Gümrük vergileri ve aliexpress

Bu konuyu okuyanlar

Fludyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar aliexpress'den intel xeon işlemci ve anakart almak istiyorum. İşlemci 70, anakart 300 tl ne kadar vergi kesilir ? Son olarak alıyım mı sizce sorun çıkar mı ? (Yazım hataları olabilir k.b) , (etiketlerde yanlıs olabilir ilk defa forum kullanıyorum)

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,415
Bence bu tür şeyleri Aliexpress'ten almayın. Bozuk falan çıkar paranız boşa gider.

Bu konuda geçenlerde bir arkadaş şu konuyu açmıştı:

Fludyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bence bu tür şeyleri Aliexpress'ten almayın. Bozuk falan çıkar paranız boşa gider.

Bu konuda geçenlerde bir arkadaş şu konuyu açmıştı:
Reis Türkiye'de yok :(

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,415
Reis Türkiye'de yok :(
O zaman riske girip deneyebilirsiniz.

Vergisi şöyle olur:

8.70₺ Gümrüğe sunum ve damga pulu vergisi. (Bu ücret her kargo kolisi için sabit olarak alınıyor, yani iki ayrı satıcıdan ürün sipariş ederseniz ürünler iki farklı kargo ile gelir ve her kargo için ayrı ayrı 8.70₺ ödersiniz.)

Ürün fiyatının %20'si kadar gümrük vergisi

Bilgisayar parçaları ÖTV ek IV sayılı listesinde yer almıyor diye biliyorum. [Yer alsaydı Bu kanundaki ek IV sayılı listede belirtilen oranda (genellikle %20) ÖTV alınıyordu.]

Eğer kargo ücreti ise kargo ücretinden vergi alınmıyor. Ürünün kendi fiyatı üzerinden hesaplama yapılıyor.

Vergilendirme dolar üzerinden hesaplanıyor. Yani ürün Türkiye'ye geldikten sonraki dolar kuru üzerinden hesaplama yapılır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Satın alırken de yüksek puan alan ve çok satış yapan satıcılardan almaya dikkat edin.

Fludyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Vergisi şöyle olur:

8.70₺ Gümrüğe sunum ve damga pulu vergisi. (Bu ücret her kargo kolisi için sabit olarak alınıyor, yani iki ayrı satıcıdan ürün sipariş ederseniz ürünler iki farklı kargo ile gelir ve her kargo için ayrı ayrı 8.70₺ ödersiniz.)

Bilgisayar parçaları ÖTV ek IV sayılı listesinde yer almıyor diye biliyorum. [Yer alsaydı Bu kanundaki ek IV sayılı listede belirtilen oranda (genellikle %20) ÖTV alınıyordu.]

Eğer kargo ücreti ise kargo ücretinden vergi alınmıyor. Ürünün kendi fiyatı üzerinden hesaplama yapılıyor.

Vergilendirme dolar üzerinden hesaplanıyor. Yani ürün Türkiye'ye geldikten sonraki dolar kuru üzerinden hesaplama yapılır.

Satın alırken de yüksek puan alan ve çok satış yapan satıcılardan almaya dikkat edin.
Çok teşekkür ederim

Vergisi şöyle olur:

Reis işlemci 1800 sipariş 4.9 paun, anakart 40 siparis 4.6

Son düzenleme:

Son mesajlar