Ubuntu Kuruyoruz!

Bu konuyu okuyanlar

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233

Günümüzde internet kullanımının artmasına bağlı olarak, insanlar farklı işletim sistemlerini indirerek deneme imkanı buldular. Bu sistemlerden en popüler olanı kuşkusuz ki Ubuntu.
ubuntulogo217.gif

Forumlarımızda yüzlerce kullanıcımız bu sistemi denemiş, bazılarıda düzenli olarak kullanmakta. Daha önceden deneme imkanı olmayan arkadaşlarımız için resimli olarak kurulumu anlatacağız.

Ubuntu CD'lerine internet üzerinden indirerek ulaşabilirsiniz. 32Bit ve 64Bit için ayrı ayrı sürümlerine http://www.ubuntu.com/getubuntu/download adresinden ulaşabilirsiniz.
Bunun dışında kota ile ilgili sorunu olanlar http://shipit.ubuntu.com adresinden orjinal baskılı CD'leri ücretsiz olarak talep edebilirler. CD'ler 4-6 hafta içerisinde adresinize ulaşıyor.

Kuruluma başlamadan önce bilgisayarımızın açılış aygıtı olarak CD-ROM sürücüyü seçiyoruz ve Ubuntu CD'mizi sürücüye yerleştirip bilgisayarımızı baştan başlatıyoruz.
ubuntuu.jpg

Karşımıza çıkan bu ilk ekranda, kurulumu gerçekleştirmek istediğimiz dili seçiyoruz, biz Türkçe ile devam edeceğiz.

ubuntu1.jpg

Türkçe seçildikten sonra gelen bu ekrandan “Bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan Ubuntu'yu deneyin” seçeneğini ile yolumuza devam edersek, masaüstünde ki “KUR” simgesini tıklayarak başlayacağımız kurulum sırasında bir yandan internette gezme,oyun oynama, müzik dinlemek, belgelerinizi düzenlemek gibi işlemler yapabilirsiniz. Bunun yanında bir an önce kuruluma geçmek için “Ubuntu kur”u seçebilirsiniz. Kurulum adımları aynı şekilde ilerlemektedir.

ubuntu2.jpg

Kurulum işlemi sırasında kullanılacak dili bu ilk adımda değiştirebilirsiniz, bundan önceki basamakta Türkçe'yi zaten seçmişseniz, İleri'yi tıklayarak kuruluma devam edebiliriz.

ubuntu3.jpg

Bu ekranda bulunduğunuz bölgeyi harita üzerinden işaretleyerek, yerel saatinizin ayarlanmasını sağlıyoruz. Türkiye'de olduğumuz varsayılarak Türkiye saati işaretlenmiştir. Sonrasında İleri'yi tıklayarak bir sonraki adıma geçebiliriz.

ubuntu4.jpg

Üçüncü adımda klavyenizin düzenini işaretlemeniz isteniyor. Şimdiye kadar bizimle aynı şıkları işaretliyerek geldiyseniz ve klavyeniz Türkçe-Q ise bir değişiklik yapmadan devam edebilirsiniz. Klavyenizi denemek için aşağıdaki kutucuğa özel karakterleri basarak doğru seçilmiş olup olmadığını test edebilirsiniz. Klavye düzenimizi ayarladıktan sonra İleri'yi tıklayarak bir sonraki adıma geçebiliriz.

ubuntu5.jpg

Bu basamak en çok dikkat edilmesi gerekeni, çünkü yanlış bir seçim ile veri kaybı yaşayabiliriz. Eğer sürücümüzde başka bir işletim sistemi veya dosyalarımızı sakladığımız bir bölüm yoksa “Diskin tümünü temizle ve kullan” yapabiliriz. Ancak başka sürücülerimiz varsa, “Bölümleri elle belirt” basamağından devam ederek, önceden Ubuntu için ayırmış olduğumuz bölümü “/” olarak seçerek kuruluma devam edebiliriz.

ubuntu8.jpg

Son basamağa gelirken isminizi ve şifrenizi soracaktır. Çok uzun bir şifre kullanmamanız ileride çok sık şifre girmeniz gerektiği zamanlarda işinize yarayacaktır.

ubuntu9.jpg

Kurulum için gerekli olan bütün adımları tamamladık. Bilgilerimizi tıkladıktan sonra “Yükle”yi tıklayarak kuruluma geçebiliriz.

ubuntu11.jpg

Şimdi donanımınıza göre değişmekle beraber bir 10 dakika kadar dosya kopyalama ve ayarların yapılması işlemi sürecektir. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

ubuntu14.jpg

Kurulumumuz 6 kolay adımda tamamlandı. Artık sizde bir Linux kullanıcısısınız. Bu özgür dünyaya hoş geldiniz.

Ömer Faruk AK

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Pek sayın moderatörüm en zor kısmı atlamışsın. İnsanların bir Ubuntu kurulumunda takılabilecekleri tek şey bence disk bölümlendirmedir. Bence orayı detaylı bir şekilde anlatmalıydın.

Emeğine sağlık.

snlskrk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
anlatım için saol acaba verdiğiniz linkten cd isteyince gerçektende ücretsizmi? en azından kargo ücreti falan talep ediyorlarmı :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kubuntu kurarımda gnome kurmam :D

theturkish

Asistan
Reaksiyon puanı
1
program var mı ki ubuntu ile uyumlu ?

ayrıca güzel anlatım..

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Pek sayın moderatörüm en zor kısmı atlamışsın. İnsanların bir Ubuntu kurulumunda takılabilecekleri tek şey bence disk bölümlendirmedir. Bence orayı detaylı bir şekilde anlatmalıydın.

Emeğine sağlık.

Konu orada çok fazla dallanıp budaklanıyor, kişiselleşiyor, başlı başına ayrı bir yazı olarak önümüzdeki haftalarda yazıp yayınlayabilirim. :)

Teşekkür ederim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ubuntu kurmayı biliyozda ati ekran kartından tam performans almak için sürücü kurmayı fln yazsan... orjinal siteden indirip kurdum 1600-1200 yani maximum çözünürlüğe kadar yükseltebiliyorum.. ama nedense youtube deki 480p videoları bile takıla takıla izliyor..
Bende anında şu sürücü kapalı kaynak kurulsun mu diye sordu? Bende ATI kullanıyorum.İlla bir linuxa çamur atacaksın :D Hiçde sorun yok :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
ubuntu kurmayı biliyozda ati ekran kartından tam performans almak için sürücü kurmayı fln yazsan... orjinal siteden indirip kurdum 1600-1200 yani maximum çözünürlüğe kadar yükseltebiliyorum.. ama nedense youtube deki 480p videoları bile takıla takıla izliyor..

İsteklerinizi bu şekilde belirttiğiniz sürece, sırayla anlatabilirim, ancak sendeki sorun ekran kartından değilde, 64bitlik flash playerdan kaynaklanıyor gibi bir his var içimde. Doğru mudur? :)

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Keyloger paylaşım için teşekkürler. Ayrıca yusufsan21 arkadaşın tespiti son derece önemli.Onun da bu konuya eklenerek sabit başlık yapılması iyi olur. Cloakengaged; açılan konuyu baltalamaktan vazgeç. :wink:

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
64 bit'lik sürümde ki flash player'da sorunlar var şu anda, ben sürekli 64 bit kullandığımdan biliyorum. :) Kendiniz 64-bitlik player'ı derleyerek kurmanız gerekiyor, kasmayı gidermek için.

Bu dertten kurtulmanın iki yolu var. Ya 32bitlik sürümü kullanacaksınız ya da 64bitlik sürümde kısıtlı eklentiler ile kurulan player'ı kaldırıp, kendiniz derleyerek kuracaksınız. :)

Bu sorunun 10.04 ile tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Bu sorunun 10.04 ile tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.
oldu 10.04 de denerim o zaman...

2. Not: Cloakengaged dünde benim açtığım konuda baltanı kullanmıştın. Burası sorun başlığı değil.
o konu zaten dağıtılmışdı resimi kaldır off resime bak resimi kaydettim hesabı yapıyordu herkez.. sen linuxa geçtim diye yarı çıplak bir kadın resmi koymuşdun ayrıca.. 3. sayfaya geldiğinde konuyla ilgili mesaj yapan 2-3 tanedir.. bende 3. sayfada yazdım yorum zaten..

Neyse windows konularının altında yardım isteyen birine kimse yeri burasımı yalancı hesabı yapmaz yardımını eder. Ama nedense ubuntu ile ilgili bir konuda ubuntu hakkında ufak bir soru soruldu diye linuxun sorunsuz olduğunu sanan linuxda kimsenin sorun yaşamadığını sanan herkez konuyu baltaladın der ama 1 kişi zaten cevap vermişdir ve bende cevabımı almışımdır ısrarla mesaj atmaya çalışan insanların kim olduğu ortada zaten.. bu başlık da da görülmüşdür ki bazılarının dediği linux kullanan herkez birbirine yardım etmeye çalışır deyimi tamamen sallamasyondur. buda konuya son mesajımdır keyloger'e teşekkürler diğerlerine allah yardımcı olsun hadi eyvallah.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
oldu 10.04 de denerim o zaman...

o konu zaten dağıtılmışdı resimi kaldır off resime bak resimi kaydettim hesabı yapıyordu herkez.. sen linuxa geçtim diye yarı çıplak bir kadın resmi koymuşdun ayrıca.. 3. sayfaya geldiğinde konuyla ilgili mesaj yapan 2-3 tanedir.. bende 3. sayfada yazdım yorum zaten..

Neyse windows konularının altında yardım isteyen birine kimse yeri burasımı yalancı hesabı yapmaz yardımını eder. Ama nedense ubuntu ile ilgili bir konuda ubuntu hakkında ufak bir soru soruldu diye linuxun sorunsuz olduğunu sanan linuxda kimsenin sorun yaşamadığını sanan herkez konuyu baltaladın der ama 1 kişi zaten cevap vermişdir ve bende cevabımı almışımdır ısrarla mesaj atmaya çalışan insanların kim olduğu ortada zaten.. bu başlık da da görülmüşdür ki bazılarının dediği linux kullanan herkez birbirine yardım etmeye çalışır deyimi tamamen sallamasyondur. buda konuya son mesajımdır keyloger'e teşekkürler diğerlerine allah yardımcı olsun hadi eyvallah.
:D Yeni olanlara yardım var senin ne olduğun belli :D ATI kullanıyorum ve hiç sorunla karşılaşmadım ekran ile ilgili.Sen diyorsun sorunlu :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
:D Yeni olanlara yardım var senin ne olduğun belli :D ATI kullanıyorum ve hiç sorunla karşılaşmadım ekran ile ilgili.Sen diyorsun sorunlu :D

Arkadaşlar, ikili tartışmalara girmeyelim! Birinin yaşadığı bir sorunu diğeride yaşayacak diye bir şart yok. Bazen aynı donanım aynı sistemle bile farklı garip hatalar çıkabiliyor. Bunlar olağan şeyler.

snlskrk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
arkadaşlar cd bugün itibariyle elime geçti akşama kurarım :D

snlskrk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
para ödedinmi nasıl bi posta geldi !

postacı adımı okudu burda dedim :D
şaka bi yana cd yi bırakıp gitti insan en azından bi yeri imzalatır :D
para falan istemedi bende şevke geldim arkadaşlar için akşamına 10 tane daha sipariş verdim
bütün mahalleyi ubuntucu yapacağım :D

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
ya ben bişey sorcam bende ubuntu kurluydu format attım ama sadece windowsun olduğu bölüme ubuntuda açılmıyo ubuntuyu kaldırdım ama başlangıç ekranında hala ubuntu yazıo bide oda açılmıyo :D

ve tekrar kurmayada izin vermio :D bunu nasıl çözebilirim bi bilgisi olan varmı_?

not: bnede ubuntu cdsi sipariş verdim hiçbir ücret almadan taa isviçreden geldi 2 tane orjinal ubuntu cdim :D

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
postacı adımı okudu burda dedim :D
şaka bi yana cd yi bırakıp gitti insan en azından bi yeri imzalatır :D
para falan istemedi bende şevke geldim arkadaşlar için akşamına 10 tane daha sipariş verdim
bütün mahalleyi ubuntucu yapacağım :D
Keşke 100 tane isteydin...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
ya ben bişey sorcam bende ubuntu kurluydu format attım ama sadece windowsun olduğu bölüme ubuntuda açılmıyo ubuntuyu kaldırdım ama başlangıç ekranında hala ubuntu yazıo bide oda açılmıyo :D

ve tekrar kurmayada izin vermio :D bunu nasıl çözebilirim bi bilgisi olan varmı_?

not: bnede ubuntu cdsi sipariş verdim hiçbir ücret almadan taa isviçreden geldi 2 tane orjinal ubuntu cdim :D

Windows CD'ni takıp fixmbr komutu ile halledeceksin onu. Ayrıntılı anlatılan yerler var. Google amcaya sor.

arakli

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Önemli uyarı: Harici diski devre dışı bırakın :)