Hasan Sabbah

Bu konuyu okuyanlar

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8

mperk

Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Hasan Sabbah Dünya'nın ilk çetesini kurmuştur ..1000 li yılların başlangıcıydı yanılmıyorsam..
Alamut kalesini aldıktan sonra daha da büyümüştür..
Semerkant diye bir roman okumuştum Hasan Sabbah ile ilgili değil tam olarak fakat çoğu yerde geçmiştir..
Eğer Alamut kalesini bitirdikten sonra Semerkant'ı da okuyarak tarafsız bir bakış yakalıyabilirsin..

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Çete demeyelim. Bilinen ilk terörist oluşumu kurmuştur hasan sabbah.

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8

İlk Okuyacağım bu kitap galiba.

Hasan Sabbah Dünya'nın ilk çetesini kurmuştur ..1000 li yılların başlangıcıydı yanılmıyorsam..
Alamut kalesini aldıktan sonra daha da büyümüştür..
Semerkant diye bir roman okumuştum Hasan Sabbah ile ilgili değil tam olarak fakat çoğu yerde geçmiştir..
Eğer Alamut kalesini bitirdikten sonra Semerkant'ı da okuyarak tarafsız bir bakış yakalıyabilirsin..

Evet Objektif bakmak için okuyacağım Teşekkürler.

Çete demeyelim. Bilinen ilk terörist oluşumu kurmuştur hasan sabbah.

Daha araştırmaya başlamadım ama şu yazı çok dikkat çekici;

HASAN SABBAH: TERÖRİST Mİ YOKSA İDEATLİST Mİ?
Hasan Sabbah, kendi idealleri üzerine uzun süre düşünmüş, bunları gerçekleştirmek için belkide kimsenin cesaret edemeyeceği planlarla büyük ölçüde istedilerini gerçekleştirmiştir.
Hasan Sabbah'ın doğum yeri hakkındaki en ciddi iddialar İran'ın Kum kentinde doğduğu üzerine yoğunlaşır.Babası Yemen'den Küfe'ye göç etmiş Himyeri'dir.Ancak babası hakkındaki bilgiler rivayete dayanıyor.

Lise tarih derslerinde pek üzerinde durulmayan şahsiyet, Selçuklulara dadanmış bir ''melun''dur.Zamanın en ünlü vezirlerinden Nizamülmülk ile arkadaş oldukları daha sonra ise bu dostukların bozulduğu söylenir.

İlk öğretmeni babası olan Şii lider daha sonra İsmaili taritakina bağlandı.Bütün dünyaya yaptığı kötülüklerle ismini duyuracak bu kişinin aslında tarikata bağlanma amacı tamamen kendi ideolojilerini besleyebilmekti.

Hasan Sabbah için farklı düşünceler vardı.Ona bağlı kesim onu büyük lider olarak görürken, kimilerine göre ise kötülüklerin başıydı.Sabbah, kendi bölgesinde hüküm sürmek ve buradan tüm dünyaya ismini duyurmak istiyordu.Bunun için herkesden farklı yöntemler seçmişti.Bunlardan bazıları:

*Suikast timi oluşturmak
*Fedailerinin neler yapabildiğini göstermek

Planın yavaşca ilerletmeye başlayan Sabbah'ın öncelikli işi fedailerini bulmaktı.Her dediğini sorgusuz sualsiz yapabilecek adamlar gerekiyordu.İşte bunun için kendisinin ''Mehdi'' olduğunu ve yanındaki insanlara cennetten yer verdiğini söylüyordu.

Şimdilerde çokca yapılan bu plan o zamanlar içinse inanılmaz bir proje olarak ortaya çıkmıştı Hasan Sabbah'ın aklında.Fedai olabilmek için daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiş olmak ve İsmaili tarikatına mensup olmak gerekiyordu.Vaatleri ile hatırı sayılır cemaate ulaşan Hasan Sabbah artık sadece kendi örgütlenmesini oluşturabileceği bir yer gerekiyordu.Bu yer de konumu itibari ile fethedilmesi oldukça zor olan Alamut Kalesi idi.Kalenin etrafındaki eşrafı da İsmaili tarikatına ikna etmekte zorlanmadı.
Kaleye getirdiği fedaileri haşhaşın bayıltıcı etkisiyle kendi sözlerine adetea zincirliyordu.Daha sonraları bu ekibin ismi '' Canlı Hançerler'' olmuştur.Kalenin ele geçirildiğini duyan Selçuklular kaleyi kuşatmışlar ve büyük ölçüde ilerleme katetmişlerdi.Selçuklu elçisinin kalenin teslim edilmesini istemesi üzerine Sabbah adamlarının kendisine ne kadar bağlı olduğunu göstermek için 3 fedai seçmiştirdir.

İlki kendi kalbine hançeri saplamış, bir diğeri kuleden aşağı atlamıştır.Ölürken hepsinde gülümseme ifadesi aslında onlarında cennet vaatine ne kadar inandıklarının göstergesi idi.Üçünsü fedaisi ise eski dostu Nizamülmülk öldürmek için yolladı.Bu haberin İran'da yayılması ile hayranları daha çok artmaya başladı.Nitekim Selçuklu hükümdarı Melikşah'ı ünlü zehirli hançerleriyle öldürtmştür.

Tarihteki ilk suikat timinide işte böyle kurdurmuştur.Tek bir kaleyi tüm Selçuklu ordusuna karşı koruyabilmiş zekasında şüphe edilemeyecek biridir Hasan Sabbah.Bunun yanında en önemli özelliği örgütlenme stratejisidir.

Yunus Mete

KAYNAK

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Semerkand adlı kitap da bu konuda oldukça iyidir. Sıkılmadan okuyabilirsiniz. Kitapta Ömer Hayyam, Nizammülmülk ve Hasan Sabbah'ın hayatlarının nasıl bir noktada birleşeceğini ve devamını görebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim. :)

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Fedailerin Kalesi Alamut - Wladimir Bartol

Bu kitabı okudum gayet güzel amma velakin tatmin olamadım. Bana Hasan Sabbah ın doğumundan ölümüne kadar geçen zamanda nasıl yetişti, insanları etrafında nasıl topladı, neler yaptı... bu gibi olayları romanlaştıran bir kitap lazım.

Demnesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Assassin's Creed de Hassan Sabbah ın örgütünden bir suikastçiyi oynuyorsunuz.

Not:Biz burda kitaptan bahsediyoruz kardeşim oyundan değil diye kızmayın bana Hasan Sabbah ı görünce aklıma geldi yazayım dedim :)

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hasan Sabbah İçin Söylenebilecek en Son Şey İdealist Olduğudur.. Araştırmanda kolay gelsin arkadaşım

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Hasan Sabah'ın haşhaşı kullanmadığı bunun Selçuklu karalaması olduğunu anlatan birçok yazı okudum internette.

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Hasan Sabah'ın haşhaşı kullanmadığı bunun Selçuklu karalaması olduğunu anlatan birçok yazı okudum internette.

Hasan SABBAH haşhaş kullanmıyormuş. Amma velakin tarikatındaki FEDAİLER adlı özel birliğin verilen özel görevler öncesi üzerindeki stresi atmak için kullanıldığı yazılıyor. Ayrıca tam bir TÜRK düşmanı olarak nitelendiriliyor.

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Hasan SABBAH haşhaş kullanmıyormuş. Amma velakin tarikatındaki FEDAİLER adlı özel birliğin verilen özel görevler öncesi üzerindeki stresi atmak için kullanıldığı yazılıyor. Ayrıca tam bir TÜRK düşmanı olarak nitelendiriliyor.

Hassan Sabbah tüm güçlü devletlerin düşmanı. O dönemde bölgedeki en güçlü devletler Türklere ait. Adam kimsenin yeterince güçlenmesini istemiyor. Güçlendimi, suikastle dengeleri sağlıyor. Kendi dünya düzenini oluşturmak için uğraşmış.

Hassan Sabbah kullanmıyor derken, haşhaşi efsanesindeki insanları esrarla kendinden geçirir Alamut'un bahçesine görürür bakın burası cennetir der muhabbetinin gerçek olmadığı iddia ediliyor.

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Altair ibn-la'ahad geldi aklıma. Assassin`S Creed: Reveleation'da Hasan Sabbah'ı göremedim ben.

KiramenKatibin36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Peki Nasıl Cennet Bahçelerine Götürüyordu ?