Lol Karakter Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Merhaba arkadaşlar.Ben önceden böyle oyunlar hiç oynamadım.Şuan bu oyuna başladım ve 15 levelim.Kahraman olarak sadece master aldım.Daha iyi oyunu kavramak için.Daha sonra lux oynadım,akali oynadım.Akali yi başlarda kasmakta zorlanıyorum.Ama ğer kasarsam çok iyi oynanıyor.Şu sıralar İrelia almayı düşünüyorum.Lux ve Akali ücretsiz oynadım.Araştırmalarıma göre irelia nefer yemiş.Şu anda bu hero yu önerir misiniz ? Benim karakter hızlı olacak.Bu konuda tavsiye verebilir misiniz ?
Ayrıca Irelia item olarak AP yada AD mi gitmeliyim ?

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
xin zhao , jarvan , riven , vayne fln deneyebilirsin

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
İrelia bonusları AP den alıyor görünür ama genel de off tank oynayanlar oluyor.
Tavsiyem AD kasman. Özellikle yeni çıkan itemler den ismini hatırlayamadım şu anda (Mavi bir kılıç şekli) onu aldığın vakit çok işe yarayabilir.

dorukoski

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bide isimler doğru yazılabilse.o nefer değil nerf'tür.yamalarda bazı champlere nerf bazılarına buff gelir oyun içindeki denge açısından.Buff champi iyileştirme yönünde yapılır nerf ise champi biraz daha dengeler (düşürür).oyun içindeki etkinlik isteğine bağlı karakterler oyna zaten daha sonra hepsini oynamak isteyeceksin.şimdilik her hafta salı günleri gelen freelerden oyna.bence ad carry (saldırı gücü taşıyıcıları) oyunu öğrenmek için daha iyidir.uzaktan uzaktan oyuna büyük hareketlilik katarsın.ap champler skillere dayalı oynar temelde ama ad champler daha çok basic attack (düz vuruş)'dan yararlanırlar skilleri de tabii ki kucumsenemez.buna göre oynamak istediğin türü belirle tank/fighter/ap/adc (ad carry)/support bende sana oynayabileceklerini söyleyeyim... :)

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
ashe - garen - ryze - jax bunlar yeni başlayanlar için ideal şampiyonlar.. özellikle jax oynamanı tavsiye ederim, jax ile oynayıpta sevmeyeni görmedim.

dorukoski

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ashe - garen - ryze - jax bunlar yeni başlayanlar için ideal şampiyonlar.. özellikle jax oynamanı tavsiye ederim, jax ile oynayıpta sevmeyeni görmedim.

evet doğru bi seçim olur ama bi süre alışman gerekebilir.

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Teşekkür ederim mesajlarınız için.Her hafta salı ücretsiz olanları deniyorum elimden geldiğince.

AeonfluxTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar gerekli herşeyi söylemiş ancak benden sana tavsiye bi hero almadan önce mutlaka free ye düşmesini bekle sonradan hayal kırıklığına uğramak istemiyorsan. ve en önemlisi öncelikli olarak adc yani güç taşıyıcı şampiyolarla geliştir kendini gerisini bi şekilde öğreniyorsun zaten. sana tavsiyem cait yada vayne olacaktır. TR de oynuyorsan ekleyebilirsin elinden geldiği kadar yardımcı olurum AeonfluxTR nick

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=51495]trnc[/MENTION]

Ryze favorimdir.

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
@AeonfluxTR teşekkür ederim.Ekliyorum seni.
Benim istediğim daha çok biraz da off tank olması.Savunmayıda elden bırakmak istemiyorum.Irelia tam istediğim gibi şuan eşya düzeni kurmaya çalışıyorum.

dorukoski

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar gerekli herşeyi söylemiş ancak benden sana tavsiye bi hero almadan önce mutlaka free ye düşmesini bekle sonradan hayal kırıklığına uğramak istemiyorsan. ve en önemlisi öncelikli olarak adc yani güç taşıyıcı şampiyolarla geliştir kendini gerisini bi şekilde öğreniyorsun zaten. sana tavsiyem cait yada vayne olacaktır. TR de oynuyorsan ekleyebilirsin elinden geldiği kadar yardımcı olurum AeonfluxTR nick

arkadaş yeni başladığı için vayne biraz sıkıntılı olabilir adc'lerin en kırılganı o rün dizdikten sonra daha iyi olur vayne.Bence TR serverinde baslangıc adc olarak miss fortune caitlyn arkadaş için daha iyi olacaktır...

ayrıca oyundaki adım doruk1986 ekleyebilirsin yardımcı olmaya calısırım. :)

Munitionis

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Yazdan beri oynuyorum oyun karekteri tamam senin yeteneklerine göre alınmalı arkadaşlar sana doğru demişler ilk olarak oyna karekteri sonra al ama OP diye adlandırdığımız ve çok güçlü ve oynaması basit bir karekter diyorsan Darius al derim :)

dorukoski

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yazdan beri oynuyorum oyun karekteri tamam senin yeteneklerine göre alınmalı arkadaşlar sana doğru demişler ilk olarak oyna karekteri sonra al ama OP diye adlandırdığımız ve çok güçlü ve oynaması basit bir karekter diyorsan Darius al derim :)

darius oyundan soğuma sebebidir bence hiç deneme bile oyunun en gereksiz herosu.gına geldi artık :D

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
TR serverında son durum nedir bilmiyorum ama en son baktığımda LoL bilgi düzeyi çok düşüktü. Kendimce yeni başlayanları aydınlatayım.

Attack Damage(AD) : Eldeki silah ile düz vuruşlarda etki eden hasar gücü.
Ability Power(AP) : Büyüler ile vurulduğunda etki eden hasar gücü.

Bazı karakterler AP ye bazı karakterler AD, bazıları Hybrid(AP-AD karışık), bazıları ise her 2 türlü de oynayabilir. Bu sizin yada takımın tercihine göre değişir. 5 kişilik takım içerisinde 3AD 2AP yada 4AD-1AP ideal dizilimdir. Eğer takımdaki herkes AP yada AD olursa, rakip armor yada resist kasarak sizi çok rahat egale eder. O nedenle her 2 tip hero'dan da olmalıdır.

Oyunda belirli genel kabuller var. Bu genel kabuller, oyunu oynayan milyonlarca kişinen tecrübeleri sonrasında oluşan ideal yaklaşımlardır. Mesela lane'lere göre hero tip dağılımları. Tabi bunun için öncelikle jungler kavramı açıklanmalı.

Jungler: Lane'lerde kazanılan xp ve gold'u bölmemek için 1 karakterin ormandaki yaratıkları öldürerek farm yapmasıdır. Böylelikle lane'de yalnız oynayan kişi daha hızlı lvl alır ve güçlenir.

Jungler'lı takım;

-Jungle(orman) -> 1 kişi : Ormanda hızlıca kasıp, diğer lane'lere süpriz baskınlarda bulunur, rakibi tedirgin eder. Karakter tipi önerimi AD > off-tank > tank > AP şeklindedir.

-Top Lane -> 1 kişi( LoL jargonunda solo top' denir buna): Yukarıdaki lane'de solo(yalnız) takılır. Genellikle takım çelimsiz ise bu lane de off-tank kasılır. Top lane de kasan karakter yalnız kastığından bot lane dekilere göre daha hızlı level alır ve güçlenir, early game(oyunun başlarında)'de fark yaratacak karaktertir. Top lane ve jungler 2'lisinden en az biri tank yada off-tank olması önerilir. Böylelikle takım içerisinde cüsseli ölmeyen, kendini feda etmeye hazır , arkadaşlarına siper olan, kolay ölmeyen, toplu savaşlarda uzun süre hayatta kalan bir karakter olmuş olur. (off-tank -> hem armor/resist/hp hem de dmg itemlerinin kombine edilmesidir).

-Bot Lane -> 2 kişi: 1 ad carry(adc), 1 support(supp) karakter seçilmesi önerilir. ADC: dmg, critic, attack speed ile çok hasar verek karakter tipleridir, ashe, vayne gibi. SUPPORT: dondurma, bayıltma, yavaşlatma, can doldurma gibi çeşitli destek özellikleri bulunduran karakterdir. Support olarak oynayacak kişi, bot lane'deki adc arkadaşına destek olur, son vuruşları ona bırakır, lvl ve gold kasma derdine girmez ve adc'yi kastırmakla görevlidir. Haritadaki önemli noktaları ward'lar, arkadaşlarını korur ve onlara destek çıkar, amacı kesinlikle öldürmek değildir. Eğer adc'nin killlerini çalarsa yada son vuruşu ona bırakmazsa, adı nooba çıkar.

-Mid Lane -> 1 Kişi: Top ve bot lane'lerde ağırlıklı olarak AD karakterler tercih edildiğinden bu lane de oynayan karakterin AP olması beklenir, takım dağılımına göre istisnalar da olabilir. Bu lane'de kasan karakter eğer yeteri kadar güçlenirse çok adam öldürür ve rakip takımın ilk hedeflerinden biri olur. (ADC ve mid karakteri en çok hasar verenler olacağından ilk bunlar öldürülmek istenir)

Jungler'sız takım;

Yukarıdakinden farklı olarak orman yerine top lane de 2 kişi kasar, junglerlı yada junglersız oynamak tamamen taktiksel tercihtir. Eğer iyi bir jungler'ınız varsa, jungler'sız takıma göre çok daha avantajlısınızdır.

--

Eklenebilecek daha sayfalar dolusu şey var, buna paralel olarak farklı yaklaşımlarda vardır ama eğer avrupa serverlarında oynuyorsanız yukarıda bahsettiklerim en temel genel kabullerdir. Bunları yazmamın sebebi, oyuna yeni başlayıp birçok kavramdan habersiz olarak oyunu katleden, illallah ettiren noob oyunculara biraz olsun yardımcı olmaktır :)

Munitionis

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
darius oyundan soğuma sebebidir bence hiç deneme bile oyunun en gereksiz herosu.gına geldi artık :D

Darius oynaması çok kolay ve OP lerden biri ben zaten hiç almadımda oynayıp gördüğümden biliyorum bu hafta bedava olan Malzahar da çok güçlü ve oynaması kolay bir karekter.450 li lik arasındaki en güçlü Garen kolay ve güçlü karekter olarak eklemk istiyorum :)

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
off-tank dizilimi nasıl olmalıdır.
Ben şu şekilde gidiyorum.
Donmuş balyoz-son fısıltı-karabalta-satitk-kıralın kılıcı die bişi - karayel,belki warmong.(Irelila) Şuan deniyorum bu karakteri.İade edebilirim beceremezsem.Fiora yada Vi sonraki düşündüklerim.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
off-tank dizilimi nasıl olmalıdır.
Ben şu şekilde gidiyorum.
Donmuş balyoz-son fısıltı-karabalta-satitk-kıralın kılıcı die bişi - karayel,belki warmong.(Irelila) Şuan deniyorum bu karakteri.İade edebilirim beceremezsem.Fiora yada Vi sonraki düşündüklerim.

her şampiyona farklı item alınmalıdır.. oynadığınız şampiyonun adını google'da aratıp mobafire'dan en çok oylanan itemleri kasabilirsiniz veya doğrudan şu linkten bakabilirsiniz

http://www.mobafire.com/league-of-legends/browse

benim tavsiyem bir süre tavsiye edilen itemleri kasmanız yönünde.. zamanla neyin ne olduğunu öğrenirsiniz, oyunun gidişatına göre item almayı öğrenirsiniz

Dephree

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim ilk söyleyebileceğim şey eğer Türk serverındaysan kaçarak uzaklaşman. EU-West te oynamanı tavsiye ederim. Bizimkilerin hem oyun bilgisi çok düşük, hem de takım çalışması namına en ufak bir fikirleri yok. Adama supp oyna diyorsun, hemen bahaneler başlıyor. Neymiş efendim supp karakteri yokmuş, adc oynamak istiyormuş, supp ne bilmiyormuş böyle gider bu. Uzun lafın kısası bence Türk serverına yaklaşma bile. Tabi kendi takımın varsa Türk serverı da bir nebze çekilir olabilir.

Karakter kısmına gelecek olursak, LoL' e 1 ay kadar önce ara verdim. Pek fazla değişiklik olduğunu sanmıyorum. Sanırım 1 yeni karakter gelmiş, o kadar. Detaylı bilgiyi oyuna başlamak isteyen veya başlamayı düşünen arkadaşlar için vereyim.

Bot lane'de tek başına bir seçim yapmak zordur. Adc karaktere göre supp seçilir. Benim adc favorimse kesinlikle Draven. Vuruş gücü açısından en iyilerden biri. Supp olarak da en çok sevdiğim Taric'dir. Hem heali var hem stunı var. Çok yararlı olur. Genel olarak adc oynarsan, Draven, Ezreal, Varus, Vayne, Caitlyn i al derim ben. Supp olarak da Taric, Blitz(çekme skilli harika), Nidalee, Alistar, Lux veya Lulu olabilir. Tabi tüm bunlar senin hangisini iyi oynadığına, oyun tarzına ve zevkine de bağlı. Teemo botta da burada da oynanır. AD veya AP 2 türlü de oynarsın. Ben Teemo'yu genelde mid AP olarak oynuyorum.

Mid lane, bu bölgede genelde AP oynanır. Ama AD oynarsan da pek sırıtmaz. Burada AP olan çoğu karakteri alabilirsin. Büyük bir fark ortaya çıkmaz. Bence Ahri, Lux, Katarina, Veigar, Diana, Annie gibi AP karakterleri seç. AD olarak Talon, Trynda, Khazix oynayabilirsin.

Top lane, takımdaki tank burası. Genel olarak defans ağırlıklı karakter seçilir. Bu bölgede çoğunlukla 1 kişi olur(Takımın oynama tarzına göre değişir. Bazıları jungle oynamıyorlar). Irelia, Olaf, Riven, Darius, Pantheon, Khazix, Trynda, Sion, Renekton, Warwick gibi karakterleri alabilirsin.

Jungle da ise haritadaki mavi - kırmızı buffları toplayıp takım arkadaşlarına gank yaparak yardım edersin. Karşıda da çok büyük ihtimalle bir jungle olur. Kendi bufflarını kaptırmamaya çalış. Jungle olarak Fiddlestick, Diana, Xin Zhao, Lee Sin gibi karakterler olabilir.

Unuttuğum güzel karakterler elbet vardır. Aklıma ilk gelenler böyle.

Asıl konuya dönersek;
Adc - Draven
Mid - Katarina
Supp - Taric
Jungle - Fiddlestick
Top - Olaf

Benim genel olarak oynadığım karakterler bunlar, bunları öneririm.

Dipnot: EU - West serverında oynuyorum. Dileyenler ulaşabilir. Kullanıcı adım aynı.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
TR server kötü dedikçe, TR den kaçan Türkler West serverının da içine etmeye başladılar . Gelmeyin west'e arkadaşım, TR de takılın :)

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Buradan lol adına karakter tavsiyesi yapmak bana göre senin için yetersiz kalıcaktır cunki hiçbirimiz senin oyun oynama yapını yada ne tarz karakterlerden hoşlandığını bilmiyoruz aslına bakıcak olursan Leauge of Legends 'i oluşturan Hero'ların tamamının kendine has bambaşka özellikleri mevcut. Standart bir oyuncuysan oyunu standart oynarsın. Ben aykırı oynamayı seven bir player'im mesela.. ADC Zyra oynarım yada tank Annie kasarım. Yada Ap Master yi oynarım. Bunların hepsi benim fantazilerim. Zyra stunları ve ward dan atack'a gecen bombaları sayesınde fena bir adc oluyor. Annie aoe stunları ve hızlı farm'ı sayesınde fena bir fight başlatıcı ve cok zevklı bır tank :) MAster yi gına getirecek bir ap olabiliyor kendine bastıgı heal'i ve aoe damage veren atlama skill'iyle. Yanı anlatmaya calıstıgım sen bıze ne tarz Hero'lardan nasıl bir mantıkla oyun oynadıgını anlat bizde sana elımızden geldıgı kadar hero tavsiyesinde bulunalım. Bak sana en buyuk fantazimi söyleyim Jungler Malzahar... Hanı dersın abı ımkansız o heroyla jungler da kafanı kullanıp full gang bir jungler malzahar yapabılırsen gına getırıo.. Ben fantazi sever bir LoL oyuncusuyum west serverindayım ve 1000+ Win 'i bulunan acılmamıs 5 yada 10 hero arası hero acmıs Rankda Silver , bir oyuncuyum. Sana merak ettıgın her konuda yardımcı olmak ısterım. [MENTION=67699]cheleby[/MENTION]

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
AP Master Yi nin aykırı kısmını anlayamadım :) Oyunun en op ve basit herolarından biri, seçene daha oyun başlamadan noob damgası basıyorlar.

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Tr serverinde dediğiniz gibi herzaman değil ama bireysel takılıyorlar.Yok ks çalma yok nie dalmadın.Adama yardım etsem ks atıyon dalmasam nie dalmıyon :D&nbsp;<br><br>Katarina yı kasabilirsem muhteşem oluyor ama :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

@PatavatsiZ
Hocam öncelikle sağol ilgin için.Ben off-tank gitmek isterim herom için.Uzağı severim ama teemo sevmiyorum :D Yavaş olmasın,kısaca adc gitmek isterim.Daha önce lux ile oynadım,gerçekten sevdim ama rahat ta alıyorlar beni.Aklımda zed,vi,fiora var ama fiora da can full ad gibi.Ben şu sıralar free takılıcam artık.Birde başlarda bazı karakterlerde kasamıyorum.O zoruma gidiyor.Master'in alfa sı sayesinde iyi kasıyom sadece :D Kısaca benden bi halt olmaz gibi.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=67699]cheleby[/MENTION] Dostum ADC hoşuma gidiyor diorsan tavsiyem Cait yada MF ( Miss Fortune ) denemen. Oynaması en basit ve iyi kill alabilecegin 2 herodur. Skill shot takılman saglam gang gelmedıgı surece rahat last hit atmanı saglar. Off-tank hero dusunursen Darius , jarvan ve olaf tavsiyemdir. skill shot bir ap dusunursen zigs tavsiyemdir çok keyifli bir hero. Runelerin üzerine düş derim. İnan oyunun 1-10 lvl arasında ciddi anlamda faydasını goreceksın. Her Runenın artısı yuksek olan kısımları vardır onlara dıkkat ederek hareket edersen dogru rune sana olumlu yansıyacaktır. Umarım kısa zamanda kendını geliştirir keyfi oyunlar çıkarabilirsin. Başarılarını dilerim iyi geceler.