Lig TV’nin şifresini kırıp izlettirmek ve izlemek suç mu?

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Lig TV’nin şifresini kırıp izlettirmek ve izlemek suç mu?

Suç...

Çünkü sadece abonelerine hizmet veren bir kuruluş Lig TV...

Benim her ay 100 lira ödediğim Lig TV’yi bu ülkede başkalarının bir cihaza sadece bir kere 39 lira vererek izlemesi mümkün mü?

“Öyle şey olur mu?” diyenler olabilir, ama maalesef mümkün bu...

Yıllarca resmi makamlara çaktırmadan satılıyordu şifreli maç yayınlarını ya da erotik kanalları izlemeye meraklı insanlara “şifre kıran decoder”ler...

Kanallar şifrelerini değiştirdikçe, satıcılar o decoderlere güncelleme yapıyor, televizyonlar önden, korsan izleyiciler peşlerinden, yıllardır sürüp gidiyor bu düzen.

Yapılan hukuki değildi, ama bir fiili durum söz konusuydu...

Bütün şifreli yayınları çözen bu decoderlerin satışı artık radyo ve televizyonlarda yayınlanmaya başladı.

Cihazın tanıtımını yapanlar açık açık söylüyorlar “İstediğiniz erotik kanalı, maç yayınını artık seyretmeniz mümkün” diye...

Her türlü şifreyi kıran uydu alıcısının televizyon reklamlarında cihazın “TRT bandrollü” olduğu da vurgulanıyor ayrıca...Bu nasıl iştir Allah aşkına?

Sahte paraya Merkez Bankası’nın onay verip kalpazanların önünü açmasıyla, “Pay TV”lerin şifrelerini kırma garantisiyle satışa sunulan “uydu alıcısı”na “TRT bandrolü” vermenin ve bu cihazların reklamlarını yayınlamanın ne farkı var?

Şifreli yayınların şifrelerini kırıp izlemek suç...

Yasaları hiçe sayan bu uydu alıcılarına TRT bandrolü vermek suç...

Bu cihazların reklamlarını yayınlamak suç...

Şayet bunların hiçbiri suç değilse o zaman tek suçlu hatta keriz biziz.

Biz kim miyiz?

aynı yazarın show tv hakkındaki yazısını [MENTION=221572]-Beneficence-[/MENTION] alıntılamış, konu olarak açmış. ne ki bu bölümünü almamıştı. asıl benim ilgimi çekense bu kısmıydı, o yüzden arkadaşımızın eksik bıraktığı o kısmı alıntıladım.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
bende aylık hem dsmarta hem ligtv ye oldukça yüksek meblağlar veriyorum.
lakin sağlam server bulamadığımdan , bulursam bende geçiş yapacam.
çünkü verdiğimiz miktar abartı yüksek ve eş değer değil...

ChuckyS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Katiliyorum. Bizde taraftar paketi var para ile izliyoruz millet parasiz izlerse hakkimizi yemis oluyor.

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
İnternetten izlemekte suç o zaman ?

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Türkiyede taraftar olan , futbol izlemek isteyen kaç kişi vardır sizce? Birde bunu digitürk abone sayısı ile karşılaştıralım, dengelimi aradaki fark bir düşünelim.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
aylık 5 10 tl yapsınlar alalım

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Korsanın çözümü basittir.
Ucuz yap, insanları korsana yönlendirme.

Ben futboldan o kadar iğrendim ki artık BjK maçlarını bile izlemiyorum.

Ancak Dijitürk çıksın Sadece BjK maçlarını 100TL yıllık paraya satsın izlemeyecek olsam bile alırım.
Alırım ki Dijitürk kazansın, alırım ki BjK kazansın...

Dekoder olayına gelecek olursak çok televizyon izleyen biri değilim reklamları özellikle izlemem zaten ama gördüğüm reciverlar 20-30-40-50TL ye satılan "şifreleri kıran" diye satılan reciverler LigTV falan kırmıyor.
Haberi yazan zatı muhtemerem konu hakkında bilgi sahibi değil (yada farklı bir reklam var ama ben görmedim).

Piyasada bu ucuza şifre kıran reciver adı altında satılan cihazlar çöpten farkı yok :)

NTVSpor İspanya ligi maçlarını canlı yayınlıyor.
İspanya da da LigTV benzeri ücretli bir kanal yayın haklarını elinde bulunduruyor ve X bir ücret karşılığı bu hakkını "sadece Türkiye ülke sınırları içerisinde" satıyor.
Ancak uydu yayını sadece Türkiye değil, Avrupa yı hatta Afrika'ya kadar uzanıyor.
Hali ile NTVSpor maçı şifreli veriyor ancak şifresi son derece basit kırılabilir bişey oluyor 111111111111111111 gibi.

İşte bu cihazda ancak böyle şifreleri kırabiliyor.

LigTV ve diğer tüm şifreli kanalları kıran cihazlar yok mu? Var elbette ama TV de reklamları dönüyor mu? Ben hiç görmedim.

Yayınlanırsa bu suçmudur? Değildir.
Ancak reklamda açık ve net bir şekilde LigTV kırılır vs diyorsa yasaları falan bir karıştırmak lazım biraz suç kokusu çıkar o işten.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İşte bu cihazda ancak böyle şifreleri kırabiliyor.

LigTV ve diğer tüm şifreli kanalları kıran cihazlar yok mu? Var elbette
Ancak reklamda açık ve net bir şekilde LigTV kırılır vs diyorsa yasaları falan bir karıştırmak lazım biraz suç kokusu çıkar o işten.

demek ki varmış yine de [MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION]!
sanırım bu var dediklerin çok pahalı şeyler olmalı herhal.

ancak bu benim anlayışımda resmen hırsızlık oluyor bu. birinin malını ücret ödemeden çalmak gibi bişey.
benim için hiçbir zaman gerekli olmadı böyle şeyler.
ama olsaydı eğer mutlaka ücretini öder alırdım.

kaçak elektrik kullanıp bunu bile bile diğer vatandaşlara ödeten zihniyet bu gibi konularda da elbette kul hakkı düşüncesi içinde olmayacaktır.

2010 yılında digiturk'e abone olmuştum, fenerbahçe maçları için ısrar eden oğlumu kıramadığım için.
bir ay kadar kullandık, sonra arıza vermeye başladı. telefon ediyoruz, gelip yapıyorlar, ama her seferinde de 20 tl. servis ücreti alıp gidiyorlar. bu bi kaç tekerrür edince tepemin tası attı. çünkü arıza bizden değil, onların cihazından, kartından oluyordu. kaldırıp attım ve bir daha kullanmadım. ama iki yıl sözleşmem vardı ve onu bu süre zarfında sürekli ödedim, hem de hiç kullanmadan....

iki yıl dolunca iptal için başvuru yapınca nerdeyse -ayaklarımızı kapanıncaya kadar- yalvarıp yalvarmaya başladılar iptal etmemek için. hatta o kadar ileri gittiler ki, verdiğim o servis ücretlerini bile telafi edeceklerine dair söz verdiler.

ama bi kere iki yıl boyunca haksızca ödediğim o ücretler yüzünden kinlenmiştim ve yemin etmiştim bırakmak için. ve öyle de yaptım, bi dünya dolusu zorluk çıkardılar, uğraştırdılar, ama sonunda kurtuldum onlardan.

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Açıkça şunu demek gerekir ise örümcek uydu alıcılarının bu işlemi yaptığını iddia ediyorlar, lakin öyle bir durum söz konusu değil... Lig tv yi kırmak değil hiç bir yayını kırdığı falan yok, goy goy yani anlıyacağınız.

Lakin Arkadaşımında dediği gibi lig tv şifresini kırar der ise işler karışır, zaten o zaman lig tv bu olaya bir el atar ve çarşı karışır..

Sadece Lİg tv yayını için değil, aklınıza gelebilecek her birşey internetten indirildiğinde suç unsurudur..

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar Digiturk play denen birşey var. Sezonluk 200TL ye hem ulusal kanalları hemde Lig TV yi istediğiniz yerde ve platformda izleyebilmenizi sağlıyor. 10 taksit olması durumunda aylık 20 TL gibi cüzzi bir rakam. Eğer o da çok geliyorsa farklı takımı tutan 2 arkadaş anlaşırsınız 1 hesap alır, yarı yarıya ödersiniz. O kendi takımının maçlarını seyreder, sen kendi takımınınkini :)

Son model ceptelefonlarına, iphonelara, aynı evde 3-4 ayrı cep tel ve internet paketli tarifelere, hergün 1-2 paket sıgaraya para bulunuyor da bu 20TL bulunamıyorsa ben buna anca gülerim. Kimse kendine mazeret aramasın, dijital yayın biraz pahalı gelebilir kimisine ama digiturk play'in fiyatı ve performansı gayet güzel.
[MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] , o servis ücreti olayından bende çok çektim. Verdikleri uyduruk digiturk plus kutusu 3-4 ayda bir bozuluyor ve her seferinde eve servis için para istiyorlar. Ama söylemedikleri birşey var:) Eğer gidip servise kendi elinle teslim eder, tamirden sonra kendin alıp kurarsan servis ücreti ödemiyorsun(En azından müşteri temsilcilerinin bana söylediği bu şekilde)! Parayı evde servis için istiyorlar.

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar sizce para verip izlemek enterasan değilmi ingiltere hollanda ispanya almanya belçika fransa liglerini herkes ücretsiz izliyor bizim avrupa maçlarımız bile şifreli bence saçma olan lig tv korsan izleyenlere hak veriyorum parası yok diye maçtamı izlemesin millet

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
@|SeYYaH| , o servis ücreti olayından bende çok çektim. Verdikleri uyduruk digiturk plus kutusu 3-4 ayda bir bozuluyor ve her seferinde eve servis için para istiyorlar. Ama söylemedikleri birşey var:) Eğer gidip servise kendi elinle teslim eder, tamirden sonra kendin alıp kurarsan servis ücreti ödemiyorsun(En azından müşteri temsilcilerinin bana söylediği bu şekilde)! Parayı evde servis için istiyorlar.

beni isyan ettiren bizatihi para değildi [MENTION=142972]tambjk[/MENTION], bunu sorun yapmam, ama sorun yaptığım şey, kendi kusurlu işlerinin faturasını bana ödettiriyor olmalarıydı. hani hata bizden kaynaklansa, elli defa da öderim gıkım çıkmaz, ama böyle bir haksızlığa değil 20 lira, 20 kuruş dahi olsa tahammül edemiyor insan.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
arkadaşlar sizce para verip izlemek enterasan değilmi ingiltere hollanda ispanya almanya belçika fransa liglerini herkes ücretsiz izliyor bizim avrupa maçlarımız bile şifreli bence saçma olan lig tv korsan izleyenlere hak veriyorum parası yok diye maçtamı izlemesin millet

Avrupada maçların şifresiz yayınlandığını sanmıyorum, sistem ülkeden ülkeye değişiyor kimi hepsini şifreli kimi haftada 1 maç şifresiz veriyor diye biliyorum.

Ama önemli olan ihale sonrasında kuluplere ödenecek para. Türkiyede bugun kuluplere yıllık 100milyon$ para aktarılıyorsa eğer şifresiz olursa bu para yarı yarıya(belki daha da az) düşecektir. Çünkü sadece reklam gelirleri ile Türkiyede bu çark dönmez. O nedenle Türk futboluna daha fazla kaynak aktarılması için şifreli yayın tercih ediliyor. Sonuçta verdiğiniz para digitürk'e değil tuttuğunuz takıma gidiyor, korsan yayın izlemek gidip takımınızın korsan ürününü almaktır.

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Avrupada maçların şifresiz yayınlandığını sanmıyorum, sistem ülkeden ülkeye değişiyor kimi hepsini şifreli kimi haftada 1 maç şifresiz veriyor diye biliyorum.<br>
<br>
Ama önemli olan ihale sonrasında kuluplere ödenecek para. Türkiyede bugun kuluplere yıllık 100milyon$ para aktarılıyorsa eğer şifresiz olursa bu para yarı yarıya(belki daha da az) düşecektir. Çünkü sadece reklam gelirleri ile Türkiyede bu çark dönmez. O nedenle Türk futboluna daha fazla kaynak aktarılması için şifreli yayın tercih ediliyor. Sonuçta verdiğiniz para digitürk'e değil tuttuğunuz takıma gidiyor, korsan yayın izlemek gidip takımınızın korsan ürününü almaktır.
<br><br>abi trt alman liginin maçlarını samanyolu haber hollanda liginin maçlarını ntvspor ispanya liginin maçlarını kanal a fransa ligini veriyor bizde hiçbirini vermiyorlar galatasarayın schalke 04 ilk maçı o bile şifreliydi abi bu kadar da olmaması lazım&nbsp;<br>
<br>

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
<br><br>abi trt alman liginin maçlarını samanyolu haber hollanda liginin maçlarını ntvspor ispanya liginin maçlarını kanal a fransa ligini veriyor bizde hiçbirini vermiyorlar galatasarayın schalke 04 ilk maçı o bile şifreliydi abi bu kadar da olmaması lazım&nbsp;<br>
<br>

:) Arkadaşım, o maçlar sadece Türkiye sınırları içerisinde şifresiz yayınlanıyor. Türk kanalları yabancı liglerin Türkiyedeki yayın ihalesini cüzzi rakamlara alıyorlar ve bu sadece Dijital üyelikli platform(digiturk, dsmart,teledunya vb) ve karasal yayın üzerinden şifresiz izleniyor. Eğer senin kendi uydun varsa şifreye giriyor maç sırasında.

Trt alman ligi yayın haklarını almak için çok düşük bir ücret veriyor ve bu ücreti karşılamak için şifreli sisteme gerek yok.

Bizim ligimizi de ispanya ve brezilyaya satmıştık zamanında, sadece bu ülkelerde şifresiz olarak maçlar verildi.

Birçok ülke kendi ligini, kendi ülkesi içerisinde şifreli olarak yayınlamakta. Ulusal şifresiz kanallarda sadece reklam gelirleri ile bu masrafları karşılamak zor.

sinanakyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
öğrenciyiz ve lig tv felan var öde kardeş içme sigara maç kefine bak boşver milletti sen

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
:) Arkadaşım, o maçlar sadece Türkiye sınırları içerisinde şifresiz yayınlanıyor. Türk kanalları yabancı liglerin Türkiyedeki yayın ihalesini cüzzi rakamlara alıyorlar ve bu sadece Dijital üyelikli platform(digiturk, dsmart,teledunya vb) ve karasal yayın üzerinden şifresiz izleniyor. Eğer senin kendi uydun varsa şifreye giriyor maç sırasında.

Trt alman ligi yayın haklarını almak için çok düşük bir ücret veriyor ve bu ücreti karşılamak için şifreli sisteme gerek yok.

Bizim ligimizi de ispanya ve brezilyaya satmıştık zamanında, sadece bu ülkelerde şifresiz olarak maçlar verildi.

Birçok ülke kendi ligini, kendi ülkesi içerisinde şifreli olarak yayınlamakta. Ulusal şifresiz kanallarda sadece reklam gelirleri ile bu masrafları karşılamak zor.

tamam abi o zaman trt nin resmi sitesine girip alman liginde şifreli olan maçı canlı izleyebiliyosak lig tv yide internette izlemenin yayınlamanın hiç bi yasağı suçu cezası yoktur :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Arkadaslar bende lig tv'ye üye olmak istiyorum yanliz sormak istedigim bazi seyler var. Gördügüm kadariyla 3 tane ligtv kanali var. Bu kanallarin hangisinde süperlig veya fb-gs-bjk maclari cikiyor? Internet sunucusunun paketinde sadece ligtv ve turkmax kanali mevcut. Lig tv 2 ve 3 yok maalesef. Beni aydinlatacak olan varmi bu konuda?

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Arkadaslar bende lig tv'ye üye olmak istiyorum yanliz sormak istedigim bazi seyler var. Gördügüm kadariyla 3 tane ligtv kanali var. Bu kanallarin hangisinde süperlig veya fb-gs-bjk maclari cikiyor? Internet sunucusunun paketinde sadece ligtv ve turkmax kanali mevcut. Lig tv 2 ve 3 yok maalesef. Beni aydinlatacak olan varmi bu konuda?

9 hafta kaldı ve taahhüt verirsen yaz girecek araya.

Maçlar lig Tv de yayınlanıyor. Ligtv 2 ve 3 de aynı saatte başka maç varsa o(anadolu takımları) ve premier lig maçları yayınlanıyor.

İnternet üzerinden bildiğim kadarıyla superlig deki tüm maçları, aynı saatte olsalar bile izliyorsun.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION]

Sagolasin.

Bak onu hic düsünmedim aslinda. Bende gelecek sezon'dan itibaren üye olurum. Bosuna para vermeyelim :D

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
kahvelerde bile normal lig tv seyrettirmek suç ligtv ticari almaları lazım kaldı ki şifreyi kırıp izletmek

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Iyi fikirmis bak :p

Bu arada: Lig tv mac esnasi'nda hala pankart acar gibi reklam gösteriyor mu?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

En uyuz oldugum konu da o zaten. Insanlar parasiyla rezil oluyor. Mac mi izliyoruz reklam mi belli degil..

ayeda

Asistan
Reaksiyon puanı
0
konu baska bır konuyu açmış bence ayrı bir konu açılmalı

bahsi geçen minik scart cihaz ligtvyi kıramaz ligtv izlemek için iptv uyumlu bir ethernet girişli cihaz lazım bu teknoloji bu mınık cıhazlarda yok
sadece bissle açılan kanalları açabilir
sirius uydusundaki 2 tane adult kanalı açabilir onun içinde siriusa dönük çanak lazım

bu bissli kanallarıda ntv olsun trt olsun zaten kendi sitelerinden bissleri yayınlayıp insanlara izletiyorlar
-------------------------------------------
yalnız bu reklamlarda çok büyük bir aldatmaca var
insanlar 40 tl verip bınlerce kanal ızleyeceklerını zannedıyor ızlemek ıcın 3-4 canak takmak gerektıgını söylemıyorlar
mac adult kanal dıyorlar maç demekten kastı ntv spor ama ınsanlar lıgtv zannedıp alıyorlar

ayrıca öyle bir anlatıyorlarki cogu ınsan bu cıhazı alıp tvye takınca çanaksız ızleyebıleceklerını zannedıyorlar :hammer:

devletın, rtukun bu reklamları yasaklaması lazım diye düşünüyorum :angry:

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
demek ki varmış yine de @sebastiantr!
sanırım bu var dediklerin çok pahalı şeyler olmalı herhal.

ancak bu benim anlayışımda resmen hırsızlık oluyor bu. birinin malını ücret ödemeden çalmak gibi bişey.
benim için hiçbir zaman gerekli olmadı böyle şeyler.
ama olsaydı eğer mutlaka ücretini öder alırdım.

kaçak elektrik kullanıp bunu bile bile diğer vatandaşlara ödeten zihniyet bu gibi konularda da elbette kul hakkı düşüncesi içinde olmayacaktır.

2010 yılında digiturk'e abone olmuştum, fenerbahçe maçları için ısrar eden oğlumu kıramadığım için.
bir ay kadar kullandık, sonra arıza vermeye başladı. telefon ediyoruz, gelip yapıyorlar, ama her seferinde de 20 tl. servis ücreti alıp gidiyorlar. bu bi kaç tekerrür edince tepemin tası attı. çünkü arıza bizden değil, onların cihazından, kartından oluyordu. kaldırıp attım ve bir daha kullanmadım. ama iki yıl sözleşmem vardı ve onu bu süre zarfında sürekli ödedim, hem de hiç kullanmadan....

iki yıl dolunca iptal için başvuru yapınca nerdeyse -ayaklarımızı kapanıncaya kadar- yalvarıp yalvarmaya başladılar iptal etmemek için. hatta o kadar ileri gittiler ki, verdiğim o servis ücretlerini bile telafi edeceklerine dair söz verdiler.

ama bi kere iki yıl boyunca haksızca ödediğim o ücretler yüzünden kinlenmiştim ve yemin etmiştim bırakmak için. ve öyle de yaptım, bi dünya dolusu zorluk çıkardılar, uğraştırdılar, ama sonunda kurtuldum onlardan.

Var abi var. Aleni satılıyor ama TV lerde reklamları dönüp bu kadar resmiyete döküyorlar mı olayı?
Ben hiç görmedim.

Ben tasvip etmiyorum bu tarz olayları ama tüm dünyada olan bişey Türk icadı değil sonuçta.

Eski zamanlar da ki halen de var sanırım.
ABD de dahi kablolu yayındaki şifreleri çözen karakutu cihazları satılıyor.
Seni tespit ettilermi direk hepse tabiki, ilahi adalet.

Kul hakkı geniş konu. "Muhtemelen" hepimiz, bilerek, bilmeyerek, kasıtlı veya farkında olmadan bu günaha giriyoruz.
Namazında niyazında 4 numara bir müslüman değilim ama en çok dikkat ettiğim husus kul hakkıdır.
Ancak ona rağmen PC im de yüzlerce film, az biraz MP3 ne bileyim crackli programlar (sadece pahalı olanlar Photoshop gibi) vs vs var.

Çok geniş konu bence olayı günah/sevap olayına dökersek bu işten çıkılmaz.

@tambjk Dijitürk Play i uzun süredir kullanıyorum.
Ancak LigTV için değil, normal tv yayınları (kaliteliler çünkü) + premier lig + Türkiye basketbol ligi için.
LigTV de futbol yayınları için 200TL para vermem ki o 200TL de şimdi, sezon başında 300 küsür TL lerde dolaşıyordu...
Yapsınlar 100TL ye sadece BjK maçlarını ben dahil birçok insan alır.
Almayı planlamayan bir çok insan bile alacaktır eminim.

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
valla ben sırf bjk maçları için 100 tl vermem (veremem aslında :D) nette illegal yayınları takip ediyorum mecbur geçen bir yayına denk geldim belki digiwebtvden daha kaliteliydi

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bu cihazlar mı şifre kıracak :D Saçma bir yazı olmuş :) Reklamlarda evet halkı kandırıyorlar ama telif hakkı filan falan saçma birşey :D Bu cihazlar sadece biss şifelerini çözebilir bu şifrelerde çok zayıf şifreler :D Ücretsiz olan birşey için evime birde karasal anten mi takayım :)