Format atmak zararlı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Ayda bir Bilgisaraya format atmak bilgisaraya zarar verirmi yoksa yararımı vardır yoksa ne yararı nede zararı yoktur mu? :)

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Ayda bir Bilgisaraya format atmak bilgisaraya zarar verirmi yoksa yararımı vardır yoksa ne yararı nede zararı yoktur mu? :)
Atalarımızında dediği gibi azı karar, çoğu zarar. Format eğer çok gerekmiyorsa 6 ay ile 24 ay gibi süre aralıklarında atmanı tavsiye ederim.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Formatın zararlı olduğu (hatta şey denir her format esnasında harddisk çiziliyor :D ) tamamen internet efsanesidir. Bir zararı yoktur :)

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bu gün 2 kez format atmak zorunda kaldım o zaman yarın temiz bir format atıp kullanıyım :D
Yani. Format attıktan sonra bilgisayarı en uzun vadede kullanabilmeye özen göster. Ama ne olur bilgisayara virüs bulaşır, sistem hatası vardır, donanım hatası vardır. Bu hatalar bilgisayar parçalarında aşınma, donanımda ısınma, sistem arızası gibi sonuçlara sebep olabilir. Böyle bir durumdada kullanmaya devam etme :) Ya zaten bilgisayarın kişiselse az çok ondan anlarsın. Herkes kendi malını tanır diye bir laf vardır. Bilgisayar açılış süren 25 sn olsun. Bilgisayarla çok haşır neşirsen ister istemez bu süre senin bünyene biyolojik saat olarak işler. 25 sn yi biraz geçsin hemen farkına varırsın. Tamamen kendi tecrübelerime dayanarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım :) umarım işine yarar

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Formatın zararlı olduğu (hatta şey denir her format esnasında harddisk çiziliyor :D ) tamamen internet efsanesidir. Bir zararı yoktur :)
harddiskin çizildiğinde çok saçmaymış o zaman program yüklemekte zararlıdır yorumunuz için teşekkür ederim ama iyice kafam karıştı ama zararı olmıyacağını birçok yerde okumuştum :)

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Yani. Format attıktan sonra bilgisayarı en uzun vadede kullanabilmeye özen göster. Ama ne olur bilgisayara virüs bulaşır, sistem hatası vardır, donanım hatası vardır. Bu hatalar bilgisayar parçalarında aşınma, donanımda ısınma, sistem arızası gibi sonuçlara sebep olabilir. Böyle bir durumdada kullanmaya devam etme :) Ya zaten bilgisayarın kişiselse az çok ondan anlarsın. Herkes kendi malını tanır diye bir laf vardır. Bilgisayar açılış süren 25 sn olsun. Bilgisayarla çok haşır neşirsen ister istemez bu süre senin bünyene biyolojik saat olarak işler. 25 sn yi biraz geçsin hemen farkına varırsın. Tamamen kendi tecrübelerime dayanarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım :) umarım işine yarar
katılıyorum bunların arasına windows deneme lisansı da bitmesi dahildir umarım :D

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Yanlış anlaşılmasın ben teknik bir bilgiye sahip değilim belirttiğim gibi kendi tecrübelerim :D

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
@erenberk abinin söylediği daha doğru geldi bu @Piyonist abinin doğru soylemediği anlamına gelmez sonuç olarak ayda bir formatın zararı dokunmayacağın düşündüm yorum yapan herkeze teşekkürler :)

brskyk

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Mecbur kalmadıkça atmayın derim en az 3 4 ay geçsin.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Mecbur kalmadıkça atmayın derim en az 3 4 ay geçsin.
internette uzun bir araştırma yaptım hürriyetin bir haberine görede format atmanın aksine yararlı olabileceğini duydum her ayda bir format harddiski patlatmaz ya :D

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
format atmak tabiki de zararlı değildir ama hard format atmadığınız sürece. yani hızlı biçimlendirme yöntemiyle atılan formattan zarar gelmez :)

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Bir şey olmaz format atmayınca ama ben mecbur kalmadıktan sonra atmam. Windows 8 lisansımı da yaptım. Yarın o lisansı formattan sonra tekrar kullanabilmek için kayır etme vardı galiba onuda yapıcam. :)

Not: Bana burada sorma etkinleştirme gibi şeyleri. Google'ı aç yaz orada var hepsi. :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sık sık format atmak zararlıdır. hard disk üzerindeki hiç bir veri silinmez, diğer verilerin üstüne yazılır. eğer bu çok olursa harddiskin ömrü bunla orantılı biçimde düşer.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bir şey olmaz format atmayınca ama ben mecbur kalmadıktan sonra atmam. Windows 8 lisansımı da yaptım. Yarın o lisansı formattan sonra tekrar kullanabilmek için kayır etme vardı galiba onuda yapıcam. :)

Not: Bana burada sorma etkinleştirme gibi şeyleri. Google'ı aç yaz orada var hepsi. :D
tam da soracaktım :)

wolkhy1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
79
bır gunde wındowsun guncellemelerı yuzunden basarız yazısı gordugumde tekrar tekrar format atmak zorunda kaldıgımı bılırım....bı zararını gormedım bugune kadar...temız kullanmasını severım ....ufak bır sorun benım canımı sıkar ve format atarım....ama nasıl olduysa bu aralar baya zaman oldu 7 ay felan..hayret ..

Ghost34

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
canın sıkıldıkça format at :) çerez niyetine atanlar var :p

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
bilgisayarı aşırı yorar soğutman iyi değilse sıkıntı olur iyise devam istersen her gün at:D

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
bır gunde wındowsun guncellemelerı yuzunden basarız yazısı gordugumde tekrar tekrar format atmak zorunda kaldıgımı bılırım....bı zararını gormedım bugune kadar...temız kullanmasını severım ....ufak bır sorun benım canımı sıkar ve format atarım....ama nasıl olduysa bu aralar baya zaman oldu 7 ay felan..hayret ..
bende en küçük sorunda atarım formatı :)

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
6 ayda bir gerek. ayda bir hddyi yer. gerçi netbookuma 2 senedir atmıyorum.