Flash bellek biçimlendirme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar flash belleği bilgisayarıma taktığımda belleğin içi açmak için tıklıyorum ama biçimlendirme sorusu geliyor biçimlendir diyorum windows biçimlendirmeyi başaramadı diyor bunu bütün flash belleklerde yapıyor yani hiç bir flash belleği açamıyorum ve biçimlendiremiyorum internetten araştırma yaptım ne program varsa denedim olmuyor yardım edebilecek var mı?

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorun benimde başıma gelmişti hiç bir yöntem olmadı.
Bilgisayara format atarken Flash disk üzerinde kalsın eğer olursa o da format yesin.

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin ki oldumu ve bu sorun düzeldimi?

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
arkadaşlar flash belleği bilgisayarıma taktığımda belleğin içi açmak için tıklıyorum ama biçimlendirme sorusu geliyor biçimlendir diyorum windows biçimlendirmeyi başaramadı diyor bunu bütün flash belleklerde yapıyor yani hiç bir flash belleği açamıyorum ve biçimlendiremiyorum internetten araştırma yaptım ne program varsa denedim olmuyor yardım edebilecek var mı?

Başka bilgisayarda veya kendi bilgisayarının başka bir usb portunda (özellikle kasa arkasındakiler) denedin mi?

Aynı sorun benimde başıma gelmişti hiç bir yöntem olmadı.
Bilgisayara format atarken Flash disk üzerinde kalsın eğer olursa o da format yesin.

:) pire için yorganı yakmaya gerek yok. Siz kendi bilgisayarınızı formatlasanız bile özellikle belirtilmedikçe kur programı başka bir diske format atmaz.

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka bir bilgisayara taktığımda biçimlendirip açıyor ama bende olmuyor bütün usb girişleniri denedim olmadı

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
:) pire için yorganı yakmaya gerek yok. Siz kendi bilgisayarınızı formatlasanız bile özellikle belirtilmedikçe kur programı başka bir diske format atmaz.

Bir keresinde bilgisayara format atarken usb takılı kalmış oda formatlanmıştı oradan aklıma geldi.
Flash disk'te kesinlikle toshiba ve kingston öneririm diğerleri faso fiso böyle durumlarda artık hiç birşey yapamıyorsunuz bende attım bir kenara duruyor yapılmıyor çünkü.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
işletim sisteminin sorunudur diğer bilgisayarlarda sorun çıkmadığına göre

bi virüs taraması falan yap olmadı format at

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
I. Yöntem;

a) Bilgisayarım’ a çift tıklayın,
b) USB Belleğinizi gösteren Sürücüye sağ tıklayın,
c) Özellikleri seçip "Donanım" sekmesine tıklayın,
d) O pencerede USB Belleğinizi seçerek Özellikleri tıklayın,
e) "İlkeler" sekmesini seçin,
f) "Performans için en iyi duruma getir" kısmını seçip TAMAM deyin.

Bu işlemlerden sonra USB belleğinize sağ tıklayıp "Biçimlendir" seçtiğiniz zaman NTFS seçeneği de eklenmiş olur.
Son adım olarak(şayet varsa USB belleğinizdeki gerekli dosyaları yedekledikten sonra)Bilgisayarıma girin ,USB Belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğini seçin.Karşınıza çıkan seçeneklerden Dosya Sistemi aşağı inen menüsünden NTFS dosya sistemini seçerek Başlat butonuna tıklayın.İşlem bittiğinde USB Belleğiniz NTFS ile formatlanmış olacaktır.

II. Yöntem;

Program marifeti ile ,USB Disklerinize Format atma(FAT,FAT32,NTFS)

Programın adı, HP USB Disk Storage Format Tool 2.2.3 (Ücretsiz)
http://www.pctipp.ch/ds/28700/28790/HPUSBFW_v2.2.3.exe

Türkçe Olarak da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
https://rapidshare.com/#download|667tl2|299728491|HP_USB_Disk_Storage_Format_Tool_Bynoname.rar|514

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
I. Yöntem;

a) Bilgisayarım’ a çift tıklayın,
b) USB Belleğinizi gösteren Sürücüye sağ tıklayın,
c) Özellikleri seçip "Donanım" sekmesine tıklayın,
d) O pencerede USB Belleğinizi seçerek Özellikleri tıklayın,
e) "İlkeler" sekmesini seçin,
f) "Performans için en iyi duruma getir" kısmını seçip TAMAM deyin.

Bu işlemlerden sonra USB belleğinize sağ tıklayıp "Biçimlendir" seçtiğiniz zaman NTFS seçeneği de eklenmiş olur.
Son adım olarak(şayet varsa USB belleğinizdeki gerekli dosyaları yedekledikten sonra)Bilgisayarıma girin ,USB Belleğinize sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğini seçin.Karşınıza çıkan seçeneklerden Dosya Sistemi aşağı inen menüsünden NTFS dosya sistemini seçerek Başlat butonuna tıklayın.İşlem bittiğinde USB Belleğiniz NTFS ile formatlanmış olacaktır.

II. Yöntem;

Program marifeti ile ,USB Disklerinize Format atma(FAT,FAT32,NTFS)

Programın adı, HP USB Disk Storage Format Tool 2.2.3 (Ücretsiz)
http://www.pctipp.ch/ds/28700/28790/HPUSBFW_v2.2.3.exe

Türkçe Olarak da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
https://rapidshare.com/#download|667tl2|299728491|HP_USB_Disk_Storage_Format_Tool_Bynoname.rar|514

dediklerini yaptım yine olmadı bu sorun bilgisayardan mı yoksa usb girişinden mi kaynaklanıyor?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ubuntu ile baksaydın sorunsuz verileri kurtarabilirdin belki sadece Winzort üşütünce olan saçmalıklarına denk geldin...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Windows tanımlayamamış şansına küs... onu seç ( aygıt yöneticisinden... ) kaldır sistemi restart ettir... yeni donanım bulundu deyip yüklemezse yeni donanım arat...

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows tanımlayamamış şansına küs... onu seç ( aygıt yöneticisinden... ) kaldır sistemi restart ettir... yeni donanım bulundu deyip yüklemezse yeni donanım arat...
söylediklerini biraz ayrıntılı anlatırmısın

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
başlat
çalıştır (çalıştır yoksa, windows tuşu + r)
cmd
diskpart
list disk
select disk 1 (buradaki numara değişebilir, o yüzden list disk komutunda hangisi flash'ın ise onu seç, genelde 1 olur)
clean
create partition primary
select partition 1
active
assign

son komuttan sonra format penceresi gelecek
artık format atabilirsin

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlat
cmd
diskpart
list disk
select disk 1 (buradaki numara değişebilir, o yüzden list disk komutunda hangisi flash'ın ise onu seç, genelde 1 olur)
clean
create partition primary
select partition 1
active
assign

artık format atabilirsin

bu dediklerini yaptıktan sonra flash bellek açılır mı?

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Bu gibi sorunlarda yaptığım en güzel taktik şudur arkadaşlar, pc mi biostan açıyorum usb hariciyi gösteriyorum sonrasında biçimlendir diyorum... :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
arkadaşım ben kötü niyetlisin demedim sadece açılma derecesi nedir kesin açılır mı bilmek istedim sakın yanlış anlama :)

sorun orada
garanti verecek değilim ya.
belki de olmaz.
en azından dene.
flash'ını bozacak değilsin ya.
hayret birşey.
bu devirde insanlara yardım etmeyeceksin:cursing:

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlat
cmd
diskpart
list disk
clean
create partition primary
select partition 1
active
assign

artık format atabilirsin
Dediklerini yaptım active yazıp enter a basınca bilgisayara kendini resetliyor

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Güzel kardeşim flash belleklerin fiyatı bir hayli düştü. Eğer her yolu denediğine inanıyorsan ve başarısız olmuşsan o bellek yanmştır (bozulmuştur). Yenisini al bence.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
active komutu usb'de mbr içerisine active flag'ı ekliyor ki
yarın birgün usb'ye windows falan yüklerseniz doğrudan herhangi bir arşiv yöneticisiyle işi halledebilesiniz diye.
yani usb'ye windows yüklemek için birçok program var ya.
işte active flag'ı varken 7-zip ile windows 7 iso'sunu flash'a çıkarmanız yetiyor.
ekstra güzellik sağlıyor sadece.
yani olmasa da olur.
hani clean komutunda hata gelse diyeceğim ki select disk 1 kısmındaki numara yanlış.
ama active komutunun bilgisayarı resetlemesini ise ilk defa sizden duyuyorum.
bilgisayarınızda farklı bir sorun olabilir.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
niye hala Windows ile cebelleşiyorsunuz? LinuXMint yada ubuntu ile deneyin... hiç bir masraf çıkartmaz...

Daş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar sorun flash bellekte değil aynı flash belleği başka bilgisayara takınca biçimlendirip açıyor sorun benim bilgisayarda onu düzeltmeye çalışıyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
efe77 kardesim oldu cok saol ya hızlı bçimlendir ve sıkıştırmayı etkinleştir yaptım halloldu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardaşım Allah razı olsun dediklerini uyguladım eski haline geldi teşekkürler...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
abi sana helal olsun programı indirdim ve usb çalışıyor allah senden razı olsun!