Çok Güncelleme Yapmak Telefonlar için İyimidir Kötümüdür?

Bu konuyu okuyanlar

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Benim görüşüm çok güncelleme almak telefonu yorduğu kanaatindeyim çok güncelleme almak yerine sağlam optimizsyonu iyi yapılmış 3 güncelleme verseler yeterli olur. Android standart 2 sene güncelleme veriyor ios 5-6 sene cihazlarına gncellme veriyor burda kim kazanıyor çok güncelleme almak mı yoksa öz opyimizasyonu iyi günceleme almak mı?

Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? cok gncelleme almak cihazlara yarar mı? zarar mı?

Son düzenleme:

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Androidlerde güvenlik güncellemeleri durmaz. Büyük güncellemeler ise genelde daha iyi ve yeni özellikler getirdiği için yapılır. Aynı durum ios için geçerli değildir. Yenilikten yoksun sadece telefonu yavaşlatıp yeni telefona yönlendirme amaçlıdır.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Androidlerde güvenlik güncellemeleri durmaz. Büyük güncellemeler ise genelde daha iyi ve yeni özellikler getirdiği için yapılır. Aynı durum ios için geçerli değildir. Yenilikten yoksun sadece telefonu yavaşlatıp yeni telefona yönlendirme amaçlıdır.
Aynen kardeşim ANDROİD ileri :D

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Benim görüşüm çok güncelleme almak telefonu yorduğu kanaatindeyim çok güncelleme almak yerine sağlam optimizsyonu iyi yapılmış 3 güncelleme verseler yeterli olur. Android standart 2 sene güncelleme veriyor ios 5-6 sene cihazlarına gncellme veriyor burda kim kazanıyor çok güncelleme almak mı yoksa öz günceleme almak mı?

Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? cok gncelleme almak cihazlara yarar mı? zarar mı?
Güncellemenin amacı cihazlardaki yazılımsal hataların önüne geçmek, bir takım yenilikler sunmak ve bir noktadan sonra cihazları bozup tüketiciye yeni cihaz aldırmak.Bu forumda güncellemelerle cihazların ömrünün uzun olacağına inananlar var.Bu bakış açısı kesinlikle yanlış.Cihazda sorun yoksa güncelleme yapmamak en doğrusu.İyi forumlar.

Reaksiyon puanı
1,056
Aslında güncelleme iyidir mesela o vakit bir virüs çıktı ve tüm telefonlara sızdı (android ve ios ayrı ama) güncelleme ile giderilebilirse bu iyidir ama yinede tüm güncellemeleri yapmakda kötü değildir

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Planlı eskitme android tarafındada var.Tek Apple değil hepsi yapıyor.Samsungun android 9 la S9 ları bozduğunu dün gibi hatırlıyorum.Apple güncelleme ile artık cihazları yavaşlatmıyor.Batarya performansını düşürüyor.Yanlış düşünüyorsun.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Güncellemenin amacı cihazlardaki yazılımsal hataların önüne geçmek, bir takım yenilikler sunmak ve bir noktadan sonra cihazları bozup tüketiciye yeni cihaz aldırmak.Bu forumda güncellemelerle cihazların ömrünün uzun olacağına inananlar var.Bu bakış açısı kesinlikle yanlış.Cihazda sorun yoksa güncelleme yapmamak en doğrusu.İyi forumlar.
Katılıyorum sana az önce bi konuda anlatamaya calıstım ama anlamadılar

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Aslında güncelleme iyidir mesela o vakit bir virüs çıktı ve tüm telefonlara sızdı (android ve ios ayrı ama) güncelleme ile giderilebilirse bu iyidir ama yinede tüm güncellemeleri yapmakda kötü değildir
Yıllardır android cihaz kullanıyorum.Virüs denilen olayla bir kere karşılaşmadım.Apk olayına girmediğin sürece hiç bir şey olmaz.Güncellemeler güvenlik açısından önemliymişte ben buna inanmıyorum.Bütün olay İnsanları algı yaparak güncellemeye sürükleyip, cihazları bozup yeni cihaz aldırmak.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Planlı eskitme android tarafındada var.Tek Apple değil hepsi yapıyor.Samsungun android 9 la S9 ları bozduğunu dün gibi hatırlıyorum.Apple güncelleme ile artık cihazları yavaşlatmıyor.Batarya performansını düşürüyor.Yanlış düşünüyorsun.
Senin bu açıklamanı appleda yaptı biz batarya için yapıyoruz diye. Tabii kimse inanmıyor. Zaten ceza yemişti o zaman. Apple'a illa inanmak isteyenler müstesna.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Senin bu açıklamanı appleda yaptı biz batarya için yapıyoruz diye. Tabii kimse inanmıyor. Zaten ceza yemişti o zaman. Apple'a illa inanmak isteyenler müstesna.
Apple bir dönem cihazları yavaşlattı.Zamanında 4s kullandım.İkinci el aldığım cihaz kutudan ios 7 ile çıktı ve sorunsuzdu.Güncellemelerden sonra cihaz pert oldu.Dün gibi hatırlıyorum.Geçen sene cihazları yavaşlattıklarını itiraf ettikten sonra davalar açıldı.Apple hem maddi hemde manevi olarak yıprandı.Bundan sonra cihazların performansını düşürmeyeceklerini söylediler.Bugün 5 yaşındaki 6s performanslı çalışıyor.Annemin İphone 8 i 3 yaşında olmasına rağmen yağ gibi akıyor.Planlı eskitme sadece performansın düşmesi değildir.Batarya performansının düşmesi, kameranın ilk çıktığındaki dönemdeki Fotoğraf kalitesini sunmaması,şebeke kopması,wifide kopmalar bunların hepsi planlı eskitmedir ve hepsini Apple,Samsung dahil bütün firmalar yapıyor.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Abartıya kaçmadığı sürece problem yok. Mesela yakın bir arkadaşımda 5s var o kadar çok güncelleme almış ki cihaz artık sadece donma ve kasmadan ibaret.
Tabii burada güncellemenin amacı da çok önemli. Apple dahil birçok firma bazı güncellemeler ile cihazları yavaşlatıyor maalesef.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Planlı eskitmeye karşı telefona rom mu yüklemek gerekir?