Haber Almanya'da ölüme terk edilen Türk hasta: "Allah kimseyi bunların eline düşürmesin!"

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Almanya'da yeterli sağlık hizmeti alamayan ve ölüme terk edilen Ahmet Demiray Türkiye'ye getirildi. Demiray, "Allah kimseyi bunların eline düşürmesin. Beni acıdan hoplattılar. Çağırıyorsun, hemşire 15 dakika sonra geliyor. Hep geçiştirme yapıyorlar. Hele ameliyathanedeki iş telefonla çekilmiş olsaydı ben bu hastaneyi mahkemeye verirdim, elimde delil olurdu. Öğrencileri koymuşlar. 4 kez kan almak istediler alamadılar. Sonra doktor geldi ancak o aldı." dedi.

Reyhan Demiray, "Ocak ayının 23'ünde babam evde bayağı rahatsızlandı. Bunun üzerine sağlık görevlilerini çağırdım. Tetkikleri yapıldıktan sonra 'İsterseniz hastaneye götürmeyelim, kendi aile hekiminize götürün' diyerek başlarından savmaya çalıştılar. Ben direttikten sonra babamı hastaneye yatırabildim. Burada hastane seçme şansınız yok, neresi boşsa oraya yatırıyorlar." dedi.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Üniversite hastanesinde durum farklı değil. Bilgisayarda Prof. Dr. yazıyor ama hastaya bakan asistan?
Yaa ne yazık ki bıkmış hemşireler işlerinden :/ Allah kimseyi hastaneye muhtaç etmesin. Bazı hemşirelerin duyguları alınmış gibi Çam Sakura hastanesinde çok denk geldim!!

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
Dönen dönüyor, sevilmeyip de kalan devam ediyor bir şekilde :D
Almancının yemini çifte vatandaşlık kalkana kadardır ?

IMG_20220204_100330.jpg

Görecez samimiyetlerini :)

Reaksiyon puanı
307
Almanya'da yeterli sağlık hizmeti alamayan ve ölüme terk edilen Ahmet Demiray Türkiye'ye getirildi. Demiray, "Allah kimseyi bunların eline düşürmesin. Beni acıdan hoplattılar. Çağırıyorsun, hemşire 15 dakika sonra geliyor. Hep geçiştirme yapıyorlar. Hele ameliyathanedeki iş telefonla çekilmiş olsaydı ben bu hastaneyi mahkemeye verirdim, elimde delil olurdu. Öğrencileri koymuşlar. 4 kez kan almak istediler alamadılar. Sonra doktor geldi ancak o aldı." dedi.

Reyhan Demiray, "Ocak ayının 23'ünde babam evde bayağı rahatsızlandı. Bunun üzerine sağlık görevlilerini çağırdım. Tetkikleri yapıldıktan sonra 'İsterseniz hastaneye götürmeyelim, kendi aile hekiminize götürün' diyerek başlarından savmaya çalıştılar. Ben direttikten sonra babamı hastaneye yatırabildim. Burada hastane seçme şansınız yok, neresi boşsa oraya yatırıyorlar." dedi.
Türkiye' de normal olaylar, amcam felç geçirdi yarım saatte geldi ambulans. Trafik olmayan boş saatte, az kalsın ölüyordu ama şuan felçli.

Türkiye' de sıkça yaşanan olay olduğu için lanse edilmiyor bile çünkü "sıradan"

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Türkiye' de normal olaylar, amcam felç geçirdi yarım saatte geldi ambulans. Trafik olmayan boş saatte, az kalsın ölüyordu ama şuan felçli.

Türkiye' de sıkça yaşanan olay olduğu için lanse edilmiyor bile çünkü "sıradan"
Çok geçmiş olsun. Acil servisler sürekli yoğun :( başımıza bir şey gelse şans eseri ölmezsek ölmeyeceğiz.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Üniversite hastanesine kaç kez gittim bu dediğiniz şeye 1 kez bile rastlamadım.

İnflamatuvar barsak hastasıyım bir üniversite hastanesinde tedavi görüyorum 1 uzman doktor ve 4-5 asistan doktor muayneleri yapıyor her hasta için uzman doktorla tek tek görüşüp soruyorlar ve inanılmaz yoğun.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
İnflamatuvar barsak hastasıyım bir üniversite hastanesinde tedavi görüyorum 1 uzman doktor ve 4-5 asistan doktor muayneleri yapıyor her hasta için uzman doktorla tek tek görüşüp soruyorlar ve inanılmaz yoğun.
çok geçmiş olsun

Reaksiyon puanı
8,008
Geçmiş olsun öncelikle. Benim gittiğim kadarıyla odada sadece doktor ve ben bulundum, ne asistan ne hemşiresi vardı. Üstte her şeye muhalif olan arkadaş yaşadığım olaya neden gülücük atmış anlamadım sadece başıma hiç öyle bir şey gelmedi dedim.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Geçmiş olsun öncelikle. Benim gittiğim kadarıyla odada sadece doktor ve ben bulundum, ne asistan ne hemşiresi vardı. Üstte her şeye muhalif olan arkadaş yaşadığım olaya neden gülücük atmış anlamadım sadece başıma hiç öyle bir şey gelmedi dedim.

Sağolun. Benzer bir durum işte benim içinde randevu alırken sadece uzman doktorların isimleri var polikinliklerde ama muayneye gittiğin zaman uzman doktora şans eseri denk gelebiliyorsun genelde asistan doktorlar denk geliyor muayneye. Senden bilgi aldıktan sonra uzman dokorla görüşüp geri geliyor. Üniversite hastanelerinde normal bir durum aslında çünkü eğitim kurumu.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Üniversite hastanesine kaç kez gittim bu dediğiniz şeye 1 kez bile rastlamadım.
Hangi dönemde gittiniz. Özel muayene ise tabii ki rastlanmaz. 2020 Covid döneminde hep asistan muayene oldum. Babamın gastroenteroloji doktoru özel muayenehanesinde bakıyor ama monitör ekranında onun ismi yazıyor. Nasıl oluyor anlamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maddi durumunuz iyi ise profesör muayenesi olun. Asistan muayene ile tedaviye ulaşmak mümkün değil. Çok geçmiş olsun.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

O zaman Demiray ailesi 7 den 70'e tüm aile bireyleri ile temelli olarak ülkemize dönmesi gerekir. Tabi ki dönmeyeceklerdir. Standart cevap düzenimiz burada kurulu yeğennnn

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
O zaman Demiray ailesi 7 den 70'e tüm aile bireyleri ile temelli olarak ülkemize dönmesi gerekir. Tabi ki dönmeyeceklerdir. Standart cevap düzenimiz burada kurulu yeğennnn
Yakın zaman içinde öyle bir karar vermek zorunda kalacaklar bakalım Türkiye mi Almanya mı

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Her yerde olabilecek şeyler.
Sene 2015 ve Sakaryada yaşıyorum. Yumurtalık bölgemdeki ağrıdan doktora gidip durdum 6 ay boyunca gitmediğim hastane, görmediğim doktor kalmadı ama kimse teşhis koyamadı. Bir gece o bölge yumruğumdan fazla şişti yürüyemez, nefes bile alamaz hale geldim. Akşam 9 10 gibi hemen hastaneye götürdüler. Gece 2'ye kadar sorunu anlamak için il merkezindeki bütün hastaneleri dolaştırdılar. En son yabancı bir doktor teşhis koydu, acilen uzman birinin görmesi gerektiğini söyleyip gitti. İşte burda işler daha da komik hal aldı. Sabaha karşı 5 6 ya kadarda doktor aradık. Bize doktor X hastanesinde oraya gidin, Doktora hasta Y hastanesinde oraya gidin diyerek durmuşlar. En az 3 5 kez birbirimizi yakalamaya çalıştık. En son doktorun numarasını isteyip buluştuk. ? Sabah 10 a kadar full 2 şer serum yedikten sonra ameliyata alındım. Bu arada hastalıkta milyonda bir rastlanan bir şey değil KASIK FITIĞI. Sokakta elini sallasan 10 kasık fıtıklı adam bulursun.
Bundan çok daha kötü hastane anıları olanlarda vardır ki pandemi döneminde çoğu poliklinikte sıra bile bulamıyoruz.

Bu tarz haberler iyi niyetle mi haber yapılıyor yoksa algı oluşturulmaya mı çalışılıyor anlam veremiyorum. Sonuçta biz refah seviyesi gibi bir çok konuda Avrupanın gerisinde kaldığımız için sağlıkta olsun iyiyiz dememizi mi istiyorlar ? ?
(O gurbetçi aileye sözüm yok. Hastası olan herkes ortalığı ayağa kaldırır. Sorguladığım haberciler.)

Son düzenleme:

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Her yerde olabilecek şeyler.
Sene 2015 ve Sakaryada yaşıyorum. Yumurtalık bölgemdeki ağrıdan doktora gidip durdum 6 ay boyunca gitmediğim hastane, görmediğim doktor kalmadı ama kimse teşhis koyamadı. Bir gece o bölge yumruğumdan fazla şişti yürüyemez, nefes bile alamaz hale geldim. Akşam 9 10 gibi hemen hastaneye götürdüler. Gece 2'ye kadar sorunu anlamak için il merkezindeki bütün hastaneleri dolaştırdılar. En son yabancı bir doktor teşhis koydu, acilen uzman birinin görmesi gerektiğini söyleyip gitti. İşte burda işler daha da komik hal aldı. Sabaha karşı 5 6 ya kadarda doktor aradık. Bize doktor Y hastanesinde oraya gidin, Doktora hasta X hastanesinde oraya gidin diyerek durmuşlar. En az 3 5 kez birbirimizi yakalamaya çalıştık. En son doktorun numarasını isteyip buluştuk. ? Sabah 10 a kadar full 2 şer serum yedikten sonra ameliyata alındım. Bu arada hastalıkta milyonda bir rastlanan bir şey değil KASIK FITIĞI. Sokakta elini sallasan 10 kasık fıtıklı adam bulursun.
Bundan çok daha kötü hastane anıları olanlarda vardır ki pandemi döneminde çoğu poliklinikte sıra bile bulamıyoruz.

Bu tarz haberler iyi niyetle mi haber yapılıyor yoksa algı oluşturulmaya mı çalışılıyor anlam veremiyorum. Sonuçta biz refah seviyesi gibi bir çok konuda Avrupanın gerisinde kaldığımız için sağlıkta olsun iyiyiz dememizi mi istiyorlar ? ?
(O gurbetçi aileye sözüm yok. Hastası olan herkes ortalığı ayağa kaldırır. Sorguladığım haberciler.)
Sağlıkta olsun iyiyiz demeye çalıştıklarını sanmıyorum. Bu bir nevi vatandaşına verilen değeri gösterme isteği gibi geldi bana.

Şu korona illeti bir bitse de sağlıkçılar da bir nefes alsa. Onlar da bu dönemde o kadar zorlandı ki empati yapınca hasta da haklı sağlık çalışanı da haklı, berbat bir durum

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Sağlıkta olsun iyiyiz demeye çalıştıklarını sanmıyorum. Bu bir nevi vatandaşına verilen değeri gösterme isteği gibi geldi bana.

Şu korona illeti bir bitse de sağlıkçılar da bir nefes alsa. Onlar da bu dönemde o kadar zorlandı ki empati yapınca hasta da haklı sağlık çalışanı da haklı, berbat bir durum
Vatandaşa verilen değeri devletin kontrol edebilmesi nasıl mümkün olabilir ki biz değer veriyoruz diye gösterebilsinler? ? Ben mi vatandaşı değilimde aylardır immünolojiye sıra bile bulamıyorum. Ozaman bu üstünü örtmek olur.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Vatandaşa verilen değeri devletin kontrol edebilmesi nasıl mümkün olabilir ki biz değer veriyoruz diye gösterebilsinler? ? Ben mi vatandaşı değilimde aylardır immünolojiye sıra bile bulamıyorum. Ozaman bu üstünü örtmek olur.
Devlet kontrol etmiyor, devlet uluslararası kamuoyunda ben vatandaşımın yanındayım mesajı vermek istiyor olabilir anlamında söyledim. Evet sağlıkta randevu sıkıntıları vs. var bu koronadan dolayı sağlık çalışanları da çok zorluk yaşadıklarından sistem biraz zor bir durumda, umarız düzelir.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Devlet kontrol etmiyor, devlet uluslararası kamuoyunda ben vatandaşımın yanındayım mesajı vermek istiyor olabilir anlamında söyledim. Evet sağlıkta randevu sıkıntıları vs. var bu koronadan dolayı sağlık çalışanları da çok zorluk yaşadıklarından sistem biraz zor bir durumda, umarız düzelir.
Ben bu verilmek istenilen izlenimi göremiyorsam vatandaş olarak, üzülerek söylemeliyim ki habercilerin yaptığı yalan veya kuru gürültüden baska bir şey olamaz. Kendi toprağındakiler sorun yaşarken gurbettekinin sorununa nasıl destek olabilir.

Son düzenleme:

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Burada ki hastanelerin ne farkı var randevu almak bir bela hadi aldın o suratsız doktor yarım yamalak muayene etti vicdanlıysa tetkikleri istedi bunları yaptırmak için örneğin mr çekimi için 3 ay sonraya sıra verildi ne anlamı var ? Acil bir durum için gittiysen vay haline devlet hastanesi doktorunun iş bilmezliği yüzünden iki kere hayati tehlike atlattım. Türkiye de bir poliklinik de doktor bir iş gününde 200 civarı hastaya bakar Almanya da poliklinik de doktor bir iş gününde 20 civarı hastaya bakar sizce hangisi daha detaylı daha istekli muayene yapar hangisi işini severek yapar soruyorum?

Reaksiyon puanı
949
Bu konuda ben de şunu diyeyim Antalya'da çalışırken turizmde ister istemez yurt dışına giden gelen insanlarla muhabbetiniz oluyor.Ortak söylenen şey şuydu yurtdışı imkanları falan güzel ama sakın hasta olma işte o zaman yandın demektir demişlerdi.Sonrasında babamın ciddi bir rahatsızlığı oldu koca İstanbul'da meşhur hastaneler bile kabul etmedi başından saldılar mecburen özel koç hastanesinde tedavi gördü kritik süreç atlatıldıktan sonra anca kabul ettiler ki o da torpille.Üzücü ama durum bu her yerde benzer şeyler özellikle de şu corona illetinden sonra.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bu konuda ben de şunu diyeyim Antalya'da çalışırken turizmde ister istemez yurt dışına giden gelen insanlarla muhabbetiniz oluyor.Ortak söylenen şey şuydu yurtdışı imkanları falan güzel ama sakın hasta olma işte o zaman yandın demektir demişlerdi.Sonrasında babamın ciddi bir rahatsızlığı oldu koca İstanbul'da meşhur hastaneler bile kabul etmedi başından saldılar mecburen özel koç hastanesinde tedavi gördü kritik süreç atlatıldıktan sonra anca kabul ettiler ki o da torpille.Üzücü ama durum bu her yerde benzer şeyler özellikle de şu corona illetinden sonra.
Benim gurbetçi akrabalar diğerleri gibi işine geldiği gibi konuşmazlar. O yüzden onlardan öğrendiklerimi aktarayım. Almanya'da doktora kolay kolay gitmiyoruz. Çünkü gerçekten teşhis koyana kadar ilaç vermiyorlar. Yanlış teşhis koymamak, boşuna ilaç vermemek için ugrastırıcıda olsa iyi bir şey.
Bizde hasta kendi teşhis koyar doktor ilacı söyler. Başım ağrıyor diye gelene çektir mr bak bakiyim zırt pırt gelen oluyor mu ?

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Benim gurbetçi akrabalar diğerleri gibi işine geldiği gibi konuşmazlar. O yüzden onlardan öğrendiklerimi aktarayım. Almanya'da doktora kolay kolay gitmiyoruz. Çünkü gerçekten teşhis koyana kadar ilaç vermiyorlar. Yanlış teşhis koymamak, boşuna ilaç vermemek için ugrastırıcıda olsa iyi bir şey.
Bizde hasta kendi teşhis koyar doktor ilacı söyler. Başım ağrıyor diye gelene çektir mr bak bakiyim zırt pırt gelen oluyor mu ?
OECD ülkelerinin ortalamasını bile geçiyoruz MR çektirme ortalamasında.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Kendinden olmayanı, çoğu kimse sevmez. Bu TR'de de geçerlidir.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Oda kurtarmaz diyorsun yani ? Ozaman sağlık ücretsiz olmasın refahı artırsınlar diyelim. ?
Sağlık ücretsiz olmalı. Tedavi eğitimi verilmesi lazım. Hastanın şekeri 500 puan endokrin muayene öncesi börek yiyip gelmiş. Bir şey olur mu diyor? :D. Başı ağrıyor diye hemen beyin tümörü olup hemen ameliyat olmam lazım diyen, Prof.Dr. Google tarafından teşhis koyup doktora bu hastasıyım bu tedaviyi yapalım demesi eğitimin ne kadar gerekli olduğu önemi. Hem sistemi hem gerçek hasta kişinin hakkını gasp ediyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sağlık ve eğitim ticarete alet edilemez tamamen ücretsiz olmalı tamamı devlet taradından karşılanmalı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elektrik kesildiği için soğuktan ölen insan var bu ülkede ya. Neymiş 4 kez kan alamamış öğrenci. E burada da oluyor öğrencinin kan alamadığı. Adı üstünde öğrenci değil mi. Amma abartmış klasik gurbetçi.

Son mesajlar