SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
IMG_20200930_234438.jpg

Konuştuğun konu hakkında bilgi edin dediğin adam, üstüne Master yapmış 40 yıllık İlahiyat Hocasının oğludur.
Şükür teşekkürdür, herkese olur. Ancak "Hamd" sadece Allah'a olur.

Hamd olması için 4 özellik şarttır:
-Alemlerin Rabbi olmak.
-Rahman sahibi olmak.
-Rahim olmak.
-Ahiret gününün hakimi olmak.

Elhamdülillah kelimesi, Hamd Sadece Allah'adır demek. Ayrıca Arapça değil Kur'an'cadır.
Cahil olmayanlara duyurulur.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Cehennet mi orası ?

EDİT: Ben öyle düşünen arkadaşlar için söyledim. Yolumuzda inancımızda belli. ? ?
Maccofe ikisi bir aradanı hatırladım.
Sonrada 3'u çıktı. bak akşam akşan içesim geldi.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Maccofe ikisi bir aradanı hatırladım.
Sonrada 3'u çıktı. bak akşam akşan içesim geldi.
2 yaver yetmedi 3. de geldi demek.
İç gitsin nolcak. Bu yaşta çarpıntı yapmaz korkma ?
Ermenistana doğru dönüp sıcacık içersin. Ne güzel olur hee ?

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Samimi söylüyorum Elhamdülillah Müslüman bir ailenin evladıyım. Yoksa bu devirde bana kim anlatırdı İslam'ı peygamberimizi??
Dininiz İslam olmayabilir ama Allah'ı inkar etmemenizi tavsiye ederim. Dinimiz bilime düşman değildir. Bize verilen ilk emir OKU'dur. Allah’ı inkar eden çok bilim adamı gördüm, Allah'ın yarattığı bir damla kanı dahi üretemeyecek kadar acizler, ona muhtaçlar.

Reaksiyon puanı
6,381
Klavye başında 13-15 yaşında ki arkadaşlar havalı birşey sanıp şimdi Ateisttim deistim yazacaktır bilmeden anlamadan.
13 yaş sanılan kadar, gördüklerini yapan, havalı olmak için ne olursa yapılan veya yaptıklarını genelde bilmeden yapan bir yaş değil. Geçen sene ne arkadaşlarım ne ben ne de gördüğüm başka bir 13 yaşında ki kişi hava atmak için bunu yapmazdı, buna eminim. Sanılan kadar da bilinçsiz hareket etmiyoruz.

13 ve 14 yaşlarına insanlar neden bu kadar takık?

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,389
Elhamdülillah Müslümanım. Ama dinimi insanlara göre yaşamıyorum ve insanlara göre yorumlamıyorum. Sadece deist ve ateist olan arkadaşların konu hakkında detaylı araştırma yapmamaları ve insanların bireysel hareketlerinden dolayı inançlarını değiştirip bu inanca geçmelerinin bence yanlış olduğunu düşünüyorum. An itibarı ile ispat etmeleri mümkün olmayan zan ettikleri fikirleri savunuyorlar. Halbuki bilim an itibarı ile deney yapıldığında sonucu hep aynı çıkan teorileri kanunlaştıran, açıklayan ve ispatlayan bir gözlem,deney ve araştırmalar bütünüdür.

Son düzenleme:

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
soru 1. sayfada kalmış yinede cevabını vereyim.
"dünya üzerinde toplam 4.300 din ve mezhep bulunmaktadır"

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Arkadaşlar ben şeyi merak ettim. Normalde insanlar dümdüz Müslümanım, yaşıyorum gidiyorum diye düşünüyor ve hiç başka dinleri sorgulamıyor ama bu ateizme, deizme, hristiyanlığa vs. diğer dinlere yönelmek için herkesin bir tetikleyicisi oluyor. Gerek bir olay gerek bir kişi belki okulunda Din Kültürü hocası vs. Sizin ki kim merak ettim.

Benim: Efe Aydal

Bu sayede diğerlerinin başka şekilde sorgulamaya kapısı açılır. Yani belki sizi tetikleyen şey onu da tetikleyecek ve araştırıp ömrümü boşa harcamışım deyip kendi dinini bırakacak ve ya ateizm/deizm vs. buysa ben dinime daha iyi bağlanayım diyecek belki.

Ruyifo

Asistan
Reaksiyon puanı
82
İnançlara saygı duyarım ama deizm en mantıklı inanç sistemi olarak geliyor bana. Yıllardır daha mantıklı bir sistem için kendimi ikna edemedim.

Müslümanım demekle müslüman olunmuyor.

Düzenleme: Diğer inançlar ile ilgili alay edici tutum sergileyen üyelere uzaklaştırma verilecektir.

Unutmayın inanç özgürlüktür. Müslümanlık dahi bunu söyler.
Hocam Deizm'de öldükten sonra ne olacağı belirtiliyor ? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

Reaksiyon puanı
191
13 yaş sanılan kadar, gördüklerini yapan, havalı olmak için ne olursa yapılan veya yaptıklarını genelde bilmeden yapan bir yaş değil. Geçen sene ne arkadaşlarım ne ben ne de gördüğüm başka bir 13 yaşında ki kişi hava atmak için bunu yapmazdı, buna eminim. Sanılan kadar da bilinçsiz hareket etmiyoruz.

Anlatamazsın, bu soruna da mantıklı bir cevap bulamazsın. O yaştaki bir çocuğun; cehennemde yakılmayı, kan ve irinli kaynar su içirilmeyi dahi göze alarak bunu sadece hava için yapabileceğine ciddi ciddi inananıyorlar zira.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Anlatamazsın, bu soruna da mantıklı bir cevap bulamazsın. O yaştaki bir çocuğun; cehennemde yakılmayı, kan ve irinli kaynar su içirilmeyi dahi göze alarak bunu sadece hava için yapabileceğine ciddi ciddi inananıyorlar zira.
Öldükten sonra vücut halinde mi gidilecek öbür dünyaya?
Yani azap ızdırap vücut olmadan hissedilemez de ondan diyorum

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641

Bende 13 yaşındayım ve etrafıma bakıyorum bazı yaşıtlarım bilgili ve saygılı iken diğer yaşıtlarım anlamadığım şekilde yanlış ve ahlaksız hareketler yapıyorlar mesela sigara 15 tl harcanan ve insan sağlığına çok zarar veren şeyden başka birşey değil ve bunu 13 yaşında içen biri saçma değilmi ama bazıları bu yüzden bu yaş aralığına çok yük yüklüyo ancak doğru olanı hepsini aynı kefeye koymamak.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,389
Ahiret gününde Yahudi,Hıristiyanlık ve İslam inancına göre mezardaki ruhumuz için ölü bedenimiz yeniden diriltilecek ve çekilen hesabın sonucuna göre cennet ve cehenneme gidecek.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Acı yada ızdırap için illa böyle olması gerekmez ki. Düşün en sevdiğin bir insan bir ölüm kalım mücadelesi vereceği bir ameliyata giriyor yaşayacağın durum nedir? Yada sonsuz gibi gelecek bir kabus görüyorsun. Bazı durumlar olur bir an önce bitse de kurtulsam diye... İslam'da yaşanabilenecek iyi yada kötü şeyler insanlar anlayabilsin diye benzetmelerle anlatılır. Yoksa Cennet ful hatunların bulunduğu bir mesire piknik alanı değil...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Acı yada ızdırap için illa böyle olması gerekmez ki. Düşün en sevdiğin bir insan bir ölüm kalım mücadelesi vereceği bir ameliyata giriyor yaşayacağın durum nedir? Yada sonsuz gibi gelecek bir kabus görüyorsun. Bazı durumlar olur bir an önce bitse de kurtulsam diye... İslam'da yaşanabilenecek iyi yada kötü şeyler insanlar anlayabilsin diye benzetmelerle anlatılır. Yoksa Cennet ful hatunların bulunduğu bir mesire piknik alanı değil...
Vücut gidince bilinçte gidiyor. Yani öğrendiğin anladığın tüm şeyleri bir anda kaybediyorsun.
Büyük bir boşluk yani, hiç doğmamış gibi yeniden başa dönüyor bence insan.

Reaksiyon puanı
191
Sorunun anlamı nedir? Vücut vardır veya yoktur. Sonuç olarak, cehennem hiçbir aklı başında insanoğlunun sırf hava yapmak uğruna gitmeyi göze alabileceği bir yer değil.

Son mesajlar