Gençlik nereye gidiyor?

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
2000 den sonra doğanlarda hiç saygı, sevgi, nezaket gibi bir kavram kalmadı. Birbirlerine ağır küfürler ediyorlar dalga geçiyorlar ve normal bir durummuş gibi gülüyorlar. Hava atmak için küçük yaşta ailelerinden aldığı paralarla gidip sigara içmeleri, okulda utanmadan hayvan sesi çıkarmaları, öğretmenleri ile dalga geçmeleri-taklitini yapmaları, arkdaşını ciddi derece kıracak şakaları yokmu birde? Bazıları 18 yaşına gelmiş kendinden büyüklere küfür ediyor annesine babasına saygı göstermiyor. Genelleme yapmak istemem ama gençlerin %80' i böyle.

muharrem4201

Profesör
Reaksiyon puanı
952
2000 den sonra doğanlarda hiç saygı, sevgi, nezaket gibi bir kavram kalmadı. Birbirlerine ağır küfürler ediyorlar dalga geçiyorlar ve normal bir durummuş gibi gülüyorlar. Hava atmak için küçük yaşta ailelerinden aldığı paralarla gidip sigara içmeleri, okulda utanmadan hayvan sesi çıkarmaları, öğretmenleri ile dalga geçmeleri-taklitini yapmaları, arkdaşını ciddi derece kıracak şakaları yokmu birde? Bazıları 18 yaşına gelmiş kendinden büyüklere küfür ediyor annesine babasına saygı göstermiyor. Genelleme yapmak istemem ama gençlerin %80' i böyle.
Evet malesef öyle.

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
@Overclocked, 90' lardan önce doğanlar ile şimdi gençler arasında dağlar kadar fark var. Bende 2002 doğumluyum ama durum böyle maalesef.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Dünya genel olarak iyi bir yere doğru gitmiyor nerde kaldı ki gençler.

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Öğrencinin sınıfta hayvan sesi çıkarabilmesi imkanını veren şey yetersiz cezalar. Cəzaların da yetersiz kalmasının sebebi velilerin çocuğunu ölümüne savunması (haksız olsa bile). Okul yönetimi de velilerle sorun çıkmasın diye göz yumuyor bunlara.

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
2000'leri eğitenler kimler acaba? Sonuçta insan nasıl eğitilirse, öyle büyür.
Aynen öyle. Eğitim sistemimiz sağolsun böyle oldu. Yeni aile bireylerine de bakıyorum çocukları ile ilgilenecekleri yere sussun diye ellerine küçük yaşta telefon veriyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öğrencinin sınıfta hayvan sesi çıkarabilmesi imkanını veren şey yetersiz cezalar. Cəzaların da yetersiz kalmasının sebebi velilerin çocuğunu ölümüne savunması (haksız olsa bile). Okul yönetimi de velilerle sorun çıkmasın diye göz yumuyor bunlara.
Hocam velileri okula bile gelmiyor. Öğrenciler ailesinin telefon numarasını vermek yerine kendi telefon numarasını veriyor.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,433
Bir öğretmen olarak kardeşimle hep mücadele halindeyim. Az telefon bilgisayar kullansın diye sürekli denetliyorum. Sonuçta gerekli vaktini boşa harcamasına göz yumamam.

whyXdep

Asistan
Reaksiyon puanı
91
2004 doğumluyum ama çok doğru bir tespit gerçekten

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
Bir öğretmen olarak kardeşimle hep mücadele halindeyim. Az telefon bilgisayar kullansın diye sürekli denetliyorum. Sonuçta gerekli vaktini boşa harcamasına göz yumamam.
Benimde kardeşim var sabah kalkıyor akşama uyuyana kadar bilgisiyarda oyun oynuyor. Dışarı çıkarmak istiyorum bağrıyor karşılık veriyor. Evde hiç bir işe yardım etmiyor. Nasıl bir nesil anlam veremiyorum.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Gençlerin hayvan sesi çıkarması bence normal. Genç değişik şeyler bulup yapacaktır, bu doğaldır. Sokakta birkaç kez duydum (otobüse bindiğim durağın cok yakınında bir lise var) gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde köpek sesi cıkarıyordu. Ben duyunca güldüm, eğlendim. Olaya eğlence gözüyle bakmak gerekli. Bir keresinde 50 -55 yaşlarında bir adam sese tepki gösterdi ve kızdı, adam kızınca sesi daha da cıkarmaya devam etti. Adam iyice sinirlendi. Bence adamın yaptığı aptallıktı. Şu dünyada sorun bula bula gençleri mi buldunuz, başka sorun mu kalmadı.

• Sevgi dolu
Reactions: 023

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
Gençlerin hayvan sesi çıkarması bence normal. Genç değişik şeyler bulup yapacaktır, bu doğaldır. Sokakta birkaç kez duydum (otobüse bindiğim durağın cok yakınında bir lise var) gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde köpek sesi cıkarıyordu. Ben duyunca güldüm, eğlendim. Olaya eğlence gözüyle bakmak gerekli. Bir keresinde 50 -55 yaşlarında bir adam sese tepki gösterdi ve kızdı, adam kızınca sesi daha da cıkarmaya devam etti. Adam iyice sinirlendi. Bence adamın yaptığı aptallıktı. Şu dünyada sorun bula bula gençleri mi buldunuz, başka sorun mu kalmadı.
İlkokula veya ortaokula giden biri olsa neyse derim ama 17-18 yaşına gelmiş liselilerin bunu yapmaması lazım.

Desp0tizm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
259
Aynen kral

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Türkiye de en temel içgüdüleri (anladınız onu) dahi yaşamak zor; 3-4 yıl öncesine kadar hobilerimiz vardı yeni ekonomi yeni Türkiye derken hobilerimizi bile yapamaz olduk, şimdi bir de yeni Normal cıktı, dışarda gezemez olduk. Gençler sınıfa okula gidemiyor; gençler sınıfta ses cıkarıyor diye şikayet ediyorsunuz. Siz iyi misiniz?

• Komik
Reactions: 023

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
Türkiye de en temel içgüdüleri (anladınız onu) dahi yaşamak zor; 3-4 yıl öncesine kadar hobilerimiz vardı yeni ekonomi yeni Türkiye derken hobilerimizi bile yapamaz olduk, şimdi bir de yeni Normal cıktı, dışarda gezemez olduk. Gençler sınıfa okula gidemiyor; gençler sınıfta ses cıkarıyor diye şikayet ediyorsunuz. Siz iyi misiniz?
Bundan öncesinde yoktu demi ses çıkaranlar?

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
İlk olarak 2000 sonrasında doğulan fakat saygılı çok çocuk var.İkinci olaraksa 2000 sonrasını 2000 öncesi yetiştirdi.Üçüncü ve en önemlisi bence bunun 2000 öncesi/sonrasıyla alakası yok.40 yaşındakı dayılarda küfür ediyor,saygısızlık yapıyorlar.

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Bende 2000 den sonra doğdum.Bence bu olayda şarkıların,uygulamaların,teknolojinin etkisi de var.Örnek şuan ki dönemde bir çok şarkıların kliplerinde silah,uyuşturucu,alkol gibi ergence şeyler var bunları görmekde gençleri özendiriyor.Ama tek sorun şarkılar mı? tabikide değil bunda TikTok gibi saçma uygulamaların da etkisi vardır.

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,114
İlk olarak 2000 sonrasında doğulan fakat saygılı çok çocuk var.İkinci olaraksa 2000 sonrasını 2000 öncesi yetiştirdi.Üçüncü ve en önemlisi bence bunun 2000 öncesi/sonrasıyla alakası yok.40 yaşındakı dayılarda küfür ediyor,saygısızlık yapıyorlar.
Küfür eden dayıların sayısı şimdiki gençlerden çok daha az. Şimdiki gençliğin çoğu büyüklerine karşı çok saygısız hiç bir işin uçundan tutmuyor.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,943
Z kuşağının duygusal yönünün pek güçlü olduğunu düşünmüyorum.