laptop fanı çoğunlukla fazla çalışıyor normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Merhaba HP 15 dw2012nt laptop a sahibim.
Pc yi açtığım anda fan sonda çalışmaya başlayıp yavaşlıyor,boştayken de az çalışıyor fakat 1 veya 2 uygulama açtığım anda fan çok çalışmaya başlıyor açtığım uygulamalar ise chrome,discord tarzı uygulamalar.
Forumda biraz araştırmıştım virüs olabilir kaspersky ile tarama yap denilmiş yaptım fakat bir sonuç alamadım.
Pc yi Eylül de almıştım yani fanda toz birikmiş olması zor zaten hep masada falan kullandım.
Ekran Görüntüsü (117).png

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu sorunlar HP'de çok yaşanıyor. Bende yaşıyorum bu sorunu maalesef. Düzenli temizlik yapıp, kaliteli termal macun sürmeme rağmen ses uçak gibi.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bu sorunlar HP'de çok yaşanıyor. Bende yaşıyorum bu sorunu maalesef. Düzenli temizlik yapıp, kaliteli termal macun sürmeme rağmen ses uçak gibi.
şarjda mı kullanıyorsunuz?
ben bu soruyu sorduktan sonra biraz daha araştırdım ve laptobu şarjda tutmak da etki edebiliyormuş yani laptop şöyle algılıyor şuan pil gitmeyecek sürekli fan açık durabilir şeklinde oluyormuş ama şarjdan çıkarınca kesiliyor fan eski haline dönüp gerektiği zaman çalışıyor

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
şarjda mı kullanıyorsunuz?
ben bu soruyu sorduktan sonra biraz daha araştırdım ve laptobu şarjda tutmak da etki edebiliyormuş yani laptop şöyle algılıyor şuan pil gitmeyecek sürekli fan açık durabilir şeklinde oluyormuş ama şarjdan çıkarınca kesiliyor fan eski haline dönüp gerektiği zaman çalışıyor
Pilden çıkardığımda tam güçte çalışmıyor bilgisayar.

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Merhaba HP 15 dw2012nt laptop a sahibim.
Pc yi açtığım anda fan sonda çalışmaya başlayıp yavaşlıyor,boştayken de az çalışıyor fakat 1 veya 2 uygulama açtığım anda fan çok çalışmaya başlıyor açtığım uygulamalar ise chrome,discord tarzı uygulamalar.
Forumda biraz araştırmıştım virüs olabilir kaspersky ile tarama yap denilmiş yaptım fakat bir sonuç alamadım.
Pc yi Eylül de almıştım yani fanda toz birikmiş olması zor zaten hep masada falan kullandım.
Ekli dosyayı görüntüle 127187
İşlemci düşükse işlemciye daha fazla yük biner o yüzden fan hızını yükseltir, işlemci hızını yükselirse yine fan hızını yükseltir.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Pilden çıkardığımda tam güçte çalışmıyor bilgisayar.
nasıl yani pilde çalıştığı halde mi susmuyor fan?
fanın dönmesi iyidir ısılar ne?
Ekli dosyayı görüntüle 127210
pili çıkartma yanarsa garantide yanar.
ısı değerlerine nereden bakabilirim
pili çıkarma şansım yok zaten içinde
İşlemci düşükse işlemciye daha fazla yük biner o yüzden fan hızını yükseltir, işlemci hızını yükselirse yine fan hızını yükseltir.
i5 1035G1 işlemci var orta dereceli diye biliyorum
Ekran Görüntüsü (118).png

Kırrık67

Profesör
Reaksiyon puanı
948
güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %80 e almayı deneyebilirsin. ama performansın 5te 1 oranında düşer. olmazsa yeni fan alabilirsin.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %80 e almayı deneyebilirsin. ama performansın 5te 1 oranında düşer. olmazsa yeni fan alabilirsin.
ben sürekli şarjda kullanıyorum bununda bir etkisi olur mu şarjdan çıkarınca fan bi yavaşlıyor
birde işlemcinin sürekli 3200Mhz ile 3500Mhz arasında çalışması normal mi

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Tarayıcılar çok ram yemiş onu görüyorum birde Cpu'n biraz yüksek boştaki cihaza göre.
Windows 10 da görüyorum yanı sıra. Bilgisayarına sağ tık > özellikler > performans ayarlarını tamamen hıza göre revize et. Ram tüketimi ve işlemci tüketimi için regedit ayarı var araştır ve uygula.
Son olarak msconfig, görev yöneticisinden başlangıçta çalışma programları kapat. Hizmetlerde işine yaramayan tüm hizmetleri durdur.

Ne yaparsan yap hp bu ısınır. En azından biraz daha az ısınır.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Tarayıcılar çok ram yemiş onu görüyorum birde Cpu'n biraz yüksek boştaki cihaza göre.
Windows 10 da görüyorum yanı sıra. Bilgisayarına sağ tık > özellikler > performans ayarlarını tamamen hıza göre revize et. Ram tüketimi ve işlemci tüketimi için regedit ayarı var araştır ve uygula.
Son olarak msconfig, görev yöneticisinden başlangıçta çalışma programları kapat. Hizmetlerde işine yaramayan tüm hizmetleri durdur.

Ne yaparsan yap hp bu ısınır. En azından biraz daha az ısınır.
bilgisayara sağ tık yaptım ve özellikleri açtım fakat performans ayarlarını tamamen hıza göre revize et tarzı bir şey göremedim
başlangıçta çalışan bütün uygulamaları kapattım
regedit olayını pek anlamadım fakat bir kaç tane yaptım
fakat şuan anlamadığım bir şekilde windows arama çubuğuna gelip bir şey aramak istediğimde yazamıyorum nedendir

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Bilgisayar > Sağ tık Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Performans > Ayarlar > Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin veya diğer seçenekleri dene tamam de bak bakalım.

Başlangıçta işine yaramayanları kapat dedim. Herşeyi kapat demedim.

Regedit olayını anlamadan ne yaptığını bende anlamadım. Regedit ayarlarında bir bölüm var işlemci, hdd ve ram'i az kullanmak için. Gerekli veriyi microsoft topluluk portalında bulabilirsin.

Format atma makinene hemen toparlayamazsan. Yeni bir kullanıcı aç ve onunla oturum aç. Bak bakalım arızalar oradada var mı. Varsa kullanıcını bozdun demektir.

Son düzenleyen moderatör:

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayar > Sağ tık Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş > Performans > Ayarlar > Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin veya diğer seçenekleri dene tamam de bak bakalım.

Başlangıçta işine yaramayanları kapat dedim. Herşeyi kapat demedim.

Regedit olayını anlamadan ne yaptığını bende anlamadım. Regedit ayarlarında bir bölüm var işlemci, hdd ve ram'i az kullanmak için. Gerekli veriyi microsoft topluluk portalında bulabilirsin.

Anlayamazsın tabi. Kafana göre değiştirme herşeyi.

Format atma makinene hemen toparlayamazsan. Yeni bir kullanıcı aç ve onunla oturum aç. Bak bakalım arızalar oradada var mı. Varsa kullanıcını bozdun demektir.
performans ayarını windows seçsin olarak işaretliymiş zaten onu ellemedim
başlangıçta çalışan uygulamalar steam,riot games gibi uygulamalardı intel graphics ve realtek hd audio var onu etkinleştirdim regeditte ise buradaki regedit i yaptım
dediğin regedit için bir linki yok mu?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Bu kadar armut piş yapma artık :)) Sanırım doğru ama. 3 ten ya 1 e düşecekti yada 4 e çıkacak. Aynı yol mu bilemedim ezberimde yok. Tamer TUĞ diye bir beyefendi paylaşmıştı gönüllü mod.

İsacan00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bu kadar armut piş yapma artık :)) Sanırım doğru ama. 3 ten ya 1 e düşecekti yada 4 e çıkacak. Aynı yol mu bilemedim ezberimde yok. Tamer TUĞ diye bir beyefendi paylaşmıştı gönüllü mod.
Bu kadar armut piş yapma artık/ derken?
orada söylenen adımları uyguladım daha ne yapmam gerekirdi armut iş yapmamak için
ayrıca sorun basitmiş laptop şarjda olmadığı zaman işlemci normal frekansta çalışıyor bu da fanın çalışmasını gerektirmiyor fakat be şarjda kullandığım için performansa geçip frekansı artırıyor işlemci turbo boost da olduğu için fan devreye giriyor
yardım etmeden önce üslubunu düzeltmeni öneririm zira bilgisiyar konusunda bilgili olup konuşma konusunda bilgisiz olmak da büyük bir sorundur :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Üslupta sorun yok. Çözüldüyse eğer daha fazla uzatmaya da gerek duymuyorum. İyi geceler.

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
nasıl yani pilde çalıştığı halde mi susmuyor fan?

ısı değerlerine nereden bakabilirim
pili çıkarma şansım yok zaten içinde

i5 1035G1 işlemci var orta dereceli diye biliyorumEkli dosyayı görüntüle 127355
İ5 orta üst diyebilirim i3 orta, işlemci hızını 3.29 ghz yaptığı için fan hızını arttırmış normal bir durum.

csgbbb2

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Bilgisayarı temizle , termal macunu değiştir. Muhtemelen azalır.