Dinlediğimiz Müziğin Ne Kadarı Korsan?

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Fiyatlar ne kadar cazip tutulursa tutulsun korsanın önüne geçilemiyor. IFPI'nın yıllık raporundan acı gerçekler burada.

International Federation of the Phonographic Industry kurumunun yıllık dijital müzik raporu, sanal alemde dinlenen müziklerin %95'inin korsan olduğunu öne sürdü. Müzik piyasasının geçirdiği zor dönemi, doğrudan yasal olmayan indirmelere bağlayan başkan John Kennedy, kanuna aykırı dosya paylaşımlarının tüm müzik sektörünün ekmeğine kan doğradığını ifade etti.

Sanatçılar da Tehlikede

Kennedy ayrıca, albümlerin çıkışı öncesi hit parçaların internete sızdırılmasından da dem vurarak, böyle durumların sanatçıların kariyerine balta vuracak kadar büyük etkiye sahip olduğunu belirtti. IFPI rakamlarına göre, 2007'de yarım milyon yasa dışı müzik bağlantı kaldırılmışken, 2008'de bu sayı 3 milyona ulaşmış.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda paylaşın.

Bilgi için : IFPI
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sanal alemde dinlenen müziklerin %95'i korsan
İnanırım hiç abartısı yok :)Bence korsanın önüne geçmeleri çok zor ama kullanıcılarla uzlaşma konusunda bir adım atarlarsa müzik şirketleri belki belli bir kullanıcı kitlesini kendilerine çekebilirler.

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
dinlediğim müziklerin %100 'ü korsan

seyyah26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Beleşe alışan bir topluluğa ucuza versen bile burun kıvırırlar,
bedavası varken ucuzlasa bile faydasız (maalesef acı gerçekler)

muharrem poyraz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi oluyor aslinda bunlara,önümüze müzik diye ses kalabaligi getirip sonra sanat yapiyoruz diyorlar, ya adam gibi sanat olacak müzik yapsinlar ,yapmazlarsa daha da beter olsunlar,nerde simdi türk sanat müzigi sanatcilari,bizim dünyada esi benzeri olmayan bir türk sanat müzigimiz var ve halkimiz bu müzigi fazla bilmiyor ve dinlemiyor,tabiki bunda kendini sanatci zanneden ama zerresinden de anlamayan insanlarin rolü büyük.

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Belki de korsan sayesinde sanat; paradan, şöhretten ve menfaatten arınabilir. Böyle bir ortam oluşursa gerçek sanatçılar daha ön plana çıkar.
Korsanı övmek için söylemiyorum. Ama gidişat bu tarafa doğru gidiyor gibime geliyor.

antilove

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
benimkilerin de hepsi korsan
paara verip cd aldığımı hatırlamıyorum
filmlerde de aynı şeyler söz konusu

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Ne kadarı yasal ki

asdasdad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eeT yhaW şu LaneT korsan Lardan kurtuLuş yhoKK :S:S:S

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
%95 az bile...
Bir albümde 1 şarkı güzelse diğer 10 taneye niye para ödesin millet?
İnternetten yasal mp3 indirmeye gelince...
Format atınca dinleyemediğin parçadan ne hayır gelir?
Başka bilgisayarına taşıyamadığın?
Cep telefonunda dinleyemediğin parçadan ne hayır gelir?
Zorla insanları korsana itenler korsandan şikayet etmesinler...

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
sonuna kadar katılıyorum, şu DRM belası yüzünden insanlar yasal müzik almıyor ki... Hata müzik şirketlerinde, hem çok güzel amatör parçalar da var internette . :)

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
korsan korsan da bir yere kadar eğer bir grubun yada tek bir kişinin hayranıysanız veya sadece müziklerini çok seviyorsanız azcık da destek yapmalı ya. valla ayıp oluyo adamlara ama çıkıp da serdar ortaça para yedirmeyin o da kalsın.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
bi sanatçının albümünü almadan önce sitesine girer demolarına bakarım hoşuma giderse gerçketen emek sarfedilmişse gider orjinalini alırım ama siteye girer ve karşımda koca albümden tek bir demo konduysa hiç acımam anlarımki özenilmemiş ya da 2 şarkıya 10 remix denilen zavazingoyu uygularlarsa gene acımam indiririm bi de konser kısmı var bu işin v.s v.s. abudik kubidik şarkı sözleri aynnnı tempo %100 pcden hazır müzik motifleri önce sanatçı denilen (en azından kendi öyne sananlar) kişiler kendi yaratıcılıklarını ve becerilerini karıştırıp ortaya güzel bir eser çıksınki bizde santçıya sahip çıkalım yok öyle 3 kuruşa 5 köfte ;)

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
tamam katılıyorum korsan iyi birşey değil, ama bilgisayarımdaki mp3 lerin %1000 i korsan daha doğrusu bu yaşıma kadar orjinal aldığım kaset yada cd lerin toplamı bir elin parmaklarını geçmez neden para verip alayımki ben o kadar zenginmiyim gerekirse hepsini silerim yinede 5 kuruş vermem ve gerekirse radyo dinlerim,
Ama yinede sevdiğim sanatçılara bu emeklerinin karşılığında destek olmak isterdim ama destek maddi yönde olması imkansız,
örnek: kendi sitelerine reklam alsınlar biz sevenlerde daha çok ziyaret ederek daha çok reklamdan gelir sağlamaları konusunda yardımcı olalım

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
tamam katılıyorum korsan iyi birşey değil, ama bilgisayarımdaki mp3 lerin %1000 i korsan daha doğrusu bu yaşıma kadar orjinal aldığım kaset yada cd lerin toplamı bir elin parmaklarını geçmez neden para verip alayımki ben o kadar zenginmiyim gerekirse hepsini silerim yinede 5 kuruş vermem ve gerekirse radyo dinlerim,
Ama yinede sevdiğim sanatçılara bu emeklerinin karşılığında destek olmak isterdim ama destek maddi yönde olması imkansız,
örnek: kendi sitelerine reklam alsınlar biz sevenlerde daha çok ziyaret ederek daha çok reklamdan gelir sağlamaları konusunda yardımcı olalım
vay be aslında süper bi yöntem de albüm almanın da bi havası oluyo ya veriyosun 90 milyon sonra o cdyi arabandaki cd yerine takıyosun ve 50milyon kere dinliyosun ve diyosun ki abi ben bu cdye 90 milyon verdim {sevdiğim gruba destek oldum işte ben yyaa]

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
App store ile takılalı baya legal insan oldum, korsan takılmıyorum pek. Eski stoklarla %95 doğrudur.

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sadece %95 mi ???
türkiye anketini yapsinlarda görelim :)

emil175

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
önümüze sanat diye koydukları hiçbişeye benzemeyen müziklere gidip tabikide para vermem...
South Park'ın bir bölümünde vardı arkadaşlar çok güzel gönderme yapmışlar korsana hayır diye yırtınan sanatçılara...biraz anlatayım;
Styles P. adlı rapçi oğluna doğumgününde basketbol topu alıyor ama yorumcu ses "bak nasılda üzülüyor asıl almak istediği şeyin bir Ada :D almak istediğini söylüyor... :D

eskibirkullanici

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
korsanı engellemenin yollarından biri de her albümü 1TL yapıp sürümden kazanmak :D zaten korsanda para kazanamıyolar bari azda olsa kazansınlar :D

cagdasnas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yabancı parçaların hepsi korcan bende %30 falan.onlar gavur zaten önemi yok.rap dinliyorum aldığım albümlerde var.barkodsuzda var

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
%95i korsansa sorunu kendilerinde aramaları lazım bence :)
İşin sanat boyutunu katmazsak, maddi açıdan maliyeti 1 TL altında olan bir ürünü, fahiş fiyatlara satarak %5 lisanslı satış sağlanması bile büyük oran. Halbuki maliyetinin 2-3 katına filan satsalar eminim evlerimiz cd çöplüğüne döner, cafcaflı dış kaplarının koleksiyonunu yapmak için bile netten indirmiş olsak bile denk gelince sevdiğimiz albümleri alırız ama nerde..
Bizim milletimiz kolay yoldan para kazanmayı seviyor. İçinde adam gibi bir tek şarkı olmasına rağmen 2-3 liraya hayatta albüm vermezler, bu yüzden onlar %5le idare eder, biz de %95 kısmında takılır gideriz. :)
Sahi orjinal albümler kaça satılıyor şuanda bilen varmı :)
Belkide düşmüştür de haberimiz yoktur. :razz:

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
%100 Batan geminin balları herkese beleş :D