'Hastalanmam' diyerek aşı olmayan Marcus Birks koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Bu konuyu okuyanlar

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Konu ağır derecede cahillik içeriyor. Arkadaşlar ne aşı test aşamasında ne de yetersiz bilgi var. Sağdan soldan komplo teorisi okumak yerine bilimsel makaleleri ve gerekli bilim insanlarının açıklamalarını takip ederseniz aşı karşıtı insanların ürettiği argümanların aslında bilimsel olarak çürütüldüğünü görebilirsiniz. Sadece araştırmanız lazım. Unutmayın, yalan bilgi çok daha kolay yayılır. Sosyal medyada sağda solda gördüğünüz yok kısır yapıyorlar yok Bill Gates'in oyunu gizli güçler projeler vs. sadece kendinizi kandırmaya devam edersiniz bu kadar.
ama bunlar teoride gerçekten var olabilecek şeyler ayrıca aşıya ihtiyaç duymuyorum daha önce korona geçirdim ama çok hafif geçirdim illaki koronaya karşı bağışıklık kazanmışımdır yakın zamanda bağışıklık testi yaptıracağım eğer bağışıklık sistemim zayıf ise 3 doz aşı yaptırırım ama güçsüz olsaydı koronayı hafif atlatmazdım

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Yani o zaman bu durumda "teoride" insanların aşıdan kasten zarar görmesi "olasılığını", öldürdüğü "kesin olarak" bilinen bir hastalıktan korunmaya tercih ediyorsun, doğru mu anladım?

Dikkat edersen bir tarafta "olasılık" var, öteki tarafta ise "kesinlik" var.

O halde kanser olmanız halinde de kemoterapi almayın olur mu? Kanser ilaçları da kısırlık yapıyor çünkü. Bu yüzden tedavi öncesinde sperm dondurma yapılıyor.
bir kere korona kesin öldürmüyor vadesi dolan gidiyor eğer korona kesin öldürüyor olsaydı kronik astımı ve tansiyon hastalığı olan babam ölürdü ayrıca babam aşı olmamasına rağmen hastalığı soğuk alınlığı gibi atlattı

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
ama bunlar teoride gerçekten var olabilecek şeyler ayrıca aşıya ihtiyaç duymuyorum daha önce korona geçirdim ama çok hafif geçirdim illaki koronaya karşı bağışıklık kazanmışımdır yakın zamanda bağışıklık testi yaptıracağım eğer bağışıklık sistemim zayıf ise 3 doz aşı yaptırırım ama güçsüz olsaydı koronayı hafif atlatmazdım
COVID-19'u geçirmen sana kalıcı bağışıklık kazandırmıyor, bu bir.

İlk geçirişinde hafif geçirmiş olman, bir dahaki yoğun bakıma yatmak zorunda kalmayacağın anlamına da gelmiyor, bu da iki.

COVID-19 kalıcı bağışıklık sağlasa bile aşı, hastalığı geçirmeye tercih edilir. Çünkü bu hastalık, hasar bırakıyor. Olayı yine solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olan Kızamık üzerinden anlatmak istiyorum.

Şimdi Kızamık'a karşı kalıcı bağışıklık geliştirmenin iki yolu var:

1. Aşı olmak
2. Hastalığı geçirmek

2.seçenekte şöyle bir sıkıntı var yalnız: Hastalığa karşı kalıcı bağışıklık geliştirmiş olsan bile, bir zamanlar almış olduğun virüs, senin vücudunda kalıyor ve yıllar sonra bu virüs düşük bir ihtimal de olsa "SSPE" dediğimiz bir hastalığa yol açıyor ve ölene dek hayatını sakat olarak yaşıyorsun.

Şimdi burada seçim senin: Aşının kısır yapmasını (o da kesin değil zaten) mı tercih edersin, yoksa sakat kalmayı mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir kere korona kesin öldürmüyor vadesi dolan gidiyor eğer korona kesin öldürüyor olsaydı kronik astımı ve tansiyon hastalığı olan babam ölürdü ayrıca babam aşı olmamasına rağmen hastalığı soğuk alınlığı gibi atlattı
Ama sen olayı anlamamışsın ki. Ben "Korona kesin olarak öldürüyor." demedim, "Koronanın insanları öldürdüğü bir gerçek." dedim. Bu ikisi farklı şeyler.

Ve kimin öleceği de vadeye göre belirlenmiyor. Şöyle ki;

Bazen öyle hastalar oluyor ki semptomları çok şiddetli olduğu halde kurtuluyor, bazı hastalar ise görünüşte hafif geçiriyor; ama bir bakmışsın, hasta ertesi gün gitmiş.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Tüp bebek yönteminde kısır sayılmıyorsun yalnız; çünkü yine senin spermlerin kullanılıyor.
yanlız kısırlık tek sperm yokluğu veya yetersizliğinden oluşmuyor eğer sperm hareket etmiyorsa veya yavaş hareket ediyorsa yine kısır olarak nitelendiriliyor

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Teoride hiçbiri var olacak şeyler değil. Diyelim ki senin dediğin büyük devletlerin oyunu olsaydı Biontech aşısını ilk önce İsrail devleti doktorlarına ve askerlerine vurmazdı. Sen burada yaşlılara ikinci dozu vurana kadar adamlar tüm doktorlarına ve askerilerine vurdular aşıları.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
COVID-19'u geçirmen sana kalıcı bağışıklık kazandırmıyor, bu bir.

İlk geçirişinde hafif geçirmiş olman, bir dahaki yoğun bakıma yatmak zorunda kalmayacağın anlamına da gelmiyor, bu da iki.

COVID-19 kalıcı bağışıklık sağlasa bile aşı, hastalığı geçirmeye tercih edilir. Çünkü bu hastalık, hasar bırakıyor. Olayı yine solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olan Kızamık üzerinden anlatmak istiyorum.

Şimdi Kızamık'a karşı kalıcı bağışıklık geliştirmenin iki yolu var:

1. Aşı olmak
2. Hastalığı geçirmek

2.seçenekte şöyle bir sıkıntı var yalnız: Hastalığa karşı kalıcı bağışıklık geliştirmiş olsan bile, bir zamanlar almış olduğun virüs, senin vücudunda kalıyor ve yıllar sonra bu virüs düşük bir ihtimal de olsa "SSPE" dediğimiz bir hastalığa yol açıyor ve ölene dek hayatını sakat olarak yaşıyorsun.

Şimdi burada seçim senin: Aşının kısır yapmasını (o da kesin değil zaten) mı tercih edersin, yoksa sakat kalmayı mı?

Ama sen olayı anlamamışsın ki. Ben "Korona kesin olarak öldürüyor." demedim, "Koronanın insanları öldürdüğü bir gerçek." dedim. Bu ikisi farklı şeyler.

Ve kimin öleceği de vadeye göre belirlenmiyor. Şöyle ki;

Bazen öyle hastalar oluyor ki semptomları çok şiddetli olduğu halde kurtuluyor, bazı hastalar ise görünüşte hafif geçiriyor; ama bir bakmışsın, hasta ertesi gün gitmiş.
Düşük bir ihtimal sakat kalma ihtimalim var ama ama biontech 3 dozda %95 koruyor ama yine düşük bir ihtimal olsa bile ölme riskim var değilmi ayrıca biontech vurulup ertesi gün aşı yüzünden hastaneye yatan tanıdıklarım var dediğim gibi yakında bağışıklık testi yaptıracağım eğer bağışıklık sistemim zayıf ise aşı olurum

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
yanlız kısırlık tek sperm yokluğu veya yetersizliğinden oluşmuyor eğer sperm hareket etmiyorsa veya yavaş hareket ediyorsa yine kısır olarak nitelendiriliyor
Yalnız o mesele düşündüğün gibi değil.

Şöyle ki; her erkekte illa ki yavaş, hareketsiz sperm vardır. Hiçbir erkeğin spermleri %100 mükemmel değildir. O zaman senin tabirine göre tüm erkekler kısır, öyle değil mi?

Bakın, benim burada yaptığım onca açıklama işkembeden sallama falan değildir. Ben bu hekimlik işini her ne kadar yeni başlamış olsam da 7 aydan uzun süredir yapıyorum ve bu süreçte onlarca hasta elimden geçti.

Ben sakat hasta da gördüm, gözlerimin önünde can veren hasta da gördüm, burnu akanı da gördüm, şakır şakır kan kaybedeni de, kolu-bacağı kırık olanı da...

Demem o ki burada mesleği hekimlik olan bir insan bir şeyler yazıyorsa, durup bir düşünün derim.

Hiçbir hekim insanların kötülüğünü istemez.

Buraya benim yazdıklarımı ciddiye alır ya da almazsınız, seçim sizin.

Umarım en kısa sürede pandemiden kurtuluruz.?

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Düşük bir ihtimal sakat kalma ihtimalim var ama ama biontech 3 dozda %95 koruyor ama yine düşük bir ihtimal olsa bile ölme riskim var değilmi ayrıca biontech vurulup ertesi gün aşı yüzünden hastaneye yatan tanıdıklarım var dediğim gibi yakında bağışıklık testi yaptıracağım eğer bağışıklık sistemim zayıf ise aşı olurum
Bu zamana kadar aşı olan kimse yoğun bakıma yatmadı. Şu an için aşı olmak hastaneye yatma oranını yüzde 99 engelliyor. Aşı olup coronadan ölme ihtimalin yok yani. Çift doz Biontech olup coronadan ölen yok benim bildiğim kadarıyla. Aşı olup ertesi gün hastaneye yatan tanıdıkların ne sebeple hastaneye yattı?

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Yalnız o mesele düşündüğün gibi değil.

Şöyle ki; her erkekte illa ki yavaş, hareketsiz sperm vardır. Hiçbir erkeğin spermleri %100 mükemmel değildir. O zaman senin tabirine göre tüm erkekler kısır, öyle değil mi?
sperm hareketsizliğine bağlı kısırlıkta meni içinde bulunan spermlerin neredeyse tamamı hareketsizdir veya yumurtaya ulaşamayacak kadar yavaştırlar bir spermin yumurtaya ulaşabilmesi için %100 mükemmel olması gerekmiyor yumurtanın döllenebilmesi için meni içinde bulunan sperm miktarı ortalama 1.5 ml olmalı ve belirli bir hızda yumurtaya doğru ilerlemeli eğer bu şartlar olmazsa kısır olarak nitelendirilir

Son düzenleme:

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
sperm hareketsizliğine bağlı kısırlıkta meni içinde bulunan spermlerin neredeyse tamamı hareketsizdir veya yumurtaya ulaşamayacak kadar yavaştırlar bir spermin yumurtaya ulaşabilmesi için %100 mükemmel olması gerekmiyor yumurtanın döllenebilmesi için meni içinde bulunan sperm miktarı ortalama 5 ml olmalı ve belirli bir hızda yumurtaya doğru ilerlemeli eğer bu şartlar olmazsa kısır olarak nitelendirilir
Bak ben kendi argümanıma kaynak göstereceğim, hem de bilimsel makale sitesinden:

Meni analizi ölçütlerini görmek için bu yazıya tıklayın.

Sen de iddiana bilimsel bir kaynak göster de inanalım.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Bak orada ne diyor: "Teknik olarak astenospermi veya astenozoospermi olarak bilinen düşük sperm hareketliliği (motilitesi), etkin bir şekilde hareket edebilen spermlerin %32 oranından daha az olduğu durumlarda teşhis edilir."
Tamam işte ne var bunda spermlerin büyük çoğunluğu hareket sıkıntısında olduğu için döllenme gerçekleşmiyor

Bak orada ne diyor: "Teknik olarak astenospermi veya astenozoospermi olarak bilinen düşük sperm hareketliliği (motilitesi), etkin bir şekilde hareket edebilen spermlerin %32 oranından daha az olduğu durumlarda teşhis edilir."
Ergenlik dönemindeyim gelecekle ilgili çok kuşkularım var en çokta kısır kalmaktan korkuyorum o yüzden bu zamana kadar üreme sağlığı ile ilgili birçok yazı okudum hatta birçok araştırma yaptım aşı karşıtı olmamın sebebi bu birkaç kulaktan dolma bilgiye inandım siz bunları söylediğinizde biraz olsun aşının kötü bir amacı olmadığına ikna oldum ama bu söylediklerim bu sperm hareketsizliği hastalığına olan fikirlerimi değiştirmez tartışma bitmedi hadi gönder cevabını bekliyorum

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Baktım dediklerin doğru,fakat şuanda dünyadaki aşılama oranı %27 hani rakam neden bu kadar düşük tamam ulaşamayanlar var tamam da amerika gibi bir ülkede bile oran acayip düşük,ben covid geçirdim ve aşı olmak gibi bi niyetim yok ne zaman test aşamasından kalkar o zaman olurum sonuçta bana bi zararının olmadığını öğrenmiş oldum(kobay olarak kullanılmak pek mantıklı gelmiyor sağlığına güvenmeyenler aşı olursa hepmiz için iyi olur)
Sizin ilk geçirdiğiniz covid'in daha sonraki bir mutasyonunda bu kadar rahat atlatacağınızın da bir garantisi yok. Arkadaşımın 45 yaşındaki eski amatör futbol oynamış arkadaşı covidden rahmetli oldu. Bilinen kronik bir rahatsızlığı yoktu. Aşı olmamıştı. Çünkü o dönemde daha o yaş grubu aşıya erişim sağlayamamıştı.

Uzun lafın kısası gene de tedbiri elden bırakmayın...

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Bunu bende biliyorum yok öyle birşeyde ama kısırlık Allah korusun çok kötü birşey kadın içinde erkek içinde
Aslında aşının dedğil fakat covid 19 hastalığının çeşitli yollarla kısırlığa yol açtığına dair yeni bulgular var. eğer kısırlığa bu kadar önem veriyorsanız denemenizi tavsiye ederim

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Aslında aşının dedğil fakat covid 19 hastalığının çeşitli yollarla kısırlığa yol açtığına dair yeni bulgular var. eğer kısırlığa bu kadar önem veriyorsanız denemenizi tavsiye ederim
Gecen sene haberlerde duydum testisleride vuruyormuş

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
aşı karşıtı cahiller basmış B.ontech ve Turkovac yüzde yüz güvenli aşı olun tüm dozları yaptırın yaşayın yoksa ölüm kaçınılmaz...
Ekran Görüntüsü 2021-07-07 17-41-05.png
Ekran Görüntüsü 2021-07-26 01-53-36.png

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
2. Turkovac oldum, gönüllüyüm umarım Millet için bir faydamız olmuştur

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Demem o ki burada mesleği hekimlik olan bir insan bir şeyler yazıyorsa, durup bir düşünün derim.

Hiçbir hekim insanların kötülüğünü istemez.
Sevgili Assad, boşuna zahmet etme abicim. Her derde çare bulabilirsin, ilaç bulabilirsin lakin, cehalete çare bulamazsın. Er veya geç bir gün başlarına geldiğinde uyanırlar uykularından.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
aşı karşıtlığının sonu mezarda olur...