Taekwondo mu Kick Boks mu?

Bu konuyu okuyanlar

hasanistan44

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar bir aydır spor salonunda vücut Geliştirme ile uğraşıyorum, vücut gelişimi için herhangi bir kimyasala bulaşmadım. Boyum 182 kilom 71. Ve artık bu iki spor dalından birine başlamak istiyorum. Sizce taekwondo mu, kick box mu? Nedenlerini de yazarsanız sevinirim. :)

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Kick boks. 6 ay saf kick boks eğitimi aldıktan sonra hocandan özel olarak seni boks çalıştırmasını iste. Ders sonları 15-20 dakika olabilir.

Spora başlamak istediğine göre belli nedenler oluşturmuşsundur zaten kafanda. Kondisyonun yukarıya çıkar düzenli antrenmanlar ile. Kendini,çevrendekileri, aileni olası bir tehlikeye karşı koruyabilecek düzeye gelirsin. Agrasif biriysen sinirini antrenmanlarda veya müsabakalarda atıcağından dingin bir hal alırsın. Her anlamda artıları var spor yapmanın.

Neden kick boks dersen, tercih meselesi.

hasanistan44

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Kick boks. 6 ay saf kick boks eğitimi aldıktan sonra hocandan özel olarak seni boks çalıştırmasını iste. Ders sonları 15-20 dakika olabilir.

Spora başlamak istediğine göre belli nedenler oluşturmuşsundur zaten kafanda. Kondisyonun yukarıya çıkar düzenli antrenmanlar ile. Kendini,çevrendekileri, aileni olası bir tehlikeye karşı koruyabilecek düzeye gelirsin. Agrasif biriysen sinirini antrenmanlarda veya müsabakalarda atıcağından dingin bir hal alırsın. Her anlamda artıları var spor yapmanın.

Neden kick boks dersen, tercih meselesi.

Ben de kick boks a olumlu bakıyorum, lakin arkadaşımın söylediklerine göre kick Boks a sokak dövüşü muamelesi yapılıyor. Arkadaşım 3 yıl taekwondo yaptı ve kırmızı siyah kuşak. Benim amacım da tam olarak dedigin gibi ailemi, sevdiklerimi koruyabilmek. Ki zaten tek başına vücut yapmanın hiçbir faydası yok. Benim kararım açık net kick boks tu ama arkadaşım taekwondo nun disiplininden tekniğinden bahsedince düşünmeye başladım. Acaba kick Boks tecrüben var mı? Ve sence ne kadar zamanda iyi bir Boksör olurum?

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Herkes kendi yaptığı şeyi över durur işte kick boks yap imkanın varsa muay thai

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Ben de kick boks a olumlu bakıyorum, lakin arkadaşımın söylediklerine göre kick Boks a sokak dövüşü muamelesi yapılıyor. Arkadaşım 3 yıl taekwondo yaptı ve kırmızı siyah kuşak. Benim amacım da tam olarak dedigin gibi ailemi, sevdiklerimi koruyabilmek. Ki zaten tek başına vücut yapmanın hiçbir faydası yok. Benim kararım açık net kick boks tu ama arkadaşım taekwondo nun disiplininden tekniğinden bahsedince düşünmeye başladım. Acaba kick Boks tecrüben var mı? Ve sence ne kadar zamanda iyi bir Boksör olurum?

Kehfest arkadaşımızın dediği gibi bu olay çoğu kişi kendi yaptığı işi över, sadece spor konusunda da sınırlı değil bu. Herhangi bir dövüş sporunu uzun süre yaptıktan sonra zaten kendini geliştirirsin, geri kalan senin kişisel çıkarımlarına kalır maçta. Yaptığın spor yeterli kabiliyeti kazandırmıştır çünkü sana.

Ben kick boksla uğraşıyorum, zevk alıyorum çünkü. Eminim doğru kişilerin yanında başlarsan sen de zevk alırsın. Hoca seçimin önemli bu konuda, doğru kişiyi bulman gerekli.

Nasıl bir pitbull cinsini bile yetiştirirken onu uysal veya agrasif yapmak yetiştirenine kalıyorsa sporda da var bu. Böyle dövüş sporlarında hocanın nasihatları, karakteri çok önemli. O sana sadece teknik öğretmiyor, spor ahlakınıda aşılıyor aynı zamanda. Bizi sokak dövüşlerinden uzak tutmak için çok nasihat yapıyorlar, zaten olması gerekenide bu.

Spora başladıktan sonra senin yaptıklarını yapamayanlar canını sıkacaklardır yok öyle yok böyle, aldırmadan devam et. Kimin ne gözle baktığı önemli değil.

1 senede ortalama bir düzeye gelirsin, bacakları sıfır bile açabilirsin antrenmanlarını eksiltmezsen. Boks konusunda ise denge çok önemli, bu yüzden hocanla antrenman sonlarında özel çalışmanı söyledim.

İlk 1 ay sıkılabilirsin, zor gelebilir. Siyah kuşaklıları görüp benim bu kadar ilerlemem uzun sürer diyebilirsin lakin onlar gibi olucağın zamanı düşünerek yaparsan hevesin yerine gelir. Ayrıca vücut geliştirmeyle beraber yaparken zorlanırsan şayet vücut geliştirme antrenmanlarını biraz azalt. Vücuda aşırı yükleme yapma çok kısa sürede. Sağlığı riske atmak yok :)

Son mesajlar