Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Sabah yazarı ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, bir ilde sokaktan geçerken hayretler içinde kaldığını söyleyerek "Dışarıda dört genç kızımız bira içiyorlardı" ifadelerini kullandı. Hatipoğlu, kızların kendisini görünce biralarını sakladıklarını da iddia etti.

Kızlar umarım biralarını gerçekten saklamamışlardır o zaman üzülürüm....

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Çokta büyütülecek bir durum yok. Dini inancına göre bir kişinin yasak olan şeyleri yapmamasından dolayı yapanları yadırgaması normaldir. Sigara içmeyenin içenleri,sokağa çöp atmayanın atanları yadırgayabileceği gibi

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Kızların yaşını belirtmemiş 18 in altındaysa bilmiyorum çok doğru değil. Bide nerden almışlar yasak yani. 18 in üstündeyse ona düşmez
2015 yılında yayınlanmış bir haberde görmüştüm taksimde bir test yapıyorlardı 12 yaşlarında bir çocuğa ordaki tekellerden alkol sigara aldırmaya çalışıyorlar çocuğa hiçbiri yaşın küçük vermemi bırak kime alıyorsun bile demiyorlar.hatta bir tanesi çocuğun aradığı sigara kendi dükkanında olmadığından başka dükkan bile söylüyor.

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
18 yaşından küçük kişilere sigara ve bira ya da alkol satışı yasak değil mi? Nasıl alabilmişler birayı. Yazık çok yazık. Nereye gidiyor bu gençlik.

Okullarda bile sınıfta sigara ve bira içenleri bile gördüm internette videolarda. Yazık çok yazık.. :(

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Kızlar umarım biralarını gerçekten saklamamışlardır o zaman üzülürüm....
Sevgili Dilara, seni severim ablacım, kırılmanı, gücenmeni asla istemem, lakin kurduğun bu cümle beni cidden çok üzdü. Niye biliyor musun? Çünkü o kızlar belki bir günah işlemişler ama terbiyelerini, edeplerini yitirmemişler, bir büyüğünü görünce saklayıp utandıklarını göstermişler. Utanmak bir müslüman evladı için emin ol on kilo altından çok daha kıymetli bir servettir. Bu onların yaptıkları şeyin doğru olmadığını kabul ettiklerini gösterir. Ben o kızların işledikleri günaha kızmadım, ama gösterdikleri bu asil davranışa cidden çok sevindim. Ki, yüreklerinde hala bu asil milletin töresinden, edep ve vakarından bir nefha taşıyorlar, asaletlerini kaybetmemişler diye. Tam alınlarından öpülesi bir hareket bu.

İşin özüne dönersek bu asil davranıştan üzülmüş olman asıl üzdü beni. Sana hiç yakıştıramadım ablam. Keşke bu talihsiz cümleyi hiç kurmasaydın. :(

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Zaten şu gereksiz olan sigara ve içki gibi şeylerden insanlar ne anlıyor ki?İçmeyin.İçince hiç güzel bir şey olmuyor.Onlara para vereceğime vermem.Parayı resmen çöpe atmak.Kenara koyun biriksin daha iyi.

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Sevgili Dilara, seni severim ablacım, kırılmanı, gücenmeni asla istemem, lakin kurduğun bu cümle beni cidden çok üzdü. Niye biliyor musun? Çünkü o kızlar belki bir günah işlemişler ama terbiyelerini, edeplerini yitirmemişler, bir büyüğünü görünce saklayıp utandıklarını göstermişler. Utanmak bir müslüman evladı için emin ol on kilo altından çok daha kıymetli bir servettir. Bu onların yaptıkları şeyin doğru olmadığını kabul ettiklerini gösterir. Ben o kızların işledikleri günaha kızmadım, ama gösterdikleri bu asil davranışa cidden çok sevindim. Ki, yüreklerinde hala bu asil milletin töresinden, edep ve vakarından bir nefha taşıyorlar, asaletlerini kaybetmemişler diye. Tam alınlarından öpülesi bir hareket bu.

İşin özüne dönersek bu asil davranıştan üzülmüş olman asıl üzdü beni. Sana hiç yakıştıramadım ablam. Keşke bu talihsiz cümleyi hiç kurmasaydın. :(
Aynı görüşteyim ama ben bu şekilde yazamazdım. Çok güzel anlatmışsınız. Ben yazsam çomar diye linçlenirdim.

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Kimin ne içtiği kimseyi ilgilendirmez. Her olaya kendi açılarından bakıp yargılamak da kimsenin haddine değildir. Burası Türkiye Cumhuriyeti devleti, insanları bu tür şeylere gör yargılayıp, şu günah bu olmamalı diye karışmak bağnazlıktır. Herkes kendine baksın. Daha sonra da karşı taraf kendilerine karışınca mağdur edebiyatı yapıyorlar.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Çokta büyütülecek bir durum yok. Dini inancına göre bir kişinin yasak olan şeyleri yapmamasından dolayı yapanları yadırgaması normaldir. Sigara içmeyenin içenleri,sokağa çöp atmayanın atanları yadırgayabileceği gibi
Neden dört genç kızımız demiş de dört kişi dememiş mesela.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743

Kıymetli Kardeşim, sizin yazdığınız yazıyı elbet eleştirecek bir yanım yok. Ama alkol ile ilgili (ki günah olduğunu da pek tabii kabul ederek)gösterdikleri bu şaşkınlıkları ve tepkileri keşke diğer başka şeyler için de gösterseler. Örneğin emniyet şeridinden gitmek de bir anlamı ile kul hakkı yemektir. Keşke her türlü hırsızlığa ve kul hakkı yemeğe de bu tepkileri verseler. Değişik değişik vakıflarda yaşanan istismar olaylarına da bu tepkileri verseler. Değişik tarikatlarda yaşanan badeleme tabir edilen olaylara da bu tepkileri ve hatta çok daha sertini verseler.

Yazdığım Hatipoğlu özelinde olmayıp genel toplumumuzdan bahsediyorum sadece...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Her zaman ki Sosyal Medya'dan yarım yamalak bir haber görülüp insanlar linç ediliyor ve ayrışmalık kin ve nefretlik konular açılıyor.

Yazının tamamı burada zahmet edip okuyun lütfen. ( Aslında yazıdan benim anladığım ülkemizde ki gençleri dini inançlarından geleneklerinden göreneklerinde dinden Kur'an dan soğutmaya çalışıyorlar İslamdan çıkarıp dinsizliğe itiyorlar. Ama ne olursa olsun içlerinde ki saygı sevgi halen kaybolmuyor beni görünce birasını saklayacak seviyedeler halen diyor. Ve gençlerden umutluyum bu insanlara sahip çıkalım ki uyuşturucuya alkole köprü altında ölüme vb olaylara gitmesinler diyor. )

Not: Yoksa 18 yaş üstü ise ve alkol alınmasına uygun bir yer ise herkes istediğini içer kim ne diyecek. İster erkek olsun ister kız isterse LGBT bireyler millete ne. Ama 18 yaş altının alkol sigara kullanmasına veya halka açık alanlarda parkta bahçede sokak ortasında alkol kullanılmasına bende karşıyıp.

NOT2: Hani hergün bu forumda kadın cinayeti eşini dövme sokak ortasında darp çocuğa şiddet cinsel saldırı taci tecavüz trafik kazası flan eleştiriyoz ya bunların hepsinin başında ALKOL VAR. Dinimize göre Alkol Kötülüklerin anası diye boşuna demiyorlar. Cinayetlerin kadına karşı şiddetin çoğu alkollü ike yapılıyor...

1603447362546.png

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Sıkıntı alkolde değil ki düşünce bağnazlığıdır onca tarikat adı altında yüzlerce çocuğa tecavüz veya istismar yapılıyor hadi bunu da alkole bağlasanıza.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Neden dört genç kızımız demiş de dört kişi dememiş mesela.
Dört genç erkek de diyebilirdi. Bunun içinde neden dört genç erkek değil de dört kişi dememiş mi diyeceksiniz. İslama göre gençken yapılan her iyiliğin her kaçınılan günahın sevabı yaşlılığa göre daha fazla. Ağaç yaşken eğilir denir. Yani gençlikte başlanan bir alışkanlık geç yaşta başlamaktan daha kolay edinilir. O yaştaki bir insan inancına göre gençlerin daha temizken yolun başındayken böyle yapmalarını garipsemiş olabilir ve bu açıklamayı yaparken okuyan gençlere öğüt olsun diye düşünerek detay vermiş olabilir.
İçebilirler sana ne.
O zaman insanlar sokakta ilişkiye girebilir, esrar içip millete dağıtabilir istediği gibi bağırabilir yerlere tükürebilir değil mi ? Nasıl olsa bize ne. Bize dokunmadıkları sürece herkes istediğini yapsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıkıntı alkolde değil ki düşünce bağnazlığıdır onca tarikat adı altında yüzlerce çocuğa tecavüz veya istismar yapılıyor hadi bunu da alkole bağlasanıza.
Bağnazlık sadece tarikat ya da cemaat içerisinde olmaz bir parti üyesinde de olabilir, kamudaki polisler,doktorlar,araştırma görevlileri vs gibi uzayan her topluluk ve gruba mensup bireylerde olabilir. Bu bağnazların yapacağı hatalar bireyseldir ve grupları kapsamaz. Nasıl bir partide bir grup milletvekili bağnaz düşüncelerini söylediklerinde diğer vekilleri kapsamadığı gibi.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Keşke elimizde veri olabilseydi de, bu suçları işleyenler acaba alkol kullanmamış olsalardı oranlar mesela yarı yarıya azalacak mıydı ?

Benim burada başka bir savım var. Kötücül olan insanlar zaten geneli itibari ile alkol kullanıyorlar. Ama her alkol kullanan özü itibari ile kötücül bir insan değil. O sebeple alkolun yüzde yüz yasak olduğu bir toplumda yaşansaydı bile bu suç oranları çok fazla aşağıya inmeyecekti. Trafik kazaları hariç olarak konuşuyorum.

Tabii bunu doğrulayabileceğim bir kanıt elimde yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

dört genç derdi geçerdi. genç kız ya da genç erkek olarak tanımlanması garip geldi sadece.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Tamam içsinler sigara da içki de araba sürsünler kaza yapsınlar.Çok iyi güzel bir şey zaten onlar.
Bir bana söyler misiniz şu saçma şeylerin kime yararı olduğunu.Satın alıp içene değil sadece satana yarar.
Parayı alır ölen ölür hasta olan olur umurunda olmaz satan kişilerin.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Nihat.exe'yi erken başlatmışlar ramazan daha gelmemişti.

Not: Kötülük insanin kendisiyle alakalıdır. Kötü insan alkol alınca daha kötü olur. Ben de alkolik olmasam da yıllardır içiyordum. Hiçbir aşırılığım olmadı.

alfabro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
abi şimdi mi müslüman kesildiğimiz başımıza
abi kendi iradeleri tercihleri istediklerini yaparlar
yok günahmış yok şuymuş yok buymuş ayıp ettiniz böyle yazan arkadaşlara
günahsa ona günah size miii?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Uzun lafın kısası alkol ve kumar her ne kadar kuranı kerimde önceleri bazı faydaları vardır ama zararları faydalarından çok daha fazladır diye söylenmiş olsa da sonunda kesin olarak haram kılınmıştır. İnsanlar olarak tabii ki hiç birimiz günahsız ve pür pak değiliz. Diyeceğimiz tek şey Allah hiçbirimizi kalbi mühürlenmiş olanlardan eylemesin.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
dört genç derdi geçerdi. genç kız ya da genç erkek olarak tanımlanması garip geldi sadece.
Neden garip olsun. O dört kişi genç erkek olsaydı bunu da diyebilirdi. Sonuçta gençler gelecek demek değil mi ? Ve kötü şeyler yapmasını genellikle gençlerin ebeveynleri istemezler. Bu yorumu yaparken diğer gençlerde bundan öğüt alsınlar diye düşünmüş olabilir. Sonuçta gençlik İslamda önemli yere sahip ve peygamberimiz de gençleri hep doğru yola sevketmeye çalıştı. Dini boyut dışında bakarsak yine gençler toplum için çok önemliler ve kötü şeyler yaparak hayatlarını mahvedebilecek şeyleri yapmaları yerine kendilerine topluma ve kendilerinden sonraki nesillere faydalı olmaları toplumun onlardan bir beklentisidir.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Yahu ben hissiyatımı dedim. Siz öyle düşünüyorsanız öyledir.