Gaming Laptopmu ? Gaming Masaüstümü Sizce

Bu konuyu okuyanlar

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
szice hangisi daha iyi olur, masaüstünün daha iyi olduğunu biliyorum ama laptopun ne avantajı olur sizce ?,

syrexdll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
63
Masaüstü tabiki laptop avantajı ise taşınabilir olması. Şarj olmadan belli bi süre kullanabilmen.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Şarj olmadan belli bi süre kullanabilmen.
Prize takılı olmadan. :)
Bence masaüstü daha iyi. Laptopun avantajı taşınabilir olması ve bataryası. Ama aynı düzeydeki laptop masaüstüne bakarsan laptop daha pahalıdır. Laptopa istediğin gibi yükseltme yapamazsın (?) ama masaüstünde yapabilirsin. Mesela apu alır sonra işlemciye göre ekran kartı takarsın.

Heinz

Asistan
Reaksiyon puanı
142
kullanım amacına göre değişir.

Ardal

Doçent
Reaksiyon puanı
2,975
Masaüstü avantajları: Daha fazla performans, kullanış zevki ve laptoplardan ucuz.
Masaüstü dezavantajları: Elektrikler kesildiğinde kapanması, taşınabilir olmaması ve ek donanımlar eklemek örneğin: klavye, mouse, kulaklık veya hoparlör gibi.

Buna göre ister laptop alırsan ya da ister masaüstü alırsın.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Kullanım tercihlerinize göre değişir. Taşınılabilir olması önemli ise laptop daha çok işinize gelir doğal olarak. Ancak taşınılabilir olması önemli değil, performansı önemliyse masaüstü daha iyi olabilir. Çünkü masaüstülerin aynı parçalara sahip olsalar bile laptoplardan daha performanslı ve serin çalıştıkları bir gerçek. Ben mesela kendimden örnek vereyim,
Taşınılabilirlik şu an için benim bir kriterim olmadığından masaüstü bilgisayar topladım. İleride taşınılabilir bir cihaza ihtiyacım olursa ipad gibi bir cihazla bu ihtiyacımı gidermeyi düşünüyorum mesela. Dediğim gibi, tamamen tercih ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı.

syrexdll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
63
Bence masaüstü daha iyi. Laptopun avantajı taşınabilir olması ve bataryası. Ama aynı düzeydeki laptop masaüstüne bakarsan laptop daha pahalıdır. Laptopa istediğin gibi yükseltme yapamazsın (?) ama masaüstünde yapabilirsin. Mesela apu alır sonra işlemciye göre ekran kartı takarsın.
Laptopta bi ekran kartı değişmiyo okadar gerisi gayette güzel yükseltme yapılıyo. Oyun bağımlısı değilse alacak kişi standart giriş seviyesi bi ekran kartlı alıp yükseltme yapabilir bağımlı ise keseyi biraz açacak masaüstleride ucuz değil oyun için topladım diyenler hayvan gibi para harcıyolar ayrıca masaüstü bazı kişilere göre sıkıcı gelir.

Baysiyah

Asistan
Reaksiyon puanı
83
szice hangisi daha iyi olur, masaüstünün daha iyi olduğunu biliyorum ama laptopun ne avantajı olur sizce ?,
Laptop daha iyidir istediğin odaya götürebilirsin. Benim tarafım laptop’dur masa üstünü her zaman yük olarak görürüm.

Cenk Yıldız

Asistan
Reaksiyon puanı
86
sürekli evinde kalıyorsan masaüstü tab2 ama çok fazla dışarı çıkıyorsan ve bilgisayara ihtiyacın oluyorsa laptop

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Laptopta bi ekran kartı değişmiyo okadar gerisi gayette güzel yükseltme yapılıyo. Oyun bağımlısı değilse alacak kişi standart giriş seviyesi bi ekran kartlı alıp yükseltme yapabilir bağımlı ise keseyi biraz açacak masaüstleride ucuz değil oyun için topladım diyenler hayvan gibi para harcıyolar ayrıca masaüstü bazı kişilere göre sıkıcı gelir.
Benim bilgisayarda Ram takviyesi yapmak bile sıkıntı. Adamlar 4 slotun 4'üne de 1 GB'lık Ram takmış. Bence kendin toplaman daha iyi. En azından bir şey olursa başkasına suç atmazsın.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Laptop net tercih, aynı parçalara sahip bir kasa ve laptop arasında fiyat farkı yok. Hatta laptop daha ucuza geliyor. Laptop tabi ki de.
Harici monitör alırım evde onunla oyanrim dışarıda sadece laptopu götürrum olurmu öyle ?

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
peki laptopun dezavantajları varmı, masaüstü alırsam onun dezavantajı ne olur sizce
Mesaj otomatik birleştirildi:

harici monitor takınca performans düşmez herhalde demi ?, gecikme olayı felan olmaz

Laptopun tek sıkıntısı var diye biliyorum oda ek parça takamıcan artık ne alırsan ömür boyu kullanıcan, bi arkadaştan duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum hiç laptop kullanmadım, bide çok ısınıyomuş, masaüstüne göre daha az performans veriyomuş ama sizce doğrumu anlayamadım tam

haklısın aslında masaüstü almak daha mantıklı geliyor o yüzden, çokgezen birisi değilim ayrıcada laptopa gereksiz olur

Eğer sık sık seyehat etmiyorsan tabii ki masaüstü daha iyi bir seçim olacaktır.
Masaüstü bilgisayarlar daha performanslı çalışır.
orda kafam karışmıştı zaten benimde, masaüstü mantıklı geliyor dedğiniz gibi,
ama laptopun da güzel yanı daha ucuz satılıyor

Son düzenleme:

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
peki laptopun dezavantajları varmı, masaüstü alırsam onun dezavantajı ne olur sizce

harici monitor takınca performans düşmez herhalde demi ?, gecikme olayı felan olmaz

Laptopun tek sıkıntısı var diye biliyorum oda ek parça takamıcan artık ne alırsan ömür boyu kullanıcan, bi arkadaştan duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum hiç laptop kullanmadım, bide çok ısınıyomuş, masaüstüne göre daha az performans veriyomuş ama sizce doğrumu anlayamadım tam

haklısın aslında masaüstü almak daha mantıklı geliyor o yüzden, çokgezen birisi değilim ayrıcada laptopa gereksiz olur

orda kafam karışmıştı zaten benimde, masaüstü mantıklı geliyor dedğiniz gibi,
ama laptopun da güzel yanı daha ucuz satılıyor
Laptopun pek bir dezavantajı yok açıkçası (düzgün bir modelde).
Avantajları ise;
  • Taşınabilirlik
  • Elektrik kesildiğinde tek oyunculu oyunlarda devam edebilir, ya da online oyunlarda kendi internetini bağlayarak devam etme keyfi
  • Pahalı anakartların vaadettiği Wi-Fi ôzelliği
  • Belirli miktarda şarj
  • Kaliteli bir klavye yanında (laptop klavyesi)
  • Her ihtimale karşı kendi faresi var
  • Kendi kamerası var (dersler için oldukça iyi)

Almamak için bence sebep yok, hele yazın köye falan gidiyorsan kesinlikle almalısın. Ayrıca monitör takınca performans düşmez.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Laptopun pek bir dezavantajı yok açıkçası (düzgün bir modelde).
Avantajları ise;
  • Taşınabilirlik
  • Elektrik kesildiğinde tek oyunculu oyunlarda devam edebilir, ya da online oyunlarda kendi internetini bağlayarak devam etme keyfi
  • Pahalı anakartların vaadettiği Wi-Fi ôzelliği
  • Belirli miktarda şarj
  • Kaliteli bir klavye yanında (laptop klavyesi)
  • Her ihtimale karşı kendi faresi var
  • Kendi kamerası var (dersler için oldukça iyi)

Almamak için bence sebep yok, hele yazın köye falan gidiyorsan kesinlikle almalısın. Ayrıca monitör takınca performans düşmez.
tek sıkıntı işte parça değişemiyosun :(,alıcaksan eğer kalitelisini alıcan,masaüstü alsan mesela para birikitrir yenisi takarsın,
evden çok dışarı çıkmıyorum taşınabilirliği çok işime yaramicak,
masaüstünün bir avantajı var parça değişebiliyosun para biriktirdiği zaman

tek sıkıntı işte parça değişemiyosun :(,alıcaksan eğer kalitelisini alıcan,masaüstü alsan mesela para birikitrir yenisi takarsın,
ayrıca psu takınca elektrik yokkende oynanmıyormu ?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

ayrıca psu takınca elektrik yokkende oynanmıyormu ?
Hayır.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
Kendim yılbaşından beri dizüstü kullanıyorum ve o zamandan beri masaüstünün başına geçmedim. Taşınabilirlik ve konfor bakımından dizüstü daha kullanışlı geliyor. Ayrıca şu dönemde 1650'li kasalar 6K bandına çıkmışken masaüstü almak mantıklı gelmiyor.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Kendim yılbaşından beri dizüstü kullanıyorum ve o zamandan beri masaüstünün başına geçmedim. Taşınabilirlik ve konfor bakımından dizüstü daha kullanışlı geliyor. Ayrıca şu dönemde 1650'li kasalar 6K bandına çıkmışken masaüstü almak mantıklı gelmiyor.
haklısın fiyat konusunda biraz yüksek oluyor ama herkesin kullanışı farklı kimine laptop çok işine yarar kimine masaüstü. parça değişmeme özelliğinden dolayı masaüstü alıcam başka açıklaması yoktur benim için.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
haklısın fiyat konusunda biraz yüksek oluyor ama herkesin kullanışı farklı kimine laptop çok işine yarar kimine masaüstü. parça değişmeme özelliğinden dolayı masaüstü alıcam başka açıklaması yoktur benim için.
Ha birde laptop alırsan 2 monitör kullanacaksın (Bu arada laptop kısıtlaması yok, kullanmasını bilene.)
BGA makinesiyle işlemci değişebilir, E-GPU ile ekran kartı ekleyebilir, RAM ve SSD değişebilirsin.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Ha birde laptop alırsan 2 monitör kullanacaksın Bu arada laptop kısıtlaması yok, kullanmasını bilene.)
BGA makinesiyle işlemci değişebilir, E-GPU ile ekran kartı ekleyebilir, RAM ve SSD değişebilirsin.
hiç bilmiyodum bunu, bi düşiniym bunu sağolun,
ya ben zaten baştan berri laptop istiyordumda işlemci değişmedğinden dolayı istemiyorum.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Ama elbette soket sınırınca değişebilirsin, masaüstündeki gibi.
mesela ben 5600x felan takamammı

seneyede iyi işlemci takıcam

5600x örnek verdim daha iyiside olur

Ama elbette soket sınırınca değişebilirsin, masaüstündeki gibi.
mesela bunu alsam işlemciyi de güzel bişe takmam mümkün olmazmı

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

5600x örnek verdim daha iyiside olur
Masaüstü takamazsın elbet, laptopların da kendi soketleri var.

Bu arada yükseltme yapmak istiyorsan işlemci çok zahmetlidir, işlemciyi bulması falan kolay değildir. Laptop alacaksan işlemcisi yüksek, ekran kartı ona göre bir tık daha düşük al ki ekran kartı eklerken yüksek bir şey ekleyebilesin.