Crack' li program kullanmak suç mu veya suç işlemiş mi oluyoruz?

Bu konuyu okuyanlar

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Herhangi bir yazılımın "Crack" lenerek kullanılması elbette suçtur... İşin bir diğer boyutuna da boyut değiştirdiğimiz zaman şahit olacağız ki bu da tam olarak "Kul hakkı" na tekabül etmektedir... Fakat onun kaçarı yoktur ;)

leroy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben bir ara kullanayım dedim sonra vicdan azabı çektim sildim birşey yaptığımız yok birde durduk yere günah kazanmayalım...

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Ya ne Suçu Beni Alsınlar Sıkıysa Ben Teknik serviste Çalışıyorum Tüm Emniyetin ve Valiliğin Bilgisayarlarını Yapıyorum HEPSİNE AMA HEPSİNE Kaçak Program Kuruyorum Recovery'si Olmayan Pc'lere Hariç Diğerine Crackli İşletim Sistemi Kuruyorum... Valilin Öz Bilgisayarı Dahil =)

Onları Almadan Beni Alamazlar..!

içişleri bakanlığının open lisansı var boş yere crackli yazılım kuruyorsunuz :)

Bilgi işleminden talep edebiliyorlar.

sadoece.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
AVG int. sec. 2012 lisansı verirler mi :D yada ne bileyim Adobe Master C. S. 6nın ? :D Hepsini verdiklerini sanmıyorum

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
crack suç ama [MENTION=35568]neguvon[/MENTION]'un da dediği gibi 100 TL bir oyuna kim para verirki.Şuanlık en ucuz orjinal oyun Steam'dan alınır.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Herhangi bir yazılımın "Crack" lenerek kullanılması elbette suçtur... İşin bir diğer boyutuna da boyut değiştirdiğimiz zaman şahit olacağız ki bu da tam olarak "Kul hakkı" na tekabül etmektedir... Fakat onun kaçarı yoktur ;)

ne kul hakkı ya iyi o zaman siz crack'siz kullanın para ile satın alın o verdiğiniz paralarda Filistin'deki müslüman kardeşlerimize mermi, bomba olarak geri dönsün

poyrazl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Suç Suç Suç napalım yani? Enayi gibi yahudi veya kafir köpeklerine paramızı mı kaptıralım? Git bi ADOBE CS6 nın orjinelini al bakalım. Tam tamına 634,58 TL.Bu ne demek biliyor musunuz?Bir asgari maaş demek yahu.Türkiye gibi geri kalmış ülkede mâlesef herşeyin nerdeyse 2 KATI kadar kazık yiyoruz.Bana kul hakkı demeyin bunun hakkı olmaz.Yapcaklarsa da ucuza satsınlar adam kazıklamakla olmaz bu işler..
hem Enayi gibi yahudi veya kafir köpeklerine paramızı mı kaptıralım? dyorsunuz, hemde yahudi kafirlerin üretimi olan ürünleri kullanıyorsunuz. kullanmayın o zaman...

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
hem Enayi gibi yahudi veya kafir köpeklerine paramızı mı kaptıralım? dyorsunuz, hemde yahudi kafirlerin üretimi olan ürünleri kullanıyorsunuz. kullanmayın o zaman...

tamam kardeşim paramızı kaptırmayalım ama onların ürünlerini de kullanmadan olmuyor. mesela sen şu anda eminim bu mesajı ya windows 7 yada windows xp ürnünü kullandığın bir pc'den yazmışsındır.(yani kullanmadan olmuyor) sakın bana PARDUS kullanıyorum deme inanmam:)

BthnYlmz09

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben pardus kurdum bi ara bu kadar kotu bi isletim sistemi yapilamaz heralde. Hic bise anlamamistim. Kurduktan sonra gordugumde direk win7ye dondum.. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Microsoft açıklama yapmıştı; Windows 7'yi Orjinal kullanan kişi sayısı, korsan kullanan kişi sayısından daha az.

o iş yalan
microsoft korsan sektöründen en az etkilenen firma
nedeni de yeni bilgisayar aldığında(kendin toplama yaptıysan bu hariç) masaüstü ya da dizüstü markaları starter dahi olsa Windows sürümü koymak zorunda

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
o iş yalan
microsoft korsan sektöründen en az etkilenen firma
nedeni de yeni bilgisayar aldığında(kendin toplama yaptıysan bu hariç) masaüstü ya da dizüstü markaları starter dahi olsa Windows sürümü koymak zorunda
ya da freedos tabi bu az kısma giriyor.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ne kul hakkı ya iyi o zaman siz crack'siz kullanın para ile satın alın o verdiğiniz paralarda Filistin'deki müslüman kardeşlerimize mermi, bomba olarak geri dönsün

Sorulan sorunun cevabı budur, aksi bir cevabı da yoktur... Satın alırsınız yahut almazsınız orası sizi alakadar eder fakat bu durum işin aslını (verilmesi gereken cevabı) değiştirmez...

​Emeği verenden rızasını mı aldınız ki "ne kul hakkı ya"demişsiniz, haşa Allah (c.c.) dan daha mı iyi bileceksiniz... Selametle

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Minareyi çalan kılıfını da uyduruyor, Allah sonumuzu hayretsin...

muhendisbey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bireysel kullanımda hiç bi sıkıntı yok, yakalanma riski tek yumurtadan üçüzünden daha zor bi ihtimal. ama kurumsal yapılaşmalarda adamı ağlatırlar..

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Suçtur adam aylarca hata yılarca bir program yazılımı hazırlanıyor büyük çapa zarf ediyor bizde bedava kulanırız hangi vijdan bunu kabul ediyor sen söyle

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Suçtur adam aylarca hata yılarca bir program yazılımı hazırlanıyor büyük çapa zarf ediyor bizde bedava kulanırız hangi vijdan bunu kabul ediyor sen söyle

kardeşim crack yapan insanların vicdanı gayet rahattır(bence) zaten o yazılı yapanlar verdiği emeğin karşılığını fazlasıyla alıyorlardır. crack'li programlarda en fazla bizim ülkemizde kullanılıyordur. nedeni ise yurt dışında herhangi bir program 5 lira ülkemizde 10 lira. dikkat ettiysen en basitinden bir orjinal Windows 7 cd'sinin üzerinde şu yazar "Ürün etkinleştirme sadece ortadoğu ve afrika ülkelerini kapsamaktadır" avrupa ülkelerinde adamlar etkinleştirme şartı koymuyor çünkü ucuz olduğu için insanlar zaten orjinal kullanıyor. yani bu işe vicdanını hiç katma

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

Kardeşim, kul hakkının (kaba tabir edeceğim artık) gavur - müslim ayrımı yoktur... Kim ne yaparsa yapsın Mü'min adam istifini bozamaz bozmamalı, Müslümanım diyorsunuz fakat "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz..." Yukarıda yaptığınız yorumu oturun sakin kafayla bir okuyun, olmadı 3-5 kere okuyun... Hakkı gasp etmeyi çeşitli sebepler sunarak normal bir şeymiş gibi göstermenin neresi Müslümanlıktır... Sizin tavrınız şuna benziyor;

- Çalarım çırparım, minareye kılıfı da hazırlarım ama Müslümanım
- Yahut Atatürk' ü hani o zerre kadar anlamayan ama sıkıştıkları vakit "Ben Atatürkçüyüm" diyerek her yediği haltı örtbas etmeye çalışan kemalistler vardır ya...

Yaparlar ederler ama lafa gelince bunlardan daha Mü'min ya da daha Atatürkçü adam yoktur onlara göre... Siz ne kadar ben Müslümanım şuyum buyum deseniz bile fark etmiyor, illaki bunu buraya yazmanıza gerek yok... Bize kanıtlasanız ne olur kanıtlamasanız ne olur, zaten son kararı verecek olan Allah (c.c) dur...

Vay efendim bu "gavurlar" Irak' ta onca Müslüman vurmuş, orada bunu şurada şunu vurmuş da ben bunlara karşılık her warezi de kullanırım kul hakkı falan değildir vs. Bırakın bu lakırdıları, akıl var izan var hepsinden önce Allah (c.c) nun emri var...

"Ne yani para verelim de Müslümanlar a kurşun olarak mı dönsün" diye bazı cümleler kuruluyor... Bu arkadaşların yorumlarını Libya' yı haçlı ordusuyla bir olup kuşattığımız, Irak' taki Müslümanları 2500 ü kayıtlı 6000 civarı sorti ile Türkiye' den kalkan savaş uçaklarıyla bombaladığımız vakitler de böyle aslan gibi kükrer vaziyette görmek isteriz... Filistin Filistin diyen arkadaşlar, bu crack konusu açılmadan önce de Filistin bombalanıyordu hala da bombalanıyor...

Program crackleyerek kurşun eksilttiğini sanmak ne tuhaftır, onca sene cracklediniz de Filistin kurtuldu mu... Bu şekilde ancak yaptığınız günah yanınıza kalır o kadar... Keyfim için crackledim diyemiyorsanız bari ortalığı bulandırmayın, araya kaynak yapmayın... Bu işin Filistinli ile şununla bununla ne alakası var yahu... Crack crack tir, programı babanızın oğlu yazmadı ya...

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Crackli programların tamamının korsan olduğu sayılırsa evet korsan yazılım kullanmak tabiki de suçtur.Hukuken,dinen,ahlaken :) Ama milyonlarca kullanıcıyı denetleyemeyeceklerinden bu işlerden daha çok şirketlerin özellikle kurumsal büyük şirketlerin başı yanıyordur.Sıradan kullanıcılarsa cracklerin içinde bulunan virüslerden çekerler.

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Buradaki çoğu arkadaş bi şekilde yazılımla uğraşıyodur. şimdi düşünün yıllarınızı verip bir program yapıyorsunuz. siz yıllarca okullara gidip programlama öğrendiniz, yıllarca emek verip gözleriniz kanlana kadar uğraştınız. hakkınızdır ki bunu satıp gelir elde etmek istiyorsunuz. ha ama sizin bu emeğinizi çalıp keyfince kullananlar var düpedüz emek hırsızlığı.

daha ötesi var mı, bir de vicdanınızın sesini bastırmak için kendinizce savunma sistemleri geliştirmişsiniz " onlar da pahalı satmasalar falan" ne yani ferrari pahalı diye gidip çalıp mı kullanalım ?
piyasa serbestisi ben ürettiğim ürünüme istediğim fiyattan satarım, alıp almamak sana kalmış. dahası arayıp da bulamayacağınız muadil açık kaynak program yok denecek kadar az. photoshop yerine gimp kullanıyorum daha basit arayüzü var üstelik bedava her işimi de hallediyorum. sourceforge gibi açıkkaynak sitelerinden yararlanın. oyun oynamıyorum. diyceksiniz ki oyunlar çok pahalı 2-3 arkadaş birleşip alınır.

merak edenler için evimde ne korsan bir kitabım var ne korsan bir müzik cd im var ne de korsan bir programım. maddi olarak her yeni çıkan müziği, filmi aynı tazelikte elde edemiyorum fakat gerek duydukça bütçemden artırıp alıyorum bende öğrenciyim evim de kira babamda fabrikada bi işçi. bu konuda hiç kimsenin geçerli bi bahanesi olduğunu düşünmüyorum.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Buradaki çoğu arkadaş bi şekilde yazılımla uğraşıyodur. şimdi düşünün yıllarınızı verip bir program yapıyorsunuz. siz yıllarca okullara gidip programlama öğrendiniz, yıllarca emek verip gözleriniz kanlana kadar uğraştınız. hakkınızdır ki bunu satıp gelir elde etmek istiyorsunuz. ha ama sizin bu emeğinizi çalıp keyfince kullananlar var düpedüz emek hırsızlığı.

daha ötesi var mı, bir de vicdanınızın sesini bastırmak için kendinizce savunma sistemleri geliştirmişsiniz " onlar da pahalı satmasalar falan" ne yani ferrari pahalı diye gidip çalıp mı kullanalım ?
piyasa serbestisi ben ürettiğim ürünüme istediğim fiyattan satarım, alıp almamak sana kalmış. dahası arayıp da bulamayacağınız muadil açık kaynak program yok denecek kadar az. photoshop yerine gimp kullanıyorum daha basit arayüzü var üstelik bedava her işimi de hallediyorum. sourceforge gibi açıkkaynak sitelerinden yararlanın. oyun oynamıyorum. diyceksiniz ki oyunlar çok pahalı 2-3 arkadaş birleşip alınır.

merak edenler için evimde ne korsan bir kitabım var ne korsan bir müzik cd im var ne de korsan bir programım. maddi olarak her yeni çıkan müziği, filmi aynı tazelikte elde edemiyorum fakat gerek duydukça bütçemden artırıp alıyorum bende öğrenciyim evim de kira babamda fabrikada bi işçi. bu konuda hiç kimsenin geçerli bi bahanesi olduğunu düşünmüyorum.
haklı olduğun yerlerde var ama "diyceksiniz ki oyunlar çok pahalı 2-3 arkadaş birleşip alınır."'diyorsun. o zaman da korsan olmuyormu? tek bir oyun al onuda 2-3 kişi bilgisayarına yüklesin.al sana korsanlık. madem adamların para kazanmasını istiyorsun o zaman 2-3 kişi değil tek tek her biri ayrı ayrı alacak ki o ürünü yapan adamlar emeğinin karşılığını alsın

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
benim satın aldığım, altını çiziyorum "satın aldığım" kitabı arkadaşıma okusun diye vermem korsan mı ?
burda anahtar kelime satın almak, bedel ödemek.

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
benim satın aldığım, altını çiziyorum "satın aldığım" kitabı arkadaşıma okusun diye vermem korsan mı ?
burda anahtar kelime satın almak, bedel ödemek.

ben diyorum nohut sen diyorsun leblebi:D o zaman benim arkadaşım da satın aldığı orjinal windows 7 ultimate cd'sini bana bilgisayarıma kurmam için vermesi korsan mı?:dil:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
post 34 sen çok zenginsin galiba ? adam öğrenci veya öğretmen yada kişisel kullanıcı .autocad kaç para ? hadi alma alternatifi varmı yada windows un alternatifi varmı dogru düzgün ? yüzlerce program var solidworks autodesk lerin sürümleri .free program bir işe yaramıyor. sen diyorsun ki parayı veren zengin kullansın diyer milyonlarca insan ne yaparsa yapsın ? bir programa sen veriyormusun 10.000 50.000 lira delikanlı gibi söyle ? eminim senin blgisayarındada mutlaka korsan yada cracklı program oyun film vs vardır. bu iş rekabet olmamasından windowsa delikanlı gibi rakipler cıkmadığı sürece oda atımı istediğim gibi oynatırım bana kimse karışamaz dediği sürece bu iş böyle devam eder gider. şimdi ben mühendislik öğrencisiyim kullanmam gereken programlar yapmam gereken cizimler projeler var. free sürüm hiçbir halta yaramıyor ücretlisi ise bir sıfır arabası nasıl alalımda kullanalım söylermisin ? emek hırsızlığı emege elbette saygımız var büyük ve orta ölcekli şirketler mutlaka para ile almalı ama sen tut koskoca milyar dolarlık şirkete sattığın proğramı gariban milyonlarca insanada aynı fiyata satmaya calış yada özellğini kısıtla para tırtıkla. sen çok yalnışsın dostum .ayrıca crack program üreticisinin işine gelir cünkü reklamın iyisi kötüsü olmaz. para vererek 50.000 alacağın bir programı türkiyede 1000 kişi zor bulursun ama crackla milyonlarca insana hitap eder ürününü tanıtır zihinlere kazınırsın . anladınmı . bu korsan işini aslında şirketlerinde kendi işine gelir. tabi bazı cakallar virüs ve kötü yazılım koyuyor onlara diyecek söz bulamıyorum zaten .

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20

Cümlemizin kardeşim eyvAllah...

1- Söylediğim gibi kullanırsınız kullanmazsınız o beni değil sizi alakadar ediyor lakin eğer crackleyerek kullanıyorsanız bu günahtır... Kurşun sıkmışlar sıkmamışlar vs. verilmesi gereken cevabı bunların hiçbiri değiştiremez... Bunu bizzat kendiniz cümlelerinizle "onay" lıyorsunuz fakat kendinizce bir savunma psikolojisi geliştirmişsiniz ben ne dersem diyeyim "Allah (c.c) nun emrine yok şundan sebep yok bundan sebep karşı gelirim demeye getiriyorsunuz...

Bakın Allah' ın şeriatına tümden uyan iblis sadece bir konuda Yaratıcı' sına karşı geldi ve imanı gitti... Mecbur kalıyorum ondan kullanıyorum deseniz hadi neyse diyeceğim, çünkü günün birinde tövbe etme şansınız olur... Fakat Allah' ın şeriatına ters giderek bir de bunu "Belli sebeplerim var..." diyerek açıklayıp bunca insan içinde durumu matah bir şeymiş gibi göstermek tehlikeli... Biliyorsunuz ki iman Allah korusun elden gidebiliyor böyle durumlarda, bu bağlamda dikkat edin... Bana bir faydası yok bunun, sizin için diyorum... Müslüman bir kardeşimiz olduğunuz için konunun üstüne düşüyorum...

2- Şirk dahi koşsa Allah (c.c) çalışana hakedene hakkını vereceğini belirtiyor... Allah Allah' ken çalışanın hakkını veriyor da bre Allah' ın kulu olan siz "Ben onların haklarını çalarım ve bununla da gurur duyarım... Kendimle de iftihar ederim..." diyebiliyorsunuz ? Bu yetkiyi nereden alıyorsunuz,çok açıktır ki nefsiniz size oyun oynuyor...

3- Bir de bu programları yazan insanların hepsini, Filistin' e kurşun sıkan, kafir, ateist vs. diye ilan etme cüretini nereden buluyorsunuz... Yabancı firmaların coderlarının sadece kafir, ateist, yahudilerden oluştuğunu iddia etmek nasıl bir dar görüşlülüktür anlamak güç... O yabancı firmalar bünyelerinde Müslüman olsun hatta soydaşınız olan Türkler olsun birçok insan barındırıyor olabilir... Siz hiç izlemediniz mi bu insanları tv programlarında... Onlarca kez denk geldim ve bu beyinlerle gurur duydum, izlerken göğsüm kabardı... İşte siz bu insanların hakkına girme riskini de alıyorsunuz ve onların maddi manevi haklarını gasp etmiş oluyorsunuz... Her cracklediğiniz programın arkasındaki takımı araştıramayacağınıza göre buradan bu sonuç çıkıyor...

Mic. Office alternatifi LibreOffice - OpenOffice
PhotoShop alternatifi GIMP
Nero alternatifi CDBurnerXP - InfraRecoder - BurnAware vs
PowerDVD alternatifi K-Lite MegaCodec Pack vs

var, yani bunca açık kaynak varken illa da gidip satın almanız gerekmiyor...

sen diyorsun ki Yahudilere Kafirlere Allah(c.c)'ye şirk koşan ateistlere paramızı verelim
"PS, Nero dan başkasını kullanmam, kırar geçerim" diyorsanız, evet parasını vermeniz icap eder... Kimse bunları size zorla kullandırmıyor, kullanıyorsanız da keyfinizden kullanıyorsunuz... Yani hem sizin keyfiniz olacak, hem de gariban Filistinli kardeşlerimizi kullanarak kendinizi haklı göstereceksiniz... En önemlisi Allah' ın şeriatına ters yaptığınız halde bunu matah bir şeymiş gibi göstereceksiniz... Kusura bakmayın ama yok öyle dünya...

poyrazl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bir konuyuda, allah,din,iman,kafir falan filan katmadan çözseydiniz keşke...

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Suç ama bir çoğumuz kullanıyor ve kişisel kulandıktan sonra sorun olmaz diye düşünüyorum.. hatta kullanım artışı için bazı firmalar bizzat dağıtıyor el altından hemde hatalarını görmüş oluyorlar programların..

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
İlk önce kendinden bulacaksın suç olup olmadığı Ozaman anlayacaksın
Örnek veriyim senin 500 tl kayıp olursa nasıl tepki alırsın özülürsün demi
Senin 500 tl gören kişi çok keyif eder nasıl olsa bedavadan gelen para
Korsan program da öyle !!!

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
İlk önce kendinden bulacaksın suç olup olmadığı Ozaman anlayacaksın
Örnek veriyim senin 500 tl kayıp olursa nasıl tepki alırsın özülürsün demi
Senin 500 tl gören kişi çok keyif eder nasıl olsa bedavadan gelen para
Korsan program da öyle !!!
ne alakası var, ben 500tl kaybedince 1 kişi bulur. ama crack'li programı milyonlar kullanıyor. aynı şey mi