Ailem beni aşırı zorluyor

Bu konuyu okuyanlar

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Merhaba arkadaşlar. Bu sene 9. Sınıfa başladım. Ailem beni ders anlamında aşırı zorluyor. Gündelik programımı anlatayım. Saat 9 ile 10.30 arasında eba ders dinliyorum. 10.30 'dan 13.00 a kadar izlediğim konuları 5 farklı youtube kaynağından dinliyorum. Sonra babamın öğretmen arkadaşına 13.30dan 15.30a kadar matematik çalışıyorum. Eve gelip 18.00a kadar test çözüyorum. 19.00'a kadar tekrar yapıyorum. Hafta sonu da sabah 9 akşam 4 dershaneye yazdırdılar. Bu kadar koşuşturmanın sonrasında 1-2 saat kafa dinlemek istiyorum. Bozuk cihazları tamir etmek beni mutlu ettiği için 1-2 saat bu işle uğraşmak istiyorum ama ailem şiddetle karşı çıkıyor ders çalış diyor. Sizce abartıyor muyum? Haklılar mı bu kadar ısrar etmekte?

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Merhaba arkadaşlar. Bu sene 9. Sınıfa başladım. Ailem beni ders anlamında aşırı zorluyor. Gündelik programımı anlatayım. Saat 9 ile 10.30 arasında eba ders dinliyorum. 10.30 'dan 13.00 a kadar izlediğim konuları 5 farklı youtube kaynağından dinliyorum. Sonra babamın öğretmen arkadaşına 13.30dan 15.30a kadar matematik çalışıyorum. Eve gelip 18.00a kadar test çözüyorum. 19.00'a kadar tekrar yapıyorum. Hafta sonu da sabah 9 akşam 4 dershaneye yazdırdılar. Bu kadar koşuşturmanın sonrasında 1-2 saat kafa dinlemek istiyorum. Bozuk cihazları tamir etmek beni mutlu ettiği için 1-2 saat bu işle uğraşmak istiyorum ama ailem şiddetle karşı çıkıyor ders çalış diyor. Sizce abartıyor muyum? Haklılar mı bu kadar ısrar etmekte?
abartıyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Büyük ihtimalle seni YKS'ye hazırlıyorlar.
ben okuyunca sinirlerim bozuldu daha 4 sene var

M

Murat Burç

SDN Okuru
Hiç ders çalışma. Ya dediğim olacak ya da çalışmam de.
Rest çekmeyi bilmek lazım.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bu iş zorlamayla olmaz ki böyle giderse soğursun zaten. Mutlaka kafanı dağıtacak bir aktivite yapman gerek. Bu program lise 1 için ağır biraz, lise sonda böyleydim ben.

barislakers

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Ailen zorlasa bile sen istemediğin sürece olmaz ama bu ailen haksız demek değil. Ülke normal bir yer olsa tamam baskı yapması biraz abartı ama ülke normal bir ülke olmadığı için senin iyi olmanı istiyorlar. Sen düzenli ve çok olmayan bir şekilde çalış öyle yaparsan her şeye vaktin olur yeterki düzeli ol dostum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Daha 9. sınıftasın bu kadar zorlamak gereksiz bence.

Dzd6MMCWwAAP_to.jpg

Ruyifo

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Dediğini yapmazsam annem öyle bir bağırıyor ki feleğim şaşıyor. Bizim apartmanda 4 ailenin benim yaşımda çocuğu var. Hiç onların evden ses çıkıyor mu diyor. İyi de aileleri onları bu kadar zorlamıyor ki. Gık desem ümüğümü sıkacaklar evde.
Annen sabrını taşırırsa sakın bağırma. Bi kere odana çağır düzgünce konuş yoruluyorum diye anlamaz ise babana söyle o da anlamaz ise matematik hocana söyle. Seni sevdikleri için ileriye bu kadar hazırlıyorlar ama gereksiz bu kadar çok zorlamak dedikleri gibi bi zaman sonra sıkılırsın. Dedigimi yap sonuç alcaksın bence.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Yazık lan. Birisi de düzenli ol vakit kalır demiş. Ulan adam kalktığından akşamına kadar ders çalışıyor, düzenli olsa n'olur olmasa n'olur :D

Ben hiç istemezdim.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Okumayın boşverin okumayın, ileride zaten işssiz kalınca bol bol vaktiniz olur kafanızı duvara vurmaya.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Annen sabrını taşırırsa sakın bağırma. Bi kere odana çağır düzgünce konuş yoruluyorum diye anlamaz ise babana söyle o da anlamaz ise matematik hocana söyle. Seni sevdikleri için ileriye bu kadar hazırlıyorlar ama gereksiz bu kadar çok zorlamak dedikleri gibi bi zaman sonra sıkılırsın. Dedigimi yap sonuç alcaksın bence.
Aile içinde çözemeyince hocaya sormuştum. Hoca da ailem ile konuşmuştu ama etki yok.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ailen senin en iyi okulda okumanı istiyor,
Ailen senin en güzel üniversiteyi kazanmanı istiyor,
Ailen senin en güzel mesleğe sahip olmanı istiyor,
Ailen senin en güzel geleceği yaşamanı istiyor,
Ailen senin kısaca hep en güzel şeylere layık olduğunu düşünüyor.
Ailen senin hep layık olduğun en güzel şeylere ( maddi manevi) sahip olduğunu görmek istiyor.

Abartıyorlar mı evet, önemli olan senin ne istediğin.
Eğer sen kendini en az onlar kadar düşünüyorsan yaptıkları için dua edersin.

Lisede yurtta gece saat 2 de kalkıp 2-3 saat ders çalışan soru çözen arkadaşlarımız vardı şimdi hepsi güzel yerlerde, emeksiz olmuyor maalesef.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Mesela apartmanın bodrum katında atölyem var. Günde 1 saat takılayım diyorum ona bile izin vermiyor. Hamal mi olacaksın diyor. Ailem belki anlamıyor ama benim bütün ders stres vs yükü kafamdan attığım yer orası.

Krolz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
9.sınıf için inanılmaz abartmışlar bu programı 12 de yapman lazım okullar açılırsa rehber hocanla veya matematik hocanla konuş bir çözüm bulurlar belki

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Matkap tamir ediyordum yazın. İşler de birikti elimdekileri yapıp bırakayım diyorum yok yapma diyorlar. Bu arada cihazları bir çeşit hale ile alıyorum

Brezilya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Anneni babanı çağır odana. Onlara sizi de anlıyorum benim geleceğim için endişeleniyorsunuz, biliyorum ülkenin durumu iç açıcı değil ama bu kadar sıkmak bana faydadan çok zara getiriyor benimde boş vakit e ihtiyacım var kafamı bir şekilde dağıtmak zorundayım de sonra onları atölyeye götür, buranın seni ne kadar mutlu ettiğini göster onlara yaptığın işleri göster onlara, bunun senin için faydalı olduğunu göster, bence bunları gerçekten duygulu içinden söylediğin taktirde sana 1-2 saat izin verirler diye düşünüyorum. (Birde konuşmayı bitirirken onlara lütfen sizden rica ediyorum bana biraz da olsa izin verin yalvarırım de (biraz yumuşayıp acaba gerçekten de çok mu sıktık çocuğu diye düşünürler.)

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Anneni babanı çağır odana. Onlara sizi de anlıyorum benim geleceğim için endişeleniyorsunuz, biliyorum ülkenin durumu iç açıcı değil ama bu kadar sıkmak bana faydadan çok zara getiriyor benimde boş vakit e ihtiyacım var kafamı bir şekilde dağıtmak zorundayım de sonra onları atölyeye götür, buranın seni ne kadar mutlu ettiğini göster onlara yaptığın işleri göster onlara, bunun senin için faydalı olduğunu göster, bence bunları gerçekten duygulu içinden söylediğin taktirde sana 1-2 saat izin verirler diye düşünüyorum. (Birde konuşmayı bitirirken onlara lütfen sizden rica ediyorum bana biraz da olsa izin verin yalvarırım de (biraz yumuşayıp acaba gerçekten de çok mu sıktık çocuğu diye düşünürler.)
Asıl annem zorluyor. Yattıktan sonra duyuyorum Babam anneme çocuğa çok yüklenme diyor ama nafile.

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641
Seninde ailenle sorunun bitmedi

Brezilya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Asıl annem zorluyor. Yattıktan sonra duyuyorum Babam anneme çocuğa çok yüklenme diyor ama nafile.
Babanızın ve öğretmeninizin desteğini alırsanız biter bu iş diye düşünüyorum

Bu dediğim konuşmayı babanıza yapıp desteğini aldıktan sonra öğretmeniniz ile anlaşıp annenize çocuğu kadar çalıştırmak onu kötü etkiler... vb şeyler söylemesini sağlayın diğer yandan da babanızı da yanınıza alıp annenizle konuşsanız olur herhalde eğer ders bitimi anneniz öğretmene durumunuzu soruyorsa ordada konuyu açabilirsiniz.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Babanızın ve öğretmeninizin desteğini alırsanız biter bu iş diye düşünüyorum

Bu dediğim konuşmayı babanıza yapıp desteğini aldıktan sonra öğretmeniniz ile anlaşıp annenize çocuğu kadar çalıştırmak onu kötü etkiler... vb şeyler söylemesini sağlayın diğer yandan da babanızı da yanınıza alıp annenizle konuşsanız olur herhalde eğer ders bitimi anneniz öğretmene durumunuzu soruyorsa ordada konuyu açabilirsiniz.
Babam da öğretmen zaten. Matematik öğretmenine demiştim annemle konuşmuştu 1-2 hafta pek darlamadı ama sonra aynen devam. Bir kez daha deneyelim o zaman.

567914

Asistan
Reaksiyon puanı
178
Dostlar 9.sınıfım ben de kendi isteğimle derslere çalışmaya çalışıyorum fakat YouTube ve Eba derslerinin hiçbirini anlamıyorum, yaptığım tek şey bomboş ekrana bakmak. Bu durum moralimi bozuyor ve derslere yönelimim aşırı azaldı. Ne yapmalıyım düzelmek için?

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Dostlar 9.sınıfım ben de kendi isteğimle derslere çalışmaya çalışıyorum fakat YouTube ve Eba derslerinin hiçbirini anlamıyorum, yaptığım tek şey bomboş ekrana bakmak. Bu durum moralimi bozuyor ve derslere yönelimim aşırı azaldı. Ne yapmalıyım düzelmek için?
Sana canlı anlatacak birini bul.

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,612
daha dokuzsun saçma

daily.Chavo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,494
Abartmak ne kelime 9.sınıf için bunu yaptılarsa,12 de ne yaparlar acaba