Bilgisayarım Ekrana Görüntü Vermiyor

Bu konuyu okuyanlar

mustafa22

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar yeni dizdiğim sistemim ekrana görüntü vermiyor.
sistemim ;
ekran kartı
http://www.vatanbilgisayar.com/sapp....1-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=38076

anakart
http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-ga-p55-ud3r-p55-ud3r-intel-p55-soket-1156-ddr3-2200mhz-(oc)-e-sata-anakart/productdetails.aspx?I_ID=39763

işlemci
http://www.vatanbilgisayar.com/inte...e-45nm-islemci/productdetails.aspx?I_ID=40039

kasa

http://www.techbuy.com.au/p/83229/CASINGS_MIDI-TOWER/ThermalTake/VG1430BNS.asp

ram kingston ddr3 4gb

ekrana görüntü gelmediği gibi ramleri söküp çalıştırmadığımda bios uyarısı da vermiyor, ekranı da söküp çalıştırdıgımda da bios uyarı vermiyor....

sorunda hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevnirim şimdiden tşkler...

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Sanırım Anakarta Ek Güç Gerekli Ek Güç Soketinide Takmalısın
gap55ud3rjpg.png

Ama Sorumlusu Olmak İstemem Genede Anakart Kitapcığına Bak Veya Donanım Bilgisi İyi Olan Birinden Yardım Al

Kolay Gelsin

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Böyle sistemler pek inandırıcı gelmiyor ama nese yardımcı olayım .

Ankartında problem eğer dediklerini yaptıysan monitörü değiştir başka bitane tak dene olmazsa anakartdadır sorun

mustafa22

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sanırım Anakarta Ek Güç Gerekli Ek Güç Soketinide Takmalısın
gap55ud3rjpg.png

Ama Sorumlusu Olmak İstemem Genede Anakart Kitapcığına Bak Veya Donanım Bilgisi İyi Olan Birinden Yardım Al

Kolay Gelsin

tşk ederim kardeş ama ek güç kabosu takılı

Böyle sistemler pek inandırıcı gelmiyor ama nese yardımcı olayım .

Ankartında problem eğer dediklerini yaptıysan monitörü değiştir başka bitane tak dene olmazsa anakartdadır sorun

mönitör saglam kardeşim bide böyle sistemler inandırıcı gelmiyor derken ne demek istedin...

XGDDRX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ekranında sinyal yokmu diyor yoksa simsiyah ekranmı çıkıyor.

mustafa22

Asistan
Reaksiyon puanı
2
simsiyah ekran çıkıyor....

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bende de aynı sorun var birazcık farklı bende bilgisayarı açtığımda uyku moduna geçiyor. ekran kartı hd3870. ekran kartını söküp onboard kullandığımda görüntü geliyor. gerçi bu sabah çalışıyordu. fanı çok ötüyordu bilgisayarcıya götürdüm soğutma panelini söktü. sonra fan takmaya çalıştı uymadı. sonra tekrar taktı soğutma panelini. fanın elektrik kablosunu sök öyle çalıştır fazla ısınmaz bu kart dedi. neyse eve geldim. fan devre dışı olarak taktım kartı. monitörü de bağladım ama görüntü gelmedi. uyku moduna geçti her seferinde. neyse fanın kablosunu taktım çalıştı ancak görüntü yok. kartı farklı kasada da denedik ama maalesef. neden kaynaklanabilir? garantisi vs yok.

aby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun ram da aynısı bende de olmustu muhtemelen 4 gb ram 2+2 dir frekansları farklıdır muhtemelen. öyle mi??

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Ekran kartının üzerindeki Güç giriş pinlerini bağladınm peki.. 4lü veya 6 lı pin olması lazım.. Onları bağlamazsan ekran kartı çalışmaz, görüntüde vermez..

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun ramden olamaz çünkü farklı ekran kartı taktığımda çalışıyor yani görüntü geliyor ve 2gb tek slot ram. güç pinlerini tabi ki bağladım sadece üstündeki fabrika çıkışlı fanın kablosunu söktüm yani fansız çalıştırdım. olmadı. sonra fanı taktım. fan çalıştı ama görüntü yine yok. her denediğimde uyku moduna geçiyor.

aby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun ramden olamaz çünkü farklı ekran kartı taktığımda çalışıyor yani görüntü geliyor ve 2gb tek slot ram. güç pinlerini tabi ki bağladım sadece üstündeki fabrika çıkışlı fanın kablosunu söktüm yani fansız çalıştırdım. olmadı. sonra fanı taktım. fan çalıştı ama görüntü yine yok. her denediğimde uyku moduna geçiyor.
uyku moduna geçerse ramdan sıkıntı olmaz ama mustafanın dediğinden hiç açılmadıgı anlasılıyor bilgisayarının fanı çalısıyodur ama daha ilerleme olmuyodur muhtemelen ben öyle anladım yani. ram lardan birisini söküp öyle denemelisin mustafa.

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
uyku moduna geçerse ramdan sıkıntı olmaz ama mustafanın dediğinden hiç açılmadıgı anlasılıyor bilgisayarının fanı çalısıyodur ama daha ilerleme olmuyodur muhtemelen ben öyle anladım yani. ram lardan birisini söküp öyle denemelisin mustafa.
ben ne yapmalıyım nasıl çözebilirim?

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Guvenli modda baslat sonra surucusunu yeniden yukle
Ben bu sekilde cozdum :)
Bol sanslar sana :)

nicktenban

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bir arkadaşa daha yeni bi sistem topladım. Asus anakart işlemci ve ram. İlk başta donanımı dizdiğimde açıldı ama kendini resetledi bilgisayar. Sonra ekran reknli oldu diğer açılışlarda. Daha sonra ki denememde ekrana hiç görüntü gelmedi. Farklı monitöre ve farklı hdd lere taktım. Yine hiç görüntü gelmedi. Ramleri çkardım taktım yine yok. Hata da vermiyor ki.
Anakartı geri gönderdim. Çünki Monitörden gelen kabloyu anakarta taktığım anda sinyal yok diyor. Çıkardığımda monitor normal oluyor. Bir de şu var. Anakart üzerinde Jumperler var onları çıkarıp aynı yerine takın. Belki sizde açılır.

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Daha öncede yazmıştım ama sen yinede bir göz at, Ekran kartının üzerindeki güç girişlerini bi kontrol istersen.. Bağlımı, bağlıysa düzmü yoksa tersmi takılı, eğer düz takılıysa güç geliyormu?? Ekran kartına elektrik gelmediği için çalışmıyor olabilir..

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok hocam ya zaten ilk iş güç girişini bağlıyorum. onla alakası yok :(

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin sorun kartta bence baska ekran kartı takıp öyle çalıştırmayı dewneyebilirsin. garanti neden yok acaba kartın?

başka ekran kartıyla açılıyor, görüntü geliyor. garantisi bitti 1 sene önce.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
flynn ben diger arkadasa demistim
Senin kartin baska pc de calisiorsa anakartta bi problem olabilir :)

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Diğer arkadaşa yazıp durmayın artık bence, zira 1 yılan fazla olmuş konuyu açalı... Muhtemelen!!! halletmiştir sorununu. Sorunlarını çözenler nasıl çözdüklerini de yazabilseler ya da en azından sorunu çözdüğünü belirtseler daha iyi olur.

Bu durumda artık Flynn'in sorununa eğilmek daha mantıklı :D,

Öncelikle anlayabildiğim kadarıyla bilgisayarınızda ati hd 3870 ekran kartı kullanmak istiyorsunuz ancak çalışmıyor, fakat başka bir ekran kartı taktığınızda herhangi bir sorun yok... bunların dışında da maalesef başka bir bilgimiz yok sisteminiz ile ilgili...

Bu bilgiler ışığında akla ilk gelen psu' nuzun(Power Supply) yetersiz olmasıdır. sisteminizde farklı bir ekran kartı kullanmış ve herhangi sorun olmadığını tespit etmişsiniz, tam tersi işlemi yaparak, yani ekran kartınızı başka bir bilgisayara takarak ekran kartınızın da arızalı yada sağlam olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemi yaparken test bilgisayarının psu'sunun minimum 500 watt olmasına dikkat edin.

sisteminiz ile ilgili bilgiler verirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz size :D

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diğer arkadaşa yazıp durmayın artık bence, zira 1 yılan fazla olmuş konuyu açalı... Muhtemelen!!! halletmiştir sorununu. Sorunlarını çözenler nasıl çözdüklerini de yazabilseler ya da en azından sorunu çözdüğünü belirtseler daha iyi olur.

Bu durumda artık Flynn'in sorununa eğilmek daha mantıklı :D,

Öncelikle anlayabildiğim kadarıyla bilgisayarınızda ati hd 3870 ekran kartı kullanmak istiyorsunuz ancak çalışmıyor, fakat başka bir ekran kartı taktığınızda herhangi bir sorun yok... bunların dışında da maalesef başka bir bilgimiz yok sisteminiz ile ilgili...

Bu bilgiler ışığında akla ilk gelen psu' nuzun(Power Supply) yetersiz olmasıdır. sisteminizde farklı bir ekran kartı kullanmış ve herhangi sorun olmadığını tespit etmişsiniz, tam tersi işlemi yaparak, yani ekran kartınızı başka bir bilgisayara takarak ekran kartınızın da arızalı yada sağlam olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemi yaparken test bilgisayarının psu'sunun minimum 500 watt olmasına dikkat edin.

sisteminiz ile ilgili bilgiler verirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz size :D

ilgilendiğiniz için sağ olun. mevcut psum 450w ve hd4850 ekran kartı denediğimde sorunsuz çalışıyor. o yüzden diyorum ki ekran kartı değiştirdiğimde herşey normal yani başka bir parçada problem olması ihtimali yok ya da psu yetmemesi gibi. ve başka pclerde de denedim hd3870'i ancak aynı sorun uyku moduna geçiyor ekran. 6pinlik güç girişi vs. herşey takılı ve normal. o konuda sıkıntı yok. dediğim gibi kart çalışıyordu. stock fanının 3 parçası kırıktı ve çok ses yapıyordu. değiştirmek için bilgisayarcıya götürdüm. adam stock fanı söktü. kendi fanını şöyle tuttu. uymaz bu dedi. neyse tekrar bağladı soğutma panelini. fanın kablosunu sök, fan dönmeden çalışsın fazla ısınmaz dedi. eve geldim fanı devre dışı bırakıp bağladım kartı. açtım pcyi, her defasında "sinyal yok uyku moduna geçiliyor" yazısı çıktı. sonra kapattım fanın kablosunu taktım. yeter ki çalışsın sese razıyım hesabı. fan çalıştı ama nafile yine aynı yazı.

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Psu' 450 watt ve HD 4850'yi sorunsuz çalıştırabildiğinize göre sisteminizde herhangi bir sorun yok..
Ben ilk yazdığınız mesajlarda, Pc'nizin uyku moduna geçtiğini düşünmüştüm. Taa ki monitörde gördüğünüz "sinyal yok, uyku moduna geçiliyor" uyarısı aldığınızı görene kadar :D

Monitör bu uyarıyı, ekran kartınızdan herhangi bir sinyal alamadığı zaman gösterir. Mesela Pc yi kapatırsanız, ancak monitörü kapatmazsanız, monitör yine sinyal alamadığı için aynı uyarıyı gösterir, yada Pc ve Monitör açık, çalışır durumda iken Pc'nizden monitöre görüntü aktaran kabloyu çıkardığınız zaman ( denemeyin :D ) aynı uyarıyı alırsınız. Bu durumda akla ilk gelen ekran kartınızın ( HD3870 ) arızalı olabileceğidir.

Bildiğim kadarıyla dvi görüntü arabirimi mevcut HD3870' te, farklı bir görüntü arabirimi var ise ( Vga - HDMI gibi ) onlarıda deneyin. Eğer dvi - vga dönüştürücü kullanıyorsanız, düşük bir ihtimal ama bu da arızalı olabilir. En kötü senaryolardan birisi ise transistör yada kapasitör gibi arızalarıdır.

Sizin şu an yapabileceğiniz en iyi şey, bu kartı ( HD3870 ) stabil çalışan, uygun bir sistemde, sürücüleri de yükleyerek test etmek olacaktır.

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Psu' 450 watt ve HD 4850'yi sorunsuz çalıştırabildiğinize göre sisteminizde herhangi bir sorun yok..
Ben ilk yazdığınız mesajlarda, Pc'nizin uyku moduna geçtiğini düşünmüştüm. Taa ki monitörde gördüğünüz "sinyal yok, uyku moduna geçiliyor" uyarısı aldığınızı görene kadar :D

Monitör bu uyarıyı, ekran kartınızdan herhangi bir sinyal alamadığı zaman gösterir. Mesela Pc yi kapatırsanız, ancak monitörü kapatmazsanız, monitör yine sinyal alamadığı için aynı uyarıyı gösterir, yada Pc ve Monitör açık, çalışır durumda iken Pc'nizden monitöre görüntü aktaran kabloyu çıkardığınız zaman ( denemeyin :D ) aynı uyarıyı alırsınız. Bu durumda akla ilk gelen ekran kartınızın ( HD3870 ) arızalı olabileceğidir.

Bildiğim kadarıyla dvi görüntü arabirimi mevcut HD3870' te, farklı bir görüntü arabirimi var ise ( Vga - HDMI gibi ) onlarıda deneyin. Eğer dvi - vga dönüştürücü kullanıyorsanız, düşük bir ihtimal ama bu da arızalı olabilir. En kötü senaryolardan birisi ise transistör yada kapasitör gibi arızalarıdır.

Sizin şu an yapabileceğiniz en iyi şey, bu kartı ( HD3870 ) stabil çalışan, uygun bir sistemde, sürücüleri de yükleyerek test etmek olacaktır.
aslında kartın arkasında çok katmanlı kapasitör kırılmıştı. sonra ben bunu lehimlettim kart çalıştı. işte ondan sonra fan olayı falan derken gitti yine. acaba o kapasitörü söktürüp tekrar mı lehimletsem?

işte bu parça

http://i26.tinypic.com/309pw7p.jpg

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Maalesef bizler buradan ancak tahminlerde bulunarak, deneme yanılma yöntemleriyle yardımcı olabiliriz.. belli ki ekran kartınızın ciddi sorunları var (kapasitör fan gibi). fan'sız kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, en nihayetinde fan süs amacıyla konulmamıştır oraya...

Tavsiyem, öncelikle uygun bir sistemde çalışıp çalışmadığını test edin, eğer çalışmıyorsa, yetkili servisini bulup garantisi bittiğinden dolayı, arıza tespit ücreti, yapılıp yapılamayacağı, yapılabilir ise tamir ücreti, tamir edildiğinde performans kaybı olup olmayacağı gibi konularda bilgi edinin. yada çok güvendiğiniz, iyi bir elektronik tamircisine gösterin.

Flynn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki yardımlarınız için teşekkür ederim, başınızı ağrıttım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kerdeşim eğer bilgiseyar acarken dong sesi geliyorsa bir kere ekran kartında sorun var eğer ses üst üste geliyorsa ramda sorun var eyer hiç ses gelmiyorsa ana karta sorun var demek..[SİNİR BOZAN..]:thumbup1: