Dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor

Bu konuyu okuyanlar

REİS_FB

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapılıyor. Heykel için Rize'den kiralanan vinç 3 saatte Artvin'e gidebildi.

Heykeli yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek ben de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım" dedi.

Artvin'de, 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin yapımı devam ediyor. Artvin Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı kurucusu ve Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan dev Atatürk heykeli Ata Tepe'ye yerleştiriliyor.

Tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından gerçekleştirilen heykelin parçaları, yaklaşık bir yıldır parça parça yerine yerleştiriliyor.

En son olarak heykelin bacak, gövde ve kafa kısımları tamamlanarak, çelik konstrüksiyon şeklinde Ata Tepe'ye yerleştirildi.

TOPLAM AĞIRLIĞI 60 TON OLAN HEYKELİN 50 TONU YERLEŞTİRİLDİ

Artvin'in en görünen kısmı olan Genya Dağı'nın eteğindeki Ata Tepe'de 7,5 dönüm araziye inşa edilen heykelin şu ana kadar altı metre boyundaki toplam ağırlığı 50 ton olan ve İstanbul'da inşa edilen 52 adet boru yerleştirildi. CNC makinede üretilen borular özel taşıma araçları ile Ata Tepe'ye çıkarılarak, monte edildi. Atatürk'ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe'deki duruşunu simgeleyen heykel için toplam bin 480 parça kullanıldı. Yaklaşık bir yıldır montajı devam eden heykelin proje çalışmalarının 2003 yılından beri sürdüğü öğrenildi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde.jpg

Bacak ağırlığı 19 ton, gövde ağırlığı 18 ton ve kafa ağırlığı 9 ton olan üç parçadan oluşan ve destekleyici parçalar ile birlikte şu anda toplam 50 ton ağırlığındaki heykel monte edildi. Dev Atatürk heykelinin yerine yerleştirilmesi için 18 metre uzunluğunda, 75 ton ağırlığında 112 metreye kadar uzanabilen vinç ile 12 metre uzunluğunda, 63 ton ağırlığında 44 metreye kadar uzanan ikinci bir vinç kullanıldı. Rize'den kiralanan 18 metre uzunluğundaki vinç Artvin'e 3 saate getirilirken, Artvin ilinin girişinden Atatürk heykelinin bulunduğu Ata Tepeye 13 saatte getirildi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-%281%29.jpg

Yaklaşık 10 gündür çelik konstrüksiyon çalışması devam ederken, çalışmanın iki hafta daha sürmesi planlanıyor. Heykelin 12 parça bakırdan oluşan kıyafeti giydirildikten sonra heykel tamamlanacak. Bütün parçalarının tamamlanması ile dev Atatürk heykelinin boyu 22 metre, ağırlığı ise 60 ton olacak. Atatürk heykeli projesine ek olarak atış poligonu ve çevre düzenlemesinin de yapılmasıyla birlikte dev heykelin Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşu olan 7 Mart 2012 günü tamamlanması bekleniyor.

4 MİLYON TL'YE MAL OLUYOR

Toplam maliyeti 4 milyon TL'yi bulan ve tamamı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Avukat Sıtkı Kahvecioğlu tarafından karşılanan proje, Artvin'de farklılık kılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Sıtkı Kahvecioğlu, uzun süreden bu yana yaptırmayı düşündüğü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Atatürk heykelini Artvin'in her tarafını görebilen bir mekana inşa etme hayalini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-%284%29.jpg

Kahvecioğlu, "Eşimle gezilerimiz sırasında diğer ülkedeki önderlerin dev heykellerini görmüştüm. Bundan esinlenerek bende Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini yapma kararı aldım. Dev heykelin kurulacağı yer olan Ata Tepe için girişimleri başlattık. Ama Artvin'in yüzde 61 orman mülkü olduğundan bu yeri kullanmamız oldukça zor oldu. 2003 yılından bu yana Artvin'i tepeden gören Ata Tepe mevkisinde yapılan bu heykel 22 metrelik olup, alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağının dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Bu bizim eşimle birlikte gururumuz olacaktır. Heykelin açılışını ve ilimizin artık Ata Tepe ile anılmasını diliyorum" diye konuştu.

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-%282%29.jpg

turkiyenin-en-buyuk-heykeli-artvinde-%283%29.jpg

http://www.lazhaber.com/artvin/dunyanin-en-buyuk-ataturk-heykeli-artvine-yapiliyor-h15024.html

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Tesis falan olması iyi de heykelin yapılması gerekdsiz o heykele edilecek masrafla daha iyi şeyler yapılabilir. Hiç sevinmedim tesis falan olacakmış ona lafım yok ama heykel ne alaka kardeşim Ataya saygı heykelini yapmakla mı oluyo doğrularını alırsınız olur biter (ne demek doğrularını demeyin Peygamber Sav da hata yapabildiğine göre Ata mı hata yapamayacak)

canki1903

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Helal olsun...Atamızı yok saymaya ilkelerini yok etmeye çalışanlara ders olsun...heykelin gereksiz olduğu yorumu ise çok talihsiz bi yorum olmuş... hem adamın parasını nasıl kullandığından size ne ?

REİS_FB

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dünyanın en büyük heykeli dikiliyor niye gereksiz olsun ki, bu hem ATA sevgisini aşılar, hemde turizme çok büyük katkısı olur, bu heykel için binlerce, milyonlarca insan uzak yerlerden bu heykeli görmeye gelirler.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Dünyanın en büyük heykeli dikiliyomuş banane kardeşim daha kendi savaş uçağımzı gemimizi otomobilimizi bilgisayarımızı cep telefonumuzu üretemiyoruz gitmiş heykelle uğraşıyoruz heykelin yapan adam bunun yerine bi kurs bi fabrika bi okul açsa daha iyi değil mi

---------------------------

Canki kardeş adamın parayı nereye harcayacağı beni ilgilendirmez o konuda hem fikiriz ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum ama kardeşim nerden çıkardın atanın ve ilkelerinin yok sayılmaya çalışıldığını
------------------------------

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Tesis falan olması iyi de heykelin yapılması gerekdsiz o heykele edilecek masrafla daha iyi şeyler yapılabilir. Hiç sevinmedim tesis falan olacakmış ona lafım yok ama heykel ne alaka kardeşim Ataya saygı heykelini yapmakla mı oluyo doğrularını alırsınız olur biter (ne demek doğrularını demeyin Peygamber Sav da hata yapabildiğine göre Ata mı hata yapamayacak)

utanmasan Atatürk heykeli diktikleri için kınıcan ama onuda yapamıyon kıvıra kıvıra laf sokmaya çalışıyon. sen ve senin gibilere sesleniyorum zorunuza gidiyorsa iran ve suriye orda anca gidersiniz. Türkiye Laikdir Laik kalacak bunu aklınıza sokun.senin gibilerin mantığı ile düşünmeye kalksak karstaki anıtta gereksizdi, abd deki özgürlük heykelide gereksiz, riodaki isa heykelide gereksiz. emin ol o kadar gereksiz kişi varki hayatta gereksiz olduklarını bilmeden yaşayan.

Ayrıca memleketimde böyle bir heykel yapılması beni ayrıca gururlandırdı.

---------- Post added at 09:12 ---------- Previous post was at 09:06 ----------

Dünyanın en büyük heykeli dikiliyomuş banane kardeşim daha kendi savaş uçağımzı gemimizi otomobilimizi bilgisayarımızı cep telefonumuzu üretemiyoruz gitmiş heykelle uğraşıyoruz heykelin yapan adam bunun yerine bi kurs bi fabrika bi okul açsa daha iyi değil mi

---------------------------

Canki kardeş adamın parayı nereye harcayacağı beni ilgilendirmez o konuda hem fikiriz ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum ama kardeşim nerden çıkardın atanın ve ilkelerinin yok sayılmaya çalışıldığını
------------------------------

bana kalsa o heykeli nereye dikeceğimi biliyom ama neyse.

zoruna gitmesin gün gelicek o heykelin daha büyüğünü Ankaranın merkezine istanbulun en yüksek tepesine dikicez.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
böyle bir hamleyi devletimizden beklerdim. umarım heryeri türk bayrakları ile donattıkları gibi heryere atatürkü anlatıcak şeyler koyarlar zamanla

Silence

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
49
Vallahi tebrik ederim sıtkı amcamı ne kadar güzel bi davranış , Ata Tepe'de Atatürk Heykeli .

Bence tartışmak gereksiz , boş konuşanlar çekemeyenler elbette olacaktır . Ülkemizde Atamızı sevende çok sevmeyende çok :)

Gurur duydum helal olsun .

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Zencicek bir noktada haklı, Atamızı sadece heykelleştirmemeliyiz, O'nun kurduğu ülkeyi severek, en iyi yerlere taşıyarak, O'nun gösterdiği yolda ilerleyerek ancak bunu yapabiliriz. Yoksa heykel dikmek kolay ve yalnız başına gerçekten putlaştırmaktan öteye gitmez.

Ancak bunu ben Gazi Paşa'ya olan büyük sevgimden söylüyorum, Zencicek ise sevmediği ve Atatürk'ün bu ülkede silinip gitmesini istediğinden söylüyor.

Devletin paraları, bizim paralarımız nerelere harcanmıyor ki, Gazi Paşa'nın heykeline feda olsun.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Beğendim bunu.

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Biri zencicek arkadaşımıza anlatsın gemimizide yapıyoruz, yakında uçağımızda bitmiş olacak. Hem bu devlet tarafından yapılan bi uygulama değil. Kişiler parayı toplamış bunu uygun görmüş parayı verenler kızmıyorda sen kızıyorsun :)

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bitmiş halini görmeden bir şey söylemek istemem ama görünen o ki yine aynı tarz heykellerden birisi.İyi güzel yapıyorsunuz da abicim biraz ne bileyim yaratıcı olun yav ! Her yerde aynı tarz heykeller.Ha 5 metre olmuş ha 50 metre.Madem Atatürk heykeli yapılıyor ,madem turist çeksin falan diyorsunuz o zaman yaratıcılığınızı kullanın.Bazen TVlerdeki gezi programlarında görüyorum.Küçücük bir kasabada adamlar öyle bir heykel yapmış ki dönüp bir daha bakarsın...
Ama yine de Artvin'i biraz hareketlendirebilir.Ne diyelim vatana millete hayırlı olsun...

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cok gereksiz bir harcama. Ulkenin heryeri Ataturk caddeleri, barajlari, santralleri, stadyumlari, parklari, okullari vs ile dolu. Mali goturmek isteye bu tur sacmaliklarla ortaya cikiyor, nasil olsa hayir denilme ihtimali yok denecek kadar az, gotur babam gotur. 4 milyon liraya neler yapilmazdiki.
133 tane okula 30 bilgisayarli bilgisayar laboratuvarlari yapilirdi bu paraya. Yazik yazik...

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Ne para varmış adamda maşallah..

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Cok gereksiz bir harcama. Ulkenin heryeri Ataturk caddeleri, barajlari, santralleri, stadyumlari, parklari, okullari vs ile dolu. Mali goturmek isteye bu tur sacmaliklarla ortaya cikiyor, nasil olsa hayir denilme ihtimali yok denecek kadar az, gotur babam gotur. 4 milyon liraya neler yapilmazdiki.
133 tane okula 30 bilgisayarli bilgisayar laboratuvarlari yapilirdi bu paraya. Yazik yazik...

kurtuluş savaşı tarihini oku ve Atatürk'ün senin ve ataların için yaptıklarına bak ondan sonra elini vicdanına koy bir daha düşün.

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
utanmasan Atatürk heykeli diktikleri için kınıcan ama onuda yapamıyon kıvıra kıvıra laf sokmaya çalışıyon. sen ve senin gibilere sesleniyorum zorunuza gidiyorsa iran ve suriye orda anca gidersiniz. Türkiye Laikdir Laik kalacak bunu aklınıza sokun.senin gibilerin mantığı ile düşünmeye kalksak karstaki anıtta gereksizdi, abd deki özgürlük heykelide gereksiz, riodaki isa heykelide gereksiz. emin ol o kadar gereksiz kişi varki hayatta gereksiz olduklarını bilmeden yaşayan.

Ayrıca memleketimde böyle bir heykel yapılması beni ayrıca gururlandırdı.

---------- Post added at 09:12 ---------- Previous post was at 09:06 ----------

bana kalsa o heykeli nereye dikeceğimi biliyom ama neyse.

zoruna gitmesin gün gelicek o heykelin daha büyüğünü Ankaranın merkezine istanbulun en yüksek tepesine dikicez.
küfür ve şiddet çaresizliğin dışavurumudur beyefendi. heykellerden başka sarılacak, anlatacak hiçbir şeyiniz kalmadı. senin gibi atatürkçüyüm diyenlerin bu milletin parasını yiyip sömürerek semirmekten başka bir iş yapmadıkları açığa çıkıyor da çıkacak da. pisliklerinizi ortaya çıkardığı için mumcuyu öldürtmenizi mi sayayım, müslümanlara sataşmak için kendi gazetenize bomba attığınızı mı.
zamanında gidilecek bir yer vardı biz gitmiş savaşmış ve şerefimizle ölmüşüz. senin arkasına sığınıp ortam köpürttüğün atatürk'ü atatürk yapan işte o inançlı müslümanlardı. sizin gibiler korkularından evlerine sığınıp savaş bitince nara atmaya başladılar. adam yokluğundan dalkavuklar sardı devletin başını bugünlere kadar türlü desise hileyle borunuzu öttürdünüz ama işte buraya kadarmış yapacak birşey yok.
heykelli çürümüş kinayenizi hangi hatıranızdan esinlenerek serdettiğiniz de benim değil sizin meselenizdir.

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kurtuluş savaşı tarihini oku ve Atatürk'ün senin ve ataların için yaptıklarına bak ondan sonra elini vicdanına koy bir daha düşün.

Ataların derken ?

Ertuğrulgazi
I. Osman
I. Orhan
I. Murad
I. Beyazıd
I. Mehmet
II. Murat
Fatih Sultan Mehmet
II Beyazdıd
I Selim
III Murat
III Mehmet
I Ahmet
II Osman

Fatih Sultan Mehmet İstanbulu almasaydı, ATALARIM savaşıp bu topraklar üzerinde hüküm sürmeseydi. Acaba Türkiye olurmuydu ? Atatürk Olurmuydu ? Hani diyorlar ya Atatürk olmasaydı ne olurdu halimiz. 60 sene öncesine bakan 700 sene öncesine bakamıyor. Bu kadar dar ufuklu. Atatürk ile bir sorunum yok Bu ülke için ne yaptıysa Allah razı olsun. Ama onu putlaştıran zihniyetin sonuna kadar karşısındayım.

Öyle bir zihniyetki Alkole 21 yaş sınırı getirilidiğinde ellerine içki şişelerini alıp meydanlara çıkıp biz Atatürk ün askerleriyiz diye bi taraflarını yırttılar. Bu mu Atatürk ün bu gençliğe öğrettiği ?

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Beyler konuyu amacının dışına taşımayın.

buna müsade etmem bu konular hasas ayrıca şu konuyada bir göz atın.

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Hiçbirşeye faydası olmayacak bir heykel ile birinci olacağımıza, bilişimde birinci olacak bir yatırım yapılsaya. Bakın bu memlekette adamlar asgari ücretle kira verip, çocuk okutuyor. Bu parayla kaç tane gariban çocuk okur. Memlekete faydalı olmak isteyen memleketin geleceğine yatırım yapar. Bu heykel memlekette Atatürk sevgisini mi artıracak. Atatürk'ü seven zaten içinden sever. Bu memleket kaç cephede kurtuluş savaşı verdi, hepsinde mi Atatürk vardı? İnönü yokmuydu, Kazım Karabekir yokmuydu? Maraşlılar, Antepliler, Urfalılar, İzmirliler yokmuydu?

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dün tvde frankfurt otomobil fuarını gösteriyordu, inanılmaz güzellikte otomobiller standlar daha neler neler, dedim kendi kendime yahu bu almanlar fransızlar ve niceleri neler üretip dünyaya satarak azımsanamayacak gelirler sağlıyorlar ve ne kadar teknikte ilerlemiş ülkeler. Bizim ülkemizde neden bunlar halen yok ki ? Bizim neyimiz eksik ?

Bu kadar heykel yapacağımıza ARGE yapsak.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Adam heykel yaptırmış diye konuyu nerelere çekmişsiniz ya. Kendi cebinden vermiş hani adam belediye bütçesi vs değil, kimseyi ilgilendirmez.

Güzel bir proje lakin sadece heykelle bırakılmamalı bence. Mesela Buca'daki Atatürk rölyefinin altındaki alan "Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi" olarak kazandırıldı.

kmyilmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baaydin.. ! İran ve Suriye'ye gidersiniz diyeceğine, asıl senin gibileri Saddam'ın Irak'ına, Mübarek'in Mısır'ına, Esadın Suriye'sine göndermek gerek Oralarda senin çok sevdiğin heykeller var her yerde. Ülkeyi laiklik diye bu ülkelere benzeten zihniyete yazıklar olsun. En büyük hakareti senin gibiler Atatürk'e yapıyor. Atatürk'e Saddam gibi muamele yapılır mı. Heykellerini Saddam gibi her yere dikeceğine bir uçak yap demek mi laiklik düşmanlığıymış. Araplar bile bu diktatörlerden kurtuldu bakalım biz senin gibi zavallıların zihniyetinden ne zaman kurtulacağız.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bencede polemik çıkarmaya gerek yok kimse kimsenin fikrini değiştiremeyeceğine göre kimse de haklıyken haksız konuma düşmesin.

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Adamın kendi parası istediğini yapar kimse birşey diyemez.Ama üzüldüğüm konu şu: Güzel, Atatürk'ün heykeli yapılıyor, o kutlu askerleriyle birlikte kazandığı mücadeleler hakkında belgesel çekiliyor.Ancak aynı konuda Osman Bey'in imparatorluğun temellerini kurmasına, Fatih Sultan Mehmed'in Viyana önlerine kadar gelmesine rağmen en azından İstanbul'un fethiyle ilgili tam bir filmimiz yok veya o kutsal imparatorluk zamanında başarıya götüren Atalarımızın heykelleri yok, varsa da çok az sayıda.

Earcome

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Gereksiz bir harcama olmuş kişinin cebinden çıktığı için aslında çok üzerinde durulmamalı ama o parayı ihtiyaç sahibi birine verseydi çok daha hayırlı olurdu.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Turist çekecekmiş...
Palavra... Kim bir heykeli görmek için Artvin'e gider?
Sadece Artvin'e gidenler Artvin'e gitmişken heykeli de görelim derler o kadar...

Maksat Eğer Atatürk'ün ismini yaşatmak ise bu paraya bunu çok daha güzel şekilde yaparsın...
ŞEKİL ATATÜRKÇÜLERİ anlamaz bunu...

Atatürk'ü özümsemiş olan, Atatürk'ün söylemek istediklerini anlamış olan anlar...
Aç Atatürk'ün hayatını oku...
Atatürk neye değer vermiş?
Atatürk bu ülkede ne olsun istemiş?
Bunların hepsi var kitaplarda...

Atatürkçülük Heykelini Dikmek ile olmuyor beyler... Artık Şu BAĞNAZ ZİHNİYETTEN KURTULUN!
Bu ülkeye CUMHURİYETİ, DEMOKRASİYİ, ÇAĞDAŞ DEĞERLERİ getiren bir Lideri ne hale getirdiğinizi görün!

Bu tip davranışlar DİKTATÖRLÜKLE YÖNETİLEN DEMİR YUMRUK REJİMLERİNDE olur...
Bakın bakalım hangi modern ülkelerde var bu tip davranışlar?
Bir de dönün Geri Kalmış Diktatörlükle yönetilen ülkelere bakın...
Eski Komunist rejimle yönetilen ülkelere bakın...
O ülkelerde görürsünüz dev Lider(!) Heykellerini... Dev binalara Asılmış Lider Portrelerini...

MODERN, ÇAĞDAŞ ülkeler yetiştirdikleri büyük Liderlerin FİKİRLERİNİ, İDEALLERİNİ, HEDEFLERİNİ Yaşatırlar...
Diktatörlükle yönetilen devletler ise büyük Liderlerinin RESİMLERİNİ, HEYKELLERİNİ, ve TABULARINI Yaşatırlar...

Biz neden Atatürk gibi Diktatörlükten tamamen uzak bir lideri Diktatör gibi yaşatma derdindeyiz?
Bu mu Atatürkçülük?
Güldürmeyin beni...

Gerçek Atatürkçü şunu düşünür
Atatürk Yaşasaydı 4 Milyon ile ne yapardı?

Kütüphane kurardı mesela...
Kültür merkezi, Tiyatro binası, Sanat evi yapardı...
Bir Üniversitede Teknoloji Binası kurardı...
Ne bileyim Bir Tıp Fakültesinin Laboratuvarını Geliştirirdi...
Ya da gençler için bir spor kompleksi için harcardı...
Atatürk Orman Çiftliğinde olduğu gibi Çiftçiye örnek olması için Örnek tarım alanları, teknikleri üzerine harcardı o parayı...

Sözün Özü... Atatürk o parayla yapacak bir çok faydalı iş bulurdu...

Atatürk gibi düşünmeye çalışın... Beceremiyorsanız Hayatını Okuyun...
Atatürk bu parayla ne yapardı sorusuna bir cevap bulun...

O parayla onu yapın... Sonra da yapılan tesise Atatürk'ün ismini verin...
İşte Atatürk'ün ismi en güzel böyle yaşar...
Halka Millete Faydalı tesislerle yaşar...

Heykel Artvin'e turist çekecekmiş...
Doğru evet çeker(!)

CalliOped

Asistan
Reaksiyon puanı
4
atamıza saygımız sonsuz, ama o 4 milyon TL ile insanlık için çok iyi şeyler yapılabilirdi...

fergan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
boş işler bunlar.. fikirlerle bilimle sanatla uğraşmak bu değildir.geri kalmış ülke modelleri gibiyiz.bırakalım artık bunları.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Heykel Haramdır. Unutmayın, putperestlikte heykel dikmekle başlamıştır. İyi niyetle yapılan heykellere zamanla ( hemen değil, Yüzyıllar sonra) tapılmaya başlandı. Ataya verdiğiniz değeri mi göstermek istiyorsunuz, onun heykelini değil dediklerini yapın.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
valla bilemiyorum turistlik olarak değerli olabilir ama ben olsam eğitime harcardım misal okul ve üniversite açar ismini Mustafa Kemal Paşanın ismini verirdim :) En azından insanlara faydası olurdu hemde manevi değeri çok daha yüksek olurdu. Hemde Mustafa Kemal pasanın eğitime verdiği önemi irdelerdi bence :) Şu an için turistlik bir değerden farkı yok zaten bilen biliyor Mustafa Kemal Paşayı :)