2020 son çeyrek akıllı telefon satış rakamları açıklandı | Apple yeniden lider

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Screenshot_20210128-133627_Gallery.jpg

2020 son çeyrek akıllı telefon satış rakamları ve pazar paylarını açıklandı. Listede en göze çarpan detay ise yüksek fiyatlı cihazlar satmasına rağmen Apple, geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 17 milyon daha fazla cihaz satıp son çeyreğin lideri oldu.

Samsung, Xiaomi ve Oppo da geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla cihaz satıp pazar paylarını artırırken Huawei, geçen yıla kıyasla 20 milyon küsur daha az cihaz satarak pazar payı %8'e geriledi.

:: Sizce Apple'ın bu denli büyümesinin nedeni nedir?

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 136623

2020 son çeyrek akıllı telefon satış rakamları ve pazar paylarını açıklandı. Listede en göze çarpan detay ise yüksek fiyatlı cihazlar satmasına rağmen Apple, geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 17 milyon daha fazla cihaz satıp son çeyreğin lideri oldu.

Samsung, Xiaomi ve Oppo da geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla cihaz satıp pazar paylarını artırırken Huawei, geçen yıla kıyasla 20 milyon küsur daha az cihaz satarak pazar payı %8'e geriledi.

:: Sizce Apple'ın bu denli büyümesinin nedeni nedir?
İkinci el avantajı ve sosyal medyada en iyi kaliteyi sunması.

Reaksiyon puanı
6,381
Ülkemizdeki değerli duayenler Xiaomi geçtiğinde bas bas bağırıyordu şimdi sesleri çıkmıyor?

Bunu söylemek istemiyorum ama böyle. Gerçekten herkes konuşmuştu bunu.

Apple'ın bu denli büyümesinin nedeni belli, sosyal medya falan değil. Profesyonel için telefon üretiyorum dediğinde profesyonel için telefon üretmesi. Profesyonel dediği telefonuna gidip anlamsız çözünürlükler yerine gerçekten referans akıllı telefon ekranı koyması.

Gerçekten kaliteli olması. Kendi ekranında gerçekte ne çektiğini görebiliyorsunuz. Benim karşılaştırmalarda gördüğüm gece performansı ile kendi gözümün gördüğü arasında inanılmaz fark vardı. Bunun altını çizmek istiyorum. 12 Pro Max ekranında başka bir şey vardı izlediğim videolarda başka bir şey. Gerçekten kaliteli iş yapıyor ve bunu gerçekten izleyebilmek için referans monitör gerek diyebilirim kesinlikle.

S21 Ultra'da da fark vardı. Onun da ekranı baya geliştirilmiş ama bence 12 Pro Max'de ki kadar bir fark yoktu.

Satmasının nedeni bu işte. Çünkü Apple profesyoneller için telefon ürettim diyorsa üretiyor. Dediğini yapıyor. Oppo Xiaomi veya Huawei gibi söylediklerinin çoğu sadece laf olmuyor. Kalitesi ile satıyor yani. Nasıl Xiaomi kalitesi ile amiral gemisi satamıyorsa Apple da kalitesi ile satıyor.

Her sene beğenilmese de en çok satar. Marka olarak söylemiyorum, marka olarak zaten en çok satıyor. Model olarak söylüyorum. iPhone 12 serisi çoğunlukla ki özellikle de Türkiye'de, beğenilmemişti insanlar tarafından. Ama en çok sattı.

S21 serisi ama çok beğenildi. Umarım bu sene böyle olmazda S21 serisi daha çok satar bir öncekine göre.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
8,024
Neden mi Apple?

Forumda Apple kullanmayanlara sorarsan marka için alınıyor. Fakat gerçeği şu ;
1- Cihazları gerçekten kaliteli
Evet rakiplerine kıyasla pahalı son modelleri. Fakat yeni Galaxy serilerine bakarsanız onlar da ucuz değiller. Telefon piyasasında fiyatlar çok yükseldi ve Apple cihazların fiyatının neredeyse yarısı vergi. Fiyatı kenara bırakıp kaliteye dönersek, iPhone alıp "Cihazım kasıyor, kamerası berbat, ekranı vasat, malzeme kalitesi kötü" diyen bulamazsınız. Diyenler hayatında eline iPhone almamış Xiaomi kullanıcısı oluyor genelde.

2-Üst düzey müşteri memnuniyeti
Cihazda aklınıza takılan en ufak soruda Apple Destek ile iletişime geçip anlık olarak bilgi alabiliyorsunuz. Gerekirse cihazınıza bağlanıp uzaktan yardımcı oluyorlar. Cihazı sattık destek bitti gibi bir şey yok. Garantisi de istisnalar dışında gayet iyi.

3- Performans
Zaten bunu konuşmaya gerek yok. Her sene dünyanın en hızlı telefonunu tanıtıyorlar. Yazılımla da destekleyince gayet uzun ömürlü ve performanslı oluyor.

Pil konusunda hiçbir şey demeyeceğim. Modelden modele değişiyor fakat X serisi , 11 serisi ve 12 serisi gerçekten pil konusunda çok iyi. SE ise kullanıma göre değişir. 6S / 7 / 8 serisi kullanıma göre değişiyor genel olarak iPhone pilde harikadır veya vasattır diyemem.

Zamanında bende iPhone pahalı diye hiç almam diye düşünüyordum fakat bir kez iPhone deneyimleyince tabiri caizse geri dönemedim Android'e. Android kullandığım oldu ama ana cihaz olarak asla düşünmedim.

Reaksiyon puanı
6,381
Neden mi Apple?

Forumda Apple kullanmayanlara sorarsan marka için alınıyor. Fakat gerçeği şu ;
1- Cihazları gerçekten kaliteli
Evet rakiplerine kıyasla pahalı son modelleri. Fakat yeni Galaxy serilerine bakarsanız onlar da ucuz değiller. Telefon piyasasında fiyatlar çok yükseldi ve Apple cihazların fiyatının neredeyse yarısı vergi. Fiyatı kenara bırakıp kaliteye dönersek, iPhone alıp "Cihazım kasıyor, kamerası berbat, ekranı vasat, malzeme kalitesi kötü" diyen bulamazsınız. Diyenler hayatında eline iPhone almamış Xiaomi kullanıcısı oluyor genelde.

2-Üst düzey müşteri memnuniyeti
Cihazda aklınıza takılan en ufak soruda Apple Destek ile iletişime geçip anlık olarak bilgi alabiliyorsunuz. Gerekirse cihazınıza bağlanıp uzaktan yardımcı oluyorlar. Cihazı sattık destek bitti gibi bir şey yok. Garantisi de istisnalar dışında gayet iyi.

3- Performans
Zaten bunu konuşmaya gerek yok. Her sene dünyanın en hızlı telefonunu tanıtıyorlar. Yazılımla da destekleyince gayet uzun ömürlü ve performanslı oluyor.

Pil konusunda hiçbir şey demeyeceğim. Modelden modele değişiyor fakat X serisi , 11 serisi ve 12 serisi gerçekten pil konusunda çok iyi. SE ise kullanıma göre değişir. 6S / 7 / 8 serisi kullanıma göre değişiyor genel olarak iPhone pilde harikadır veya vasattır diyemem.

Zamanında bende iPhone pahalı diye hiç almam diye düşünüyordum fakat bir kez iPhone deneyimleyince tabiri caizse geri dönemedim Android'e. Android kullandığım oldu ama ana cihaz olarak asla düşünmedim.
Kesinlikle katılıyorum fakat bir noktaya katılmıyorum.

Apple 2019'dan beri daha ucuz. Hatta 2018. iPhone Xr'dan beri onun deneyimini veremeyen 1000 dolarlık cihazlar var bir sürü. iPhone 12 serisi de rakiplerinde daha ucuz. Note 10+ da 1100 dolar 12 Pro Max de.

Ama Note 20 Ultra 1300 dolar S21 Ultra ise 1200 dolar.

Ülkemizi katmıyorum işin içine, burada adil bir vergi dağılımı yok.

Son düzenleme:

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,457
Xiaomi 3. ?