40 sene önce Türkiye gündemi

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
1.jpg

70'lerde Türkiye gündemine bu haberler oturdu...
30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Anıtkabir'de yapılan CHP Genel Başkanı İsmet İnönü; Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Celal Eyiceoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Muhsin Batur ile birlikte.

2.jpg

TRT'nin köylere televizyon kampanyasında hak sahiplerine TV cihazları teslim edildi. (09 Ağustos 1972)

4.jpg

Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun bombalı paketin patlaması sonucu ölmesinden sonra Malatya'da çıkan olaylara güvenlik güçleri müdahale etti. (17 Nisan 1978)

5.jpg

Türkiye - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A milli maçı öncesi Türk takımı toplu halde poz verdi. (06 Ekim 1978)

6.jpg

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in seçim otobüsü Tokat'ın Niksar ilçesinde kurşunlandı. Olayda 10 kişi yaralandı. (26 Nisan 1977)

7.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi marifeti ile yönetime el koydu. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. (12 Eylül 1980)

9.jpg

Sanatçı Levent Kırca, Nasrettin Hoca kılığında CHP Genel Başkanlığı'nı ziyaret etti. (02 Haziran 1977)

10.jpg

İtalyan sinema sanatçısı Sophia Loren onuruna verilern resepsiyona, ses sanatçısı Zeki Müren de katıldı. (26 Nisan 1974)

11.jpg

Amertikalı ünlü film yönetmeni john Huston, tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer'e rol teklif etti. (05 Şubat 1974)

12.jpg

CHP Muş Millet Vekili Ahmet Hamdi Çelebi, Meclis Genel Kurulundaki genel af oylamasına sedye ile getirilerek oy kullandı. (15 Mayıs 1974)

13.jpg

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Sivas'ın Sivrialan Köyü'deki hasta yatağında. (19 Ocak 1973)

14.jpg

Sinema sanatçısı Sadri Alışık, Ankara'da kadınlar matinesinde ilk kez sahneye çıktı. (10 Ağustos 1973)

16.jpg

Sinema sanatçısı Fikret Hakan, Ankara'da kadınlar matinesinde ilk kez sahneye çıktı. (20 Temmuz 1972)

17.jpg

Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı seçimi dolayısı ile MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı ziyaret etti. Erbakan, Demirel'e kadayıf ikram etti. (30 Nisan 1980)

18.jpg

MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Şevket Kazan ve Süleyman Arif Emre ile birlikte düzenlediği basın toplantısında fiyat artışlarını eleştirdi. (13 Mart 1980)

19.jpg

Yurt genelinde trafik kontrolleri ve sürücülere alkol kontrolleri yapıldı. (17 Kasım 1971)

20.jpg

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, genel merkezde partililerle bayramlaştı (11 Kasım 1971)

21.jpg

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, göz bankasında muayene oldu. (08 Nisan 1971)

23.jpg

Başbakan Süleyman Demirel, Kurtuluş Yıldönümü törenlerine katılmak üzere geldiği Adana'da, halka hitap etti. (05 Ocak 1971)

24.jpg

Ermeni ASALA Örgütü üyesi 2 teröristin Esenboğa Havaalanı'nda açtığı ateşte 9 kişi öldü. Teröristlerin biri ölü, diğeri ise yaralı olarak yakalandı. (07 Ağustos 1982)

27.jpg

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, miting için gittiği Yozgatın girişinde ülkücü gençler tarafından karşılandı. (15 Nisan 1979)

28.jpg

Behiçbey İstasyonu'nda arızalanan banliyö trenine başka bir trenin arkadan çarpması sonucu 31 kişi yanarak öldü. (09 Ocak 1979)

29.jpg

Başbakan Bülent Ecevit, Bağdat Havaalanı'nda Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı Saddam Hüseyin tarafından karşılandı. (02 Aralık 1978)

30.jpg

İstanbul Boğaziçi Köprüsü Cumhuriyetin 50. yılında hizmete açıldı. Davetliler, 50. yıl marşıya birlikte Anadolu yakasından Avrupa yakasına yürüyerek geçtiler. (30 Ekim 1973)

Kaynak

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Evet, yaşamımızın bir dönemi böyle geçmişti. :)
İyi bir seçki olmuş.

Hey gidi hey!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Evet, yaşamımızın bir dönemi böyle geçmişti. :)
İyi bir seçki olmuş.

Hey gidi hey!

o günleri burada yaşayan, hatırlayabilen sanırım bizden başka kimse pek yok gibi [MENTION=38898]Fantoma[/MENTION] hocam.
bunu ilk gördüğümde çok heyecanlandım, bütün resimlere bakıp harika bir nostalji yaşadım diyebilirim.

erbakan hocanın baklavaları, ecevitin genç ve dinamik görüntüleri, mavi gömleği, demirelin meydanları dalgalandırması, sadri alışık, zeki müren vs...

güzel günlerdi, renkli zamanlardı vesselam.

bugün ne öyle renkli politikacılar, ne bir zeki müren, sadri alışık vs... yok artık.

rabbace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende 1915 ile 1960 yılları arasında çıkmış gazetelerin sayfaları var bilgisayara geçince paylaşayım dilerseniz :) tarih buralardan öğrenilir işte :)

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Türkiye - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A milli maçı öncesi Türk takımı toplu halde poz verdi. (06 Ekim 1978)

Maç sonunu öğreneydik, iyiydi. :D

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ben kadayıfa takıldım. Rahmetli Erbakan'ın meşhur kadayıflı sözü burdan mı geliyor acaba.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Ben kadayıfa takıldım. Rahmetli Erbakan'ın meşhur kadayıflı sözü burdan mı geliyor acaba.
Rahmetli sanırım kadayıfı pek severdi ki, siyasi demeçlerinde bile;
"-Kadayıfın altını, üstünü iyi kızartacaksın." gibisinden söylemleri vardır.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Neler olmuş neler zamanında :)

temren

Asistan
Reaksiyon puanı
3
18.jpg

oduna takıldım :D:D

bir demirel kaldı bu fotoğraflardan... o da sekseni devireli çok oldu

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
@|SeYYaH| abim güzel çalışma şöyle bir konuda bende var hemen hemen benzeri.. .

teşekkür ederim sevgili korpe, evet, sizin konuya biraz benzediği doğru da, burası sizinki gibi öyle sürekli bir devamlılığı yok.
sadece uzak geçmişin nostaljik kareleri... sizin konu "tarihte bugün" olanları, bu konudaysa uzunca yıllar öncesinin farklı izlerini taşıyor.

hem sizinkine sürekli malzeme taşıyarak devam ettiriyorsun, halbuki burada bizim mermi bitti!
tek atımlıktı yani! :)

gerçi bir arkadaş arşivinden katkı sağlayacağını söylemiş ama, umarım devam ettirir biz de faydalanırız.

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
2.jpg

Köylere bedava tv dağıtılıyor. Bence çok büyük bir hizmet. O masum insanların beyinlerine yıllarca istedikleri tohumları ektiler durdular. O yüzdendir bazı parti destekçileri, fikri yönden dini inancına ters olan partilere hala destek vermekteler. Bu kare her şeyi açıklıyor aslında. Teşekkürler.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hey gidi günler... siyasiler bakımından belkide cumhuriyet tarihinin en kısır dönemini yaşıyoruz. ne iktidarda ne muhalefette eskisi gibi renkli karakterler yok. gerçi o yıllarda da istirar yoktu. o da ayrı bir konu tabi.

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
arada bir böyle konular güzel olur devamını bekleriz

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
şimdiki siyasetçilerin birbirine saygısı yokki, milletin olsun

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bende 1915 ile 1960 yılları arasında çıkmış gazetelerin sayfaları var bilgisayara geçince paylaşayım dilerseniz :) tarih buralardan öğrenilir işte :)

sevgili [MENTION=307962]rabbace[/MENTION], bekliyoruz muhterem abim, çok sevindim böyle bir arşiviniz olmasına... paylaşımınızı dört gözle bekliyoruz.

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12

30.jpg

İstanbul Boğaziçi Köprüsü Cumhuriyetin 50. yılında hizmete açıldı. Davetliler, 50. yıl marşıya birlikte Anadolu yakasından Avrupa yakasına yürüyerek geçtiler. (30 Ekim 1973)
Kaynak

Arşiv süpermiş. Babam anlatırdı köprüden insanlar yürüyerek geçerken köprü insanların yürümesinden kaynaklanan asenkron titreşimden ciddi sallanmış.

rabbace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgili @rabbace, bekliyoruz muhterem abim, çok sevindim böyle bir arşiviniz olmasına... paylaşımınızı dört gözle bekliyoruz.

Ustam ekleyecektim buraya yalnız Pdf formatlı nasıl ekleyebilirim o konuda bir fikrim yok. Sizinle paylaşabilirim isterseniz siz eklersiniz. Uygun mudur?

-----Eklendi-----

Program buldum sanırım onunla çevirebilirim

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
çok güzel bir çalışma olmuş yapanın ellerine sağlık... Tarih öğrencisi olarak bunları görmek iyi oldu.
Ben de zamanımızın önce çıkan gündem başlıklarını toplayıp, ömrümüz yeterse 40 yıl sonra paylaşmak isterim :)

çok güzel bir çalışma olmuş yapanın ellerine sağlık... Tarih öğrencisi olarak bunları görmek iyi oldu.
Ben de zamanımızın önce çıkan gündem başlıklarını toplayıp, ömrümüz yeterse 40 yıl sonra paylaşmak isterim :)

rabbace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
g1dlh.jpg

g1dm1.jpg

g1dmm.jpg

g1dn6.jpg

g1dnr.jpg

g1dp6.jpg

g1dpx.jpg

g1dqd.jpg

g1dr5.jpg

g1ds1.jpg

Şimdilik 10 tane yükleyebildim pek vaktim yok kusura bakmayın :)
Daha çok var bende zamanla inşallah yüklemeye çalışırım:)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
bu resimlerde manşet haricindeki yazılar okunamıyor maalesef.
onları okunabilir hale getirmek mümkün olmaz mı acaba?

rabbace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gazetenin birisinde kampanya yapıyorlar sanırım bunların arasında yok o gazete. Her gün ya da her hafta (tam hatırlamıyorum) gazetenin altında telefon numarası yayınlıyorlar. Eğer bu numara sizinse gidip matbaa'dan hediyenizi alıyorsunuz :):)

Bu resimlerde küçük olmuş bendeki pdf'lerde hemen hepsi okunuyordu :( Programın azizliği işte