[Root-CWM] Sony Xperia SP (C5303) 4.1.2

Bu konuyu okuyanlar

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260

Arkadaşlar Xperia Sp için Root ve CMW yükleme işlemlerini anlatacağım . Öncelikle şunu belirteyim . İşlemleri harfiyen uyguladığınız sürece telefonunuza herhangi bir zarar gelmeyecektir.

ROOT
Root işlemini bir program üzerinden otomatik olarak yapacağız. Yani program yapacak. :) Fakat bu program telefonun tüm kernel sürümlerini desteklemiyor o yüzden ilk olarak telefonu , programın desteklediği bir sürüme döndüreceğiz . Bunu yaparken Flashtool programını kullanacağız.
Flashtool İndir.
Yukarıdaki dosyayı indirin. Klasöre çıkarın ve girin. İçinde libs adlı bir klasör ve flashtool-drivers adlı bir uygulama göreceksiniz. Uygulamayı çalıştırın . İlk adıma next deyince karşınıza şöyle bir şey çıkacak .

Flashmode Drivers ı işaretleyip Install diyoruz.
Not: Yükleme sırasında başka bir pencere açılacak ve kısa aralarla windows size uyarı verebilir. Siz hepsine yine de yükle deyin.
Evet yükleme tamamlandıktan sonra flashlayacağımız kernleli buradan indirin.
Yukarıdaki kerneli direk masaüstüne indirin veya indirdikten sonra taşıyın. Daha sonra kernele sağ tıkayıp salt okunur ve engellemeyi kaldır yapıp uygulayın .

Şimdi flashtool uygulamasını çalıştırın
Sol köşedeki şimşek simgesine tıklayın .

Daha sonra küçük bir kutucuk gelecek Flashmode ve Fastboot mode seçenekleri gelecek . Flasmodeyi seçip ok deyin. Sonra karşınıza firmware selection ekranı gelecek.

Üç noktaya tıklayın ve daha sonra Choose a folder ekranında ev simgesine tıklayın böylece masasütünü seçmiş olacaksınız. (Yukarıda söylediğim gibi flashlayacağımız kernel dosyası masaüstünde olmalı. ) Open deyin ve Flashtool kerneli görecek. Şu şekilde görünecek.

Ok dedikten sonra karşınıza şöyle bir uyarı gelecek.

Telefonu kapatın 30 saniye kadar bekleyin . Sonra tekrar kabloyu takın . Ama takarken ses kısma düğmesine basılı tutup öyle takın . Düğmeyi bırakmayın bekleyin . Uyarı kendiliğinden kapanacak ve daha sonra flashtool penceresinin alt kısmında yükleme yüzdesi görünecek.
Flashing finished yazısını gördükten sonra flashtoolu kapatın. Telefonu açın. Buradan rootta bize yardımcı olacak dosyayı indirin.
Klasöre çıkarın ve runme_win i çalıştırın.
670x347xHow-to-Root-Xperia-Z-ZL-ZR-Android-4.2.2-10.3.1.A.0.244-firmware-by-DooMLoRD-Easy-Rooting-Toolkit-v18.jpg.pagespeed.ic.Ziz5eEgpF4.webp

Telefonu pcye bağlayın .(Bilinmeyen kaynaklar ve hata ayıklama etkin şekilde. ) programda 1 e basın ve bekleyin .Birkaç işlem olacak ve telefon yeniden başlayacak .
Açıldığında SuperSU yüklü olacak.
Hayırlı olsun . :)
Şimdi sıra güncel kerneli geri yüklemekte. Dosyayı buradan indirin.
Masaüstüne atın ve daha sonra ilk kerneli yüklediğim şekilde aynı adımları izleyerek yükleyin.

CMW KURULUMU

Dosyayı buradan indirin. Klasöre çıkarın .Telefonu açık şekilde bilgisayar bağlayın. Ve install.bat ı çalıştırın. 1 e basıp bekleyin bir kaç işlemden sonra telefon yeniden başlatılacaktır. CMW yüklenmiştir . CMW ye girmek için telefon açılışında SONY yazısı çıktığında art arda ses açma tuşuna basın.
Hayırlı Olsun :)
Not : Tüm işlemleri kendi telefonumda denedim çalışıyor :)
Teşekkür : @android3 . Hocam senin kadar olmasa da anlatmaya çalıştım :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Ellerine sağlık [MENTION=288507]|Elusive|[/MENTION] güzel anlatım olmuş :) bazı kısımları kaldırdım/değiştirdim :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Bir [MENTION=130683]android3[/MENTION] gibi olmasa da anlattım işte . :) Teşekkür ederim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
"Daemon started succefuly" diyor ve bekliyor. O arada telefonum kapalıydı, telefonumu açtı. Kapatmam lazım mı şimdi telefonu, bir sorun olur mu ? 5 dakikadır hiç bir işlem yapmıyor ._.

Ayrıca ; Kapattım ve yeniden açtım. Bu sefer de waiting for device'de kaldı..

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Bir sorum şimdi root yapınca telefondaki herşey gidiyor mu yani format atmış gibi mi oluyoruz? Yüklü uygulamalar oyunlar falan kalıyor mu yoksa?
Verilere bir şey olmaz. Her şey olduğu gibi kalır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam bunu yaptıktan sonra güncelleme almada hata verir mi yardımcı olursanız çok sevinirim
emeğinize sağlık güzel bi çalışma oluş teşekkürler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam dediklerinizin aynısını yaptım fakat menüye gelen supersu uygulamasına tıkladığım zaman "yüklenmiş su kodlaması yok.." diye hata veriyor ne yapmam gerek.
adımları baştan yapmayı denediğim zaman da ilk adım olan kernel flashlamada hata veriyor.
ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim güzel anlatım olmuş teşekkürler herşey için.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
adamlar konuyu açıyor fakat arkasında duranı göstereceksin!
dün 23.00 da hata verdi diye yorum yazdım ama konu sadece açılmış ne takip var ne bişi..!!
madem cevap yazmayacaksınız neden konuyu açıyosunuz yok açtınız bi konu bari arkasında durunda sorulan sorulara cevap verin..!!

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
dün 23.00 da hata verdi diye yorum yazdım ama konu sadece açılmış ne takip var ne bişi..!!
madem cevap yazmayacaksınız neden konuyu açıyosunuz yok açtınız bi konu bari arkasında durunda sorulan sorulara cevap verin..!!

Burası Sony destek forumu değil. Dolayısıyla kimse cevap yazmak zorunda da değil. Konu sadece Root yapmayı ve CWM yüklemeyi anlatmış.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260

Birader konuya yorum attığın zaman görmediysem bu benim suçum değil. Belki açık değildim. Hergün bu konuyu takip etmek zorunda mıyım? Alıntı bile yapmadan dümdüz yazmışsın. Bildirim gelmezse bana benim nasıl haberim olacak? ismimin başına @ koyup yazarak da konuya çağırabilirdin.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
O hatanın sebebi de sadece supersu nun yüklenip root erişimi sağlanmaması. Yani sadece supersu var root yetkisi yok. Baştan flashlamada nasıl bir hata veriyor?

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
hocam bunu yaptıktan sonra güncelleme almada hata verir mi yardımcı olursanız çok sevinirim
emeğinize sağlık güzel bi çalışma oluş teşekkürler :)

Güncelleme geldiği zaman direk yüklersiniz root gider ama tekrar yapılabilir. Rica ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocam kusurma bakmayın o gün benim canım başka birşeye sıkkındı yoruma da cevap gelmeyince istemeden size yansıtmışım kusuruma bakmayın cidden çok özür dilerim biraz abartmışım :/

hatada da flashlama anında kabloyu takıyorum flash başlaması gerekirken altta kırmızı yazı çıkıyor neden bilmiyorum. supersu yüklü ama dediğiniz gibi root erişimi sağlanamıyor yardımcı olursanız çok sevinirim ve tekrardan kusuruma bakmayın özür dilerim

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Hocam kusurma bakmayın o gün benim canım başka birşeye sıkkındı yoruma da cevap gelmeyince istemeden size yansıtmışım kusuruma bakmayın cidden çok özür dilerim biraz abartmışım :/

hatada da flashlama anında kabloyu takıyorum flash başlaması gerekirken altta kırmızı yazı çıkıyor neden bilmiyorum. supersu yüklü ama dediğiniz gibi root erişimi sağlanamıyor yardımcı olursanız çok sevinirim ve tekrardan kusuruma bakmayın özür dilerim
Önemli değil . Kerneli seçip telefonu kapattıktan sonra ses kısma tuşuna basarak tekrar bağlıyorsun . Ondan sonra kernel yüklenmesi gerekirken hata veriyor değil mi ? Büyük ihtimal driver sorunudur. İlk adımda yüklediğin flashmode driverlerını tekrar yükle. Bi de hata tam olarak ne yazıver bakim. Ha bu arada üye olursan daha iyi iletişim kurabiliriz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam üye oldum ve elsive (yanlarda çizgilerle) yazdım ama yeni üye olduğum için link vermem kısıtlı...
üst kısımda yorumunuzu beğenen "ozgurruh" adlı kullanıcı benim sizin yetki alanınız daha geniş mesaj filan atma gibi imkanınız varsa siz atın o şekilde iletişime geçeriz ben yapamadım.

aynen dediğiniz noktada hata geliyor. 2 3 farklı pc de denedim ama yine aynı hata.
kırmızı yazılarda da şunlar yazıyor
"ERROR-
ERROR- Error flashing Aborted

ERROR-Drivers need to be installed for connected device.
ERROR-You can find them in the drivers folder of flashtool." bu yazdıklarım kırmızı renkle yazılı hatalar.3 farklı pc de sıfırdan yapmaya uğraştım ama olmadı...

bir de ben telefonu kapatıp ses kısma ile kabloya bağladığım zaman telefon açılıyor. zannediyorum ki asıl sorun telefonun kabloya bağlanmasıyla açılması.

nasıl düzelecek bilmiyorum... :/

yardımcı olursanız çok sevinirim herşey için çok teşekkür ederim :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
hocam üye oldum ve elsive (yanlarda çizgilerle) yazdım ama yeni üye olduğum için link vermem kısıtlı...
üst kısımda yorumunuzu beğenen "ozgurruh" adlı kullanıcı benim sizin yetki alanınız daha geniş mesaj filan atma gibi imkanınız varsa siz atın o şekilde iletişime geçeriz ben yapamadım.

aynen dediğiniz noktada hata geliyor. 2 3 farklı pc de denedim ama yine aynı hata.
kırmızı yazılarda da şunlar yazıyor
"ERROR-
ERROR- Error flashing Aborted

ERROR-Drivers need to be installed for connected device.
ERROR-You can find them in the drivers folder of flashtool." bu yazdıklarım kırmızı renkle yazılı hatalar.3 farklı pc de sıfırdan yapmaya uğraştım ama olmadı...

bir de ben telefonu kapatıp ses kısma ile kabloya bağladığım zaman telefon açılıyor. zannediyorum ki asıl sorun telefonun kabloya bağlanmasıyla açılması.

nasıl düzelecek bilmiyorum... :/

yardımcı olursanız çok sevinirim herşey için çok teşekkür ederim :)

Dostum üyeymişsin zaten hesabından giriş yapıp yazsana. Okur olarak cevap yazınca geç geliyor mesaj :) dediğim gibi driver sorunu var. İlk adımda Flashmode driverlarını seçip yüklüyorduk ya hani? İşte o adımı tekrar uygulayıp driverları yükle sorun düzelir :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim
"Konu Acma Yetkiniz YokCevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok" bunlara yetkim yokmuş o yüzden yazamıyorum ki :D

neyse kerneli flasladım fakat bu defa da root işleminde hata verdi.
telefon açık bi şekilde bilgisayara bağlıyorum komut dosyasını açıyorum bi defa succesfuly yazıyor sonra donuyo bi türlü devam etmiyor...

kernel oldu hatta pc companion dan bağladım güncelleme bile sordu fakat root olmadı bu defa... :/

bi de hocam oldukça yardımcı oldunuz Allah razı olsun teşekkür olarak premium dosya indirme sitesi vereyim mi size işinize yarar belki :)) kendim kullanıyorum hiç hata vermedi turbobit ve letibit üzerine. :) bu konularda benden çok daha iyisinizdir ama belki elinizde yoktur die dedim

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
benim
"Konu Acma Yetkiniz YokCevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok" bunlara yetkim yokmuş o yüzden yazamıyorum ki :D

neyse kerneli flasladım fakat bu defa da root işleminde hata verdi.
telefon açık bi şekilde bilgisayara bağlıyorum komut dosyasını açıyorum bi defa succesfuly yazıyor sonra donuyo bi türlü devam etmiyor...

kernel oldu hatta pc companion dan bağladım güncelleme bile sordu fakat root olmadı bu defa... :/

bi de hocam oldukça yardımcı oldunuz Allah razı olsun teşekkür olarak premium dosya indirme sitesi vereyim mi size işinize yarar belki :)) kendim kullanıyorum hiç hata vermedi turbobit ve letibit üzerine. :) bu konularda benden çok daha iyisinizdir ama belki elinizde yoktur die dedim
Root işleminde hata verdiyse muhtemelen hata ayıklama modu ve bilinmeyen kaynaklar aktif değildir.Ayarlara girip ikisini de aktif hale getirip daha sonra telefon pcye bağlandığı zaman pc companion yükleme uyarısı verecek. O uyarıyı geçip komut dosyasında 1 e bas işlem tamamdır :) Estağfurullah ne demek rica ederim :) aslında premium hesap iyi olur ama öğrenciyim. Çok vaktim olmuyor bir şey yapcak. Ama hesap lazım olursa ilk sana mesaj atarım. :D sağolasın. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yapmadığım bişi kalmadı hata ayıklama ve bilinmeyen kaynaklarda açık ama aynı hata var bi defa succesfully yazıyor sonra hiç devam etmiyor...

:) kendim iki aydır kullanıyorum hata almadım çok şükür. bi film ya da oyun indireceğin zaman elinin altında olur 1 saat yerine 10 dk da bi iki gb dosyanı indirirsin. yalnız mesaj atacağın zaman facebook üzerinden ulaşırsan daha iyi olur çünkü o an shiftdelete de açık olmayabilirim face de sürekli online ım :) nasıl istersen ihtayın olduğunda sen mesaj at ben yardımcı olurum anında. profilime facebook adresim ekli ;) :)

şu root işide hallolursa değmeyin keyfime :D :))

kolay gelsin tekrardan teşekkürler :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
yapmadığım bişi kalmadı hata ayıklama ve bilinmeyen kaynaklarda açık ama aynı hata var bi defa succesfully yazıyor sonra hiç devam etmiyor...

:) kendim iki aydır kullanıyorum hata almadım çok şükür. bi film ya da oyun indireceğin zaman elinin altında olur 1 saat yerine 10 dk da bi iki gb dosyanı indirirsin. yalnız mesaj atacağın zaman facebook üzerinden ulaşırsan daha iyi olur çünkü o an shiftdelete de açık olmayabilirim face de sürekli online ım :) nasıl istersen ihtayın olduğunda sen mesaj at ben yardımcı olurum anında. profilime facebook adresim ekli ;) :)

şu root işide hallolursa değmeyin keyfime :D :))

kolay gelsin tekrardan teşekkürler :)

Allahalla. :) Bi sorun çıkmaması lazım. Telefonda çıkan Pc companion yükleme uyarısına yanıt verip çalıştırıyorsunuz değil mi? Bi de telefonunuzda ekran kilidi var mı? varsa kilidi açık bir şekilde bağlayın.
Tamam ihtiyacım olursa mesaj atarım. Sağolasın. :)

smile66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=288507]|Elusive|[/MENTION] hocam ozgurruh adlı kullanıcı ben :) bu diğer hesabım şifresini unutmuştum uzun uğraşlarla buldum sonunda :):clap:

root hatasına gelince de ekran görüntüsü bu şeklide --> http://yadi.sk/d/Vx2MArmzCapG3
burdan ilersine gitmiyor bugün bi daha denedim fakat işte tam bu şeklide kalıyor...

nasıl düzeltecem hiç bilmiyorum... :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
[MENTION=288507]|Elusive|[/MENTION] hocam ozgurruh adlı kullanıcı ben :) bu diğer hesabım şifresini unutmuştum uzun uğraşlarla buldum sonunda :):clap:

root hatasına gelince de ekran görüntüsü bu şeklide --> http://yadi.sk/d/Vx2MArmzCapG3
burdan ilersine gitmiyor bugün bi daha denedim fakat işte tam bu şeklide kalıyor...

nasıl düzeltecem hiç bilmiyorum... :)
Yine mi driver sorunu yav. :D olmaması lazım. Anlamadım gitti :) http://adbdriver.com/upload/AdbDriverInstaller.exe bunu indirip telefonun pcye bağlıylen driverları yükleyip daha sonra root işlemini yapın.

smile66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
oldu bu defa :) root check ile de kontrol etmişim valla oldu:clap: :)

root oldu şimdi son kerneli yükledim birazdan cwm ye geçiyorum :)
çok ama çok teşekkür ederim Allah razı olsun :)

cwm de yüklenmiştir artık herşey için çokk teşekkür ederim son bi sorum olacaktı cwm nin dokunmatik olanı xperia sp için yok mudur onu yüklesek? :))

kusuruma bakmayın biraz çok oluyorum mağdur görün :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260

Yukarıdaki driverları yüklenince mi oldu?
Estağfurullah usta rica ederim :)

smile66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
verdiğiniz driver ı yükledim sonra o cmd penceresini hiç kapatmadım :)
kabloyu çıkarıp taktım ve baktım cmd de hareketlenme var :) sonra da telefon reset attı :) supersu gelmişti root check de yüklüydü açtım konrol ettim sıkıntı yok :))

bu arada estağfirullah senin yanında ne ustalığı ustam :))

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260

cwm de yüklenmiştir artık herşey için çokk teşekkür ederim son bi sorum olacaktı cwm nin dokunmatik olanı xperia sp için yok mudur onu yüklesek? :))

kusuruma bakmayın biraz çok oluyorum mağdur görün :)

Cmwnin dokunmatik olanı Twrp oluyor. Xda ya bakıver var orda. Ben kullanmıyorum Cmw daha iyi :)

smile66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen cwm daha iyi diosan kalsın böyle :)) iki saat önce bu da yoktu şükretmek lazım :D

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
sen cwm daha iyi diosan kalsın böyle :)) iki saat önce bu da yoktu şükretmek lazım :D
Yani daha iyi derken şimdi Twrp dokunmatik olduğu için girip yanlışlıka bir yere dokunursun telefon falan sıfırlanır :D Cmw de yanlışlıka öyle bir şey yapma şansın yok daha iyi :D
Tabi elimizdekinin değerini bilmek lazım :D
Hayırlı olsun :)