İlk kez manjaro kurdum bilmem gerekenler neler?

Bu konuyu okuyanlar

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Selam,daha önceleri linux kurmuştum sadece deneme amaçlı,detaylarını, teknik bilgilerini,terminal kullanımı kısacası arayüzü kullanmak dışında hiç bir bilgim yok,geçenlerde windowsa sinir olup manjaro xcfe kurdum şimdi merak ettiğim kurulumdan sonra herşeyin çalışması için neler yapmam gerekir,görüntü sürücüsü felan kurmam gerekirmi, bildiğim kadarıyla eskiden repo ekliyorduk felan ihtiyaç varmı böyle bir şeye ? birde tasarımını beğenmediğim için bu videoyu takip ederek tema kurmaya çalışıyordum dakika 4.47 de ki işlemi yaparken indirdiğim dosyaya sağ tık buraya çıkart dedikten sonra arşiv yüklenirken bir hata oluştu deyip şu satırlar göründü
xz: (stdin): Compressed data is corrupt
tar: Child returned status 1
tar: Error is not recoverable: exiting now
bu hata neden kaynaklıdır,ekarte edebilirmiyim bu ikon paketini kuramassam temanın bir anlamı yokki :) biliyorum bu konuda pek bilgili arkadaşlar var yardımcı olurlar umarım:)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kde kursaydınız tema daha kolay olurdu. Ama xfce ile de aynısını yapmak mümkün. Kde daha pratik. Son kullanıcıya hitap ediyor.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Kde kursaydınız tema daha kolay olurdu. Ama xfce ile de aynısını yapmak mümkün. Kde daha pratik. Son kullanıcıya hitap ediyor.
İkisinin ne işe yaradığını dahi bilmiyordum,en ilk xfce çıktığı için kurdum :S
Peki kde kurduğum zaman,tema kurmak için bu kadar uğraşmıyorum anladığım kadarıyla next next deyip kurabileceğim bir tema yokmudur ki çok cahilim bu linux da :D

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kde kurarsanız çok basit tema işlemi.
Tema mağazası var. Giriyorsunuz, aratıyorsunuz kuruyorsunuz.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Kde kurarsanız çok basit tema işlemi.
Tema mağazası var. Giriyorsunuz, aratıyorsunuz kuruyorsunuz.
Peki şu videodaki gibi kapsamlı temalar varmı? dock felan temanın içindemi geliyor? youtube ye kde tema yazınca bu video çıktı yine,böyle görünüm istiyorsam illaki bu işlemler şartmı ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Evet büyük oranda tek tık ile olacak. Uğraşa uğraşa olacak şeyler de bunlar. Linux geniş yetki tanıyor kullanıcılara. Video izleye izleye veya deneye deneye halledebileceğinize inanıyorum.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Evet büyük oranda tek tık ile olacak. Uğraşa uğraşa olacak şeyler de bunlar. Linux geniş yetki tanıyor kullanıcılara. Video izleye izleye veya deneye deneye halledebileceğinize inanıyorum.
Tamam öyleyse yarın kde kurayım başlangıç için daha uygun duruyor,tema kurulumunda problem olursa bu konudan sorumu iletirim yine,evet uğraşmak önemli ama başarabileceğimi düşünmüyorum mesela aldığım şu hata satırından zerre bir şey anlamadım hem ingiliççe,hem kod ikiside bana uzak :) her neyse deneyip göreyim en iyisi,teşekkür ederim bilgiler için iyi forumlar.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Tamam öyleyse yarın kde kurayım başlangıç için daha uygun duruyor,tema kurulumunda problem olursa bu konudan sorumu iletirim yine,evet uğraşmak önemli ama başarabileceğimi düşünmüyorum mesela aldığım şu hata satırından zerre bir şey anlamadım hem ingiliççe,hem kod ikiside bana uzak :) her neyse deneyip göreyim en iyisi,teşekkür ederim bilgiler için iyi forumlar.
Benim de öyle aman aman deneyimim yok. Kodlardan da çok anlamam ama zaten terminalde gerekebilecek komutlar internette var ve nadiren lazım oluyor.

Ubuntu, Manjaro KDE/Deepin/Xfce ve bir iki dağıtım daha kullandım. 3 5 ay. Zaten 1-2 hafta kullansanız alışırsınız. Ben Windows'un geniş desteğinden ötürü geri döndüm.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Benim de öyle aman aman deneyimim yok. Kodlardan da çok anlamam ama zaten terminalde gerekebilecek komutlar internette var ve nadiren lazım oluyor.

Ubuntu, Manjaro KDE/Deepin/Xfce ve bir iki dağıtım daha kullandım. 3 5 ay. Zaten 1-2 hafta kullansanız alışırsınız. Ben Windows'un geniş desteğinden ötürü geri döndüm.
Hocam bir şey soracağım,şimdi kde iso yu indirdim ama manjaroda usb yazdırma programı bulamadım kde iso yu belleğe nasıl yazdırırım ?

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Sonunda bir app indirdim tarayıcan onunla yazdırıyorum şimdi deneyeyim,app mağazası gibi birşey bulamadım bu manjaroda ya netten çektiğim dosyalarda .bin olarak iniyo çalıştıramıyorum,sonunda balenaetcher ı çalıştırdım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit:yazdıramadım balenaetcher usb yi görmüyor.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hocam bir şey soracağım,şimdi kde iso yu indirdim ama manjaroda usb yazdırma programı bulamadım kde iso yu belleğe nasıl yazdırırım ?
1 - mintstick sudo pacman -S mintstick
2 - imagewriter sudo pacman -S imagewriter

Aşağıdaki seçenek dikkatli kullanılmalıdır, birden fazla USB takılı ise yanlış USB üzerine aktarım olabileceğini unutmayınız.
Sürücü harfini doğru tesbit etmek için fdisk -l komutunu kullanabilirsiniz.

3 - dd Burn an ISO File - Manjaro
Kod:
sudo dd bs=4M if=/kalıp/dosyasının_yolu/manjaro*.iso of=/dev/sd[sürücü harfi] status=progress oflag=sync
Örnek:
Kod:
sudo dd bs=4M if=/home/rise/İndirilenler/manjaro-ukui-20.1-pre1-testing-minimal-200924-linux58.iso of=/dev/sdd status=progress oflag=sync

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
1 - mintstick sudo pacman -S mintstick
2 - imagewriter sudo pacman -S imagewriter

Aşağıdaki seçenek dikkatli kullanılmalıdır, birden fazla USB takılı ise yanlış USB üzerine aktarım olabileceğini unutmayınız.
Sürücü harfini doğru tesbit etmek için fdisk -l komutunu kullanabilirsiniz.

3 - dd Burn an ISO File - Manjaro
Kod:
sudo dd bs=4M if=/kalıp/dosyasının_yolu/manjaro*.iso of=/dev/sd[sürücü harfi] status=progress oflag=sync
Örnek:
Kod:
sudo dd bs=4M if=/home/rise/İndirilenler/manjaro-ukui-20.1-pre1-testing-minimal-200924-linux58.iso of=/dev/sdd status=progress oflag=sync
1. ve 2. kodları yazınca komut yok diyor. 3 ü nasıl yapacağımı anlayamadım.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
1. ve 2. kodları yazınca komut yok diyor.
Komutlar sudo ile başlayan kısım:
sudo pacman -S mintstick
sudo pacman -S imagewriter

3 ü nasıl yapacağımı anlayamadım.
İlk ikiden birisi iş görür. Üçüncüye sıra zor gelir.
Özellikle mintstick çok kullanışlıdır, istikrarlıdır.

Şuradan kullanımını görebilirsin:

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
sudo pacman -S mintstick

birazdan deneyeceğim teşekkür ederim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

sudo pacman -S mintstick

Şuan kurulum tamam kde den yazıyorsum sayenizde çok teşekkür ederim hocam,bir şey sormak istiyorum internette bankacılık işlemlerimi yapayımmı manjaro güvenilirmidir,güvenlik yazılımı kurmalımıyım ?

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Şuan kurulum tamam kde den yazıyorsum sayenizde çok teşekkür ederim hocam,bir şey sormak istiyorum internette bankacılık işlemlerimi yapayımmı manjaro güvenilirmidir,güvenlik yazılımı kurmalımıyım ?
Sisteminiz güncel olduğu sürece, (Firefox~Chrome~Opera gibi) bilinen tarayıcılar üzerinden güvenle tüm işlerinizi yapabilirsiniz.