Geliştirdiğim yeni işletim sistemi: DogeOS

DogeOS Nasıl olmuş?

• Kullanılan toplam oy
    24

Bu konuyu okuyanlar

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Yeni bir GNU/Linux Dağıtımı geliştirdim. Adı DogeOS.
Aslında SLAX'ı geliştirip biraz program entegre ederek bu işletim sistemini yaptım.
DogeOS'i kurmak için şu adımları takip edin:
1- İndirdiğiniz ISO dosyasını (gerekirse üçüncü parti bir uygulama ile) bir sürücüye bağlayın.
2- İndirdiğiniz ZIP dosyasındaki dosyaları çıkartın.
3- Flash diskinizi takın ve ZIP dosyasından çıkan programı açın.
4- İlk olarak indirdiğiniz ISO dosyasını bağladığınız sürücünün harfini(iki nokta ile) yazıp ENTER tuşuna basın, sonra ise DogeOS'yi kuracağınız flaş diskin sürücü harfini (iki nokta ile) yazıp ENTER tuşuna basın.
5- Program sizi uyaracaktır. Flash diskteki verilerinizi yedekleyip herhangi bir tuşa basın.
6- Gerisini program yapacaktır. İşlemler bitince çıkmak için bir tuşa basın.
7- Bütün işlemler bitince bilgisayarınızı yeniden başlatıp flash diskten boot edebilirsiniz.
DogeOS'ta alabileceğiniz bir hata:
"failed to load com32 file /slax/boot/vesamenu.c32" diye bir hata alırsanız:
1- Index of /pub/linux/utils/boot/syslinux/Testing/6.04/ bu linkten SYSLINUX indirin.
2- ZIP dosyasında "bios\boot\menu" yolunu takip edin.
3- Flash diskten slax\boot yolunu takip edin ve vesamenu.c32 dosyasını silin.
4- ZIP dosyasındaki vesamenu.c32 dosyasını flash diskinizdeki slax\boot yoluna atın.

Son düzenleme:

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
998
1612778042741.png

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Hangi masaüstü ortamı kurulu geliyor? Kurulum nasıl yapılıyor? Minimum sistem gereksinimleri neler? Son olarak kaynak kodu nerede yayınlayacaksın/yayınlıyorsun?
Fluxbox kurulu geliyor; Kurulum için bir program geliyor. O programı indirip açmanız ve adımları takip etmeniz gerek; Sistem gereksinimleri: Herhangi 64-bit bir CPU, 512MB RAM, En az 1GB bir flash disk, kurulum için windows kurulu bir bilgisayar; Kaynak kodunu GitHub'da yayınlayacağım.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Sistemi kurup özelleştirip gerekli uygulamaları indiriyorsunuz sonrasında Systemback uygulaması sizin yerinize önyüklenebilir ISO dosyası çıkartıyor.
ISO dosyasını Folder2Iso ile yaptım ve önyüklenebilir değil. DogeOS'i bir uygulama ile önyüklenebilir kurabiliyorsunuz.

van hox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
44
Dağıtıma dair hiçbir görsel ve bilgi yok mu? Hangi dağıtımı taban alarak geliştirdiniz? Paket yöneticisi nedir? Masaüstü Ortamı nedir? Sistem gereksinimleri nedir? Ekran Görüntüleri neler? 64-bit mi 32-bit mi?
Bunların bilgisini vermeden kimse atlayıp kurmaz.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
SLAX 'In üstüne birkaç program ekleyince yeni OS geliştirilmiş mi olunuyor?
Bu ilk sürümü. Sonrasında geliştireceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dağıtıma dair hiçbir görsel ve bilgi yok mu? Hangi dağıtımı taban alarak geliştirdiniz? Paket yöneticisi nedir? Masaüstü Ortamı nedir? Sistem gereksinimleri nedir? Ekran Görüntüleri neler? 64-bit mi 32-bit mi?
Bunların bilgisini vermeden kimse atlayıp kurmaz.
Dağıtıma dair görsel getirmeye çalışıyorum; SLAX'ı taban alarak geliştirdim; Masaüstü ortamı olarak fluxbox kurulu; Sistem gereksinimleri: Herhangi 64-bit bir CPU, 512MB RAM, En az 1GB bir flash disk, kurulum için windows kurulu bir bilgisayar; Ekran görüntüleri getirmeye çalışıyorum; İşletim sistemi 64-bit.

Live olarak kullanılabilir miyim? Ona göre indirip buraya görüntü atacağım.
İndirip flash diske kurabilirsiniz.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
1612782074295.png

edit : foto işletim sistemine ait değil. İnternette doge os adıyla dolaşan fotolardan birisi bu.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
USB'ye yazdırıyorum, birazdan açıp buraya ekran görüntüsü atacağım.

Sonuç: Linux Mint üzerinden USB'ye yazdırdım, ardından boot menüsünden seçtim ama açılmıyor.

Son düzenleyen moderatör:

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
USB'ye yazdırıyorum, birazdan açıp buraya ekran görüntüsü atacağım.

Sonuç: Linux Mint üzerinden USB'ye yazdırdım, ardından boot menüsünden seçtim ama açılmıyor.
Windows bir bilgisayar üzerinde yaptığım bir programla yazdırman gerek.

van hox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
44
Windows bir bilgisayar üzerinde yaptığım bir programla yazdırman gerek.
Sizce de önyüklenebilir bir ISO dosyası hazırlamak daha avantajlı değil mi? GNU/Linux subforum'unda kendi geliştirdiğin bir GNU/Linux dağıtımını paylaşmak istiyorsun ama kurmanın tek yolu Windows üzerinden oluyor. :)

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Sizce de önyüklenebilir bir ISO dosyası hazırlamak daha avantajlı değil mi? GNU/Linux subforum'unda kendi geliştirdiğin bir GNU/Linux dağıtımını paylaşmak istiyorsun ama kurmanın tek yolu Windows üzerinden oluyor. :)
Aslında Linux'tan kurmanın bir yolu var :D
ISO'yu USB'ye yazdıktan sonra USB'de slax/boot yolunu takip edip bootinst.sh dosyasını açarak DogeOS kurabilirsiniz.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
slax'ı nasıl değiştiripğ adını dogeos vs yaptın?

Bir Beyefendi

Doçent
Reaksiyon puanı
939
Sanal makineye kurabilir miyim ?
Kaç GB ram ve ne kadar hafıza yeterli olur ?