Temel PC Toplama Klavuzu [ I. Ekran Kartı Rehberi ]

Açıklamalar anlaşılır, sade ve yardımcı olacak düzeyde midir?

• Kullanılan toplam oy
    43

Bu konuyu okuyanlar

l4N1M3l

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim ilk defa konuya yazı yazıyorum hocam ve gerçekten bana çok güzel yardımcı oluyorsunuz rep vermeyi öğretin rep vercem abone olmak istiyorum hocam size

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
rep sistemi bu forumda yok

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ddr3 1333 o.c yazmakta ana kartta ram bölgesinde @l4N1M3l

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Güzel bir anlatım elline klavyene sağlık:thumbup1:

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
İşlemcide bekleriz, ellerinize sağlık :)

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok faydalı oldu gerçekten. Teşekkür ederim Ben de bilgisayar toplamayı düşünüyordum ama yeterli bilgim yoktu. Bunlar fikir edinmem için yardımcı oldu. Tekrar teşekkürler.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Burdaki arkadaşlara bir hatırlatma yapayım bende!

Birkaç istisna haricinde, hazır kasa oyun bilgisayarı olmaz!!! Hazır kasa PC’ler daha çok ev/ofis kullanımı içindir.

Sıkca sorulan uygun bir sistem.

Giriş Segmenti 500 – 1000 TL Arası

Oyun oynarım ama çok ta meraklısı değilim. Bütçem de kısıtlı” diyorsanız bu segmentte AMD APU’ları size tavsiyemdir. A10-5800k işlemci gücü ve dahili grafik birimi ile oldukça etkileyici durmakta. Yanına da HD6570 gibi bir kart takarsanız Hybrit CF konfigürsayonu oluşturup oyun performansını arttırabilirsiniz. Bu seviyeye SSD önermiyorum çünkü fiyatlar hala yüksek. Intel tarafında i3-3220 oldukça güçlü bir işlemci ama ekstradan 200 tl üstü ekran kartı alımını zorunlu kılıyor ve Hybrit CF şansınız da kalmıyor.

AMD A10-5800k işlemci
Powercolor HD6570 GDDR5 ekran kartı
Kingston 8 GB ( 2×4) ddr3 1600 mhz ram
Seagate 500 GB 32mb 7200 rpm HDD
Asrock A85x Anakart
Xigmatex Asgart 500w kasa

Fiyat: = 1000 Tl 1100 Tl Olabilir

APU almaya niyetliyseniz ramleri hızlı modellerden seçin. 1600 mhz ve üzeri hızda ramler Oyun performansını %20 ve 25 ′e varan oranda arttırabiliyorlar.

Orta segment 1000 – 2100 TL Arası

Burada kesenin ağzını biraz açıyoruz. İşlemci cephesinde ise AMD Fx 6300 hala oldukça popüler. Crysis 3 testlerinde oldukça yüksek performans gösteren FX serisi geleceğe yatırım olarak görülebilir. Azıcık OC ile 4.5 GHZ ve zeri hızları gören 6300, tek kartlı konfigürasyonlar için tam anlamıyla F/p konumunda . Intel tarafında ise i5-3470 oldukça revaçta diyebilirim. Öte yandan genel platform bazında AMD öne geçiyor.

AMD Fx6300 işlemci
Kingston 8 GB ( 2×4) 1600 Mhz ram
Asus M4A97 çipset AM3+ anakart
Kingston Hyperx 120 GB SSD + WD Caviar Green 500 Gb 5400 rpm HDD
Sapphire HD7870xt 2 GB ekran kartı
Corsair Carbide 300R kasa + Corsair 600w 80+ PSU

Ve ya

Intel Core i5-3470 işlemci
Gigabyte H77 anakart
Corsair Vengeance 8 GB ( 2×4) 1600 Mhz ram
Seagate barracuda 1 TB 7200 rpm 64 MB HDD
Corsair Carbide 300R kasa + Corsair 600w 80+ PSU
Sapphire HD7870xt 2 GB ekran kartı.

Fiyat;= 2100 TL

tekincem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
elinize sağlık hocam PC topluyorum Çok yardımı oldu :)

ahmeterkann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

İki firmada çok iyi bence. Param olursa nvidia tercih ederim.
Nvidia Physx ve CUDA ile AMD de Eyefinity ve GPU Acceleration özellikleri mevcut. İllaki kim neye ihtiyaç duyoyorsa onu seçicektir.

AMD Teknolojileri
Nvidia Teknolojileri
Bir sorum var kardeşim :)
GTX 650 Ti Boost 1 Ghz işlemcisi ve 6000 Mhz bellek hızı ile beni benden aldı. Bu fiyata (450 TL) gibi bir fiyat verip bu kartı mı almak mantıklı, yoksa biraz daha para bayılıp, GTX 660/ Ti mı almalı? Aynı zamanda alacağım bu kartlardan AMD Bulldozer 6300 işlemci ile tam performans alabilirmiyim? Teşekkürler...

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Bir sorum var kardeşim :)
GTX 650 Ti Boost 1 Ghz işlemcisi ve 6000 Mhz bellek hızı ile beni benden aldı. Bu fiyata (450 TL) gibi bir fiyat verip bu kartı mı almak mantıklı, yoksa biraz daha para bayılıp, GTX 660/ Ti mı almalı? Aynı zamanda alacağım bu kartlardan AMD Bulldozer 6300 işlemci ile tam performans alabilirmiyim? Teşekkürler...

perfrel_1920.gif

Can1635

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzun zamandır bu tür bilgiler arıyordum fakat bulamıyordum bence en gerekli en öğrenilmesi gereken ve en doğru şekilde anlatmışsın yazımda bir kaç yerde hata gördüm sorun değil böyle bilgiye sadece tebrik ve teşekkür ettiğimi söylerim daha da bir şey demem diyemem lütfen devamı gelirse haberdar edin .

Carmelo Anthoni

Asistan
Reaksiyon puanı
0
uzun zamandar beri bu kadar faydali bir paylasim gormemistim paylasinin farki olsa gerek :))

starlightt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim gibi donanıma ilgi duyup öğrenmek isteyenler için iyi bir başlangıç oldu, acaba diğer bileşenler için de forumda mevcut mudur yazılarınız, ben aradım fakat bulamadım..bir de hocam pekiştirebilmek amacıyla teknoloji mağazalarının internet sitelerinde ekran kartlarını karşılaştırıyorum, bazı noktalarda anlayamadığım durumlar var, örneğin 2 tane karta bakıyorum, biri daha alt nesil olmasına rağmen fiyat olarak pahalı diğerinden, bir de mesela amd de 'r' series ve hd series var bunların farkı nedir, şimdiden teşekkür ederim bilgilendirmek isteyen arkadaşlara, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diyerek cehaletimi mazur görün :)

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Soldan ikinci rakama bakarak kartın seviyesini anlayabilirsiniz. Örneğin GTX 690 bir alt nesil olmasına rağmen GTX 750 Ti dan 2 kat performanslıdır. Ama 750 Ti da 690 da olmayan teknolojiler vardır.

NightKing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temel PC Toplama Klavuzu

Merhaba SDN :)
Pc toplamamız için gerekli tüm donanımlarının temelinin anlatılacağı klavuzumuz, Ekran Kartları ile başlıyor. Allahın izni ile diğer parçalarımızında açıklamalarını en kısa sürede hazırlayıp yayınlayacağım.
Olabildiğince basit örneklerle ve püf noktalarıyla bilmeyen arkadaşlarımız için güzel bir kaynak olacağı düşüncesindeyim.
Kartlarımızın özellikleri, fiyatları, püf noktaları, içindeki teknolojilerin basit açıklamaları,satın alma stratejisi gibi bir çok özelliği kendimce açıklamaya çalıştım. İlerleyen zamanda konumuza eklemelerde yapabiliriz.

Sürç-i lisan ettiysek affola :)

(I.)EKRAN KARTI REHBERİ

Temel bilgilerimize Ekran Kartları ile başlıyoruz.Bilgisayarımızı oluştururken kullanılan her parça önemlidir.Bilgisayarımızı almadan önce hangi amaçla kullanacağımızı belirlersek, parçaları toplarken daha kolay karar verebiliriz.
Tabiki seçimden önce bütçemizin genişliğide donanımlarımız için en önemli unsurdur.

Hangi amaçla?
Yukarıda söylediğim seçimi yaparken hangi amaçla kullanmamız gerektiğini belirlersek, seçim konusunda daha kararlı oluruz.
Bu amaçlar ne olabilir?

Oyun: Evet genelde toplanılan bilgisayarların ortak amaçlarından biridir oyun oynamak. Eminim yaş farkı gözetmeksizin herkesin sevdiği bir ilgi alanıdır oyun. Kimi basit uygulamalı küçük oyunları severken, kimiside saatlerce oynanan,hikayesine kendisini kaptırdığı oyunları tercih edecektir. Ama bay bayan herkez oyun oynamayı isteyecektir :)

Günümüz teknolojisi ile hazırlanan devasa bütçeli oyunlardan zevk almak için muhakkak iyi bir donanıma sahip olmamız gerekir. Bu oyunları yüksek ayarda oynamak için hiç kuşkusuz en önemli donanımız Ekran Kartı olmalıdır.Ama dengeyi iyi kurmalıyız. Yetersiz 3 puanlık bir sisteme, 9 puanlık ekran kartı almanız,performans konusunda pek bir şey değiştirmeyecektir.Ekran kartınız üst seviyede ise sadece oyun değil,grafik işleri ile uğraşan çalışanlarada kolaylık sağlamaktadır.Kısacası Oyun zevki ile alınan Ekran kartları tüm İşlevleri yerine getirecektir.Tabiki bunun için cebimizde yeterli bütçemiz olmalı :)
Örnek vereceksek en çok tercih sırasına göre;
HD7870, GTX660/TI, HD7950/70, GTX670/80, GTX760/70/80 gibi üst seviye kartların yanı sıra, HD7850,HD7770/90, gibi kartlarda Fiyat Performans ürünleri olarakta oyuncuların gözdesi olabileceklerdir.Gördüğünüz gibi serilerine bakacaksak elle tutulur kartlar AMD için x7xx serileri ve üstü olurken, Nvidia içinse x60 serisi ve üstü kartlar bize oyun deneyimi yaratabilecek kartlardır.

Ofis/İş: Evet yukarıda bahsettiğimiz ağır oyunlardan hoşlanmayan ve çalışma için bilgisayarı kullanan arkadaşlarımızıda vardır illaki. Bazen kafa dağıtmak için basit online oynayabilirler, yada çocukluklarından kalma oyunlara sarabilirler kendileri.. Bomberman, Prensesi kurtar, mario vs seçimlerde sorun yok ama…. arada büyük oyunlarada sarabilirler, tehlikelilerdir. HalfLife1-2, COD1-2 gibi zamanın en kalite oyunlarını unutmamışlardır.Bunlarıda oynamak isterler.
Logoda yaparım, kariyerde diyen Football manager tutkunuda çıkabilirler.
Kısaca ofis işlerinin yanı sıra grafik programlarınıda kullanan çalışan arkadaşlarımızda kaliteli ama çok uçuk olmayacak ücretlerle Ekran Kartı sahip olmak isteyeceklerdir. 650TI HD7750 gibi yeni kartların yanı sıra HD6850, HD6770 gibi eski kartlarıda seçebilirler kendileri..

*Profesyonel Çizim ve çalışmalar için farklı ekran kartları tercih edilebilir.

Multimedya/Eğlence:
Bu arkadaşlarda genelde yaşını başını almış kişilerdir.Oyunlarla pek arası olmayan, mynette tavla okey oynamaktan zevk alan, genelde internette takılan , DVD film alıp izleyen yada arkadaşları ile görüntülü/sesli görüşmeler yapan kişileri kapsamaktadır. Aile albümlerini bilgisayarlarında görebilirsiniz. Paintle çalışmalar yapıp ( resim üzerine yazı yazma) facebook hesaplarından yayınlayabilirler. Facebook demişken ordaki oyunlarada sarabilirler bazen. Browser oyuncusu tabiri uymasada, arkadaşları ile çekişmekten hoşlanan yapıları sayesinde oyun kurdu sanabilirsiniz.Yeterli donanımı varsa (3D monitör, blu-ray okuyucu) 3D film deneyimi yaşamak isteyebilir.Ama bunlardan öteye gitmez amaçları.
GT630/40,HD6570 gibi kartlar yeterlidir.

Hangi kart, Nvidia / AMD?
Hangi kart sorusuna herkes farklı yanıtlar verecektir. Kimi Nvidia kimi ise AMD seçecektir. Size bunu seçin diyemem.Herkeze saygı duyarım. Ama kişisel fikrim paranız yani bütçe sorununuz yoksa intel, bütçe sorunu varsa yada bir parçaya yeteri kadar para verip, başka parçayı yüksek standartta almayı düşünüyorsanız AMD bütçenize epey bir yer açıcaktır. Bence işlemcide ibre intele kaysada ekran kartında çeyrek adım önde AMD..
Örnek verelim;

HD7750
ve GTX 650 Hemen hemen aynı performansı veriyorlar. Fark yok diyebiliriz.
7750: 205TL
650 : 235TL ye alınabiliyor.
Aynı performansı verince ücreti daha düşük olanı tercih edersiniz.
Yada 240TL ye 7770 alırsınız, rahat edersiniz. İşte bu fiyat performans oranı nedeniyle AMD Ekran kartlarında ağır basıyor.

7770 : 240TL Performans: 10/6,5
650 : 235TL Performans: 10/5
7750: 205TL Performans: 10/5

HD7770 %10-15 oranında daha iyi performans verirken fiyatlarıda hemen hemen aynı.

Ekran Kartı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir çok arkadaşımız Ekran kartının 128/192/256/512 bit olmasına bakarken bazı arkadaşlarımızda, 1GB/2GB/3GB/4GB olmasına bakar. Birazdan bunun yanlış olduğunuda açıklayacağız.
Bazılarımızda DDR2 anakarta sahiptir ve DDR3/5 ekran kartlarının anakartlarına uymayacaklarını düşünürler.Ekran kartı RAM’lerinin Anakart RAM desteği ile (DDR2/DDR3) alakası yoktur. Unutmayalımki Ekran Kartlarının bellekleri bağımsızdır.DDR2 anakarta DDR5 ekran kartıda takılır. Uyumsuz olacak tek şey anakartın PCI-e yada AGP destekli olup olmadığıdır.Günümüzün güçlü kartları PCI-e (express) desteklidir. Bu farkı anlamak için *Anakartımızın modelinide bilmemiz gerekir. Aslında ortalıkta pek AGP anakartlar kalmadı. Ama ufak bir bilgi ile uyumlu olup olmadığını görebiliyoruz.Sadece bu uyum değil, Ekran kartınızın harcayacağı gücü karşılayacak PSU (Güç Kaynağı)’da gereklidir. Kartınızın sitesinden, (AMD yada Nvidia) modelimizi bulursak, açıklama bölümünde “Sistem Gereksinimleri” başlığında, önerilen Güç kaynağının en az kaç watt olması gerektiğini yazacaktır.Üst seviye oyun kartları için Güç kaynağı 500watt seviyesinden başlıyor.Kartın modeline, gücüne ve kullanım şekline (SLI & Crossfire) göre bu 750-1000w seviyesine kadar çıkıyor. Bunlarla ilgili bilgileri Güç Kaynağı makalemizde vereceğiz.

Birde gtx 600 serisi ile hd 7000 serisi kartlar PCI-e 3.0 destekliler. *Anakartları intel olan ve PCI-e 3.0 destekli kartlardan almış olan yada almayı düşünen arkkadaşlar için bu destekli kartlar %15-20 arasında performans artışı gösterecekler.

*Bu konularla ilgili ayrıntılı bilgi Anakart makalesinde açıklanacaktır.

PCI-e ve AGP Kartların girişleri ve takılacak slotları. Farkı rahatça görebilirsiniz.

12.jpg

Ekran Kartlarının Girişleri

21.jpg

Anakarttaki Slotlar

3.jpg

Yukarıda dediğim gibi kartın kaç GB belleğe sahip olduğu çokta önemli değildir. Dikkat ederseniz düşük seviye kartlara 4GB RAM ekleyerek piyasaya sürüldüğünü görebilirsiniz. Tamamen müşteri çekmek için bir satış politikasıdır bu. Zayıf kartlarda 4GB RAM olmasının hiçbir önemi yoktur. O yüzden 4GB RAM’li kartım var alayını açar oyunların düşüncesine kapılmayın sakın. 4GB lık kartın oynatamadığı oyunu, 1GB’lık kartlar paşa paşa oynatabiliyor. Önemli olan güçlü kartı seçmek, bol bellekli olanı değil.Ama şuda bir gerçekki günümüz oyunları yüksek bellek istemeye başladı. Güçlü kart seçerken 1GB yerine 2GB modelini tercih etmemiz bizim yararımıza olacaktır.

SLI ve Crosfire Nedir?
SLI Nvidia Ekran kartlarının birden fazla bağlanmasıyla oluşur.
Crosfirede aynı şekilde AMD Ekran kartlarının birden fazla bağlanmasına denir.
Elimizde geniş kasamız, SLI ve CF için uyumlu anakartımız ve gerekli gücü karşılayacak PSU’muzda varsa aynı model iki kartı birleştirerek grafik performansımızı katlayabiliriz.

Aynı çekirdeğe sahip GPU ile SLI ve CF yapılabilir.Biri Overclocklu versiyon olsa bile.Hatta RAM miktarları farklı olsada yapılabilir. Ama yavaş olan kartın hızında çalışıcak sistemimiz. Yani biri 825mhz biri 900mhz diyelim. 825mhz ile çalışıcak.
1.Kart : Powercolor 4870 2gb 825mhz 256bit
2.Kart : Sapphire 4850 1gb O.C 900mhz 256bit
Oluşan CF Sistem özelliği: 4800 series CF, 825mhz, 512bit ,1gb
Belleği ve kart hızı düşük olan modelin hızında çalışır kartlar. Yani bellek 2+1= 3gb olmayacak. 1gb olacak.

* SLI ve CF ile ilgili daha sonra geniş açıklama ekleyeceğim.

Model Kodlamaları ile Performans bilgisi:

Bildiğiniz gibi bütün ekran kartları (AMD ve Nvidia) ekran kartlarını sayılarla ifade ediyor. HD 7950, 7790, GTX670, GTX760 gibi.. Bu kodlar aslında kartımızın performans değerlerinide ortaya koyuyor.

AMD için örnek verirsek;
GTX
7950 :

7 sayısı hangi seriye yani nesile ait olduğunu belirir. HD serisi 2000 den başlayarak günümüzde 8000 serisine ulaşmıştır.
9 sayısı hangi performans seviyesinde olduğunu gösteriyor. 1-6 giriş,7-8 orta,9 ise üst seviye anlamına gelir.
50 sayısı bir performans seviyesindeki kart serisinin, kendi serisi içindeki seviyesini belirler. 30-50-70-90 şeklinde ölçülür.

Yani 7
950 > kartı 7870den iyidir. 7850 kartı > 7790’dan iyidir. 7770 kartı 6770 ve 6790’dan iyidir.

77
90 kartı > 7770ve 7750’den iyidir.. Gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Ne kadar bit o kadar köfte (mi?)

Şu bit olayınıda açıklığa kavuşturalım. Yüksek bit sizce dahamı iyi? Evet daha iyi :)
Ama her veriyolu genişliği (bit) yüksek olan kart, düşük olandan her zaman dahaiyi karttır diyemeyiz.

Önemli olan segment ve mimaridir.
Örnek vererek açıklarsak;
GTX 480 :320bit
GTX 660 :192bit

400 serisi ve 8 sayılı üst seviye bir kartın 600 serisi 6 sayılı kartınındaniyi gibi gözüksede alsında geridedir.
Bit olarakta fazla ama 660 daha üstün bir kart. Fazla güç harcamadan veısınmadan daha üstün performans sergiliyor.Buda yeni teknoloji ve mimarininkartın üstünlüğünü açıklayan bir karşılaştırma;

Aşağıdaki karşılaştırmaya basit bir örnek ile açıklama yapayım.

480 kartımız bir elektronik rendedir. 320tane (bit) deliği vardır.. 38 gram (3800mhz) domates (memory clock)rendelerken,saniyede 133,9birim (memory bandwidh) verim almış olduk

660 kartımız bir elektronik rendedir. 192 tane (bit) deliği vardır.. 60 gram (6000mhz) domates (memory clock)rendelerken,saniyede 144,2birim (memory bandwidh) verim almış olduk.

Eğerki domatesimiz 480 rendesindede büyük olsaydı o zaman bu rende daha iyidiyebilirdik :)

GTX480

Memory Clock (MHz)----------:3800mhz
Standard Memory Config------: 1280MB
Memory Interface Width------: 320-bit DDR3
Memory Bandwidth (GB/sec)--:133.9
Power-----------------------: 190

GTX 660

Memory Clock (MHz)----------:6000mhz
Standard Memory Config------: 2048MB
Memory Interface Width------: 192-bit DDR5
Memory Bandwidth (GB/sec)--:144.2
Power-----------------------:110

Markanın Önemi varmı?

Kısa ve öz hayır yok. ASUS’un pahalı modelini alınca fazladan 10 sene çalışmayacak.Yada Saphirre alınca hemen bozulacak diye bir olay yok.Sadece soğutucu ve kasa malzemesi daha kaliteli oluyor ama bu ürünün performansını fazla etkilemiyor.Aynı kartı Sapphire 200TL ile satarken Asus şaşalı bir tasarım ve isim verdiği kaliteli soğutması ile bu fiyatı 300TL ye çıkarabiliyor.Birde Overclock yaptım dediyse işin içinden çıkılmaz. Powercolor ve sapphire markalarıda ucuz ve hızlı kartlar üretiyor.

Örneğin;

4.jpg

SAPPHIRE HD7850 GDDR5 1GB 256BIT AMD RADEON DX11.1

Ekran Kartı MarkasıAMD
VGA Chipset ModeliHD7850
VGA SlotPCI Express 3.0
Hafıza (RAM) Kapasitesi1 GB
Bellek TipiGDDR 5
Bellek Hızı4800MHz
Bellek Arayüzü256 Bit
Çekirdek Hızı860Mhz
Bağlantı ÖzellikleriDVI, HDMI, Display Port

Fiyatı: İndirimde 364TL

5.jpg

ASUS HD7850 DIRECTCU 1GB GDDR5 256BIT AMD RADEON DX11.1

Ekran Kartı MarkasıAMD
VGA Chipset ModeliHD7850
VGA SlotPCI Express 3.0
Bellek TipiGDDR 5
Bellek Hızı4800MHz
Bellek Arayüzü256 Bit
Çekirdek Hızı860Mhz

Fiyatı: İndirimde 417TL

Şimdi bu isim ve tasarım sayesinde yaklaşık 50TL fark ödüyorsunuz. Bu farkı ASUS’a vermek yerine Sapphire 7850 Kartının Fabrika çıkışlı O.C modeline yatırabilirsiniz. 860mhz yerine 925mhz hızında çalışan bir kartınız olacak. Hatta Powercolor alırsanız 1000mhz ile çalışyor O.C modelleri..

Ama bu teknolojide herşey şans işidir cidden.
Sevdiğim bir arkadaşımın dediği gibi.. “Teknoloji biraz şans işi, en kötü parça yıllarca dayanırken , en güvendiğin parça 2 gün sonra bozulabiliyor” @YellowRed :)

Özel Soğutuculu ve Referans Model

Sadece Kartınızı alırken Referans soğutucu modellerden uzak durun yeter. Onlar biraz düşük fiyat ve yüksek belleğe sahip oluyorlar ( satış politikası demiştik) , müşteriyi çekmeye çalışıyorlar. Soğutucuları iyi olmadığı gibi yüksek ses, ve aşırı ısmaya kadar problemler çıkarabiliyorlar.Hemen bir şey farketmezsiniz ama uzak gelecekte büyük sorunlara sebep olabilir.

Görür görmez referans model ile özel soğutuculu modeli hemen anlayacaksınız.

Powercolor 6870 Özel Soğutuculu Modeli

6-e1373656982447.jpg

Powercolor 6870 Referans Model
7-e1373657038764.jpg

SON SÖZLER:

Dediğimiz gibi kart seçiminde önce gerekli donanım ( Anakart, PSU) sonra bütçe önemlidir. Daha sonra amacımıza göre seçimimizi yapabiliriz.

Oyun için en düşük ihtimalle 250TL seviyesindeki kartları gözden geçirin.
Bütçenize göre bu 1200TL civarına kadar çıkabilmekte. ( Canavar kartları saymıyorum:) )

Kısaca Oyuncular:
Düşük bütçe var ise-----: HD7770,
Ortalama bütçe varsa--: HD 7850/70 , GTX660
Yüksek bütçe varsa----: HD7950/70, GTX670,760
Bütçe sınırı yoksa------: GTX680,GTX770,780 gibi kartların yanı sıra bütçeyi çok yüksekte tutmanız gerekencanavar kartlar dediğim; 7990,TITAN,690,790 gibi çift GPU’lu kartlarda piyasada mevcut (790 bir süre sonra olacak)

Aşağıdaki tabloda kartların tek başına ve çift halinde (SLI & Crossfire) ne kadar güç çektiklerini ve mininum PSU ihtiyacı olduğunu ekledim. Yardımı olacaktır.
Untitled-4.jpg

Temel bilgileri en basit şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi paylaşımlar :)
abi sen bu işlerden anlıyorsun galiba ben 8 gb ram intel pentium g3258 bios ve oc ile 4.4.ghz ve bir ekran kartı seçmek istiyorum şu 2 si arasında kaldım güç kaynağım 500w. Şimdi Abi 2 ekran kartından biri msi gtx 750 ti twin frozr 2gb 128bit diyeri ise xfx r7950 ghost 3gb 384bit hangisini alırsam daha iyi performasn alırım oyunlarda ? sanırsam xfx daha iyi ama birde senden duyalım dedik :hammer:

king game :)

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler çok iyi bir yazı.elinize saglık.

:blink::yes::yes:teşekkürler çok iyi bir yazı.elinize saglık.

İbrahim16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Temel PC Toplama Klavuzu

Merhaba SDN :)
Pc toplamamız için gerekli tüm donanımlarının temelinin anlatılacağı klavuzumuz, Ekran Kartları ile başlıyor. Allahın izni ile diğer parçalarımızında açıklamalarını en kısa sürede hazırlayıp yayınlayacağım.
Olabildiğince basit örneklerle ve püf noktalarıyla bilmeyen arkadaşlarımız için güzel bir kaynak olacağı düşüncesindeyim.
Kartlarımızın özellikleri, fiyatları, püf noktaları, içindeki teknolojilerin basit açıklamaları,satın alma stratejisi gibi bir çok özelliği kendimce açıklamaya çalıştım. İlerleyen zamanda konumuza eklemelerde yapabiliriz.

Sürç-i lisan ettiysek affola :)

(I.)EKRAN KARTI REHBERİ

Temel bilgilerimize Ekran Kartları ile başlıyoruz.Bilgisayarımızı oluştururken kullanılan her parça önemlidir.Bilgisayarımızı almadan önce hangi amaçla kullanacağımızı belirlersek, parçaları toplarken daha kolay karar verebiliriz.
Tabiki seçimden önce bütçemizin genişliğide donanımlarımız için en önemli unsurdur.

Hangi amaçla?
Yukarıda söylediğim seçimi yaparken hangi amaçla kullanmamız gerektiğini belirlersek, seçim konusunda daha kararlı oluruz.
Bu amaçlar ne olabilir?

Oyun: Evet genelde toplanılan bilgisayarların ortak amaçlarından biridir oyun oynamak. Eminim yaş farkı gözetmeksizin herkesin sevdiği bir ilgi alanıdır oyun. Kimi basit uygulamalı küçük oyunları severken, kimiside saatlerce oynanan,hikayesine kendisini kaptırdığı oyunları tercih edecektir. Ama bay bayan herkez oyun oynamayı isteyecektir :)

Günümüz teknolojisi ile hazırlanan devasa bütçeli oyunlardan zevk almak için muhakkak iyi bir donanıma sahip olmamız gerekir. Bu oyunları yüksek ayarda oynamak için hiç kuşkusuz en önemli donanımız Ekran Kartı olmalıdır.Ama dengeyi iyi kurmalıyız. Yetersiz 3 puanlık bir sisteme, 9 puanlık ekran kartı almanız,performans konusunda pek bir şey değiştirmeyecektir.Ekran kartınız üst seviyede ise sadece oyun değil,grafik işleri ile uğraşan çalışanlarada kolaylık sağlamaktadır.Kısacası Oyun zevki ile alınan Ekran kartları tüm İşlevleri yerine getirecektir.Tabiki bunun için cebimizde yeterli bütçemiz olmalı :)
Örnek vereceksek en çok tercih sırasına göre;
HD7870, GTX660/TI, HD7950/70, GTX670/80, GTX760/70/80 gibi üst seviye kartların yanı sıra, HD7850,HD7770/90, gibi kartlarda Fiyat Performans ürünleri olarakta oyuncuların gözdesi olabileceklerdir.Gördüğünüz gibi serilerine bakacaksak elle tutulur kartlar AMD için x7xx serileri ve üstü olurken, Nvidia içinse x60 serisi ve üstü kartlar bize oyun deneyimi yaratabilecek kartlardır.

Ofis/İş: Evet yukarıda bahsettiğimiz ağır oyunlardan hoşlanmayan ve çalışma için bilgisayarı kullanan arkadaşlarımızıda vardır illaki. Bazen kafa dağıtmak için basit online oynayabilirler, yada çocukluklarından kalma oyunlara sarabilirler kendileri.. Bomberman, Prensesi kurtar, mario vs seçimlerde sorun yok ama…. arada büyük oyunlarada sarabilirler, tehlikelilerdir. HalfLife1-2, COD1-2 gibi zamanın en kalite oyunlarını unutmamışlardır.Bunlarıda oynamak isterler.
Logoda yaparım, kariyerde diyen Football manager tutkunuda çıkabilirler.
Kısaca ofis işlerinin yanı sıra grafik programlarınıda kullanan çalışan arkadaşlarımızda kaliteli ama çok uçuk olmayacak ücretlerle Ekran Kartı sahip olmak isteyeceklerdir. 650TI HD7750 gibi yeni kartların yanı sıra HD6850, HD6770 gibi eski kartlarıda seçebilirler kendileri..
*Profesyonel Çizim ve çalışmalar için farklı ekran kartları tercih edilebilir.

Multimedya/Eğlence:
Bu arkadaşlarda genelde yaşını başını almış kişilerdir.Oyunlarla pek arası olmayan, mynette tavla okey oynamaktan zevk alan, genelde internette takılan , DVD film alıp izleyen yada arkadaşları ile görüntülü/sesli görüşmeler yapan kişileri kapsamaktadır. Aile albümlerini bilgisayarlarında görebilirsiniz. Paintle çalışmalar yapıp ( resim üzerine yazı yazma) facebook hesaplarından yayınlayabilirler. Facebook demişken ordaki oyunlarada sarabilirler bazen. Browser oyuncusu tabiri uymasada, arkadaşları ile çekişmekten hoşlanan yapıları sayesinde oyun kurdu sanabilirsiniz.Yeterli donanımı varsa (3D monitör, blu-ray okuyucu) 3D film deneyimi yaşamak isteyebilir.Ama bunlardan öteye gitmez amaçları.
GT630/40,HD6570 gibi kartlar yeterlidir.

Hangi kart, Nvidia / AMD?
Hangi kart sorusuna herkes farklı yanıtlar verecektir. Kimi Nvidia kimi ise AMD seçecektir. Size bunu seçin diyemem.Herkeze saygı duyarım. Ama kişisel fikrim paranız yani bütçe sorununuz yoksa intel, bütçe sorunu varsa yada bir parçaya yeteri kadar para verip, başka parçayı yüksek standartta almayı düşünüyorsanız AMD bütçenize epey bir yer açıcaktır. Bence işlemcide ibre intele kaysada ekran kartında çeyrek adım önde AMD..
Örnek verelim;

HD7750
ve GTX 650 Hemen hemen aynı performansı veriyorlar. Fark yok diyebiliriz.
7750: 205TL
650 : 235TL ye alınabiliyor.
Aynı performansı verince ücreti daha düşük olanı tercih edersiniz.
Yada 240TL ye 7770 alırsınız, rahat edersiniz. İşte bu fiyat performans oranı nedeniyle AMD Ekran kartlarında ağır basıyor.

7770 : 240TL Performans: 10/6,5
650 : 235TL Performans: 10/5
7750: 205TL Performans: 10/5

HD7770 %10-15 oranında daha iyi performans verirken fiyatlarıda hemen hemen aynı.

Ekran Kartı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir çok arkadaşımız Ekran kartının 128/192/256/512 bit olmasına bakarken bazı arkadaşlarımızda, 1GB/2GB/3GB/4GB olmasına bakar. Birazdan bunun yanlış olduğunuda açıklayacağız.
Bazılarımızda DDR2 anakarta sahiptir ve DDR3/5 ekran kartlarının anakartlarına uymayacaklarını düşünürler.Ekran kartı RAM’lerinin Anakart RAM desteği ile (DDR2/DDR3) alakası yoktur. Unutmayalımki Ekran Kartlarının bellekleri bağımsızdır.DDR2 anakarta DDR5 ekran kartıda takılır. Uyumsuz olacak tek şey anakartın PCI-e yada AGP destekli olup olmadığıdır.Günümüzün güçlü kartları PCI-e (express) desteklidir. Bu farkı anlamak için *Anakartımızın modelinide bilmemiz gerekir. Aslında ortalıkta pek AGP anakartlar kalmadı. Ama ufak bir bilgi ile uyumlu olup olmadığını görebiliyoruz.Sadece bu uyum değil, Ekran kartınızın harcayacağı gücü karşılayacak PSU (Güç Kaynağı)’da gereklidir. Kartınızın sitesinden, (AMD yada Nvidia) modelimizi bulursak, açıklama bölümünde “Sistem Gereksinimleri” başlığında, önerilen Güç kaynağının en az kaç watt olması gerektiğini yazacaktır.Üst seviye oyun kartları için Güç kaynağı 500watt seviyesinden başlıyor.Kartın modeline, gücüne ve kullanım şekline (SLI & Crossfire) göre bu 750-1000w seviyesine kadar çıkıyor. Bunlarla ilgili bilgileri Güç Kaynağı makalemizde vereceğiz.

Birde gtx 600 serisi ile hd 7000 serisi kartlar PCI-e 3.0 destekliler. *Anakartları intel olan ve PCI-e 3.0 destekli kartlardan almış olan yada almayı düşünen arkkadaşlar için bu destekli kartlar %15-20 arasında performans artışı gösterecekler.

*Bu konularla ilgili ayrıntılı bilgi Anakart makalesinde açıklanacaktır.

PCI-e ve AGP Kartların girişleri ve takılacak slotları. Farkı rahatça görebilirsiniz.

12.jpg

Ekran Kartlarının Girişleri

21.jpg

Anakarttaki Slotlar

3.jpg

Yukarıda dediğim gibi kartın kaç GB belleğe sahip olduğu çokta önemli değildir. Dikkat ederseniz düşük seviye kartlara 4GB RAM ekleyerek piyasaya sürüldüğünü görebilirsiniz. Tamamen müşteri çekmek için bir satış politikasıdır bu. Zayıf kartlarda 4GB RAM olmasının hiçbir önemi yoktur. O yüzden 4GB RAM’li kartım var alayını açar oyunların düşüncesine kapılmayın sakın. 4GB lık kartın oynatamadığı oyunu, 1GB’lık kartlar paşa paşa oynatabiliyor. Önemli olan güçlü kartı seçmek, bol bellekli olanı değil.Ama şuda bir gerçekki günümüz oyunları yüksek bellek istemeye başladı. Güçlü kart seçerken 1GB yerine 2GB modelini tercih etmemiz bizim yararımıza olacaktır.

SLI ve Crosfire Nedir?
SLI Nvidia Ekran kartlarının birden fazla bağlanmasıyla oluşur.
Crosfirede aynı şekilde AMD Ekran kartlarının birden fazla bağlanmasına denir.
Elimizde geniş kasamız, SLI ve CF için uyumlu anakartımız ve gerekli gücü karşılayacak PSU’muzda varsa aynı model iki kartı birleştirerek grafik performansımızı katlayabiliriz.

Aynı çekirdeğe sahip GPU ile SLI ve CF yapılabilir.Biri Overclocklu versiyon olsa bile.Hatta RAM miktarları farklı olsada yapılabilir. Ama yavaş olan kartın hızında çalışıcak sistemimiz. Yani biri 825mhz biri 900mhz diyelim. 825mhz ile çalışıcak.
1.Kart : Powercolor 4870 2gb 825mhz 256bit
2.Kart : Sapphire 4850 1gb O.C 900mhz 256bit
Oluşan CF Sistem özelliği: 4800 series CF, 825mhz, 512bit ,1gb
Belleği ve kart hızı düşük olan modelin hızında çalışır kartlar. Yani bellek 2+1= 3gb olmayacak. 1gb olacak.

* SLI ve CF ile ilgili daha sonra geniş açıklama ekleyeceğim.

Model Kodlamaları ile Performans bilgisi:

Bildiğiniz gibi bütün ekran kartları (AMD ve Nvidia) ekran kartlarını sayılarla ifade ediyor. HD 7950, 7790, GTX670, GTX760 gibi.. Bu kodlar aslında kartımızın performans değerlerinide ortaya koyuyor.

AMD için örnek verirsek;
GTX
7950 :

7 sayısı hangi seriye yani nesile ait olduğunu belirir. HD serisi 2000 den başlayarak günümüzde 8000 serisine ulaşmıştır.
9 sayısı hangi performans seviyesinde olduğunu gösteriyor. 1-6 giriş,7-8 orta,9 ise üst seviye anlamına gelir.
50 sayısı bir performans seviyesindeki kart serisinin, kendi serisi içindeki seviyesini belirler. 30-50-70-90 şeklinde ölçülür.

Yani 7
950 > kartı 7870den iyidir. 7850 kartı > 7790’dan iyidir. 7770 kartı 6770 ve 6790’dan iyidir.

77
90 kartı > 7770ve 7750’den iyidir.. Gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Ne kadar bit o kadar köfte (mi?)

Şu bit olayınıda açıklığa kavuşturalım. Yüksek bit sizce dahamı iyi? Evet daha iyi :)
Ama her veriyolu genişliği (bit) yüksek olan kart, düşük olandan her zaman dahaiyi karttır diyemeyiz.

Önemli olan segment ve mimaridir.
Örnek vererek açıklarsak;
GTX 480 :320bit
GTX 660 :192bit

400 serisi ve 8 sayılı üst seviye bir kartın 600 serisi 6 sayılı kartınındaniyi gibi gözüksede alsında geridedir.
Bit olarakta fazla ama 660 daha üstün bir kart. Fazla güç harcamadan veısınmadan daha üstün performans sergiliyor.Buda yeni teknoloji ve mimarininkartın üstünlüğünü açıklayan bir karşılaştırma;

Aşağıdaki karşılaştırmaya basit bir örnek ile açıklama yapayım.

480 kartımız bir elektronik rendedir. 320tane (bit) deliği vardır.. 38 gram (3800mhz) domates (memory clock)rendelerken,saniyede 133,9birim (memory bandwidh) verim almış olduk

660 kartımız bir elektronik rendedir. 192 tane (bit) deliği vardır.. 60 gram (6000mhz) domates (memory clock)rendelerken,saniyede 144,2birim (memory bandwidh) verim almış olduk.

Eğerki domatesimiz 480 rendesindede büyük olsaydı o zaman bu rende daha iyidiyebilirdik :)

GTX480

Memory Clock (MHz)----------:3800mhz
Standard Memory Config------: 1280MB
Memory Interface Width------: 320-bit DDR3
Memory Bandwidth (GB/sec)--:133.9
Power-----------------------: 190

GTX 660

Memory Clock (MHz)----------:6000mhz
Standard Memory Config------: 2048MB
Memory Interface Width------: 192-bit DDR5
Memory Bandwidth (GB/sec)--:144.2
Power-----------------------:110

Markanın Önemi varmı?

Kısa ve öz hayır yok. ASUS’un pahalı modelini alınca fazladan 10 sene çalışmayacak.Yada Saphirre alınca hemen bozulacak diye bir olay yok.Sadece soğutucu ve kasa malzemesi daha kaliteli oluyor ama bu ürünün performansını fazla etkilemiyor.Aynı kartı Sapphire 200TL ile satarken Asus şaşalı bir tasarım ve isim verdiği kaliteli soğutması ile bu fiyatı 300TL ye çıkarabiliyor.Birde Overclock yaptım dediyse işin içinden çıkılmaz. Powercolor ve sapphire markalarıda ucuz ve hızlı kartlar üretiyor.

Örneğin;

4.jpg

SAPPHIRE HD7850 GDDR5 1GB 256BIT AMD RADEON DX11.1

Ekran Kartı MarkasıAMD
VGA Chipset ModeliHD7850
VGA SlotPCI Express 3.0
Bellek TipiGDDR 5
Bellek Hızı4800MHz
Bellek Arayüzü256 Bit
Çekirdek Hızı860Mhz

Fiyatı: İndirimde 364TL

5.jpg

ASUS HD7850 DIRECTCU 1GB GDDR5 256BIT AMD RADEON DX11.1

Ekran Kartı MarkasıAMD
VGA Chipset ModeliHD7850
VGA SlotPCI Express 3.0
Bellek TipiGDDR 5
Bellek Hızı4800MHz
Bellek Arayüzü256 Bit
Çekirdek Hızı860Mhz

Fiyatı: İndirimde 417TL

Şimdi bu isim ve tasarım sayesinde yaklaşık 50TL fark ödüyorsunuz. Bu farkı ASUS’a vermek yerine Sapphire 7850 Kartının Fabrika çıkışlı O.C modeline yatırabilirsiniz. 860mhz yerine 925mhz hızında çalışan bir kartınız olacak. Hatta Powercolor alırsanız 1000mhz ile çalışyor O.C modelleri..

Ama bu teknolojide herşey şans işidir cidden.
Sevdiğim bir arkadaşımın dediği gibi.. “Teknoloji biraz şans işi, en kötü parça yıllarca dayanırken , en güvendiğin parça 2 gün sonra bozulabiliyor” [MENTION=43929]YellowRed[/MENTION] :)

Özel Soğutuculu ve Referans Model

Sadece Kartınızı alırken Referans soğutucu modellerden uzak durun yeter. Onlar biraz düşük fiyat ve yüksek belleğe sahip oluyorlar ( satış politikası demiştik) , müşteriyi çekmeye çalışıyorlar. Soğutucuları iyi olmadığı gibi yüksek ses, ve aşırı ısmaya kadar problemler çıkarabiliyorlar.Hemen bir şey farketmezsiniz ama uzak gelecekte büyük sorunlara sebep olabilir.

Görür görmez referans model ile özel soğutuculu modeli hemen anlayacaksınız.

Powercolor 6870 Özel Soğutuculu Modeli

6-e1373656982447.jpg

Powercolor 6870 Referans Model
7-e1373657038764.jpg

SON SÖZLER:

Dediğimiz gibi kart seçiminde önce gerekli donanım ( Anakart, PSU) sonra bütçe önemlidir. Daha sonra amacımıza göre seçimimizi yapabiliriz.

Oyun için en düşük ihtimalle 250TL seviyesindeki kartları gözden geçirin.
Bütçenize göre bu 1200TL civarına kadar çıkabilmekte. ( Canavar kartları saymıyorum:) )

Kısaca Oyuncular:
Düşük bütçe var ise-----: HD7770,
Ortalama bütçe varsa--: HD 7850/70 , GTX660
Yüksek bütçe varsa----: HD7950/70, GTX670,760
Bütçe sınırı yoksa------: GTX680,GTX770,780 gibi kartların yanı sıra bütçeyi çok yüksekte tutmanız gerekencanavar kartlar dediğim; 7990,TITAN,690,790 gibi çift GPU’lu kartlarda piyasada mevcut (790 bir süre sonra olacak)

Aşağıdaki tabloda kartların tek başına ve çift halinde (SLI & Crossfire) ne kadar güç çektiklerini ve mininum PSU ihtiyacı olduğunu ekledim. Yardımı olacaktır.

Untitled-4.jpg

Temel bilgileri en basit şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi paylaşımlar :)
Hocam elinize sağlık bende böyle birşeyi hakkı abiye mail atacaktım fırsat bulamamıştım malum 2016da insanların donanım konusunda bende dahilim pek bilgisi yok ve bu kötü bi durum açıkcası
Bunu sosyal mecralarda yapan da çok insan yok SDN de bence donanım rehberi tadında bi seri yapabir. Yapması da çok güzel olur
Yazınız çok açıklayıcı olmuş teşekkürler.

mantx105cor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci: AMD APU A8 7600 3.8GHz 4MB FM2+ Quad Core R7 GPU 65W İşlemci
Anakart: Gigabyte GA-F2A68HM-DS2 FM2+ 2133 MHz DDR3 DVI-D SES VGA GLAN Micro ATX Anakart
Bellek: Team Dark Series 8GB (2x4GB) DDR3 2400 mHz Performans Bellek
Ekran Kartı: Sapphire R7 240 Boost 4GB 128Bit DDR3 Ekran Kartı
HDD: Toshiba 1TB 7200 RPM 32MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (DT01ACA100)
Kasa: Aerocool GT Black Edition 500W, 2x USB 2.0, 12cm Egzoz Fanlı, SSD Ready Mid-Tower Siyah Oyuncu Kasası
Klavye: A4 Tech KB-28G Q Multimedya Oyuncu Klavye USB (Siyah)L
Fare: A4 Tech D-360-1 000 DPI USB Holeless Mouse USB

bu sekilde bır uygun yollu oyun pc toplamak istiyorum donanım uyumlulugu konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum sımdıden tesekkurler

Sarp10

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardesim adamsin cok guzel olmus ellerine saglik ama cok profesyonel olarak anlatmissin daha yeni baslayanlar icin niraz daha basitlestirerek anlatirsan cok sevinirim