Windows 7 Tecrübeleri

sakirsensoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar acer 5520g dizüstü bir bilgisayara sahibim. aldığımdan beri windows xp kullanmakta idim. sebebi malum : vista'nın berbatlığı. birkaç gün önce windows 7 yi denemek için microsoft'a beta kullanıcı kaydı yaptırdım ve windows 7 yi pc ye indirdim. 10 gb lık boş bir alanım vardı. kurulumu bu bölüme hemen yaptım. kurulum yaklaşık 15 - 20 dk arası bir sürede tamamlandı. aynı bilgisayarda xp kurulumu 30 - 35 dk arası bir sürede tamamlanıyordu. bundan dolayı windows 7 ye ilk artıyı vermiştim. kurulum bitti. windows 7 çoğu sürücüyü otomatik olarak tanıdı. birkaç sürücüyü(vga, lan) tanımamıştı.vista sürücülerinin 7 ile uyumlu olduğunu bildiğim için sorun olmaz ben yüklerim diye düşündüm. işte tam o anda görev çubuğundan bir uyarı geldi. windows update'in nvidia geforce sürücülerini ve diğer sürücüleri otomatik olarak internetten indirdiğini söylüyordu. windows 7 ye bir artıda buradan verdim. windows 7 sürücüleride otomatik olarak yüklüyordu. tabi hepsini değil. sürücüleri hallettikten sonra performans denemelerine sıra gelmişti. corel draw x4 ile birkaç açılış denemesi yaptım. sonuç mükemmel. xp ile gayet uzun süren açılış windows 7 ile çok kısa hale gelmişti. sonra battlefield 2 ile birkaç deneme yaptım. xp ile oynarken çıkan sorunlar(ekran kartı ısınması, bilgisayarın yavaşlaması vs.) windows 7 de kaybolmuştu. görüntülerde ise sebebini anlayamadığım bir şekilde gerçekçilik artmıştı. windows 7 direct x 11 yüklü geliyor. belkide sebep budur. sonra microsoftun ballandıra ballandıra anlattığı açılış ve kapanış sürelerindeki azalmayı test ettim. gözlerime inanamadım. sabit diskimin %70 si dolu olmasına, 2-3 aydır disk birleştirme işlemi yapmamış olmama rağmen windows 7 çık kısa sürede açılıyor ve kapanıyordu. xp den çok daha kısa sürede açıldığına şahit oldum. bir artıda burdan. diğer dikkaitimi çeken faktör ise ekran berraklığı. xp ile ekran çok boğucu ve sıkıcı. nasıl anlatsam xp de ekran gözlerimi çok fazla alıyor ve net değil. ama 7 de ekran netliği mükemmel ve nedense gözlerimi hiç acıtmıyor. garip :D. bunun sebebide clear type text tuner adlı özellik sağlıyor olabilir. gerçi aynı olay xp de vardı ama 7 de dahada geliştirilmiş sanırım. neyse daha fazla uzatmayalım. sonuç olarak microsoft bu sefer yırtmış galiba. benim gibi pardus taraftarı bir adamı bile mest edebildi. hatta korkarım linuxlar windows 7 den dolayı çok büyük yaralar alıcaklar. ubuntu ve diğer sistemler microsoft'a çok kişi kaptırabilirler. aşağıda windows 7 masaüstüm var. tabi ben baya bi düzenledim hatta mac os x e benzettim. umarım beğenirsiniz.

sky_walker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi hos anlatmissin ama geri uyumluluk diye bişey yok burda. vista capable olan laptoplar için xddm driver bile yok. vga driverla kuruluyor. divx vile izlenmiyor. utanmadan da problemler kısmına yazmıslar boyle bir sorun var diye. o kadar gorselligi yapıyorlar ama dx9 kartları için xddm driver yapmıyolar :S

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
arkadaşlar forumu bi araştırsanız orada zaten windows 7 ile ilgili yorum yapabileceğiniz topicler var ;) heryer seven oldu beah :D

Reaksiyon puanı
0
driver olayı vistada da aynen böyle işliyordu, kullanmadığın için bilmiyorsun sanırım?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
airties wus-300 adaptörü tanımadı win7

sen hala bulamadın galiba dostum :D kendi resmi sitesinde yoksa zaten bulman çok çok zor en azından inf dosyalarını kurcuklarsan belki bi şekilde çalışır ben ses kartını öyle yükledim :sweatdrop:

sakirsensoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
driver olayı vistada da aynen böyle işliyordu, kullanmadığın için bilmiyorsun sanırım?

evet vista kullanmadım. bilmiyodum. uyardığın için teşekkür ederim.

arkadaşlar sürücü eksiklikleri beta aşaması geçildikten sonra hallolur bence. biraz sabretmek gerek. ben performans bazlı değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

bir arkadaşımız geriye uyumluluk yok demiş. eğer geriye uyumluluktan kastı yazılım uyumluluğu ise ben hiçbir sorun göremedim. xp ile kullandığım nod 32 yi yükledim win 7 de sorunsuz çalışıyor. aynı olay corel draw içinde geçerli. hatta need for speed underground 2 ve battlefield 2 vistadan daha önce çıkmasına rağmen win 7 de sorunsuz çalışıyor.

bu arada windows'u savunarak microsoft destekçisi gibi bir pozisyona girmiş oldum. sakın böyle görmeyin. ben sadece sağlam iş yapıldığı için savunuyorum. pardus'un 2009 versiyonunuda dört gözle bekliyorum. ondada win 7 gibi sağlam bi iş çıkartılırsa yaptığım bu incelemenin daha detaylısını pardusa yapıcam inşallah.

airties wus-300 adaptörü tanımadı win7

elinde vista sürücülerin varsa win 7'de sürücüyü el ile yüklemeyi dene. yol olarak vista sürücülerinin bulunduğu klasörü gösterirsen belki kabul edebilir.

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
elinde vista sürücülerin varsa win 7'de sürücüyü el ile yüklemeyi dene. yol olarak vista sürücülerinin bulunduğu klasörü gösterirsen belki kabul edebilir.
Windows 7 mükemmele doğru gidiyor.
Bu bir gerçek. Uzun süredir inceliyorum ve kullanıyorum.
Sürücü yüklemeye gelince; Yükleyeceğiniz driver için setup.exe/autorun.exe dosyasına sağ tıklayıp >Properties>Compability yolunu izledikten sonra "Xp Sp2 modunda çalıştır" işaretleriz. Alt kısımda bulunan "Run as administrator" kısmını da işaretleriz. Ben Skystar 2 TV kartının 4.28 sürücülerini bu yolla tanıttım. Aksi halde kurmuyor.

Beowulf

Profesör
Reaksiyon puanı
10
bende kurcamda üşeniyom:D:D
şaka bi yana pc de o kadar şey var boşa gitmesin.
2 işletim sistemide kullanmak istemiyom.
pc nin hatalar vermesini beklicem artık :D

Reaksiyon puanı
0
ben de geri uyumluluk konusunda problem görmedim ?
şuana dek çalıştıramadığım tek program deamon tools, onun da beta sürümleri için yazılım geliştirmediğini zaten biliyoruz.
gayet güzel çalışan yazılımlara örnek vermek gerekirse;
AutoCAD 07-08-09
3dMAX 08-09

İşin ilginci Carmageddon kurup oynadım ;)
(97 yapısı dos ortamı için hazırlanmış ve win95te de çalışan setup barındıran bir oyun)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
bende windows 7 nin önceki beta sürümü vardı epson yazıcı ile driver sorunu yaşayınca mecbur xp ye geri adım attık :(

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
bende windows 7 nin önceki beta sürümü vardı epson yazıcı ile driver sorunu yaşayınca mecbur xp ye geri adım attık :(

microsoft dirct linkten indirip kurmak gerek.
öncekiler öncede kaldı

kameraman74

Asistan
Reaksiyon puanı
1
driverlarda ve bazı oyunlarda sorun cıkartıyo
vista driverı yukleseniz dahi çalışmayan şeyler var
biraz daha beklemekte fayda var bence

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
1 haftadır kullanıyorum şu an için sadece deamon tools ta sorun yaşadım daha doğrusu hiç bir sanal sürücü yükleyemiyorsunuz. şükür sürücülerde sorun yaşamadım hepsini tanıdı ama ben genede ekran kartı ve ses chipseti kendim yükledim sistem çok kararlı amaaaaa internet explorer klasik kilitlenme sorunları yaşamaya devam ediyor ama bu sefer kendisini kurtarabiliyor birde 5.1 ses sisteminiz varsa daha önceden ses kartı ve winampta yapacağınız ufak bir ayarla stereo müziklerde 5 hoparlörden ses alabilirken şu an için bu mümkün değil en azından benim ses kartımda olmadı ve dahası ama yavaş yavaş eklemeye devam edeceğiz :D

TakeOne

Doçent
Reaksiyon puanı
5
en çok bilgisayarımı kapat ile oturumu kapatın yerini değiştirmişler ona cok sevindim...

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
En başından beri söylüyorum Windows 7 süper olacak :D

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
PES 2009 oynarken vistaya göre biraz daha düşük bir performans veriyo. laptopta high detail ve max resolution da harika bir şekilde oynuyordum fakat ekran kartı driverinden olsa gerek arada win 7 de ekranda kayma oluyor donma oluyor zaman icerisinde düzelecek şeyler bunlar çekirdek yapisinin degismesi çok güzel bir olay. sabırsızlıkla kararlı sürümü bekliyoruz :)

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
Güzel başladılar sonunu berbat etmezler herhalde.
Bugün Kaspersky nin Win 7 için ürettiği beta sürümünü
kaldırayım derken oldukça uğraştım.
Benim tavsiyem siz siz olun Kaspersky kurarken beta tercih etmeyin.

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
avast 4.8 pro cok temiz sekilde calisio :) tavsiye ederim

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Windows 7'nin tavsiyelerinden AVG Internet Security kurdum.. Windows'un güvenlik duvarını iptal edip kendininkini devreye soktu..2. işletim sistemi olarak kullanıyorum ve şimdilik problem yok bakalım..

sakirsensoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben antivirüs olarak nod 32 yi tercih ettim. sorunsuz bir şekilde çalışıyo. ve ayrıca oyunlarda bırakın vistayı xp den bile daha iyi bir performans sergiliyor win 7.

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ben antivirüs olarak nod 32 yi tercih ettim. sorunsuz bir şekilde çalışıyo. ve ayrıca oyunlarda bırakın vistayı xp den bile daha iyi bir performans sergiliyor win 7.

vista da sorunsuz bi performans alirken pes 2009 dan win 7 de bazen ekranda takilmalar oluyor sebebini bilmiyorum.

hp dv9620et (ram 4gb) notebook kullanıyorum fikri olan varmi ?

java.com dan java nin son versionunu indirdim kurmak istedim ve windows installer hata verdi sistemi 2-3 kere yeniden başlattım sorun hala çözülmedi malesef

hata bu

Files that help describe the problem:
C:\Users\Hsn\AppData\Local\Temp\WER1F16.tmp.hdmp
Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=50163&clcid=0x0409
If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

kurmaya calistigim java

jre-6u11-windows-i586-p-s.exe

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
Win 7 de benim kurduğum dosya
Java SE Development Kit (JDK) 6 Update 11

Şu adresteki -Java SE Development Kit (JDK) 6 Update 11- isimli dosyayı (2.sırada ve 72.90 mb)
indirip kurmak yeterli olur.

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
malesef yine ayni sorunu yasiyorum sebebini bir türlü çözemedim javadan mahrum kaldım :(

regedit i calistirin
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\SQMClient\Windows\DisabledSessions
MachineThrottling in ismini _MachineThrottling olarak degistirin. böylece sorun çözülecektir.

Kaynak

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
Java kurulum problemi çözüldü mü?

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bu problem sadece java kurulumunda degildi bir zaman sonra windows installer sürekli hata veriyor yukarda yazdigim serkilde yapilarak bu hatadan kurtulabiliniyor.

rise

Dekan
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,247
Kurulumda hiç problem yaşamamıştım, demek ki başka bir sebep ten kurmuyor sende

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ilk kurulumda ben de sorun yaşamadım fakat kaldirip yeni versionu kurmak istedigimde sorun oluştu ona da çözümü bulduk hayirlisi bakalım büyük bir heyecan ile bekliyoruz windows 7 kararli version u :)