Bu konuyu okuyanlar

ana_malcok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Merhaba arkadaşlar,

Bir laptop için 1660ti ve ryzen 9 4900h , 16 GB ram darboğazlık oluşur mu , olmuşmaz mı ? Neden oluşur ve ya oluşmaz söyler misiniz ?

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
ryzen 9 o attığın ekran kartını besler çünkü başka açıklaması yok yani

ana_malcok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Bottleneck calculator'un doğruluk payı yüksek mi peki ? Ne dersin alayım mı

Sitede yüzde 10 darboğaz var diyor , çünkü işlemci güçlü iken ekran kartı işlemciye göre güçlü değil.

Darboğaz çift taraflı bir kavram. İşlemcin çok zayıf olursa ekran kartı için yeterli işlemleri gönderemez işlemcin yüzde 100 çalışır ekran kartın en fazla gücünün yarısını kullanır.

Bu sorduğun sistemde ise işlemcin yüksek ekran kartın düşük kalıyor , o işlemci rtx serilerini rahatlıkla besleyebilecek bir işlemci. Eğer bu sistemi alırsan ekran kartın tam yüke binse bile işlemcin hiç yorulmayacaktır. İdeal sistemlerde işlemci ile ekran kartının birbirine eşit güçte olmasına özen gösterilir ama gerçek hayatta her zaman öyle olmaz. Karar sana kalmış tabi böyle bir donanımı olan bir laptopda alabilirsin dediğim durumu yaşarsın sadece.

Mesela benim sipariş verdiğim laptopta r5 3550h ve rtx2060 var. Seninkinden daha düşük bir işlemci ve daha yüksek bir ekran kartı var ama daha dengeli bir sistem. Tabi ki önerim bu tarz bir sistem bulman yönünde.

ana_malcok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Sitede yüzde 10 darboğaz var diyor , çünkü işlemci güçlü iken ekran kartı işlemciye göre güçlü değil.

Darboğaz çift taraflı bir kavram. İşlemcin çok zayıf olursa ekran kartı için yeterli işlemleri gönderemez işlemcin yüzde 100 çalışır ekran kartın en fazla gücünün yarısını kullanır.

Bu sorduğun sistemde ise işlemcin yüksek ekran kartın düşük kalıyor , o işlemci rtx serilerini rahatlıkla besleyebilecek bir işlemci. Eğer bu sistemi alırsan ekran kartın tam yüke binse bile işlemcin hiç yorulmayacaktır. İdeal sistemlerde işlemci ile ekran kartının birbirine eşit güçte olmasına özen gösterilir ama gerçek hayatta her zaman öyle olmaz. Karar sana kalmış tabi böyle bir donanımı olan bir laptopda alabilirsin dediğim durumu yaşarsın sadece.

Mesela benim sipariş verdiğim laptopta r5 3550h ve rtx2060 var. Seninkinden daha düşük bir işlemci ve daha yüksek bir ekran kartı var ama daha dengeli bir sistem. Tabi ki önerim bu tarz bir sistem bulman yönünde.
Yani diyorsunuz ki r9 4900h + 1660ti alınabilir ?

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Olmaması lazım üretilmeden önce test edip ona göre üretiyorlar.

ana_malcok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Ürünleri milyonlarca kişiye satıyorlar. Böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum. RTX serilerine bile yetecek bir işlemciden bahsediyoruz. İçiniz rahat olsun.
peki teşekkür ederim. 1660ti bile olsa mı darboğaz olmaz

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Yani diyorsunuz ki r9 4900h + 1660ti alınabilir ?

Alınabilir , zaten laptop için ortalama üstü donanımlar bunlar kolay kolayda üzmez insanları.

Ben sadece işlemcinin aslında o kadarda belirleyici olmadığını ; işinize ne yarayacak ise onu almanızı tavsiye ederim.

Kardeşim ben mühendislik programları kullanacam ve ya video düzenleyip render alacam ; oyunda oynarım arada diyorsanız evet bu pc o işler için tam ideal gibi. Ben sadece internette gezecem diyorsanız bunların hiçbirine gerek yok ultrabooklar daha çok işinize yarar. Ben oyun makinesi arıyorum diyorsanız 16gb ram üstü ,m2 ssdli ,ekranı 120hz üstü , tercihen rtx ekran kartlı bütçe azsa en azından gtx1650 ve üstü ekran kartlı bir laptop alınmasını tavsiye ederim.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
%15 den sonrasını darboğaz kabul ediyorlar.
%0-1 aralığında darboğaza sahip kaç cpu-gpu çifti var dene istersen ?