Haber Yıl Sonunda Macbook Pro M1X İşlemci, 2022'De İse Yeni Macbook Air M2 İşlemci İle Gelebilir

Bu konuyu okuyanlar

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Screenshot_4.jpg

@Dylandkt isimli bir kaynağın dediğine göre bu yıl sonuna doğru yeni Macbook Pro modelleri M1X çipi ile gelecek. 2022'de ise Apple Macbook Air bilgisayarını yeniden tasarlayarak M2 işlemci ile piyasaya sunacak.

İntel İşlemcili Macbook Air
Screenshot_2.jpg

M1 İşlemcili Macbook Air
Screenshot_3.jpg

M1X işlemcisi TSMC'nin halihazırda M1 işlemcinin üretiminde kullanılan 5nm sürecinin yenilenmiş bir versiyonu olan N5P süreci ile üretilecek. Yüksek ihtimalle M1X işlemcisi, M1 ve mobil tarafta kullanılan A14 işlemcisinde bulunan Firestorm ve Icestorm olarak adlandırılan çekirdekler ile de aynı çekirdek mimarisini kullanacak.
Dylan'a göre M1X, 8 büyük ve 2 tane de verimli çekirdek olmak üzere 10 çekirdekli CPU'ya sahip olacak. Karşılaştırma yapacak olursak M1 işlemci 4+4 konfigürasyonunu kullanıyor. GPU çekirdek sayısı da iki katına hatta 4 katına çıkabilir. Hatta M1X işlemciye sahip yeni bir Mac Mini bile tanıtılabilir.

M2 işlemcisi daha az CPU çekirdeği ile gelebilir. Fakat yeni mimari ve yeni bağlantı yapısı ile daha yüksek saat hızlarına da sahip olabilir. Asyalı bir yayın kuruluşu olan Nikkei Asia'nın raporuna göre Apple'ın yeni iPad Pro modelleri için 3nm işlemcileri gelecek yıl sipariş edeceği iddia ediliyor.Tahminen bu işlemciler Macbook Air'de de kullanılacak M2 işlemcisini işaret ediyor.

Ayrıca Apple bazı ürünlerinde aynı üretim yapısına sahip işlemciyi kullansa bile, bu durum yine de değişiklik gösterebilir.Buna ek olarak Nikkei Asia, iPhone çiplerinin 4nm süreci ile üretileceğini de bildirdi. Ve üretilecek modellerdeki Apple'ın işlemci tercihinde bazı farklılıkların kaçınılmaz olabileceğini görüyoruz.

Kaynak:Rumor: the new MacBook Pros will use the M1X chipset, new MacBook Air coming in 2022 with M2

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Apple'ın ARM64 SoC'a geçmesi çok iyi oldu. AMD64 CPU'ların gelecekte sonunu getirebilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Benim esas merak ettiğim M1 veya M1X işlemcili 16" MacBook Pro. MacBook Pro ve Air'dekinin iki katı büyüklüğünde batarya sahip hemen hemen. Cihazın tek şarjla sunacağı pil ömrünü düşünemiyorum.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Benim esas merak ettiğim M1 veya M1X işlemcili 16" MacBook Pro. MacBook Pro ve Air'dekinin iki katı büyüklüğünde batarya sahip hemen hemen. Cihazın tek şarjla sunacağı pil ömrünü düşünemiyorum.
Bence M1 işlemci ile gelmez bu model. Çünkü verimlilik ve güç konusunda bu modeli karşılamakta zorlanır. M1X ile gelme ihtimali daha yüksek. Ama ileride M2 işlemcide iddialara göre çekirdek sayısını azaltıp saat hızını artıracaklar. Bu haliyle performansı düşer mi diye çekincem var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bence M1 işlemci ile gelmez bu model. Çünkü verimlilik ve güç konusunda bu modeli karşılamakta zorlanır. M1X ile gelme ihtimali daha yüksek. Ama ileride M2 işlemcide iddialara göre çekirdek sayısını azaltıp saat hızını artıracaklar. Bu haliyle performansı düşer mi diye çekincem var.
Kullanıcılar hali hazırda tekli çekirdek skorlarından zaten çok memnun. Daha fazla çoklu çekirdek performansı isteyen profesyonel bir kitle var. Bunlara 4+4 toplamda 8 çekirdek yetmiyor. 16 hatta 24 veya 32 çekirdekli işlemciler lazım bu kişilere. O yüzden Apple'ın çekirdek düşüreceğini sanmıyorum. Eğer M1X ile M2 arasında 1 yıl veya daha fazla gibi bir süre olacaksa bence Apple M1X'li 16" modelini getirebilir zira herkes bunu istiyor. 16" model genel anlamda çok iyi olsa da Intel işlemcili olduğu için ısınma sorunları var. Üstelik M1'e göre tek çekirdek tarafında da geride kalıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Kullanıcılar hali hazırda tekli çekirdek skorlarından zaten çok memnun. Daha fazla çoklu çekirdek performansı isteyen profesyonel bir kitle var. Bunlara 4+4 toplamda 8 çekirdek yetmiyor. 16 hatta 24 veya 32 çekirdekli işlemciler lazım bu kişilere. O yüzden Apple'ın çekirdek düşüreceğini sanmıyorum. Eğer M1X ile M2 arasında 1 yıl veya daha fazla gibi bir süre olacaksa bence Apple M1X'li 16" modelini getirebilir zira herkes bunu istiyor. 16" model genel anlamda çok iyi olsa da Intel işlemcili olduğu için ısınma sorunları var. Üstelik M1'e göre tek çekirdek tarafında da geride kalıyor.
CISC ile RISC'i kıyaslamak doğru olmaz ama RISC daha kullanışlı. CPU'ların yerini ARM64 SoC'lar alabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
CISC ile RISC'i kıyaslamak doğru olmaz ama RISC daha kullanışlı. CPU'ların yerini ARM64 SoC'lar alabilir.
Ben mimari olarak kıyaslamıyorum ki. Son kullanıcının eline geçen performans ve verimlilik olarak bakıyorum. M1 neticede daha iyi performans ve daha iyi pil ömrü veriyor mu vermiyor mu? Tüketici eline geçen ürüne bakar. Bu gidişle mobil tarafta ben de olayın ARM tarafına kayacağını düşünüyorum ama masaüstü için zor gibi. O taraf hibrite dönüyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ben mimari olarak kıyaslamıyorum ki. Son kullanıcının eline geçen performans ve verimlilik olarak bakıyorum. M1 neticede daha iyi performans ve daha iyi pil ömrü veriyor mu vermiyor mu? Tüketici eline geçen ürüne bakar. Bu gidişle mobil tarafta ben de olayın ARM tarafına kayacağını düşünüyorum ama masaüstü için zor gibi. O taraf hibrite dönüyor.
Evet, tüketicilerin çoğu bilmiyor bu konuları. Ama genel olarak ARM64 SoC'lar son kullanıcı için en uygunu.

Son mesajlar