Xperia S Bootloader Kilidini Kapatma - Orjinal Android 4.0 Romu yükleme

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
merhaba arkadaşlar. önceki konuda Xperia mızın Bootloader kilidini açıp Rom yüklemeyi öğrenmiştik.
biliyorsunuz yada bilmiyorsunuz Bootloader kilidini açmak cihazımızı garanti dışı bırakır :)
ama tekrar kilidi kapatıp garanti kapsamına almanın da bir yolu var elbette :mrgreen:

Bu konumuzda eğer rom yükleme sırasında herhangi bir sorun olursa ya da yeni bir güncelleme geldiğinde güncelleme yapmak istersek diye Bootloader kilidini kapatmayı öğreneceğiz.
Bu neden önemli derseniz eğer
telefonumuzun Bootloader Kilidi açık olursa Update Service ya da Pc Companion telefonumuzu ya tanımayacak yada hata verecektir :)

neyse çok konuştuk kurulum aşamasına geçelim :)

Bootloader Kilidini Kapatma

ilk kez bu kurulumu yapanlar devam etsinler, daha önce kurulumu yapanlar ise 8. adıma atlasınlar :)

1. öncelikle indirmediyseniz eğer SE Bootloader_Unlocking_Relocking programını indirelim.
2. indirdiğimiz uygulamayı bir klasöre çıkartıyoruz ve Flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırıyoruz
3. açılan sayfadan Next diyin
4. Xperia S, Flashmode driver ve Fastboot driver yazılarına işaret koyup install diyin.
5. Açılan yeni sayfadan İleri diyin

h29jr.jpg

6. eğer resimdeki uyarıyı verirse Bu Sürücü Yazılımını Yine de Yükle yi (Alttaki) seçin. (bikaç kez çıkabilir)
7. çıkan uyarılara Yükle/evet diyin kurulumu bitirin.
8. Bootloader_Relock dosyamızı indirelim.
9. şimdi indirdiğimiz SE Bootloader_Unlocking_Relocking klasörü içindeki Libs klasörüne girin ve FlashTool.exe yi çalıştırın

karşımıza böyle bir sayfa gelecek :)

h3xvp.jpg

10. buradan Yıldırım ikonuna tıklayın
11. Flashmode seçili iken OK a tıklayın.

h3y0p.jpg

12. Sağ üstteki ... (3 noktaya) tıklayın ve indirdiğimiz Xperia-S_Relock_bootloader.ftf dosyasının bulunduğu KLASÖRÜ seçin.

h3ybw.jpg

13. seçtiğimiz klasördeki .ftf uzantılı dosyalar Select a Firmware kısmında görünecektir.
eğer başka dosyalar da var ise bu kısımdan Xperia-S_Relock_bootloader.ftf yi seçin ve OK a tıklayın.

h3yjh.jpg

14. Bu ekran göründüğünde Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. Ses Kısma (aşağı) tuşuna basılı tutup Kabloyu telefona takın.

h3ytg.jpg

programda bu yazılar belirince işlem tamam demektir. telefonunuz Bootloader Kilidi kapandı. Artık Güncelleme yapabilirsiniz.Hayırlı olsun :)

not: eğer Flashing Aborted hatası alıyorsanız Bilgisayar telefonunuzu görmüyor demektir. bu işlemi bir kaç kez tekrar edin telefonu görecektir.

Orjinal Android 4.0 Rom (Turkcell Rom) Yükleme

bu işlem son kozumuzdur :) yani Bootloader Kilidini kapattık ama yinede telefonu Onarım/Güncelleme yapamadıysanız bu romu yükleyin telefon fabrika çıkışı gibi olacaktır :)

Bootloader Kilidini sorunsuz yaptıysanız bu işlemi daha basit yapabilirsiniz demektir :)
1. öncelikle buradan Romu indirin ve Rar dan çıkartın
2. yukarıdaki anlatımda 9. adımdan itibaren aynı işlemleri yapacağız tek fark Xperia-S_Relock_bootloader.ftf dosyasını değilde yeni indirdiğimiz romu seçeceğiz hepsi bu. kolay gelsin :)

http://forum.shiftdelete.net/sony/294406-xperia-s-root-yapma-bootloader-unlock-cwm-rom-yukleme.html

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
merhaba arkadaşlar. önceki konuda Xperia mızın Bootloader kilidini açıp Rom yüklemeyi öğrenmiştik.
biliyorsunuz yada bilmiyorsunuz Bootloader kilidini açmak cihazımızı garanti dışı bırakır :)
ama tekrar kilidi kapatıp garanti kapsamına almanın da bir yolu var elbette :mrgreen:

Bu konumuzda eğer rom yükleme sırasında herhangi bir sorun olursa ya da yeni bir güncelleme geldiğinde güncelleme yapmak istersek diye Bootloader kilidini kapatmayı öğreneceğiz.
telefonumuzun Bootloader Kilidi açık olursa Update Service ya da Pc Companion telefonumuzu ya tanımayacak yada hata verecektir :)

;ilk kez bu kurulumu yapanlar devam etsinler, daha önce kurulumu yapanlar ise 8. adıma atlasınlar :)

1. öncelikle indirmediyseniz eğer SE Bootloader_Unlocking_Relocking programını indirelim.
2. indirdiğimiz uygulamayı bir klasöre çıkartıyoruz ve Flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırıyoruz
4. Xperia S, Flashmode driver ve Fastboot driver yazılarına işaret koyup install diyin.

h29jr.jpg

6. eğer resimdeki uyarıyı verirse Bu Sürücü Yazılımını Yine de Yükle yi (Alttaki) seçin. (bikaç kez çıkabilir)
9. şimdi indirdiğimiz SE Bootloader_Unlocking_Relocking klasörü içindeki Libs klasörüne girin ve FlashTool.exe yi çalıştırın

h3xvp.jpg

h3y0p.jpg

12. Sağ üstteki ... (3 noktaya) tıklayın ve indirdiğimiz Xperia-S_Relock_bootloader.ftf dosyasının bulunduğu KLASÖRÜ; seçin.

h3ybw.jpg

13. seçtiğimiz klasördeki .ftf uzantılı dosyalar Select a Firmware kısmında görünecektir.
eğer başka dosyalar da var ise bu kısımdan Xperia-S_Relock_bootloader.ftf yi seçin ve OK a tıklayın.

h3yjh.jpg

14. Bu ekran göründüğünde Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. Ses Kısma (aşağı) tuşuna basılı tutup Kabloyu telefona takın.

h3ytg.jpg

;
programda bu yazılar belirince işlem tamam demektir. telefonunuz Bootloader Kilidi kapandı. Artık Güncelleme yapabilirsiniz.Hayırlı olsun :)

not: eğer Flashing Aborted hatası alıyorsanız Bilgisayar telefonunuzu görmüyor demektir. bu işlemi bir kaç kez tekrar edin telefonu görecektir.

bu işlem son kozumuzdur :) yani Bootloader Kilidini kapattık ama yinede telefonu Onarım/Güncelleme yapamadıysanız bu romu yükleyin telefon fabrika çıkışı gibi olacaktır :)

Bootloader Kilidini sorunsuz yaptıysanız bu işlemi daha basit yapabilirsiniz demektir :)
2. yukarıdaki anlatımda 9. adımdan itibaren aynı işlemleri yapacağız tek fark Xperia-S_Relock_bootloader.ftf dosyasını değilde yeni indirdiğimiz romu seçeceğiz hepsi bu. kolay gelsin :)
Evet yaşadık gördük bozulan telefon böyle yapılıyor toparladıktan sonra tekrar bozabilirsiniz başarılar :D :D

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Çok teşekkür ederim abicim valla nasıl bozsam diye yanıp tutuşuyordum :D

Czmi

Doçent
Reaksiyon puanı
2
bu adam bi harika dostum
ayrintili anlatim icin tesekkurler

ultra_aslan_46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

ilk kez bu kurulumu yapanlar devam etsinler, daha önce kurulumu yapanlar ise 8. adıma atlasınlar :)

h29jr.jpg

h3xvp.jpg

h3y0p.jpg

12. Sağ üstteki ... (3 noktaya) tıklayın ve indirdiğimiz Xperia-S_Relock_bootloader.ftf dosyasının bulunduğu KLASÖRÜ seçin.

h3ybw.jpg

h3yjh.jpg

h3ytg.jpg

ya iyi güzelde bende htc one v nin bootloaderı nasıl kapatabilirm bilgin varmı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tel açılmıyor acil yardım bootloaderi geri aktif ettikten sonra tel açılmıyor

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=58793]REDFOKS[/MENTION] hocam konu sabitlense SDN nin tozlu raflarında kaybolmasa :D ?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
aynı sorun bende de var, tel açılmıyor SONY yazısında kaldı, o yüzden Update Center aşamasına gelemiyorum

ses açma (yukarı) + Güç tuşlarına aynı anda telefon titreyene kadar bas (3sn) telefon kapanacaktır.
Flashtool ile Relock dosyasını yükleyip Pc Companion ile onarma/güncelleme sorunsuz yapabilirsin.

erkaracaoren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
garantı kapsamına gerı nasıl alacagız acaba

- - - Mesaj Güncellendi - - -

update center yükleme hazır dıyor ama yukleyemıyorum neden acaba

erkaracaoren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar güncelleme yapamıyorum lütfen yardım bırde garantı kapsamına nasıl alacagız
ve tekrar baştan oıjınal nasıl yükleyecez

erkaracaoren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
burdakını yaptım ama şimdide güncellemeler yapılmıyor kapalı herhalde burda ne dıyorsa yaptım

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
burdakını yaptım ama şimdide güncellemeler yapılmıyor kapalı herhalde burda ne dıyorsa yaptım
arama ekranına *#*#7378423#*#* girip servis menüsünü açın. Service İnfo -> Configuration a tıklayın
en alttaki Rooting status kısmında Bootloader unlocked: Yes yazıyorsa bootloader hala açık demektir.

erkaracaoren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaptım yes yazıyor ama telefonda güncelleştirme var 6.1.A.2.45yükleyemıyorum onu telofonu türkcell uygulamarı olmadan aldıgım hale nasıl getırırım

erdogan_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben ikinci el telefon almıştım bootloader kilidi açıkmış güncelleme almıyordu değiştirilmiş sürüm kullanıyorsunuz yazıyordu bende bu konudakileri uyguladım sadece bootloader kilidini kapattım sony kendi güncelleme proğramıyla telefonu güncelledim buraya kadar sorun yok ama su superuser yeri hala açılıyor bunu nasıl kapatabilirim telefon netcell garantili böyle olunca garanti dışı kalıyor sanırım yardımlarınızı bekliyorum..

sedali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkür ediyorum telefonun açıldı şimdi bi root atayımda turkcell uygulamalarından kurtulayım :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Merhaba arkadaşlar ben ikinci el telefon almıştım bootloader kilidi açıkmış güncelleme almıyordu değiştirilmiş sürüm kullanıyorsunuz yazıyordu bende bu konudakileri uyguladım sadece bootloader kilidini kapattım sony kendi güncelleme proğramıyla telefonu güncelledim buraya kadar sorun yok ama su superuser yeri hala açılıyor bunu nasıl kapatabilirim telefon netcell garantili böyle olunca garanti dışı kalıyor sanırım yardımlarınızı bekliyorum..

güncelleme sırasında 2 seçenek çıkması lazım.
1. si verileri silmeden sadece güncellemeyi kuruyor
2. si telefondaki herşeyi silip öyle güncelliyor. (sd kart silinmez)

sen 2. yi seçip güncelleyeceksin :)

erdogan_42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
güncelleme sırasında 2 seçenek çıkması lazım.
1. si verileri silmeden sadece güncellemeyi kuruyor
2. si telefondaki herşeyi silip öyle güncelliyor. (sd kart silinmez)

sen 2. yi seçip güncelleyeceksin :)
malesef seçenekler çıkmıyor sony kendi Sony PC Companion proğramı ile güncelliyorum

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
125 mb lık programmı olur len ..:D

kadirduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xperia arc s için bootloader kilit kapama kerneli nedir? boot loader kapatıp orjinal rom yükleyeceğim ardındanda ultimate hd romunu yükleyecegim bi el at kardeşim sana zahmet

Son mesajlar