Yardım AMD Ryzen™5 5600X&ASUS TUF GAMING X570 sistem tavsiyesi

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Herkese merhaba arkadaşlar.
Benim içerik tavsiye almak üzerine alacak, konu ile ilgili ve bilgili arkadaşlar beni aydınlatırlar ise çok sevinirim.
Bilgisayarın bir çok parçası artık eskidiği için ekran kartı ve psu hariç her şeyi değiştirmeye karar verdim fakat aklımdaki bileşenler sorunsuz çalışır mı bilemiyorum. Almak istediğim bileşenler şu şekilde

AMD Ryzen™5 5600X Soket AM4 + Wraith Stealth 3.7GHz 32MB 65W 7nm İşlemci
ASUS TUF GAMING X570
-PLUS (WI-FI) AM4 AMD RyzenDDR4 4400MHz (OC) M.2 Anakart
GSKILL 32GB (2x16GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram

Kafamda ki sorular da konuya hakimiyetim olmadığı için şu şekilde, bu üç bileşen halihazırda elimde olan Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 ve 700w Psu ile sıkıntısız ve dar boğaz olmadan çalışır mı sizce. Fiyatlarda bir tık çıkabilirim biraz daha bütçem var. Bana destek, öneri ve tavsiyenizi paylaşır iseniz çok memnun olurum. Bilgisayar sadece oyun amaçlı kullanılacaktır bu arada. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Şu anki donanımlarınız nedir?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bilgisayarda en önemli parça ekran kartı ve işlemcidir. Ekran kartı sabit kalıp tüm diğer parçaları değiştirmek istiyorsanız ekran kartının baya güçlü demek ki ?

Ekran kartınınız modelini söyler misiniz?

Not: Parçalarınızda aşırı gereksiz bence. Hadi 5600x aldınız yanına B serisi ucuz bir anakart yeterli olacaktır. RAM olarakta 16 GB 3200 Mhz yeterli olacaktır.

Not2: Ben kendime alacak olsam i5 12400 F alırdım işlemciyi.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Bilgisayarda en önemli parça ekran kartı ve işlemcidir. Ekran kartı sabit kalıp tüm diğer parçaları değiştirmek istiyorsanız ekran kartının baya güçlü demek ki ?

Not: Parçalarınızda aşırı gereksiz bence. Hadi 5600x aldınız yanına B serisi ucuz bir anakart yeterli olacaktır. RAM olarakta 16 GB 3200 Mhz yeterli olacaktır.

Ram konusuna katılmıyorum, alabilme imkanı varken 32Gb bence gayet mantıklı.

B serisi ucuz bir anakart ile daha ucuz olacaktır ancak 5600X ile çok dengesiz olacağını düşünüyorum?

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Merhaba yukarıda da belirttiğim gibi Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 kullanıyorum şu an
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba.
Şu anki donanımlarınız nedir?
şu şekilde
AMD FX X8 8120 SOKET AM3+ 3.1GHZ
Asus Rog Strix Geforce RTX 2060
Asus M5A99X EVO R2
16 Gb ram fakat Mhz bilmiyorum düşük şu anki ramlerin yanında
700w psu

Son düzenleme:

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Merhaba yukarıda da belirttiğim gibi Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 kullanıyorum şu an

şu şekilde
AMD FX X8 8120 SOKET AM3+ 3.1GHZ
Asus Rog Strix Geforce RTX 2060
Asus M5A99X EVO R2
16 Gb ram fakat Mhz bilmiyorum düşük şu anki ramlerin yanında
700w psu
FX 9**** ve 8**** serisini ayrı dönemlerde kullanmış biri olarak hala kullanan kişileri görmek yüzümde tebessüm bıraktı.

INTEL
Intelin en büyük avantajı daha yeni CPU olması ve L2 önbelleğin 7.5MB olması. Net olarak ne amaçla kullanacağınızı bilmediğim için kasayı yorumumu genel olarak yapıcam. Intel CPU ile iş odaklı kullanımlarınız daha rahat olacaktır. Aynı zamanda DDR5 desteğinin olması yine önemli + lardan biri.

AMD
AMD tarafında tavsiyem B550 anakart almanız olacaktır. 5600X gibi bir tercih yaparsanız eğer L3 önbelleğin 32MB olması özellikle online ve büyük açık dünya oyunlarında fazlasıyla nimetini göreceğiniz anlamına geliyor. DDR5 desteğinin olmaması ve 2020 üretimli işlemci olmasıda bu cihazın en büyük eksisi.

Şahsen tercihimi DDR5 ram destekli bir CPU ile yapacak olurdum. Ryzen 7 7600x ile DDR5 kullanımı Ryzen 4 mimarisi ile beğendim şahsen fakat aradaki fiyat farklarını göz önünde bulundurarak ilerlemek sizin takdiriniz olacaktır.

Şimdiden hayırlı olması dileği ile...

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
FX 9**** ve 8**** serisini ayrı dönemlerde kullanmış biri olarak hala kullanan kişileri görmek yüzümde tebessüm bıraktı.

INTEL
Intelin en büyük avantajı daha yeni CPU olması ve L2 önbelleğin 7.5MB olması. Net olarak ne amaçla kullanacağınızı bilmediğim için kasayı yorumumu genel olarak yapıcam. Intel CPU ile iş odaklı kullanımlarınız daha rahat olacaktır. Aynı zamanda DDR5 desteğinin olması yine önemli + lardan biri.

AMD
AMD tarafında tavsiyem B550 anakart almanız olacaktır. 5600X gibi bir tercih yaparsanız eğer L3 önbelleğin 32MB olması özellikle online ve büyük açık dünya oyunlarında fazlasıyla nimetini göreceğiniz anlamına geliyor. DDR5 desteğinin olmaması ve 2020 üretimli işlemci olmasıda bu cihazın en büyük eksisi.

Şahsen tercihimi DDR5 ram destekli bir CPU ile yapacak olurdum. Ryzen 7 7600x ile DDR5 kullanımı Ryzen 4 mimarisi ile beğendim şahsen fakat aradaki fiyat farklarını göz önünde bulundurarak ilerlemek sizin takdiriniz olacaktır.

Şimdiden hayırlı olması dileği ile...
Teşekkür ederim bende şimdiden. Sağ olsun uzun süre ekmeğini yedim ama artık emekli olma vakti geldi ve geçiyor hatta :)

Bilgisayarı oyun amaçlı kullanacağım mmo olsun fps olsun aklınıza gelebilecek her türlü oyunu oynuyorum (Wow, Sea of Thieves, overwatch 2) fakat Ryzen 7 ye çıkamıyorum maalesef almam gereken bir kaç yan ürün daha var çünkü (kulaklık mouse vs) ve ddr5 bir anakart seçimi ile dolaylı olarak bütün parçaların fiyatı oynuyor. Şayet dolar bu şekilde olmasa idi bütçem yeterdi ama şu an mümkün değil maalesef.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Intel hiç aklımda yoktu ama attığın cpu hem daha ucuz hem de benchmark puanları daha yüksek, peki sence Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 ekran kartım ile sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim bu bileşenleri?

düzelteme: gerçi fan ile aynı paraya geliyor cpu :)

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Intel hiç aklımda yoktu ama attığın cpu hem daha ucuz hem de benchmark puanları daha yüksek, peki sence Asus Rog Strix Geforce RTX 2060 ekran kartım ile sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim bu bileşenleri?

düzelteme: gerçi fan ile aynı paraya geliyor cpu :)

2060 ile sorunsuz kullanirsiniz ama 5600X ile de islemci sogutucu almaniz lazim. Stok sogutucusu yetmiyor.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Teşekkür ederim bende şimdiden. Sağ olsun uzun süre ekmeğini yedim ama artık emekli olma vakti geldi ve geçiyor hatta :)

Bilgisayarı oyun amaçlı kullanacağım mmo olsun fps olsun aklınıza gelebilecek her türlü oyunu oynuyorum (Wow, Sea of Thieves, overwatch 2) fakat Ryzen 7 ye çıkamıyorum maalesef almam gereken bir kaç yan ürün daha var çünkü (kulaklık mouse vs) ve ddr5 bir anakart seçimi ile dolaylı olarak bütün parçaların fiyatı oynuyor. Şayet dolar bu şekilde olmasa idi bütçem yeterdi ama şu an mümkün değil maalesef.
Oynadığınız oyunlarda 5600X daha uygun olacak gibi duruyor fakat Intel tarafı daha mantıklı bir tercih olacak kanısındayım.

Her 2 işlemcide sizi üzmeyecektir. Şimdiden hayırlısı olması dileği ile...

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
2060 ile sorunsuz kullanirsiniz ama 5600X ile de islemci sogutucu almaniz lazim. Stok sogutucusu yetmiyor.
Attığın linkte var diyor gerçi Intelde ve kullanıcılar yükte ısınma yapmadı stok fanı yetiyor demişler. En kötü ilk stok fan ile denerim bir süre. Peki bu ikiliye önerebileceğin bir ram var mı acaba?

Oynadığınız oyunlarda 5600X daha uygun olacak gibi duruyor fakat Intel tarafı daha mantıklı bir tercih olacak kanısındayım.

Her 2 işlemcide sizi üzmeyecektir. Şimdiden hayırlısı olması dileği ile...

Teşekkür ederim ama daha da kafam karıştı ne yalan söyleyeyim :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Attığın linkte var diyor gerçi Intelde ve kullanıcılar yükte ısınma yapmadı stok fanı yetiyor demişler. En kötü ilk stok fan ile denerim bir süre. Peki bu ikiliye önerebileceğin bir ram var mı acaba?

Teşekkür ederim ama daha da kafam karıştı ne yalan söyleyeyim :)

12400F ile 5600X hemen hemen ayni islemciler, 12400F yarim tik daha iyi. Avantaji soketin gelecege donuk olmasi yoksa 5600X'de gayet iyi islemcidir. Iki islemci de yuk altinda 80 derecelere geliyor stok sogutucu ile ben tavsiye etmiyorum acikcasi. RAM olarak oneririm.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
12400F ile 5600X hemen hemen ayni islemciler, 12400F yarim tik daha iyi. Avantaji soketin gelecege donuk olmasi yoksa 5600X'de gayet iyi islemcidir. Iki islemci de yuk altinda 80 derecelere geliyor stok sogutucu ile ben tavsiye etmiyorum acikcasi. RAM olarak oneririm.

Tamamdır sanırım 12400F alacağım ama son bir soru sorup sizi yormayı bırakıyorum :) yaza doğru da ekran kartımı güncellemek istiyorum daha iyi bir ekran kartı ile bir sıkıntı yaşar mıyım bu bileşenler ile?

Birde B660M-Plus anakartın wi-fi sızı var bu iki kartta tek eksik wi-fi mı? Wi-fi olmayanını alayım diyorum zaten online oyunda çok oynuyorum ethernet ile bağlanmak daha iyi olmaz mı?

Son olarak DDR5 destekleyen bir işlemci alıyorum fakat bu anakart desteklemiyor değil mi muhtemelen ileride i7 ye geçip ddr5 ram alsam anakartı da değiştirmek zorunda kalacağım?

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Tamamdır sanırım 12400F alacağım ama son bir soru sorup sizi yormayı bırakıyorum :) yaza doğru da ekran kartımı güncellemek istiyorum daha iyi bir ekran kartı ile bir sıkıntı yaşar mıyım bu bileşenler ile?

Birde B660M-Plus anakartın wi-fi sızı var bu iki kartta tek eksik wi-fi mı? Wi-fi olmayanını alayım diyorum zaten online oyunda çok oynuyorum ethernet ile bağlanmak daha iyi olmaz mı?

Son olarak DDR5 destekleyen bir işlemci alıyorum fakat bu anakart desteklemiyor değil mi muhtemelen ileride i7 ye geçip ddr5 ram alsam anakartı da değiştirmek zorunda kalacağım?

12400F ile monitor 2K oldugu surece RTX 3080 Ti seviyesine kadar yolunuz var hocam. Monitorun 2K olmasi lazim sadece.

WiFi olani oneririm zira anakartlarin kendilerinden gelen Wi-Fi'lar kaliteli oluyor. Sonradan adaptor falan lazim olursa yine ayni parayi verirsiniz ama ayni performansi alamazsiniz. Ethernet ile kullansaniz bile dursun lazim olur belki.

Anakart DDR5 desteklemiyor. DDR5 isterseniz anakarti degistirmeniz gerekir. DDR5 sistemde bu bilesenlere yonelmeniz lazim.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
12400F ile monitor 2K oldugu surece RTX 3080 Ti seviyesine kadar yolunuz var hocam. Monitorun 2K olmasi lazim sadece.

WiFi olani oneririm zira anakartlarin kendilerinden gelen Wi-Fi'lar kaliteli oluyor. Sonradan adaptor falan lazim olursa yine ayni parayi verirsiniz ama ayni performansi alamazsiniz. Ethernet ile kullansaniz bile dursun lazim olur belki.

Anakart DDR5 desteklemiyor. DDR5 isterseniz anakarti degistirmeniz gerekir. DDR5 sistemde bu bilesenlere yonelmeniz lazim.
Fiyatları toplayınca aralarında beklediğimden çok daha az bir fark çıktı belki başkaları da faydalanır şu şekilde, ikisinden birini alacağım. Muhtemelen benim eski ssdleri kaldırmayacak anakart ve okuma yazma hızları da geri kalıyor artık onun için bir ssd ekledim fiyatı da indirimde şu an.

DDR5
Intel Core i5-12400F 2.5 GHz
Asus ROG Strix B660-G Gaming WIFI
Kingston Fury Beast DDR5 RGB 16GB (2x8GB) 5200MT/s DDR5 CL40
Samsung 1 TB 980 MZ-V8V1T0BW M.2 PCI-Express 3.0 SSD

13200 TL

DDR4

Asus TUF Gaming B660-Plus WIFI
G.Skill RipjawsV 32GB (2x16GB) 3600MHz DDR4

12760 TL

Çok büyük ihtimal ile DDR5 setupını alıp yazada ekran kartımı yeniler ve cpu upgradei yaparım gibi gözüküyor. Umarım DDR5 bileşenleri ile ekran kartım dar boğaz yapmadan idare ederim bir süre. Bileşenler konusunda yardımlarınız için çok müteşekkirim. Şimdi dolar yükselmeden alacağım yada kasımda olacak black fridayi bekleyeceğim :) Ne dersiniz güzel indirim olur mu o vakit yoksa fiyatları yükseltip indiriler mi

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Fiyatları toplayınca aralarında beklediğimden çok daha az bir fark çıktı belki başkaları da faydalanır şu şekilde, ikisinden birini alacağım. Muhtemelen benim eski ssdleri kaldırmayacak anakart ve okuma yazma hızları da geri kalıyor artık onun için bir ssd ekledim fiyatı da indirimde şu an.

DDR5

13200 TL

DDR4

12760 TL

Çok büyük ihtimal ile DDR5 setupını alıp yazada ekran kartımı yeniler ve cpu upgradei yaparım gibi gözüküyor. Umarım DDR5 bileşenleri ile ekran kartım dar boğaz yapmadan idare ederim bir süre. Bileşenler konusunda yardımlarınız için çok müteşekkirim. Şimdi dolar yükselmeden alacağım yada kasımda olacak black fridayi bekleyeceğim :) Ne dersiniz güzel indirim olur mu o vakit yoksa fiyatları yükseltip indiriler mi

Hocam DDR5 sistemdeki bellegi alin onun fiyati iyi. Amazon Germany'den gelecek zaten satin alirken toplam fiyati cikiyor orada ek vergi cikmaz gumrukte. Anakart bir ara 4300 TL civarina inmisti sonradan yine inebilir. Islemci de olsa olsa 200-300 TL diye dusunuyorum. Ozellikle Itopya - Amazon - Hepsiburada takip edin. Son olarak SSD'yi 980 almayin onun yerine bu modeli secin.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hocam DDR5 sistemdeki bellegi alin onun fiyati iyi. Amazon Germany'den gelecek zaten satin alirken toplam fiyati cikiyor orada ek vergi cikmaz gumrukte. Anakart bir ara 4300 TL civarina inmisti sonradan yine inebilir. Islemci de olsa olsa 200-300 TL diye dusunuyorum. Ozellikle Itopya - Amazon - Hepsiburada takip edin. Son olarak SSD'yi 980 almayin onun yerine bu modeli secin.

Tamamdır Crucial P5 Plus ı ekliyorum listeme. Çok çok teşekkür ederim muazzam yardımcı oldunuz bana:)

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Tamamdır Crucial P5 Plus ı ekliyorum listeme. Çok çok teşekkür ederim muazzam yardımcı oldunuz bana:)

DDR5

13200 TL

DDR4

12760 TL

DDR5 Setup gayet güzel olmuş. Ekran kartı ne düşünüyorsunuz ilerisi için ?

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
DDR5 Setup gayet güzel olmuş. Ekran kartı ne düşünüyorsunuz ilerisi için ?
İnanın şu an aklımda hiç bir şey yok tek tedirginliğim şu an ki ekran kartının en azından problemsiz çalışması. 6 taksit ile alacağım bunları bitmiş olacak o zamana. Muhtmelen 14-15 max Bi bütçem olur o vakit. Tavsiyeniz var ise alırım ama malumunuz Türkiye burası o zamana kadar kur arşa çıkmaz umarım ?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Şuan tavsiyede bulunmak çok yanlış olur. Bahsettiğiniz aylarda seçim olucak bundan kaynaklı olarak devlet vergilerde düzenleme, seçim için kurlarda düşüşler yaşanılabilinir.

Bunlar bir yana RTX 4 serisi çıkış yapacağı için bir eski nesil kartların fiyatlarında düşüşler olacaktır. Itopya RTX 3080 li kasayı 18.000TL ye sattığını varsayarsak 5-6 ay sonrası için bir şey söylemek çok yanlış olacaktır.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Merhaba tekrardan özelden soracaktım ama bulamadım burayı hortlatayım dedim :)

bu yukarıda verdiğiniz ssd değil mi fiyatı düşmüş 500 tl civarı alacağım eğer tam olarak o ise. Yavaştan toplamaya başladım 7 kasım indirimlerinde muhtemelen hepsini almış olurum fakat anakartın fiyatı arttı :)

Bir de bir şey danışmak istiyorum Intel Core i5 12500 alayım dedim 12400F ile kıyaslamalarına bakarken ram karşılığında ikisinde de DDR5-4800 ibaresi yer almakta. Cpuların Mhz kapasitesi oluyor mu? Sorudan da anlaşılacağı gibi biraz uzağım bu olaya. Ve iki cpu arasında 1000tl gibi bir far var değer mi sizce?

Son olarak sistem bu şekilde, herhangi bir tutarsızlık görüyor musunuz

Intel Core i5-12500
Kingston 32GB (2x16GB) 5200Mhz Fury Beast RGB DDR5
Crucial P5 Plus CT1000P5PSSD8 1TB ssd

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Merhaba tekrardan özelden soracaktım ama bulamadım burayı hortlatayım dedim :)

bu yukarıda verdiğiniz ssd değil mi fiyatı düşmüş 500 tl civarı alacağım eğer tam olarak o ise. Yavaştan toplamaya başladım 7 kasım indirimlerinde muhtemelen hepsini almış olurum fakat anakartın fiyatı arttı :)

Bir de bir şey danışmak istiyorum Intel Core i5 12500 alayım dedim 12400F ile kıyaslamalarına bakarken ram karşılığında ikisinde de DDR5-4800 ibaresi yer almakta. Cpuların Mhz kapasitesi oluyor mu? Sorudan da anlaşılacağı gibi biraz uzağım bu olaya. Ve iki cpu arasında 1000tl gibi bir far var değer mi sizce?

Son olarak sistem bu şekilde, herhangi bir tutarsızlık görüyor musunuz

Intel Core i5-12500
Kingston 32GB (2x16GB) 5200Mhz Fury Beast RGB DDR5

Vergi ile 2100 TL'ye geliyor Amazon'dan. Bence 200 TL farka TR garantisi almak kiymetli. O yuzden N11'den oneririm o satici da guvenilirdir. 12400F ile 12500F arasinda pek bir fark yok 1000 TL'ye bence kesinlikle degmez. Islemcilerin RAM tarafgindaki karsiligi dediginiz sey RAM tarafinda desteklenen "temel" MHz degeri. XMP ile o RAM frekansi artiriliyor zaten.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Vergi ile 2100 TL'ye geliyor Amazon'dan. Bence 200 TL farka TR garantisi almak kiymetli. O yuzden N11'den oneririm o satici da guvenilirdir. 12400F ile 12500F arasinda pek bir fark yok 1000 TL'ye bence kesinlikle degmez. Islemcilerin RAM tarafgindaki karsiligi dediginiz sey RAM tarafinda desteklenen "temel" MHz degeri. XMP ile o RAM frekansi artiriliyor zaten.
Intel Core i5-12500
bu üç ürünün siparişini verdim haftaya bir sıkıntı olmaz ise elime ulaşır umarım. Ram de biraz gel git yaşadım 16 yerine 32 alsam mı? 16 keser mi beni ya da şimdi 16 alıp (8*2) yaza doğru yine aynı şekilde alıp dörtlesem mi bilemedim. Ve bir ara aklım 13. nesil i5 lerede kaydı ama çok ısınıyorlarmış dedim boşver iki katı para vermeyeyim şimdi. Aldığım ana kart 13. nesil i7 leri destekler mi sonrada herhangi bir upgrade için?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Intel Core i5-12500
bu üç ürünün siparişini verdim haftaya bir sıkıntı olmaz ise elime ulaşır umarım. Ram de biraz gel git yaşadım 16 yerine 32 alsam mı? 16 keser mi beni ya da şimdi 16 alıp (8*2) yaza doğru yine aynı şekilde alıp dörtlesem mi bilemedim. Ve bir ara aklım 13. nesil i5 lerede kaydı ama çok ısınıyorlarmış dedim boşver iki katı para vermeyeyim şimdi. Aldığım ana kart 13. nesil i7 leri destekler mi sonrada herhangi bir upgrade için?

DDR5 RAM'ler genelde 2x16 seklinde satiliyor oyle alin gitsin bence. Evet destekler.

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Çok yakışıklı kasa. İzlediğim inceleme testlerinde yakışıklılığının yanı sıra soğutmaya yardımcı olma görevinide çok başırılı bir şekilde yapıyor.
Evet bana da çok şık gözüktü başka hiç bir kasayı beğenemedin eski kasaların hırçınlığı yok yeni modellerde.? Biraz daha büyük olsun isterdim ama bunu alacağım büyük ihtimal ile. Aynı markanın şu sıvı soğutucusunu da alacağım hem marka güven veriyor hem testleri iyi hem de takım olsun istedim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996

O kasayi bos verin. On panelde Type-C girisi bile yok. Eskidi artik. Bu ikisinden birisine bakin ben siddetle MSI Velox oneririm. Icerisinde 4x120mm fan ve kontrolcu var. Bunlari ayri almaya kalksaniz 1000 TL zaten. Phanteks P500A'da gayet iyidir ama Velox biraz daha premium ve ekstra 1 adet egzoz fani var. Bunun haricinde o islemci icin sivi sogutucu gereksiz. O sivi sogutucuyu alacaginiza kule tipi alin cok daha iyi. Attiginiz model sorunlu.
Sogutucu:

Esdpower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
O kasayi bos verin. On panelde Type-C girisi bile yok. Eskidi artik. Bu ikisinden birisine bakin ben siddetle MSI Velox oneririm. Icerisinde 4x120mm fan ve kontrolcu var. Bunlari ayri almaya kalksaniz 1000 TL zaten. Phanteks P500A'da gayet iyidir ama Velox biraz daha premium ve ekstra 1 adet egzoz fani var. Bunun haricinde o islemci icin sivi sogutucu gereksiz. O sivi sogutucuyu alacaginiza kule tipi alin cok daha iyi. Attiginiz model sorunlu.
Sogutucu:

Artic çok iyimiş gerçekten pek göze hitap etmedi ama performans açısından bir tık daha iyi. Sıvı soğutucuyu daha sonra işlemci değiştirsem ki i5 13. nesil alırım gidime geliyor bir daha soğutucu almayayım diye istedim yani 1200 şimdi verip daha sonra tekrardan 2200 vermek istemedim.

Kasa içinde karşıma çıktı beğendimde saçma olacak burası biliyorum ama msi ile niyeyse hiç bir zaman bağ kuramadım, çok çok iyi bir marka olduğunu da biliyorum halbuki. Bir paylaşımınızda denk geldim görsellik bir süre sonra, göz alışınca önemini yitiriyor demişsiniz. Haklılık payınız çok yüksek tabi ama bu tarz hobisi olan insanlar (ki artık pahalı bir hobi oldu bu) bazı markalar ile bağ kuruyor. Fanboyluk olarak algılamayın kötü ürünü tabi ki almam ama masamın üstünde durup evde en çok göreceğim ürününde içine sinmesini istiyor tabi insan. Masterboxta da 4 fan mevcut ama dediğiniz gibi panellerde eski kalıyor, yan havalandırma çıkışına radyatör bağlantısı, pencere tipi cam, dikey ekran kartı bağlama olanağı dalan derken çok daha alınabilir bir ürün oluyor msi. Cahil cühela bir soru soracağım yine, kasanın fanları asus aura sync ile sorunsuz çalışır mı?