Amerikan Doları Türk Lirasına karşı 8 TL'yi de geçti

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
İhracatçı yüksek kurla ihracat yapar da havadan zembille inmiyor hammadde. Bunun hammaddesi var elektriği var doğalgazı var makinaları var bunların hepsi kura bakıyor. Böyle ekonomi bilgisine sahip insanlar başta işte.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Yüksek kur ihracata yarar mı. Muhakkak bir nebze yarar. Abartılı olarak gidelim. Örneğin kurun 5 TLden 10 TL ye çıkması ihracatı iki kat arttırır mı ? Hayır. Kurun marjinal faydası bir noktada biter. Önemli olan yurtdışına en ucuz tekstili ben satıyorum. TL değer kaybetsin de daha çok ürün satayım demek değil. Önemli olan katma değerli ürünü satabilmekdir. O zaman düşük kura bel bağlamazsınız.
Ancak dışarıdan hammadde ve enerji ithal ettiğimiz için de değer kaybeden TL aynı zamanda enflasyonis olarak size döner.
Uzun lafın kısası maharet ekonomiyi dengede tutabilmektir. Sayın bakanın ne işin var dolar ile ben dolara bakmıyorum söylemleri ile ekonomi dengede durmaz.
Yüzde 95'i sanayide kullanılan yaklaşık 3000 ürüne gelen o yüzde 50 gümrük vergisi temelde zaten hammadde için geldi, dışardan alım azalsın biz içerde üretelim diye. Enerjiye gelince ben zaten onu ilk mesajımda demişim: Açığın en büyük sebebi olan enerji ithalatı (özellikle doğalgaz) sorunu çözülür ithalatçı ülkeden ihracatçı ülke konumuna geçersek yüksek kur bize yarar diye. Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir, cümlesinden "tek başına" yüksek kur bize yarar gerisi önemsiz gibi bir anlam çıkarıyorsanız o da sizin sorununuz.

Elektriğe gelince 3-4 sene önceye kadar üretimin yüzde 50sini karşılayan doğalgazın üretimdeki katkısı 2019 verilerine göre yüzde 20lerin altına inmiş durumda. Kömürleri ithal-yerli diye ayırırsak hidroelektrik ilk sırada; ayırmaz bir sayarsak kömür ilk sırada. Peki hidroelektriğin dolayısıyla yerli kaynakların elektrik üretiminde bu seviyeye çıkması kimin sayesinde, onu da siz bulun.

2020-10-26_13-16-14.png

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir, cümlesinden "tek başına" yüksek kur bize yarar gerisi önemsiz gibi bir anlam çıkarıyorsanız o da sizin sorununuz.

Burada benin anlattığım şudur. İhracat için yüksek kura bel bağlamak doğru değil. Doğru olan katma değerli üretim yapmaktır. Sen tekstil ürününü 1 dolara satuyorsan ama Fransız lacoste'u 70 euroya satabiliyorsa önemli olan markalaşma ve katma değerdir. Önemli olan arge ile değişik sektörlerde katma değerli ürün üretmektir. Önemli olan markalaşmadır. Bunların hepsi kurun değerinden daha önemli realitelerdir dedim. Anlatamadı isem bu da benim sorunum. Asla sizin sorununuz değil.

Neticede kimin sayesinde onu da siz bulun demişsiniz. Tabi ki enerji üretiminde kaynak çeşitliliğine gidilecek ve tabi ki de bu ortamı sağlamak hükümetin görevi. Yapılması gerekeni yapmaya çalışıyor hükümet. Ek olarak ben enerji politikaları ile de herhangi bir yerde hükümeti eleştirdiğimi sanmıyorum. Ama bunu da size doğru aktaramadıysam bu da benim sorunum. Asla sizin sorununuz değil.

İyi haftalar dilerim.

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Hocam savaşta da olsan dışarıya ihraç ettiğin katma değerli ürünün varsa etkilenmezsin. Zaur arkadaşımız o gözden bakmış olaya. Haa kaldı ki biz birebir sıcak çatışmaya girmedik. Suriye desen Öso destekleniyor. Libya desen mutabakat hükümeti var. Kaldı ki savaş meclisten çıkar. İkisi ayrı şeyler. Bu arada bu doların yükselmesi son olaylara bağlanamaz. Seneler önce zaten revaçtaydı. Dolar 2 tl olan zamanlarıda biliyorum ben. Herkes farkındaydı ki dolar bir zaman sonra artacaktı
Dolar 2 tl iken doların değersizliğinden değil senin para biriminde değerliydi. Şimdide dolar değer kazanmıyor yanlış anlaşılmasın. Türk lirası değer kaybediyor.Nerden anlarız; Türk lirası aynı anda Dünya üzerindeki tüm para birimlerine karşı kırmızı aşağı oku gösteriyor. Dolar değer kazansaydı aynı zamanda euro karşısındada arayı katlayarak açardı ki Kendimi bildim bileli orada bir sabit denge var.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Dolar 2 tl iken doların değersizliğinden değil senin para biriminde değerliydi. Şimdide dolar değer kazanmıyor yanlış anlaşılmasın. Türk lirası değer kaybediyor.Nerden anlarız; Türk lirası aynı anda Dünya üzerindeki tüm para birimlerine karşı kırmızı aşağı oku gösteriyor. Dolar değer kazansaydı aynı zamanda euro karşısındada arayı katlayarak açardı ki Kendimi bildim bileli orada bir sabit denge var.
Benim yazdıklarım video ile bağlantılıdır. Dediklerinizin cevabı orada var. Boşuna izleyin demedim herkese

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir, cümlesinden "tek başına" yüksek kur bize yarar gerisi önemsiz gibi bir anlam çıkarıyorsanız o da sizin sorununuz.

Burada benin anlattığım şudur. İhracat için yüksek kura bel bağlamak doğru değil. Doğru olan katma değerli üretim yapmaktır. Sen tekstil ürününü 1 dolara satuyorsan ama Fransız lacoste'u 70 euroya satabiliyorsa önemli olan markalaşma ve katma değerdir. Önemli olan arge ile değişik sektörlerde katma değerli ürün üretmektir. Önemli olan markalaşmadır. Bunların hepsi kurun değerinden daha önemli realitelerdir dedim. Anlatamadı isem bu da benim sorunum. Asla sizin sorununuz değil.

Neticede kimin sayesinde onu da siz bulun demişsiniz. Tabi ki enerji üretiminde kaynak çeşitliliğine gidilecek ve tabi ki de bu ortamı sağlamak hükümetin görevi. Yapılması gerekeni yapmaya çalışıyor hükümet. Ek olarak ben enerji politikaları ile de herhangi bir yerde hükümeti eleştirdiğimi sanmıyorum. Ama bunu da size doğru aktaramadıysam bu da benim sorunum. Asla sizin sorununuz değil.

İyi haftalar dilerim.
O sorunun kişi olarak cevabı Beral Albayraktı. Siyasete girmeyelim diye bilerek siz bulun dedim. Eleştiriyoruz, yeri geliyo gömüyoruz (özellikle o yüzde 50 vergiye dahil olan ürünlerde konsolun da olması konusunda bayağı kızmışlığım vardır) ama iyi yaptığı şeyleri de söylemek gerek. Sezarın hakkı sezara durumu.

Dediğini destekleyecem. Sen her şeyi yerli üretirsin 1000 liraya satamazsın adam logo basıp 10000 liraya satar. Üstelikte kapış kapış gider. Peki bu nasıl oluyor? Çünkü adamın MARKA DEĞERİ var. Yerli üretim olmalı ama marka değeri olan yerli üretim olmalı. Bunun içinde marka değeri olan şirketlerle, isimlerle çalışman gerek. Bizim sorunumuz da bu zaten. Üretim sorunu hallolur. Marka değerimiz yok. Yeni yeni İHALAR-SİHALAR vs. Ama o yetmez. Oyun sektöründe de sinema sektöründe de edebiyatta da televizyonda da küçük ev aletlerinde de... marka değerimiz olmalı. Diğer sıkıntı Volvo S40 İsveç malı ama o aracın İsveçte üretilen parçalarıyla 18 vitesli bisiklet yapamazsınız. Ama kimse bu İsveç malı değil demez. Biz de şusu yerli değilse, busu yerli değilse yerli değildir gibi salakça bir algı da var. Bu da doğal olarak önce zihniyetin düzelmesi/değişmesi gerektiğini ortaya çıkarıyor.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
O sorunun kişi olarak cevabı Beral Albayraktı. Siyasete girmeyelim diye bilerek siz bulun dedim. Eleştiriyoruz, yeri geliyo gömüyoruz (özellikle o yüzde 50 vergiye dahil olan ürünlerde konsolun da olması konusunda bayağı kızmışlığım vardır) ama iyi yaptığı şeyleri de söylemek gerek. Sezarın hakkı sezara durumu.

Dediğini destekleyecem. Sen her şeyi yerli üretirsin 1000 liraya satamazsın adam logo basıp 10000 liraya satar. Üstelikte kapış kapış gider. Peki bu nasıl oluyor? Çünkü adamın MARKA DEĞERİ var. Yerli üretim olmalı ama marka değeri olan yerli üretim olmalı. Bunun içinde marka değeri olan şirketlerle, isimlerle çalışman gerek. Bizim sorunumuz da bu zaten. Üretim sorunu hallolur. Marka değerimiz yok. Yeni yeni İHALAR-SİHALAR vs. Ama o yetmez. Oyun sektöründe de sinema sektöründe de edebiyatta da televizyonda da küçük ev aletlerinde de... marka değerimiz olmalı. Diğer sıkıntı Volvo S40 İsveç malı ama o aracın İsveçte üretilen parçalarıyla 18 vitesli bisiklet yapamazsınız. Ama kimse bu İsveç malı değil demez. Biz de şusu yerli değilse, busu yerli değilse yerli değildir gibi salakça bir algı da var. Bu da doğal olarak önce zihniyetin düzelmesi/değişmesi gerektiğini ortaya çıkarıyor.
peki.

daily.Chavo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,494
Tr parasından daha değerli para birimleri=Monopoly parası.Sabah 8.4 ken şimdi 8.8 olmuş

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
YTD.

11 AY SONU: 8.20 - 8.30

12 AY SONU: 8.50

Kötü bir haber olmazsa tahminim bu yönde olacak.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Eriyor liralar Mark kap Dolar al Rap Rap..

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Bakalım başkanlık sonrası nasıl gitmiş usdtry

Ekli dosyalar

• Captureddss.JPG
    Captureddss.JPG
    32.9 KB · Görüntüleme: 56

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
8,4520
grafikte de 2010dan beri TL ZAR RUB REAL Macar Forinti değer kaybı gösterilmiştir dolara karşı ve yüzdesel olarak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

8,4425 USDTRY paritesi. Vallahi istikrar kazandır bu seviyede...
Maşallah Maşallah !!!

Ekli dosyalar

• Capture (1).JPG
    Capture (1).JPG
    106.5 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme: