ama iPhone 5 ile iPhone 5s arasındaki fark günlük genel kullanım ve oyunlarda 3 saniyeyi geçmez :)

Don't Be Normal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Air drop :) kamerada. Bariz %25 lik artış var
Parmak izi sensörü ve siyah modelin daha dogrusu gri modelin yakisijlikigi diyebilirz :)

M.Uzun

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Air drop :) kamerada. Bariz %25 lik artış var
Parmak izi sensörü ve siyah modelin daha dogrusu gri modelin yakisijlikigi diyebilirz :)

air dropu kullanan sayılı kişidir hocam arkadaşlarda var whatsapp veya messenger sağolsun herşeyi hallediyor ona gerek kalmıyor ki şarj yemesi dışında :) kamerada 5 ile aşırı farkı yok ağır çekim modundaki klipleri telefonda izlenebiliyor + olarak intagram veya facebookta paylaşım yapabiliyor musunuz imovie editi vs. olmadan ?

MCD-qT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
air dropu kullanan sayılı kişidir hocam arkadaşlarda var whatsapp veya messenger sağolsun herşeyi hallediyor ona gerek kalmıyor ki şarj yemesi dışında :) kamerada 5 ile aşırı farkı yok ağır çekim modundaki klipleri telefonda izlenebiliyor + olarak intagram veya facebookta paylaşım yapabiliyor musunuz imovie editi vs. olmadan ?

Vine'da ağır çekim kullanılabiliyor. Bunun dışında ağır çekim videoyu bilgisayarıma attığımda izleyebildim. Ama bunda Apple'ın oynatıcısı QuickTime'ın etkisi olabilir.

Son olarak AirDrop güzel bir özellik ama dediğiniz gibi biraz spesifik. Ama şöyle bir konuda işime yaradı. Arkadaşımın telefonundan çektiğim videoyu kalitesini bozmadan AirDrop sayesinde alabildim. Boyutu 150 MB falandı bu yüzden e-posta yollayamamıştı.

M.Uzun

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Vine'da ağır çekim kullanılabiliyor. Bunun dışında ağır çekim videoyu bilgisayarıma attığımda izleyebildim. Ama bunda Apple'ın oynatıcısı QuickTime'ın etkisi olabilir.

Son olarak AirDrop güzel bir özellik ama dediğiniz gibi biraz spesifik. Ama şöyle bir konuda işime yaradı. Arkadaşımın telefonundan çektiğim videoyu kalitesini bozmadan AirDrop sayesinde alabildim. Boyutu 150 MB falandı bu yüzden e-posta yollayamamıştı.

evet video vs olabilirde apple artık kolaylaştırma değilde zorlaştırma gibi bir politika izliyor stabiliteyi hala yakalayamadı iphone 5s ile :) beni en çok şaşırtan konu bu çözülecek gibide durmuyor iphone 5 gibi 5s de piyasadan kalkmaz umarım iphone 6 çıkınca