Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Atandı

Bu konuyu okuyanlar

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Cumhurbaşkanının onayıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan atandı.

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962'de Karaman Ermenek'te doğdu. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye'dir.

Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23. dönemde Karaman milletvekili seçildi. 23. dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde, Antalya milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde, Mersin milletvekili seçildi.

64. hükümette Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı.

65. hükümette Kalkınma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ak Parti 27. dönem Mersin 1. sıra milletvekili adayıdır.

9 Kasım 2020 itibariyle Cumhurbaşkanımız tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanmıştır

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,748
Joe Biden ile aynı üniversitede okumuş ve ekonomide yüksek lisans almış, inşallah başarılıdır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hayırlı olsun. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Umarım üretim ekonomisine dönebiliriz.

İnşAllah ama bu bir zihniyet meselesi. Halkında bu zihniyette olması lazım. Benim gördüğüm bizim insanımız kısa yoldan nasıl zengin olurum nerden voleyi vururum nerden köşeyi dönerim hesabındalar hep. Cebinde 5000 TL olan adamda aynı 500 bin TL olanda 5 Miyar TL olanda. Dolar alayım stok yapayım karaborsa olsun tek el olayım kafalar hep buna çalışıyor. elimdeki para ile bir şey üreteyim diyen yok... 1000 TL si olup dolar alan adam bile dolar yükselsinde benim param 1500 TL olsun diye dua ediyor. ( Ne olduğu nasıl olduğunu anlamıyor kafa o kadar çalışıyor. )

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Hayırlı olsun, amerikada ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış. Bu alanda bilgili birine benziyor, umarım işine kimse karışmaz da iyi yönetir.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Lütfi diye isim mi olur? Laikliğe aykırı bi kere. Üstelik hem kel hem gözlüklü. Yok sevmedim, Berat en azından yakışıklıydı. Bunda tip diye bir şey de yok. O yüzden;

#LütfiElvanİstifa
#LütfüElvanYalnızDeğildir

not: ironidir. Hayırlı olur inş.

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,748
Lütfi diye isim mi olur? Laikliğe aykırı bi kere. Üstelik hem kel hem gözlüklü. Yok sevmedim, Berat en azından yakışıklıydı. Bunda tip diye bir şey de yok. O yüzden;

#LütfiElvanİstifa
#LütfüElvanYalnızDeğildir

not: ironidir. Hayırlı olur inş.
Beratın neyi karizmaydı aynı ilkokula yeni başlamış çocuklar gibiydi. :D

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Beratın neyi karizmaydı aynı ilkokula yeni başlamış çocuklar gibiydi. :D
Berat ağzıyla kuş tutsa sırf Erdoğan'ın damadı diye linç edilir. Karadeniz'den yürüyerek Rusya'ya gitse yüzme bilmiyo diye taşlanır. Gözünün üstünde kaşı var diye küfür yer. Üstelik de muhaliflerinden önce Reisçi geçinenlerden. Ki bakanlığında da öyle oldu. Muhalefetten önce Erdoğancı geçinenler sabah akşam "öl de ölelim reis" edebiyatı yapanlar çakıyodu adama.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
İnşallah hayırlısı olur. İyi icraat yapan adamları tebrik eder kötü icraat yapıp hazıra konanları hep eleştiririm ama en başından beri ben Berat Albayrak'ı hiç istemedim. Bir parti lideri akraba yerleştirmeyin diyip kendi damadını milletvekili sonrasında bakan yaparak dediğine tezat davranmıştır.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
İnşallah hayırlısı olur. İyi icraat yapan adamları tebrik eder kötü icraat yapıp hazıra konanları hep eleştiririm ama en başından beri ben Berat Albayrak'ı hiç istemedim. Bir parti lideri akraba yerleştirmeyin diyip kendi damadını milletvekili sonrasında bakan yaparak dediğine tezat davranmıştır.

Şimdi bunu bile savunan bazı arkadaşlarımız var forumda :)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Berat albayrakı savunanda ne bileyim bi de ekonomimiz çok iyi diyordu ?
Eski dönem Türkiyesine göre insanların alım imkanı iyi ama günümüz şartlarına göre iyi değil. Bazı şeyler daha çabuk ulaşılabilir durumdaydı tabi bu kur artana kadardı. Mesela cep telefonu,bilgisayar gibi şeyler benim çocukluğumda alması zor ürünlerdi bir iki yıl öncesine kadar ulaşılabilmesi kolay fiyatlardaydı ama kur arttığından beri insanlar ona bile ulaşmakta zorlanmaya başladılar.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Sebebi de özelikle 2008-2015 yılları arasındaki likidite bolluğundandı. Yani ABD Merkez Bankasının bilançosunu trilyon dolarlara arttırmasından ve doların çok rahat bulunabilmesinden. Bu paradan Türkiye de nasibini aldı.
Bugün de piyasada bu dolar bolluğu devam ediyor. Ama Erdoğan hükümetinin belli konularda batı dünyasından uzaklaşan tavrı, finans piyasalarında Hükümetin attığı finans ve ekonomi gerçekleri ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan politikalar (yabancı sermayeyi ürkütme eylemleri de diyebiliriz) ve buna ek olarak Türkiye'deki adalet mekanizmasındaki aksaklıklar vs gibi sebepler de eklenince bu para bırakın Türkiyey'ye girmeyi Türkiye'den koşar adım çıkmaya başladı.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Herkes ekonomiye takılmışta adam madenci. Madencilik okumuş o kadar. Doğalgazla bağlantılı olarak atandığını düşünüyorum. Ayrıca ekonomi bilmesi de elini güçlendirmiş.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Ekonomi okursun ama bakanlığın gerektirdiği kararları alamazsın
Türk dili ve edebiyatı okursun ama bürokratlarına kulak verirsin, aklı selim ile hareket edersin ve bakanlığın gerektirdiklerini yaparsın.
Benim tercihim tabii ki ekonomi ve finans konularında daha bilgili bir kişinin bakan olması olurdu. Ama kimseyi de icraatını görmeden eleştirmem.