[Yeni Özellik] Soru, Oy Ve Çözüm Sistemi

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Ellerinize kollarınıza sağlık bu özelliğin gelmesi iyi oldu ancak kötü amaçlı kullananlar olmazsa güzel olur konu içindeki tartışmalardan ötürü negatif oy verenler elbet çıkacaktır genel olarak iyi insanlar hangisi çözüm diye aramayacak
Bunun için biz gerekli yaptırımları uygulayacağız ancak üyelerimizin de bu konuda objektif ve nesnel olması gerektiğini yazıda belirttim zaten :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Estağfurullah abi, ben gördüm çok da kilolu değilsin.

:flushed: (!)

Neyse, konuyu dağıtmayayım. Atakan abim kızmasın. :)
Sen ne diyorsun ya? Ufuk abimize kilolu mu demek? Tez THY'den bilet alınıp Mars'a yollana.

Ayrıca boş mesajlar puan alırsa onlar silinecek mi?

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Gelmesi iyi oldu. Ama artık imza özelliği de gelebilir.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,318
Bir üyenin ne kadar sorunu çözüme kavuşturduğunu görebiliyor muyuz?
Tabii ki görünecek.

chrome_I2kaPIEFg8.png

KRZMNİTK

Profesör
Reaksiyon puanı
1,067
çok iyi olur. herkesin işine yarar

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Hangi kategoriler de bu özellik mevcut?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Dikkat! Bu özelliğin amacı dışında kullanılması durumunda gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Objektif ve nesnel bir şekilde oylama yapmanızı ve uygun mesajı çözüm olarak işaretlemenizi rica ederiz. Kişisel sebeplerden ötürü negatif oy vermek gibi davranışlar ceza sebebidir.
Bunu neye göre belirliyorsunuz? Aşırı göreceli bir durum, sana çözüm gibi gelen, diğerine komik veya eksik gelebilir.

Hatırladığım kadarıyla çözüm mesajlarının rengiyle yazı rengi çakışıyordu. Buraya bi' tane örnek bırakıyorum:

1618951458019.png

Koyu temada çözüm yazılarını okumak zor. Açık temada durum böyle:

1618951629403.png

Çözüm mesajları -renkli seçilmediyse- siyah olarak güncellenmeli. @Developer

Son düzenleyen moderatör:

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Bunu neye göre belirliyorsunuz? Aşırı göreceli bir durum, sana çözüm gibi gelen, diğerine komik veya eksik gelebilir. Bu bağlamda bunu tespit etmek için de biraz üst seviye teknik bilgiye ihtiyacınızın olması lazım.
Diğer üyelere zarar verebilecek bir mesajın çözüm olarak işaretlenmesine izin veremeyiz mesela. Veya sırf başkası ona laf etti diye tüm mesajlarına negatif oy verenlere de müsaade edemeyiz. Bir ekip olarak çalıştığımızdan dolayı birimizin bilemediği bir konuda diğerimizin üst düzey bilgisi olabiliyor. Bilgimizin olmadığı yerde de araştırma özelliğimiz devreye girer. Neden böyle düşündünüz anlamadım açıkçası.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Değerli SDN Forum kullanıcıları hepinize merhaba. Bugün kullanıma açtığımız yeni özellik hakkında bilgi vermek istiyoruz sizlere. Yeni gelen bu özellik sayesinde "Soru" konuları açabiliyorsunuz.

Bu seçeneği seçerek konularınızı açtığınızda konuya gelen cevaplara oy verilebilir, konu sahibi veya moderatörler tarafından bir cevap "Çözüm" olarak işaretlenebilir. Bu özellik sayesinde aynı sorundan muzdarip olan kullanıcılar konuya girdiğinde direkt olarak çözüm mesajına gidebilecekler.

Eğer konu sahibiyseniz herhangi bir mesajın yanında işaretlemiş olduğum seçenekler gözükecektir. Eğer konu sahibi değilseniz sadece oy verme şıkları gözükecektir.

Yukarı ok simgesine tıkladığınızda o mesaja pozitif oy vermiş olursunuz. Aşağı ok simgesine tıkladığınızda ise negatif oy. Resimlerde "1" gözüken kısım ise mesajın aldığı oyları göstermektedir. Her negatif oy "-1", her pozitif oy ise "+1" değerindedir.

Konu sahibinde ise üstteki görselde olduğu gibi bir "tik" işareti de gözükecektir. Bu işarete tıklandığında ilgili mesaj "Çözüm" olarak kaydedilecek, belirgin bir şekilde işaretlenecek ve konunun en üstüne sabitlenecektir. Şu şekilde gözükecektir:

"Mesajın tamamını görüntüle" butonuna tıklanarak ilgili mesaja gidilebilir.

Ayrıca sayfanın en üstünde bulunan bu tuşlar sayesinde mesaj sıralamasını değiştirebilirsiniz. Tarihe göre sırala seçiliyken mesajlar eskiden yeniye doğru normal sırasıyla gösterilecektir. Oylara göre sırala seçiliyken en çok oy alan mesajdan en az oy alan mesaja doğru sırayla gösterilecektir.

Dikkat! Bu özelliğin amacı dışında kullanılması durumunda gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Objektif ve nesnel bir şekilde oylama yapmanızı ve uygun mesajı çözüm olarak işaretlemenizi rica ederiz. Kişisel sebeplerden ötürü negatif oy vermek gibi davranışlar ceza sebebidir.

Bugünden itibaren gereken konularda bu özelliği kullanmanız önemle rica olunur. Her kategoride bu özellik henüz aktif değil. Gerekli görülmesi durumunda diğer kategorilerde de aktifleştirilecektir.
Herkese iyi forumlar dileriz. Yeni özelliğimiz hayırlı olsun :)
Sırf aklıma takıldığı için şunu sormak istiyorum. Benim önceden bu özellik gelmeden önce açılmış ve çözmüş olduğum konuların çözümlerinin daha kolay bulunabilmesi adına daha önce çözdüğüm konularda yazdıklarımın çözüm olarak işaretlenmesi için tek tek yaptığım çözümleri raporlayabilir miyim?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bunu ben de daha önceden düşündüm aslında. Az da olsa çözüm sayım artar ama uğraşmak istemedim. Varsayım olarak kabul etmeyeceklerini düşünüyorum, yine de merak ettim cevabı. :rolleyes:
Benim çözüm sayımın artması ile bir derdim yok doğrusu. Sadece daha önce çözdüğüm konulardaki çözümün internette gezinen ve o sorunun çözümünü arayan başka biri tarafından daha kolay bulunabilmesi amacıyla böyle bir şey sormuştum. Yoksa çözüm sayım 0 yazsa da benim için çok önemli değil.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Sırf aklıma takıldığı için şunu sormak istiyorum. Benim önceden bu özellik gelmeden önce açılmış ve çözmüş olduğum konuların çözümlerinin daha kolay bulunabilmesi adına daha önce çözdüğüm konularda yazdıklarımın çözüm olarak işaretlenmesi için tek tek yaptığım çözümleri raporlayabilir miyim?
Evet bunun cevabını daha önce de verdiğimi hatırlıyorum. Ancak raporladığınız konunun kategorisinde eğer bu özellik aktif değilse bu işlemi yapamıyoruz maalesef.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Onu kastetmemiştim aslında şu kategorilerden bahsediyordum. Ekli dosyayı görüntüle 149798
Yapacağımız işlem bu zaten. Benim kategoriden kastım "Telefon, Bilgisayar" gibi kategorilerdi. Her kategoride soru özelliği açık olmadığı için bu işlemi her konuya yapamayız yani. Ancak siz yine de raporlayın konu sahibi olarak. Mümkün olan durumlarda biz gerekeni yaparız :)

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Farz edelim ki disk sıcaklığı ve kullanımının azaltılmasıyla ilgili rehber konusu açtım. Üye de sıcaklık veya disk kullanım oranının yüksekliğinden şikâyetçi. Şimdi, ben açtığım konudaki çözümleri farklı konulara atsam sorun olur mu? Yani konu sahibinin sorunu çözülecek ama çözümler aynı olacak (copy paste).

İkinci sorum da şu: Herhangi bir üye, izin almadan benim açtığım çözüm konusundan veya mesajlarımdan kopyala yapıştır yaparsa çözüm bana mı gidecek? Yoksa sadece çözümü mü alınacak?