Soru İslamda "Sünnet" Diye Birşey Var Mı? Ve Neden Istisnasız Herkese Sormadan Yapılıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Bu konu dinde var mı sorusunun dışında, kişinin gelecekte hangi dini seçeceğini bilmeden istinasız herkese yapılmasının bu kadar olağan karşılanması çok garibime gidiyor. Bu açık açık çocuk istismarı değil mi? Kişinin rızası olmadan vüdundan bir deri parçası alınıyor, ve çocuk ilerde ailesine dava açabilir..

Eskiden sünnetin zararları ile ilgili bir yazı okumuştum, ve o yazıda islam da sünnet olmadığı da yazıyordu. Bugün de bir kuzenimin sünnet edildiğini öğrenince buraya sormak istedim.

Sizin düşünceleriniz neler?

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,974
Bu konu dinde var mı sorusunun dışında, kişinin gelecekte hangi dini seçeceğini bilmeden istinasız herkese yapılmasının bu kadar olağan karşılanması çok garibime gidiyor. Bu açık açık çocuk istismarı değil mi? Kişinin rızası olmadan vüdundan bir deri parçası alınıyor, ve çocuk ilerde ailesine dava açabilir..

Eskiden sünnetin zararları ile ilgili bir yazı okumuştum, ve o yazıda islam da sünnet olmadığı da yazıyordu. Bugün de bir kuzenimin sünnet edildiğini öğrenince buraya sormak istedim.

O et parçası çocuğun sağlığı için koparılıyor.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
O et parçası çocuğun sağlığı için koparılıyor.
6-7 yaşındayken vücut gelişiyor ve vücut gelişirken koparılması çok mantıksız ,hem çocuk istismarı hem sağlıksız.. 18 yaşından sonra kişi kendi rızasıyla yaptırabilir bunda bir sorun yok tabii..

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700

Sağlık açısından önemi var bide şöyle bir yazı buldum;

"Rivâyete göre sünnet, Hz. İbrahim (as)'in seksen yaşlarında kendine tatbikiyle başlamıştır. Bir rivayete göre İbrahim (a.s)'ın Kur'ân'da sözedilen bazı kelimelerle sınanması (Bakara, 2/124) temizliğe dair sorularla olmuştur. Bunların vücûda dair olanları sünnet olmak, koltuk altı ve kasık kıllarının kesilmesi, su ile istinca ve tırnakların kesilmesi gibi hususlardı."

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Sağlık açısından önemi var bide şöyle bir yazı buldum;

"Rivâyete göre sünnet, Hz. İbrahim (as)'in seksen yaşlarında kendine tatbikiyle başlamıştır. Bir rivayete göre İbrahim (a.s)'ın Kur'ân'da sözedilen bazı kelimelerle sınanması (Bakara, 2/124) temizliğe dair sorularla olmuştur. Bunların vücûda dair olanları sünnet olmak, koltuk altı ve kasık kıllarının kesilmesi, su ile istinca ve tırnakların kesilmesi gibi hususlardı."
tamam da biz 1000 yıl önce çölde yaşayan insanlar değiliz :D su var sabun var kendimizi temizleyebiliriz ama çölde böyle bir şans yok ondan kesiyorlar, ama şuan ihtiyaç olmadığı halde insanlara bunu gelenek olarak yapılması canımı sıkıyor :) belki sünnet ettiğin çocuk 20 yıl sonra başka bir dine inanacak değil mi?

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
tamam da biz 1000 yıl önce çölde yaşayan insanlar değiliz :D su var sabun var kendimizi temizleyebiliriz ama çölde böyle bir şans yok ondan kesiyorlar, ama şuan ihtiyaç olmadığı halde insanlara bunu gelenek olarak yapılması canımı sıkıyor :) belki sünnet ettiğin çocuk 20 yıl sonra başka bir dine inanacak değil mi?
Tam 1000 yıl hatta çok daha öncesinde de su vardı, sabun vardı ve temizlik hep vardı... Ayrıca Hz İBRAHİM hakkında konuşurken inancın gereği küçümsüyorsun fakat o dünya ve ahirette en üstün insanlardandır ve yaptığı hiç bir iş adetten değil tam aksine dünya var oldukça geçerli ve faydalı tatbiklerdir.

İşte sen insan olarak doğduğunda bu kadar acizsin yani anan ve baban senin olmana vesile olduğundan senin üzerinde istesen de istemesen de tasarruf hakkına sahipler. İstedikleri ismi takarlar, istedikleri gibi yetiştirirler ve istedikleri gibi okuturlar ya da çalıştırırlar... Ana, baba hakkıdır bazı şeyler...

Ayrıca günümüzde tıp ve teknoloji o kadar gelişti ki sünnet olmuş biri tekrardan sünnetsiz şekle bürünmek ister ise herhalde bi hal çaresine bakarlar ? İnanmıyorsan öyle olmak zorunda değilsin sonuçta insan inandığı gibi yaşamak ister. Erkek iken kadın şekline bürünen çok var, neden tıp bu kadar gelişmiş iken annenin ve babanın hakkı olan bir sünnet tasarrufunu bu kadar dert ediyorsun ki, ameliyatla eski haline döndür gitsin.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Tam 1000 yıl hatta çok daha öncesinde de su vardı, sabun vardı ve temizlik hep vardı... Ayrıca Hz İBRAHİM hakkında konuşurken inancın gereği küçümsüyorsun fakat o dünya ve ahirette en üstün insanlardandır ve yaptığı hiç bir iş adetten değil tam aksine dünya var oldukça geçerli ve faydalı tatbiklerdir.

İşte sen insan olarak doğduğunda bu kadar acizsin yani anan ve baban senin olmana vesile olduğundan senin üzerinde istesen de istemesen de tasarruf hakkına sahipler. İstedikleri ismi takarlar, istedikleri gibi yetiştirirler ve istedikleri gibi okuturlar ya da çalıştırırlar... Ana, baba hakkıdır bazı şeyler...

Ayrıca günümüzde tıp ve teknoloji o kadar gelişti ki sünnet olmuş biri tekrardan sünnetsiz şekle bürünmek ister ise herhalde bi hal çaresine bakarlar ? İnanmıyorsan öyle olmak zorunda değilsin sonuçta insan inandığı gibi yaşamak ister. Erkek iken kadın şekline bürünen çok var, neden tıp bu kadar gelişmiş iken annenin ve babanın hakkı olan bir sünnet tasarrufunu bu kadar dert ediyorsun ki, ameliyatla eski haline döndür gitsin.
İnancım gereği nerde küçümsedim ki çarpıtma lütfen, eğer tekrardan sünnetsiz olmak istersem ameliyat ile takabiliyorsun evet ama eskisi kadar sağlıklı olmuyor,döndür gitsin değil yani olay. kişinin inancının gelecekte ne olduğunu bilmeden bir parçasını kesiyorsun, belki o çocuk ilerde ateist deist olacak başka bir dine inanacak. Bu çocuk istismarı senin dinin gereği bir insana bunu yapamazsın? Tamam belki 1000 yıl önce sabun su vardı peki burada yanlış söylemişim ama kişinin inancının ilerde ne olacağını bilmeden sırf islam da var diye bunu yapamazsın, eleştirdiğim şey burada istisnasız herkese yapılması...
Mesaj otomatik birleştirildi:

1. Sünnet Çok Zararlı Bir Operasyondur ve Çocuk Hakları İhlalidir bu doğru çünkü müslüman bir ailede dünyaya gelen bir çocuk istemesede sünnet ediliyor
2. Bu güne kadar hep sünnetin faydalı olduğu, gereksiz ve ileride sorun olabilen bir deri parçasını atmaktan ibaret olduğu ve başkaca da faydaları bulunduğu yalanıyla yetiştik. Ancak gerçek bu değil!

Önce bazı Türk uzmanların görüşleriyle başlayalım…

Nil Gün (Araştırmacı Yazar, “Sünnetle İlgili Yalan ve Gerçekler” kitabının yazarı) : “Sünnetin sağlığa büyük zararları var. Kesilen sadece işe yaramaz bir deri parçası değil. O kesilen parça, içinde sinir uçlarının, kan damarlarının, salgı bezlerinin bulunduğu bir mekanizma. O işe yaramaz diye kesilen deri parçasının koruyucu görevi ve cinsel işlevi var. Sünnet olduktan sonra bir çok alanda erkek zarar görüyor. 6 bin yıllık bir gelenek bu. Üst deri cinsel hazzı artırır. Sünnetle birlikte erkeğin cinsel hazzı yüzde 51 ile yüzde 80 arasında azalıyor. Kadınların cinsel hazzını da azaltıyor. Sünnet, çocuklukta (özellikle de bebeklikte) yapıldığında çok daha zararlıdır. Kız çocukları ülkemizde sünnet edilmiyor. Erkek çocuklarımızı bu insanlık dışı istismardan kim koruyacak? Erkeklerin de tam ve bütün olarak yaşamaya hakları var! Bebeğin ve çocuğun bedeni kendisine aittir. Anne babasına, doktora ya da sünnetçiye değil. Çocuk kimsenin malı değildir. İster erkek ister kadın sünneti olsun, böylesine barbarca bir uygulamanın uygar bir toplumda yeri yoktur. Sünnet bir istismardır.”

Dr. Haydar Dümen (Seksolog) : “Sünnet bütünüyle olumsuz bir eylemdir. Baştan sona yanlış. Çünkü, adı ister Tanrı, ister doğa olsun, evrenin süreçleri içinde bedenimizde ne bir hücremiz fazla, ne eksiktir. Bu yüzden doğa ya da Tanrı hatalı imalat yaratmaz. Sünnet derisi erişkinlerde 2,5 – 3 mm kalınlığa ulaşabilecek iken, bunun kesilip atılması da çok büyük hatadır.”

Ord. Prof. Op. Dr. Cemil Topuzlu (Cerrah) : “Sünnetten sonra sinir hastalıklarına tutulan çocuklar pek çoktur. Sünnetin asla faydası olmayıp, bilakis kötülüğü ve tehlikesi vardır.”

Prof. Dr. Osman Inci (Ürolog): “Sünnet erken bosalmaya sebep olur. Sünnetsiz erkegin cinsel gücü sünnetli erkeginkinden daha fazladir”

Dr. Tülin Bellisan Sayman ( Aile Hekimi ) : “Penis başının üzerindeki deriyi kesmek, gözkapağını kesmekten farksızdır. Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır”

Op. Dr. İbrahim Karahan (Cerrah) : “Ben genel cerrahi uzmanı olarak binlerce sünnet yaptım. Sünnetle ilgili olarak sağlık yararlarının hepsi palavradır ve insanları sünnet olmaya ikna etmek için yapılmaktadır. Kesinlikle kanmayın. Sünnet sağlık açısından zararlıdır. İnsanlara sağlıklı olduğunu söyleyerek yapmak onları kandırmaktır. Çocuk doktorları ve pratisyen hekimler arasında bilgi fakiri olanlar var. Yenidoğan bebeğin penis başından derisini geri çekmeye çalışıyor ve ailelere darlık var bilgisiyle hemen sünnet öneriyorlar. Ben genel cerrah olarak diyorum ki, hangi kitapta okudunuz, nerden öğrendiniz bu saçmalığı. Penis derisi geri çekilirse asıl o zaman zedelenmeye bağlı yara-striktür ve enfeksiyona yol açarsınız. Çocuk doktorları ve cerrahlar sünnet derisinden darlık yapıp idrar yolu enfeksinonu yaptığını iddia ederek aileleri bebeklikte sünnet olmaya ikna ederler. Bugüne kadar hiç darlık nedeniyle idrar yapamayan, glob gelişmiş, huzursuz bebek görmedim. Bebeklikte görülen üriner enfeksiyonlar bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Erkek üst derisi meatusu yani idrar çıkış deliğini kaplayarak dışkı bulaşmasını önler. Sünnet ile deri çıkarılıp meatus açıkta kalır ve dışkı bulaşmasına açık hale gelir. Yenidoğanda sünnet idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. Çünkü yenidoğan penis derisi penis başı ve çıkış deliğini kapayıp korumaya alarak dışkı bulaşmasını engeller. Erkekelerde % 1, kızlarda %10 gözükür. Kızlarda üretra ve anüse yakınlık nedeniyle enfeksiyon oranı yüksektir. Üst-deri smegma denen bir madde üretir. Bu yağlı madde penis başını korur. Smegma sterildir-koruyucudur-faydalıdır-gereklidir. Antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Penisi temiz ve sağlıklı tutar. Maalesef çoğu doktor bile smegmayı gördüğünde apse zanneder. Sünnet esnasında smegmayı gören aileler, cerraha teşekkür eder, bu maddeyi temizlediği için. Gözyaşı gözü nasıl koruyorsa, smegmada penis başını korur. Deri altındaki smegma koruyucudur, çıkarmaya çalışmayın. Sünnetin komplikasyon yani sakatlık oranı % 5 dir. Toplu sünnetlerde ve deneyimsiz ellerde bu oran %10 dur. Sünnetin erken yaşta yapılması son derece zararlıdır. Vücut penis başını korumaya programlanmıştır. Bu yaşlarda yapılan sünnetlerde çok fazla adezyon parafimozis ve darlık oluşmakta, revizyon ameliyatları gerektirmektedir. Bu komplikasyonları önlemek için daha fazla cilt ve mukoza çıkarılmaktadır. Bu da penisin doğal gelişini engellemektedir. Bazı çocuk cerrahisi uzmanları yenidoğan bebeğin pipisi eğri diye aileleri kandırıyor. Daha fazla parasını almak için. Bu şarlatanlıktır. Pipi eğriliği (Konjenital penil curvatur) çok nadir görülen ve ileri yaşta cinsel soruna yol açarsa ameliyat gerektiren önemli bir cerahi girişimdir. Sadece şekil bozukluğu için yapılmaz. Ancak pipi eğriliği kötü yapılan sünnetlere bağlı daha sık görülür. Herşeye itibar etmeyin ve araştırın. Erken boşalma-prematür ejakülasyon, Türkiyede yapılan çalışmada görülme sıklığı %30 dur. Penisin vajen (hazne) içinde kalma süresi ortalama 3-5 dakikadır. Normalde bu süre 10-15 dakika olmalıdır. Sünnetlilerde cinsel yaşam olumsuz etkilenir ve cinsellik sönük yaşanır. Çocukları gereksiz sünnet işkencesinden kurtarmak ve sünneti kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçmek mesleki bir insanlık görevidir. Bebekte henüz penis başı gelişmemiştir, penis başı ay yüzeyindeki gibi kraterlerle doludur. Ayrıca bebeklikte frenulumu keserler ki burası erojen bir bölgedir. Burayı kesmezlerse penis aşağıya bakacak şekilde büyür. Yine bebeklikte mukozayı da keserler, çünkü kesilmezse striktür gelişir. Bebek sünnetini öneren tıp doktorları cehalet içindedir.”

Kaan Göktaş (“Oldu da Bitti Maaşallah” kitabının yazarı) : “Sünnet hadım edilmenin yumuşatılmış şeklidir. Her erkek çocuk, bilinçaltında hadım edilme korkusu taşır. Çocukları sünnet ederek onların bu “hadım edilme” korkularını harekete geçiriyorsunuz. Çok önem verdikleri, yeni keşfetmeye başladıkları cinsel organlarını yaralıyorsunuz, acı çektiriyorsunuz. Erken boşalma başta olmak üzere birçok seksüel bozukluğun ve parafilinin temelinde sünnet travması yatar. Sünnetin tıbbi açıdan gerekli olduğu yalandır. Sünnet derisi insan vücudunun işlev gören, sağlıklı, yaşayan bir kısmıdır. Görevi penisi korumaktır. Bu kısmı yok ettiğiniz zaman geriye hissiz ve savunmasız bir organ kalır. Hijyen açısından gerekli olduğu yalandır, çünkü sünnet derisi kendi ürettiği mukozamsı bir sıvıyla penisi korur. Üstelik asgari hijyen koşullarının kolay ulaşılabildiği bir dünyada, “temizlik” bahanesi çok ilkel. Hastalıkları önlediği iddiası yalandır. AİDS ile sünnet arasında bağ kurmaya çalışılsa da AİDS kanla ya da vücut sıvılarıyla bulaşır, önlemenin yolu bilinçlenmekten ve korunmaktan geçer. “Sünnet olanlar ileride penis kanseri vb. hastalıklara yakalanmaz” denilir; bu da yalandır. Kanserle sünnet derisi arasında bir bağ yoktur. Üstelik önleyici tıp bu değildir. Sünneti reddediyorum çünkü ilkel bir gelenek. Ayrıca insanın vücut bütünlüğüne, rızasını almadan, geri dönüşümsüz bir biçimde zarar veriyorsunuz. Bu işlemi de sünnet olacak kişinin çocuk ya da bebek olmasını kullanarak yapıyorsunuz.Zorla, kandırarak vücudunun bir kısmını kesip atıyorsunuz. Onun vücut bütünlüğüne geri dönülemez, telafi edilemez bir zarar veriyorsunuz. Sonra da bunun adına “ana-baba hakkı” diyorsunuz. Sünnet bir çocuk hakları ihlalidir.”

Op. Dr. Oytun İdil (Cerrah) : “Sünnet aslında halen tüm dünyada tartışılan bir cerrahi işlem. Ülkemizde dinen şart olmasa bile sosyal olarak şart olarak görülüp tüm erkek çocuklara yapılıyor. Diğer yanda aslında oldukça sorunlu bir cerrahi işlem. Sosyolojik açıdan, cinsel açıdan, insan hakları açısından, normal fizyoloji açısından çok sorunlu bir cerrahi işlem. Bunca tartışılması son derece doğal. Hem islam aleminde hem de musevilerde bu işleme karşı çıkan gruplar var. Bir kere sünnet derisinin bir fonksiyonu var; penis başının cildini dış etmenlerden koruyor. Böylece hassas ve ince bir cilde sahip olan penis başının hassasiyeti korunuyor. Zaten tüm canlılarda da sünnet derisinin fonksiyonu budur. Sünnet yapılıp, penis başı korumasız kalınca penis başı cildi dış etmenlerin etkisi ile kalınlaşıyor ve hassasiyeti azalıyor. Bir çok hasta yetişkin olunca bu durumu öğreniyor ve isyan ederek bize baş vuruyor. Ben, neredeyse anne babasına dava açmaya kalkacak kadar sinirli hastalar gördüm. “Ben çocukken, benim rızam olmadan böyle bir şeyi nasıl yaparlar! Bunun geri dönüşü de yokmuş üstelik!” diyor hastalar. Aslında sünnet derisi yeniden yapılabiliyor ama penis başının hassasiyeti geri dönmüyor.”

Prof. Dr. George J. Boyle ( Ph. D. D. Sc.): ” Sünnetin herhangi bir insana yapılmasını tamamen adaletsiz ve insafsızca bir eylem olarak görüyorum.Çocukların sünnet edilmesine şiddetle karşı çıkıyorum. Şuan yasal olmasa dahi sünnet tamamen suçtur. Gerçekte suçtur. En sadist çocuk taciz biçimidir. Çünkü penisteki erojen dokunun kesilmesidir. Bu yapılan adalet değildir ve ele alınması gereken bir konudur. Dünya devletlerinin artık ayağa kalkmaları, medeni cesaret göstermeleri ve yapılan bu acımasızlığı konuşmaları gerekiyor

Dr. Ronald Goldman (Ph.D. is a psychological researcher, Circumcision Resource Center): “Şiddet, baskıyı, izolasyon, cinayet, tecavüz ve zorla evlilik içeren kadınlara karşı erkek ihlalleri yaygınlığı ülke tarafından sünnet oranlarını karşılaştırmak mümkündür. Kadınlar için kötü on ülke Afganistan, Irak, Nepal, Sudan, Guatemala, Mali, Pakistan, Suudi Arabistan, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti vardır. Bu ülkelerin sekizi % 80 aşan bir erkek sünnet oranına sahiptir. İki diğer ülkelerde % 20 ve % 80 arasında bir orana sahiptir. Sünnet oranları ve kadınlara karşı ihlalleri arasındaki ilişki düşük benlik saygısı, öfke, post-travmatik stres bozukluğu, anne-erkek çocuk ilişkisinde bozulması dahil, erkek sünnetinin uzun vadeli psikolojik etkileridir.”

Prof. Dr. George C. Denniston (M.D., M.P.H., founded Doctors Opposing Circumcision) : “Dünya üzerinde erkek sünnetini tavsiye eden bir tane bile ulusal tıbbi topluluk olmadığını biliyor muydunuz? Evet, doğru duydunuz. Hiçbir ulusal tıbbi topluluk erkek sünnetini önermiyor. Neden uygulanmaya devam ediliyor peki? Bazı gelenekler o kadar eskiye dayanıyor ki bilinmesi gerçekten güç. Bazı durumlarda babası sünnetli olduğu için çocuğun babasına benzemesini isteyen aileler tarafından yapılıyor. Bazı aileler bütün çocukların sünnetli olduğunu düşünüyor ve kendi çocuklarının farklı görünmesini istemedikleri için yapıyor. Bazen doktorlar para kazanmak için ailelere tavsiye ediyorlar. Sünnet bir insanın penisindeki sağlıklı derinin yarısının başka bir insan tarafından kesilmesidir. Bunun bir çocuğa/bebeğe yapılması vahşettir. Vahşi ve zalimce bir eylemdir. Neden bu kadar sert ifadeler kullanıyorum? Çünkü sünnet kalıcı hasar verir. Kimsenin bu gereksiz prosedürü rızası olmayan birine yapmaya hakkı yoktur. Sünneti uygulayan kişiler sünnet sonucu bazen problemler çıkabileceğini söylüyorlar. Gerçek ise, her sünnet vakası soruna yol açar.”
Dr. Sears (Pediatri): “Bazı tıbbi yararları olduğunu düşündüğünüz için bebeğinizi/çocuğunuzu sünnet ettirmeyin. Sünnetin yapılmaya değer tıbbi bir yararı yoktur. Üst deri penis başını korur. Doğayı kendi haline bırakın. İster Tanrı’nın isterse doğanın erkekleri bu şekilde yarattığına inanın. Erkeklerin üst deriyle doğmalarının bazı sebepleri olmalı.Tanrı’nın/doğanın yarattığını değiştirmeye çalışmak neden?”

Dr. Thomas J. Ritter (M.D.) : “Üst deri Smegma üretir. Smegma temizdir, kirli değildir, faydalıdır ve gereklidir. Bu sıvının antibakteriyel ve antiviral özellikte oluşu penisi temiz ve sağlıklı tutar. Bütün memeliler smegma üretirler.”

Dr. Georg von Neumann (M.D.) : ” Peniste [Meissner cisimcikleri ] sadece sünnet derisinde ve frenulumda bulunur. Bu tür reseptörler (sünnet derisi yoluyla) vajinanın içini hissederler. Sünnetli erkekler bu çok hassas penis duyusunu kaybetmişlerdir”

Amerikan Sünnete Karşı Doktorlar (Doctors Opposing Circumcision, DOC) Birliğinin görüşleri

Halen gittikçe artan sayıda doktor rutin yenidoğan sünnetine karşıdır. Bu doktorlar kimsenin, bir başkasının cinsel vücut parçalarını zorla almaya hakkı olmadığını kabul eder. Ayrıca doktorların da, çocuklar üzerinde uygulanan bu acı verici, tıbbi açıdan gereksiz prosedürde yeralmamaları gerektiğine inanırlar.

Rutin sünnetler yalnızca Altın Kuralı ihlal etmekle kalmaz, aynı zamanda tıbbi uygulamaların temel ilkesi olan “İlk Önce Zarar Verme” ilkesini de ihlal eder. Şaşırtıcı şekilde, sünnet, A.M.A. Ahlak Kuralları’nın yedi maddesinin hepsini de ihlal eder.

Ana-Babanın doktora , ne zaman ve nasıl uygulamada bulunacağını söylediği garip uygulama tııbın başka hiçbir yerinde yoktur. Çağdaş tıbbi etiğe göre, ana-babanın çocuklarının yararına olmayan müdahalelere izin verme yetkileri yoktur.

“Korku, acı, şekil bozma, güçten düşürme ve aşağılama insan ruhunu kırmaya çalışmanın tipik yollarıdır. Sünnet hepsini içerir.”

bu kadarı bence yeter.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Üzerinizde ana baba hakkı vardır, bu devletin ve milletin hakkı vardır; dolayısıyla bu İslam inancıyla yoğrulmuş devlet geleneğine ve milletin inancına göre durum, hal, vaziyet alma şartı uygulanabilir her çocuğa ve bebeğe... Kimse seni veya bir başka atesiti ya da deisti zorla sünnet yapmadı, yapmaz; isteyen cinsiyet dahi değiştirebilir veya kök hücre tedavilerini baz alarak farklı tıp olanaklarından faydalanabilir ama bu devlet sen veya senin dediğin ateistlerden oluşmuyor, çok çok az sayıdasınız çünkü... Bu devlet İslam dini ile müşerref olmuş, canından, kanından daha fazla sevdiği Hz MUHAMMED (SALLALLAHÜ AYLEYHİ ve SELLEM) efendimiz ve onun müjdelediği her şeye tabii'dir. Bir gün eğer abd veya israil ya da başka bir devlet sınırlarına uğrarsanız, yerleşirseniz siz de kendi çocuğunuza deist veya ateist olmaya zorlarsanız ve çocuğunuz reşit olduğunda neden ben yüce İSLAM dinine göre sünnet olmadım zamanında ve güzelce yetiştirilmedim diye anasına ve babasına beddua mı etsin yani...?! Sırf kendi düşüncenizi tüm bir topluma, tüm bir insanlığa sanki suçmuş gibi lanse etmek asıl çarpıtma ve algı oyunudur.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Üzerinizde ana baba hakkı vardır, bu devletin ve milletin hakkı vardır; dolayısıyla bu İslam inancıyla yoğrulmuş devlet geleneğine ve milletin inancına göre durum, hal, vaziyet alma şartı uygulanabilir her çocuğa ve bebeğe... Kimse seni veya bir başka atesiti ya da deisti zorla sünnet yapmadı, yapmaz; isteyen cinsiyet dahi değiştirebilir veya kök hücre tedavilerini baz alarak farklı tıp olanaklarından faydalanabilir ama bu devlet sen veya senin dediğin ateistlerden oluşmuyor, çok çok az sayıdasınız çünkü... Bu devlet İslam dini ile müşerref olmuş, canından, kanından daha fazla sevdiği Hz MUHAMMED (SALLALLAHÜ AYLEYHİ ve SELLEM) efendimiz ve onun müjdelediği her şeye tabii'dir. Bir gün eğer abd veya israil ya da başka bir devlet sınırlarına uğrarsanız, yerleşirseniz siz de kendi çocuğunuza deist veya ateist olmaya zorlarsanız ve çocuğunuz reşit olduğunda neden ben yüce İSLAM dinine göre sünnet olmadım zamanında ve güzelce yetiştirilmedim diye anasına ve babasına beddua mı etsin yani...?! Sırf kendi düşüncenizi tüm bir topluma, tüm bir insanlığa sanki suçmuş gibi lanse etmek asıl çarpıtma ve algı oyunudur.
Evet çocuğun ilerde islam dinine inanma ihtimali var, eğer 18 yaşını geçerse ve herhangi bir zorlama olmaz ise bana ne isterse kökten kessin :) , ama çocuk daha 6-7 yaşında iken hiç bir şeyden haberi yok ileride müslüman da olabilir başka bir dine de inanabilir çocuk daha kendi dinini seçmeden bunun yapılmasını etik bulmuyorum.. Ayrıca hatırlatmak isterim ki burası bir islam devleti değil laik bir devlet ve laiklik ile yönetiliyor,

" Sırf kendi düşüncenizi tüm bir topluma, tüm bir insanlığa sanki suçmuş gibi lanse etmek asıl çarpıtma ve algı oyunudur."

Kendi dinin emrettiği için çocuğunun bir parçasını kesmek çocuk istismardır ve çocuk hakları ihlalidir?

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Evet çocuğun ilerde islam dinine inanma ihtimali var, eğer 18 yaşını geçerse ve herhangi bir zorlama olmaz ise bana ne isterse kökten kessin :) , ama çocuk daha 6-7 yaşında iken hiç bir şeyden haberi yok ileride müslüman da olabilir başka bir dine de inanabilir çocuk daha kendi dinini seçmeden bunun yapılmasını etik bulmuyorum.. Ayrıca hatırlatmak isterim ki burası bir islam devleti değil laik bir devlet ve laiklik ile yönetiliyor,

" Sırf kendi düşüncenizi tüm bir topluma, tüm bir insanlığa sanki suçmuş gibi lanse etmek asıl çarpıtma ve algı oyunudur."

Kendi dinin emrettiği için çocuğunun bir parçasını kesmek çocuk istismardır ve çocuk hakları ihlalidir?
Buna bakılırsa Hristiyanlar küçük bebekleri vaftiz için ''Kutsal su'' ya batırıyorlar.
Bazılarında bebekler direniyor.Bunun üzerine papaz şiddet uyguluyor.
Bu bebeklerin de o an hiçbir şeyden haberi yok.
''Her doğan fıtrat üzerine doğar.Sonra anne babası onu Yahudi,Hristiyan ve Mecusi yapar.'' buradaki ayete bakınca İnsanların dinlerini gelecek kuşaklara aktarımını doğumundan itibaren başladığını görebiliriz.
Lakin Tek bir dine İnanan toplumdan farklı bir dine inanan bir kişinin çıkması onun kaderidir.Yani Doğumundan itibaren onu kendi dinlerine uygun yetiştiren ebeveynler istediği kadar çabalasın.Belki de evlatlarının kaderinden farklı bir dinde ölmek vardır.
Bizim toplumdaki bazı insanlar bebek doğduktan kısa bir süre sonra sünnet ettiriyorlar.Ben bunu pek doğru bulmuyorum.Dediğiniz gibi çocuğun bundan haberi yok.Bebek bir süre büyüyüp en azından bu konuyu ona basitçe aktarıp en azından yapılacak işlemin farkında olması sağlanmalı.
Hem tıp şimdi daha da gelişti.Eskiden bebekleri veya çocukları bayıltmadan yapıyorlardı.Çocukta bunun acısını hisseder hani.Şimdi narkoz vuruyorlar 2 dakikada şip şak! operasyon bitti :D
Bu tarz konularda İslama karşı nefret ve öfke duyan kişiler tarafından ''İslam'ın kusuru'' olarak gösterilmesi beni açıkçası üzüyor.(Sözüm meclisten dışarı.)

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Buna bakılırsa Hristiyanlar küçük bebekleri vaftiz için ''Kutsal su'' ya batırıyorlar.
Bazılarında bebekler direniyor.Bunun üzerine papaz şiddet uyguluyor.
Bu bebeklerin de o an hiçbir şeyden haberi yok.
''Her doğan fıtrat üzerine doğar.Sonra anne babası onu Yahudi,Hristiyan ve Mecusi yapar.'' buradaki ayete bakınca İnsanların dinlerini gelecek kuşaklara aktarımını doğumundan itibaren başladığını görebiliriz.
Lakin Tek bir dine İnanan toplumdan farklı bir dine inanan bir kişinin çıkması onun kaderidir.Yani Doğumundan itibaren onu kendi dinlerine uygun yetiştiren ebeveynler istediği kadar çabalasın.Belki de evlatlarının kaderinden farklı bir dinde ölmek vardır.
Bizim toplumdaki bazı insanlar bebek doğduktan kısa bir süre sonra sünnet ettiriyorlar.Ben bunu pek doğru bulmuyorum.Dediğiniz gibi çocuğun bundan haberi yok.Bebek bir süre büyüyüp en azından bu konuyu ona basitçe aktarıp en azından yapılacak işlemin farkında olması sağlanmalı.
Hem tıp şimdi daha da gelişti.Eskiden bebekleri veya çocukları bayıltmadan yapıyorlardı.Çocukta bunun acısını hisseder hani.Şimdi narkoz vuruyorlar 2 dakikada şip şak! operasyon bitti :D
Bu tarz konularda İslama karşı nefret ve öfke duyan kişiler tarafından ''İslam'ın kusuru'' olarak gösterilmesi beni açıkçası üzüyor.(Sözüm meclisten dışarı.)
Bebeklerin kutsal suya batırılması olayı hakkında pek bir bilgim yok çocuk zorlanarak ve kendi iradesi yokken bir dinde emrettiği için herhangi bir "ayin" e katılması etik değil doğrudur, çocuk sünnet i hissetmese bile çocuk bunun acısını duymasa bile bunun yapılması doğru değil çünkü kendi iradesi yok ve ileride ne olacağı bilinmiyor :) Belki başka bir dine inanacak belki müslüman olacak :D Reşit olduktan sonra ne yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez tabii

sünnet faydaları da var deniyor zararları da var deniyor ama faydalı olsa bile bunun yapılması insanlık dışı

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Bebeklerin kutsal suya batırılması olayı hakkında pek bir bilgim yok çocuk zorlanarak ve kendi iradesi yokken bir dinde emrettiği için herhangi bir "ayin" e katılması etik değil doğrudur, çocuk sünnet i hissetmese bile çocuk bunun acısını duymasa bile bunun yapılması doğru değil çünkü kendi iradesi yok ve ileride ne olacağı bilinmiyor :) Belki başka bir dine inanacak belki müslüman olacak :D Reşit olduktan sonra ne yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez tabii

sünnet faydaları da var deniyor zararları da var deniyor ama faydalı olsa bile bunun yapılması insanlık dışı
Sünnetin bir dine geçmede engel olduğunu sanmıyorum.
Faydalarının yanında zararları da vardır elbet.
Ayette geçtiği gibi İnsanlar, dinlerinin aktarımını yeni kuşaklara doğumlarından itibaren uyguluyorlar.
Bir nevi ileride büyüyüp bir birey olacak bu canlının kaderini büyük bir çoğunlukta da Yetiştirenler belirliyor.
Lakin Kader Nasıl Puta tapan bir toplumun içinden (Tanrıya) ALLAH'a inanan bir peygamber çıkardıysa
Yarın bir gün sadece bir dine inanan toplumun içinden yine başka bir dine inanan bir kişi çıkarır.
Bu konuşmanın ve sorunun cevabının tam manasıyla verebileceğimizi sanmıyorum.
Ama yine de Sünneti ''Gelenekselleşmiş bir dini işlem'' olarak nitelendirsek bir yanlış olmaz sanırım. :)

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Sünnetin bir dine geçmede engel olduğunu sanmıyorum.
Faydalarının yanında zararları da vardır elbet.
Ayette geçtiği gibi İnsanlar, dinlerinin aktarımını yeni kuşaklara doğumlarından itibaren uyguluyorlar.
Bir nevi ileride büyüyüp bir birey olacak bu canlının kaderini büyük bir çoğunlukta da Yetiştirenler belirliyor.
Lakin Kader Nasıl Puta tapan bir toplumun içinden (Tanrıya) ALLAH'a inanan bir peygamber çıkardıysa
Yarın bir gün sadece bir dine inanan toplumun içinden yine başka bir dine inanan bir kişi çıkarır.
Bu konuşmanın ve sorunun cevabının tam manasıyla verebileceğimizi sanmıyorum.
Ama yine de Sünneti ''Gelenekselleşmiş bir dini işlem'' olarak nitelendirsek bir yanlış olmaz sanırım. :)
Sünnet dine geçmede tabii ki engel değil, ve evet dediğin gibi artık gelenek oldu istisnasız herkese yapılıyor :) ama kişinin rızası olmadan yapılmasını ben doğru bulmuyorum zaten devletimiz yasaklamış bunu. Bir insan bu çocuğun gelecekteki kaderini bilmeden bunu yapması yanlış örnek bir senaryo kuralım,

Ahmet yeni doğmuş bir çocuk ve ahmet sünnet ediliyor, ahmet büyüdüğü zaman kendi dinini seçmeye karar veriyor ve islamdan başka bir din seçiyor, böyle olduğu zaman gereksiz yere vücudundan bir parçası alınmış oluyor, işte bunun olmaması için sünnet gibi geleneklerin insan reşit olduğu zaman ve kendi kararını verebilecek yaşa geldiği zaman yapılması gerek, reşit olduktan sonra isterse kendini sünnet ettirsin isterse başka bir şey yaptırsın, reşit olduktan sonra ne yaparsa yapsın biz buna karışamayız...

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
Sünnet dine geçmede tabii ki engel değil, ve evet dediğin gibi artık gelenek oldu istisnasız herkese yapılıyor :) ama kişinin rızası olmadan yapılmasını ben doğru bulmuyorum zaten devletimiz yasaklamış bunu. Bir insan bu çocuğun gelecekteki kaderini bilmeden bunu yapması yanlış örnek bir senaryo kuralım,

Ahmet yeni doğmuş bir çocuk ve ahmet sünnet ediliyor, ahmet büyüdüğü zaman kendi dinini seçmeye karar veriyor ve islamdan başka bir din seçiyor, böyle olduğu zaman gereksiz yere vücudundan bir parçası alınmış oluyor, işte bunun olmaması için sünnet gibi geleneklerin insan reşit olduğu zaman ve kendi kararını verebilecek yaşa geldiği zaman yapılması gerek, reşit olduktan sonra isterse kendini sünnet ettirsin isterse başka bir şey yaptırsın, reşit olduktan sonra ne yaparsa yapsın biz buna karışamayız...
sünnet olduğunu söylemessen haberi olmaz :D

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Sünnetin ciddi bir faydası yok. Geçmiş dönemlerde sünnet etme şartları tıbben ilkel olduğundan o dönemlerde yanlış sünnet çokça kişiyede dert olmuş birşeydir.

Diyorlarki derinin enfeksiyon olmasını engelliyormuş. Tamamda temizliğine dikkat etmezsen ayağındada mantar çıkar saçında kepek olur. Sünnet derisi enfeksiyon olabilir diye sünnet derisi kesilmez. Temiz olursan enfeksiyon olmaz. Birde bazı yerlerde hivden falan koruyor bile yazmışlar öyle birşeyde yok. Aksine sünnet derisi idrar çıkışını kapattığı için bakterilerin doğduran idrar çıkışına temasını önleyip enfeksiondan koruma olayıda vardır.

Sünnet tamamen inançsal, kökü ibranilere oradan eski mısıra dayanan birşeydir. Kuranda yok hadislerde vardır. Hadislerde kadın sünneti bile varda neyse. Tevratta tam olarak emredilmiştir.

Avrupa ülekelerinde yavaş yavaş çocuk sünnetinin yasaklanması gündeme geliyor. Bende desktekliyorum. Çocukken sünnet edildim şimdi müslüman değilim. Sünnet derimi geri istiyorum. :D

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
972
Avrupa ülekelerinde yavaş yavaş çocuk sünnetinin yasaklanması gündeme geliyor. Bende desktekliyorum. Çocukken sünnet edildim şimdi müslüman değilim. Sünnet derimi geri istiyorum. :D
Geri taktırabiliyorsun sünnet derisini ameliyat ile ama eskisi gibi olmuyor maalesef

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990

Müslüman olmayan kişi zaten bu sözü söylemez

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Sünnetin ciddi bir faydası yok. Geçmiş dönemlerde sünnet etme şartları tıbben ilkel olduğundan o dönemlerde yanlış sünnet çokça kişiyede dert olmuş birşeydir.

Diyorlarki derinin enfeksiyon olmasını engelliyormuş. Tamamda temizliğine dikkat etmezsen ayağındada mantar çıkar saçında kepek olur. Sünnet derisi enfeksiyon olabilir diye sünnet derisi kesilmez. Temiz olursan enfeksiyon olmaz. Birde bazı yerlerde hivden falan koruyor bile yazmışlar öyle birşeyde yok. Aksine sünnet derisi idrar çıkışını kapattığı için bakterilerin doğduran idrar çıkışına temasını önleyip enfeksiondan koruma olayıda vardır.

Sünnet tamamen inançsal, kökü ibranilere oradan eski mısıra dayanan birşeydir. Kuranda yok hadislerde vardır. Hadislerde kadın sünneti bile varda neyse. Tevratta tam olarak emredilmiştir.

Kuranda namaz kıl söyleniyor, ama ne kılacağımizi yazmıyor ?, Peygamber efendimiz açıklıyor

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
müslüman olduğumu nereden çıkardınız :)
Tabii karışmam orasına, ama müslüman olmayan aile yaptirmaz böyle bişe zaten, müslümanlar böyle sorular sormuyor, ve tevrati örnek vermişsiniz ama artık hiçbirinin hükmü yoktur, kur-an i kerim hariç

Neyse düşüncelerimiz aynı değil, ne desem zittini soyliceksiniz, iyi günler..

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,807
Ya tıp okuycam tıptan soğuutunuz.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Kur'an'da bizim sünnet olarak ifade ettiğimiz operasyonun Arapçası olan HITAN geçmemektedir; muharref Tevrat'ta geçmektedir.

Hadis rivayetlerine baktığımızda ise kadınların sünnet olması ile ilgili de rivayetler bulunmaktadır. Hatta Sorularla İslamiyet sitesinde Şafii mezhebine göre vücûbiyet bakımından erkek sünneti ile kadın sünneti arasında fark bulunmadığı şeklinde bir ifadeye rastlamıştım. Türkiye'de hangi baba kız çocuğunu sünnet ettirir?