İngilizce Ne Kadar Gerekli?

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Bilişim teknolojileri eğitimi alan kişilerin en büyük yardımcısı şüphesiz ki yabancı dil. Kariyerinizde İngilizce bilgisini nasıl ilerletebilirsiniz?

Kariyerinizi başarılı şekilde devam ettirmek için yabancı dil, özellikle de bilişim sektörüyle ilgileniyorsanız İngilizce bilginizin çok iyi eviyede olması hayatınızı kolaylaştıracak bir etken. Bu konuda destek alabileceğiniz eğitim kurumlarından olan ve kendisine has özellikleriyle Türkiye'de hizmet veren Kent English'e bazı sorular yönelttik.

İzleyin

[SDNTV3]2009_02_06_kentenglish.mp4[/SDNTV3]

Bilgi için: Kent English
SDN - http://shiftdelete.net

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
İngilizce Dünyanın ortak kullandığı bir dil oldu artık öğrenmek FARZ...

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Önemli Bi Dil Herşey İngilizce Türkiyede Bişey Olmuyor Herşey ingilizce oyunlar v.s

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Kariyer planlamasında dil çok önemli.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Berkin abiyle yaptığımız sohbete ingilzicenin öneminden bahsetmişti. Her ne kadar sevmesem de herşeyi bil ama yapma mantığı çerçevesinde öğrmenmem gerekn birşey :(

xxBlackPearl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
İngilizce uluslararası bir dil bunu kabul etmek lazım. Olmazsa olmazlar arasında,herkes en azından mesleği ve iş konumuna göre yenilikleri takip etme adına yeteri kadar ingilizce bilgisine sahip olmalıdır diye düşünüyorum.

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İngilizce bilmenin şart olmasını anlamam için bir kaç şey yaşadım sonra pişman oldu.. keşke olduda sırf genel kültür olsun diye biraz daha ögrenseydim..

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Allah izin verirse öğreneceğim. İmkan azlığından biraz zor oluyor ama olacak inşallah.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Çocukluktan başlamak lazım yabancı dil öğrenmeye. Bir değil iki dil bilmek lazım mümkünse. Özellikle biri komşu ülkelerin dillerinden.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
20090202_2_1233606973_p8fb.jpg

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Yeme içme kadar gerekli.Ama bu sadece İngilizceyle sınırlı kalmamalı.İngilizce haricinde bir dil daha öğrenmek daha iyi olur.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İnternette Türkçe kaynak bulmak zor.Bilgisayar ve internetle yakından ilgili olanlar,temel düzeyde bile olsa İngilizce bilmeli.Kelime bilgisi zamanla gelişir.

YST

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ingilizce tüm dünyanın ortak dili diyorsunuz fakat değil arkadaşlar değil ingilizce amerikan ve ingiliz sömürgelerinin ortak dilidir ne yazıkki
mesela Cezayır ve Tunus için ( Fransiz sömürgeleri ) tüm dünyanın ortak dili Fransizca dır
yada İspanya nın sömürgeleri içiin dünyanın dili İspanyolca dır yani kimin sömürgesi iseniz dünyanın ortak dili size o gözükür ama aslında öyle değildir arkadaşlar
fakat ne yazıkki bulunmuş olduğumuz ortamda sömürgecilere göre gerekli tüm oyunlar ülkemizde oynandığından alınacak en güçük iş de bile ingilizce sorulur hale gelmiştir hiç kullanmıyacak olsan bile bu yüzden şart dünyanın ortak dili olduğundan dolayı değil bizim ne yazıkkii ingiliz ve amerikan uşaklarının ortak dili olduğundan lazım :( :(

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Daha çok sömürgeye sahip olan milletlerin dili dünyada daha çok konuşma alanına sahip YST'nin dediği gibi. Ancak İngilizcenin bu kadar yaygın olmasının Abd'nin son yüzyılda yeni teknolojiler üretmede lider rol oynamasıdır.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
ingilizce tüm dünyanın ortak dili diyorsunuz fakat değil arkadaşlar değil ingilizce amerikan ve ingiliz sömürgelerinin ortak dilidir ne yazıkki
mesela Cezayır ve Tunus için ( Fransiz sömürgeleri ) tüm dünyanın ortak dili Fransizca dır
yada İspanya nın sömürgeleri içiin dünyanın dili İspanyolca dır yani kimin sömürgesi iseniz dünyanın ortak dili size o gözükür ama aslında öyle değildir arkadaşlar
fakat ne yazıkki bulunmuş olduğumuz ortamda sömürgecilere göre gerekli tüm oyunlar ülkemizde oynandığından alınacak en güçük iş de bile ingilizce sorulur hale gelmiştir hiç kullanmıyacak olsan bile bu yüzden şart dünyanın ortak dili olduğundan dolayı değil bizim ne yazıkkii ingiliz ve amerikan uşaklarının ortak dili olduğundan lazım :( :(

Arkadaşım olayı sömürme falan diyerek çarptırma...
Dünya genelinde bir gerçek vardır...

İngilizce
1. seviyede... ABD İngiltere, irlanda yeni zellanda, avustralya , kanada'da -- 380 milyon kişi tarafından...
2. seviyede... Singapur, Hindistan, Pakistan, Malezya, Ve Nigerya da- 300 milyon kişi tarafından...
3. seviyede... Çin, İswiçre, Çek cumhuriyeti,Yunanistan, Japonya ve israil... 1 milyar kişi tarafından konuşuluyor...

Şimdi bunun dışında kalan dünyanın geri kalanında da ingizliceyi bilenleri de katarsak ingilizce konuşanların oranı daha net anlaşılır...

Hani ispanyolca Hani Fransızca?

Aynı şekilde birleşmiş milletlerin toplantılarında bilimsel toplantılarda uluslararsı spor kültür sanat bilim her türlü toplantıda ortak dil olarak İngilizce konuşulmaktadır...

Bunu sömürme vs vs diye nitelendirmeye gerek yok...
Ortada bir gerçek var...

Kaynak: The Practice of English language teaching- Jeremy Harmer- Longman

antilove

Profesör
Reaksiyon puanı
11
bizim hocalar derki:ingilizce bilmezseniz öğretmenden başka bişey olamazsınız

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sırf bu ingilizce öğrenme isteğim yüzünden kimyacıdan dayak yiyodum

nerdeyse..derste serbest bıraktı bizi arkadaşlarla konuşmaya başladık konu

seçmeli derse gelince ingilizce seçelim ilerde mutlaka lazım olacak dedim..sonra

pat diye lafa girdi yok efendim ben gavurmuymuşum niye ingilizce

öğreniyomuşum bilmem ne..ne cahil insanlar var yahu,,üstelik bu adam

öğretmen:wacko::icon_-1:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İngilizce Gavurluk???
Yuhhh diyorum dünya üzerinde ingilizce dışında dil bilmeyen milyonlarca Müslüman Gavur mu olyor bu mantıkla?

Ya da Türkçe de gavur dili midir?
Nitekim Türkler İslamiyeti sonradan kabul etti kabul etmeden önce Türkçe gavur bir dildi Türkler İslamiyeti kabul etti Türkçe Müslüman dil oldu...

Peki İngilizcenin de hidayete ermesi için kaç ingilizin İslamiyeti kabul etmesi gerekir?

Yaw işte hani bağnaz yobaz diye birileri yaftalanıyor ya işte bunlar yaftalıyacaksın... Cemaatçi olanı tasavvufla ilgileneni ya da örtüneni değil...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
bizim hocalar derki:ingilizce bilmezseniz öğretmenden başka bişey olamazsınız

Çok ilginç. Simitçi, boyacı, işçi, esnaf, polis, doktor hepsi demek ki ingilizce biliyor, bir öğretmenler kalmış.

YST

Asistan
Reaksiyon puanı
2
aldığınız kaynağında ingilizlere ait olmaları taraflı bir kaynak olduğu görüşündeyim ki neticede ingilizlere bakarsak artık sadece dillerini iyi pazarlayarak ayakta kalmaya oradan gelecek kaynaklarla ayakta durmaya çalışıyorlar amerikada son zamanlarda ilk öğretim düzeyindeki çoçuklara cince öğretilmesinin sebebi oradan aldığı borclar mıdır yoksa cin nin dünya üzerindeki tek güc olduğunu inanmaya başlaması mıdır ben şu durumda ingilizce gereksiz bir dil demiyorum gerekli bulunduğumuz şu durum itibariyle alınacak en ufak yer için bile soruyorlar ingilizceyi çünkü hayatımızın içine gereğinden fazla girmiş

benim takıldığım nokta dünya da tek dil olması yönünde eğer dünyada tek dil ingilizce olması dünyada ki tek dil ingilizce değil sadece ingilizler bunu iyi pazarlıyor o kadar

( eğer konu bu şekilde amacından sapıyorsa özür dilerek tartışmanın burada son bulmasını başka yerden devam etmesini isterim )

antilove

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Çok ilginç. Simitçi, boyacı, işçi, esnaf, polis, doktor hepsi demek ki ingilizce biliyor, bir öğretmenler kalmış.
yok öyle değil
bize diyorlar ki:
ingilizce öğrenin ki meslek hayatında yükselin yoksa düz memur olarak kalırısınız

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
O zaman doğru tabii ki. Kesinlikle katılıyorum.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İngilizce çok gerekli. Çat pat idare ediyoruz şimdilik. Ama askerden gelince mutlaka bir kursa gitmem gerekecek. İngilizce şart çünkü.

leylak

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bence hangi meslegi yaptina bagli bilip yada bilmemek
ama tabiki ingilizce konusabilmek zararli olmaz en agzindan gelecek icin
ilerde coluk cocugun olunca :D yardimin dokunur en agzindan..

buarada benim icin teknoloji ingilizce demek!

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
İngilizce'nin gerekliliği kişinin durumuna bağlı.Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki, İngilizce bu devrin "lingua franca" sı yani ortak anlaşma dili.

Gerçi istisnai durumlar da yok değil.Örneğin, Fildişi Sahillerinde de kimse ingiilizce bilmiyor, fransızca kullanılıyor.

Bana gelince hem iş hem de aşk hayatında sorun yaşamamak için bilmek, konuşmak ve geliştirmek zorundayım. :) Çünkü müstakbel eşim Malezya'lı ve oraya yerleşeceğim ilerde inşAllah.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
beyler ingilizce artık anadilimiz gibi oldu, ingilizce bi sitede dolaşırken
sanki türkçeymiş gibi geliyor. mesela almanca olan bi siteye girince önce bi hö? sonra yok mu bunun ing/turçesi falan arıyorum...
ama sadece ingilizce yetmez 30'uma gelmeden yunanca ve farsça öğrenmeyi planlıyorum(inşllh)...

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
USA yıkılana kadar gerekli ondan sonra Türkçe 'yi gerekli yapacaz.

soldier01

Profesör
Reaksiyon puanı
4
zaten pc ile haşır neşir olan orta derece ingilizceye sahip olur merak etmeyin:D