Vücut tipinizi biliyor musunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Vücut tipinizi biliyor musunuz?

JDNrjJE.jpg

EKTOMORF - ECTOMORPH

• Genellikle İnce yapılı
• Dar çatılı
• Zayıf kas kütlesi olan
• Çabuk kilo almayan
• Hızlı metabolizmaya sahip
• Düz göğüs yapısı olan
• Omuzları dar

Egzersiz tipi: Kısa ve Yoğun, büyük kas gruplarına odaklı çalışma önerilir.

MEZOMORF - MESOMORPH

• Atletik ve üçgen vücutlu
• Güçlü ve kaslı
• Doğal yapısı güçlü
• Hızlı kas alan
• Ektomorflara oranla daha hızlı kilo alan
• Geniş ve iri omuzlu

Egzersiz tipi: kardio ve ağırlık çalışma, vücut ağırlığıyla kalori yakımına yönelik çalışma önerilir.

ENDOMORF- ENDOMORPH

• Yumuşak ve yuvarlak yapılı vücut
• Genellikle kısa ve tıknaz- enine kişilerdir
• Kolay kas kütlesi oluştururlar
• Çok hızlı kilo-yağ alır
• Çok yavaş kilo verir
• Metabolizması yavaş
• Geniş omuzlu

Egzersiz tipi: Her zaman Kardio ve ağırlık çalışmaları önerilir.

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
EKTOMORF - ECTOMORPH benim vücut bunu salondaki hocama söylememe gerek var mı spora başlayacağım da

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
ilk.birkac hafta hocayi takip et sonralari kendin zaten bir program hazirlayabilirsin ayrica onerim kosu yapmadan asla diger aletlere baslama ;)

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bende ECTOMORPH vücut tipine uyuyorum. Boy 183 kilo 82 bana program önerebilirmisiniz? Özellikle omuz genişletmeye yönelik.

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
EKTOMORF - ECTOMORPH benim vücut bunu salondaki hocama söylememe gerek var mı spora başlayacağım da

Gideceğiniz yerdeki hocanın tecrübesine bağlı. Çoğu yerdeki hoca diye geçinene kişiler bunları bilmiyor. Sölesen bile bunlar işe yaramaz diyebiliyorlar. Spora başla. Ölçülerini aldır. Kilon ve boyunu yazarsan daha etkili olur. Örneğin internetten bulduğun programların çoğu kişisel olarak yazılır. Senin vücudunun görünüşü, fazlalık varmı varsa nerede fazla, yada direnç antremanı toparlarmı ona göre karar verilmeli. @OnurFK dediği gibi ilk başta koşu bandında 10 dk ısın. Sonra açma ve germe hareketlerini yap. İlk 2 hafta koşu bandında vücudunu alıştırdıkdan sonra karın bölgende yağlanma var ise yatay bisiklete geç. 20 dk "Fatburn" yani yağ yakma tuşuna bas ve öle çalış. Normalde 30 dk aynı tempoda sadece glikoz erimeye başlıyor.30 dk sonrasa birikmiş yağ yakımı başlıyor. Birde koşu yaparken normal koşu yapma. İnterval koşu yap. Şöyle açıklamak gerekirse;yürüdüğün hız 6 olarak varsayalım. 2 dk hızın "6" olarak yürü. Sonra 2 dk sonra koşmak için hızını "12" ye çıkar. Yürüdüğün hızın 2 katı olacak. 1 dk 12'de koş. 10 dk koşu bandı zamanını böyle değerlendir. Yoksa normal koşmak sadece bedeni yoruyor. Sonraki çalışmalara enerjin kalmaz. 2-3 hafta veya 1 ay koşu bandı kullan. Sonra sırf bisiklette çalış. Koşma işini antremandan sonraki gün dışarda yap.

Aklına takılan bir soru veya programla ilgili sorabilirsin.

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Gideceğiniz yerdeki hocanın tecrübesine bağlı. Çoğu yerdeki hoca diye geçinene kişiler bunları bilmiyor. Sölesen bile bunlar işe yaramaz diyebiliyorlar. Spora başla. Ölçülerini aldır. Kilon ve boyunu yazarsan daha etkili olur. Örneğin internetten bulduğun programların çoğu kişisel olarak yazılır. Senin vücudunun görünüşü, fazlalık varmı varsa nerede fazla, yada direnç antremanı toparlarmı ona göre karar verilmeli. @OnurFK dediği gibi ilk başta koşu bandında 10 dk ısın. Sonra açma ve germe hareketlerini yap. İlk 2 hafta koşu bandında vücudunu alıştırdıkdan sonra karın bölgende yağlanma var ise yatay bisiklete geç. 20 dk "Fatburn" yani yağ yakma tuşuna bas ve öle çalış. Normalde 30 dk aynı tempoda sadece glikoz erimeye başlıyor.30 dk sonrasa birikmiş yağ yakımı başlıyor. Birde koşu yaparken normal koşu yapma. İnterval koşu yap. Şöyle açıklamak gerekirse;yürüdüğün hız 6 olarak varsayalım. 2 dk hızın "6" olarak yürü. Sonra 2 dk sonra koşmak için hızını "12" ye çıkar. Yürüdüğün hızın 2 katı olacak. 1 dk 12'de koş. 10 dk koşu bandı zamanını böyle değerlendir. Yoksa normal koşmak sadece bedeni yoruyor. Sonraki çalışmalara enerjin kalmaz. 2-3 hafta veya 1 ay koşu bandı kullan. Sonra sırf bisiklette çalış. Koşma işini antremandan sonraki gün dışarda yap.

hocam guzelce anlatmis ben bodye ramazan nedeniyle ara vermistim simdi tekrar basliyicam 15-20 dk kosuyorum ilk 5 dk 10 km hizla geri kalan sure 11-14 arasi kosuyorum pesinden 30 dk bisiklet sonra kanat pazu ve gogus calisiyorum yaz biyere ;)

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
O kadar kasla kim uğraşcak boşverin. :p

hocam ben 3 aydir body yapiorum amacim sadece kas degil ornein bir halisaha macina gidin siz vucudunuz ham oldugu icin diger gun ayakta duramazsiniz ama devamli calisan biri 2-3 mac ust uste yapar diger gun normal dinc bir sekilde hayatina devam eder :) siz derken genellemek icin dedim yanlis anlamayin

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166

ben seni biraz daha rahatsız ederim bugünlerde 189 boy var 78-80 arası kilom var bu aralarda değişiyor kilom ama göbek var gibi yemekten sonra şişiyor :) bezelye yutmuş solucan düşün :D kollarım bileklerim ince omuzlar dar anlayacağın kas namına çok birşey yok

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
echtomorp tam olarak değil ama çoğunlukla uyuyor :)

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benim vücut tipimde ektomorf aslında iyi çalıştıktan sonra en iyi görünümlü kaslar bu grupta elde ediliyor. Uzun süredir sporla ilgileniyorum.

@OnurFK 'ya katılıyorum hocayı mocayı dinlemeyin :D

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
ben seni biraz daha rahatsız ederim bugünlerde 189 boy var 78-80 arası kilom var bu aralarda değişiyor kilom ama göbek var gibi yemekten sonra şişiyor :) bezelye yutmuş solucan düşün :D kollarım bileklerim ince omuzlar dar anlayacağın kas namına çok birşey yok

Normalde direk kas inşasına başla diyecem. Fakat karın bölges ölçüsü ve foto veya real'de görmeyince karar veremiyorum. Hem cardio hemde bady yapabilirsiniz. Yada normalden çok yağ oranı yakmak istiyorsanız 2-5 ay arası sırf kardiyo yapmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise ağırlığa geçildiği zaman vücutta bulunan tüm kas grubu çalışacak. Bu da vücuda daha fazla enerji onalarak dönecek. Eğer beslenmeyi iyi yapmaz iseniz vücut gerekli gördüğü enerjiyi karşılayamazsa (besleyemez ise) kaslarda biriken proteinleri almaya başlayacak. Bu şekilde kas inşası olmayacak yaptığınız kaslar zamanla eski haline dönecek. Siz de bu ihtiyacı karşılamak için fazla yiyeceksiniz. Normal kilonuzda fazla geleceksiniz. Aslında kilo ve boy orantısına bakmayınız. Vücut geliştirenler kilolarına bakıldığı zaman aşırı obez gözükürler. Bu onların kas ağırlığıdır. Eğer ağırlık kaldırarak zayıflama olmaz. Düşük ağırlıklar ile yapılacak hareketlerin tekrarı "12-15" arası olması lazım.Örneği; "Dumbbell Bench Press" yaptıkdan sonra hemen "Dumbbell Bench Press (Close)" geçmek. Size tavsiyem kardiyo , diyet ve kas gelişimi şeklinde yapmanız.

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
EKTOMORF - ECTOMORPH bundan işte benim ki. Yiyom yiyom kilo almıyom ne güzel :D

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Bende ECTOMORPH vücut tipine uyuyorum. Boy 183 kilo 82 bana program önerebilirmisiniz? Özellikle omuz genişletmeye yönelik.

Acaba spor geçmişiniz varmı ? Yada hala spor yapıyorusunuz (salonda) ? Yapmıyor iseniz size bölgesel çalışmayı öenermek yanlış olur. Hem omuz kası en zor gelişen kas grubudur. Bu kas grubunu geliştirirken sabırlı olmanız lazım. Yüzmek en iyi omuz çalıştıran spor dalıdır. Bu program spor salonunda çalışanlar için uygundur. Değilse sakatlanma riski vardır. Bu programı 3 ay gibi sürede doğru çalışırsanız omuzlarınızda farklılık baya olacaktır. "Shoulder Press 4x12, Seated Dumbbell Press-4x12, Dumbbell Side Lateral Raise-3x12, Two Arm Cable Side Lateral Raise-3x12" Omuz grubu sakatlanması kolay bir kas grubudur ısınmadan sakın ağırlık kaldırmayınız. Sakatlık durumu en az spor hareketleri bu videoda vardır.

Reaksiyon puanı
0
[MENTION=51098]RedDevil[/MENTION]
EKTOMORF - ECTOMORPH vücut tipine uyuyorum.Vücut geliştirme sporuyla bir ara uğraştım ama tekrar uğraşmak istiyorum bu aralar.Ancak sıkıntım şu; Salonda çalışırken o anlık kas oluyor şişiyor vücudum.Salondan çıktıktan sonra 3-4 saat kadar devam ediyor.Ardından geri eski halini alıyor sönüyor kaslar.2 ay devam ettim çalışmaya ama durum aynı.Bu arada vücudumun kuvvetlendiğini hissediyorum,ağırlıklar artıyor ama bir türlü kas inşası olmuyor.Oluyor da geçici oluyor bunu kalıcı kılmak için ilaç mı kullanmam lazım yoksa bi tavsiyeniz var mı?

Son mesajlar