Bulduğum laptop soğutma yöntemi

Bu konuyu okuyanlar

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu gün bulduğum laptop soğutma yönteminden bahsedeceğim :) Bence çoğu kişinin buna ihtiyacı var. Normal laptop soğutucularıda pek işe yaramıyor malum.

Bulduğunuz herhangi bir fanı veya küçük vantilatörü kullanacağız burada. Nasıl yapacağımızı görselle açıkladım. Ben burada ekstradan elimde bulunan laptop fanını kullandım. Laptopta ki hava çıkışınız yanlarda ise işe yarıyor.

1608261880401.png

Olay böyle. Fanı hava çıkışına 90 derece olarak konumlandırıyoruz. Böylece sıcak hava çabucak laptopumuzdan uzaklaşıyor.
Bende ani sıcaklık fırlamalarını önledi ve sıcaklık boşta 6-10 derece arasında düştü. Fanınız USB ile çalışıyorsa bilgisayarınıza bağlamayın, ayrı bir adaptör kullanın.

Termal macun değiştirdikten ve laptopu temizledikten sonra sıcaklık düşmüyorsa bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer bunları yapmadıysanız, bu işlem pek işe yaramayacaktır :)

LoLde test edebilirsem, deneyimleri ve sıcaklıkları buraya yazacağım.

Pek sorun olacağını düşünmüyorum ama bir sorun çıkarsa siz sorumlusunuz :)

Bu soğutma sistemini geliştirmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Bakalım yeni bilgisayar alırsam, bu laptopa sıvı soğutma yapmayı düşünüyorum :D

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Tam da benim laptobun işlemcisi 84 derece, anakartı 32 derece, ekran kartı 97 derece, SSD 68 derece olmuştu?.
Hocam hepsine tamam dedim ama 68 derece SSD nedir ya :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lolde 85-95 arası olan laptop, 75-80 derecelerde geziyor. Droplar azaldı, normalde geçmesi gerekirdi ama HDD'im sorunlu.
Gta 5'i merak ediyorum fakat, format atmak zorunda kalınca Gta 5 silinmişti. 100 dereceleri görüyordu Gta'da :D Bir gün indirirsem buraya yazarım :)

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Yanlış anlamayın ama bana biraz saçma geldi ne de olsa sen bilgisayarı değil boş havayı soğutuyorsun bence sendeki sıcaklık düşüşünün sebebi de bu değil termal macun.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Yanlış anlamayın ama bana biraz saçma geldi ne de olsa sen bilgisayarı değil boş havayı soğutuyorsun bence sendeki sıcaklık düşüşünün sebebi de bu değil termal macun.
Hocam termal macunu bir hafta önce değiştirdim. Yani 2 değeride termal macun yeniyken ölçtüm. Olay zaten havayı soğutmak değil, sıcak havayı olduğu yerden uzaklaştırmak. Mantığı anlayın diye resimle anlattım zaten.

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
laptop kullanıpta tek ısınma problemi çekmeyen benmiyim ya :). ama güzel fikir genede ısınırsa denerim.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Hocam termal macunu bir hafta önce değiştirdim. Yani 2 değeride termal macun yeniyken ölçtüm. Olay zaten havayı soğutmak değil, sıcak havayı olduğu yerden uzaklaştırmak. Mantığı anlayın diye resimle anlattım zaten.
Bence vantilatör yerine 1000 Tane 1 lira kullanarak daha iyi soğutabiliriz :)

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Tam da benim laptobun işlemcisi 84 derece, anakartı 32 derece, ekran kartı 97 derece, SSD 68 derece olmuştu?.
Namik kemal ssd 68 derece olsa zaten ölür o dediğin imkansız kanka hadi GPU, ile CPU neysede ssd imkansiz bilgisayarda 10 tane disk hiz testini ayni anda acsam 30 derece bile olmaz sen nasi 68 derece yaptin merak konusu

Benim bilgisayarda fan yok o ne olacak

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Benim eski yontemim en iyisi basimiza koydugumuz buz kupleri varya mavi onlari bir beze sarip laptopun altina koyuyodum .d

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
evet intel işlemcilerde var biraz o sorun babamın bilgisayarında i5 7200u var çok fazla ısınıyor ben ryzen kullanıyorum boşta 32 33 derece oyunlarda hiç 65 üzeri nerdeyse görmedim ve soğutması gerçekten iyi
Hocam bende 1. Nesil pentium var. 120 derece ısınıyor bazen soba olarak kullanıyorum böyle altında badem fındık kavuruyorum.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Sana demedim neden alındın ki gerektiği yerde hatta çoğu yerde i5 10400f öneririm bende
Ok boomer...

ben fanboy değilim masaüstünde intel laptopta amd öneririm. ayrıca ryzen boostuna kötü diyenler varsa söyliyim boştayken 2.60 la çalışan işlemci oyun esnasında zorlanmadan 3.60 a çıkıyor :)
Ama AMD kullanan laptopların çoğu kronik sorunlu mesela TUF serisi. Bu yüzden biraz AMD arkaplanda kalıyor. Zaten kimse MSI den amd işlemcili laptop almaz.

Reaksiyon puanı
646
Bu gün bulduğum laptop soğutma yönteminden bahsedeceğim :) Bence çoğu kişinin buna ihtiyacı var. Normal laptop soğutucularıda pek işe yaramıyor malum.

Bulduğunuz herhangi bir fanı veya küçük vantilatörü kullanacağız burada. Nasıl yapacağımızı görselle açıkladım. Ben burada ekstradan elimde bulunan laptop fanını kullandım. Laptopta ki hava çıkışınız yanlarda ise işe yarıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 129318
Olay böyle. Fanı hava çıkışına 90 derece olarak konumlandırıyoruz. Böylece sıcak hava çabucak laptopumuzdan uzaklaşıyor.
Bende ani sıcaklık fırlamalarını önledi ve sıcaklık boşta 6-10 derece arasında düştü. Fanınız USB ile çalışıyorsa bilgisayarınıza bağlamayın, ayrı bir adaptör kullanın.

Termal macun değiştirdikten ve laptopu temizledikten sonra sıcaklık düşmüyorsa bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer bunları yapmadıysanız, bu işlem pek işe yaramayacaktır :)

LoLde test edebilirsem, deneyimleri ve sıcaklıkları buraya yazacağım.

Pek sorun olacağını düşünmüyorum ama bir sorun çıkarsa siz sorumlusunuz :)

Bu soğutma sistemini geliştirmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Bakalım yeni bilgisayar alırsam, bu laptopa sıvı soğutma yapmayı düşünüyorum :D
benim pc 90 derecelerde geziyordu takılabilecek her yerine fan takınca 20 dereceye düştü deneyin çok başarılı bir yöntem

UmutsuzAdam

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,032
Ok boomer...

Ama AMD kullanan laptopların çoğu kronik sorunlu mesela TUF serisi. Bu yüzden biraz AMD arkaplanda kalıyor. Zaten kimse MSI den amd işlemcili laptop almaz.
bende hep intel kullanmıştım laptoplarımda amd ye geçtiğimde apu sistem in gücünü gerçekten öğrendim hiç bi problemde yaşamadım şu ana kadar ama msi laptoplar ile hiç bişey karşılaştırılmaz çok dayanıklılar 7 yıllık msi kullanan biliyorum hala sapasağlam herşeyi oynuyor

Ok boomer...

tuf serisi hakkında pek bilgim yok malesef