Ahmet Hakan: "Dolar yükselince telaşlanıyorum...." Berat Albayrak: "Dolarla mı maaş alıyorsunuz?..."

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
+ "Aldığın akaryakıt, doğalgaz" ile başlayan kelimelerinin tamamı sözleşmelere dayalıdır. Sözleşme süresi boyunca önceden belirlenmiş kur ile alınır.
+ "Her türlü teknolojik cihaz" ile başlayan kelimelerin için ise hayrola ? Her yeni giren teknolojik cihazı milletçe satın mı alıyoruz ? Ooo bugün yeni tv girdi hemen eldekini satalım onu alalım, yarın dün aldığımızı satalım yarın çıkacağı alalım mı diyoruz ? Şaka yapmayalım, ciddi olalım.
+ Sanayici olarak araç gereçlerimiz evet dolar ve euro usulü ama anlaştığın günden itibaren, anlaştığın fiyattan anlıyorsun. Sanayicisen uyanık olacaksın uzun vadeli düşüneceksin. Elbet dolar veya euroda büyük zıplamalar yaşanırsa tekrar bir fark çıkabilir ama sanayiciler de ürettiği her şeyi yine dolar ve euro kurunda geri satıyor onu da unutma :)

Bu genç bakan arkadaşımızın dediklerine katılıyorum şahsen. Ermenistanda bir proje, bir devleti darbeciden korumaya çalış, Irakta askeri organizasyon yürüt, Suriyede yürüt. Geçmişe dönüp baktığınızda son dönemde çok ağır yükler olduğu halde bence şuan devletin durumu gayet iyi.
Yinede bakanımıza tamamen katılamıyorum. Dünya pandemi zart zur çalkalanıyor olsa da Türkiye bunca yıl iktidarlığında daha da ilerleyebilirdi.
Elbette her çıkanı almak zorunda değiliz ama ihtiyaç olduğunda da sırf fiyatı için özelliklerden feragat ediyoruz.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Hocam para tutmayı araba modeli yükselterek yapan bir toplumda yaşıyoruz. Her ay bir çeyrek yapıp kenarıya koyan aile bireylerimiz var çünkü harcıyoruz. Evet sıkıntılar yaşıyor olabiliriz ama açlıktan ölmüyoruz... Tüm mahallenin bir evde toplaşıp tv izlediği bir dönemden, cebinde 15binliralık telefon/bilgisayar taşıyan bir dönemdeyiz. Borçla harçlada olsa herkes birşey yapıyor. Devletin suçu yok diyemem kesinlikle ama ürettiğimiz hiçbirşey de yok. Gençliğin tamamı yeni trend kahvecilerde. Herkesin aklı kahveci kafe açmakta.

Ben x fabrikada çalışırken tek bir kuru maaşa. Arkadaşım hem ekstra yazılım yapıyordu, hemde araba alsat. Koşturan her türlü ekmeğini yer, yiyecektir de.

Aylardır trump'ın çine yaptıklarını gerçekten görmüyor bilmiyor olabilir misiniz diye düşünüyorum ? Çoğu fabrikasını kendi topraklarına çekti veya lokasyon değiştirdi. Sizce aldığınız iphonelar, arabalar bu üretim kaybının, yeni tesisin bedelini size ödettirmeyecekler mi ? Sizin devletinizde bir gazeteci öldürüldü hiç imajınız sarsılmayacak mı ? Garip bir dini kuruluş garip bir iş yaptı, her gün sınırın 4 yanından operasyonlar yapılıyor. Kullanılan askerlerin maaşları, atılan mühimmatların demirini çeliğini işlenmesini geçtim arge masrafını hiç mi bilmiyorsunuz ? Dünya sallanıyor herkes satış tutundurma peşinde siz gerçekten oturup sadece devlete mi sallayacaksınız ? Hayır gerçekten taraflılığınız bu kadar mı kör edebiliyor gözlerinizi ? Yoksa abileriniz ablalarınızdan hıdıhıdıhıdı diye duyduğunuz şeyleri 20 yaşında buraya dökenlerden misiniz ?

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Hocam para tutmayı araba modeli yükselterek yapan bir toplumda yaşıyoruz. Her ay bir çeyrek yapıp kenarıya koyan aile bireylerimiz var çünkü harcıyoruz. Evet sıkıntılar yaşıyor olabiliriz ama açlıktan ölmüyoruz... Tüm mahallenin bir evde toplaşıp tv izlediği bir dönemden, cebinde 15binliralık telefon/bilgisayar taşıyan bir dönemdeyiz. Borçla harçlada olsa herkes birşey yapıyor. Devletin suçu yok diyemem kesinlikle ama ürettiğimiz hiçbirşey de yok. Gençliğin tamamı yeni trend kahvecilerde. Herkesin aklı kahveci kafe açmakta.

Ben x fabrikada çalışırken tek bir kuru maaşa. Arkadaşım hem ekstra yazılım yapıyordu, hemde araba alsat. Koşturan her türlü ekmeğini yer, yiyecektir de.

Aylardır trump'ın çine yaptıklarını gerçekten görmüyor bilmiyor olabilir misiniz diye düşünüyorum ? Çoğu fabrikasını kendi topraklarına çekti veya lokasyon değiştirdi. Sizce aldığınız iphonelar, arabalar bu üretim kaybının, yeni tesisin bedelini size ödettirmeyecekler mi ? Sizin devletinizde bir gazeteci öldürüldü hiç imajınız sarsılmayacak mı ? Garip bir dini kuruluş garip bir iş yaptı, her gün sınırın 4 yanından operasyonlar yapılıyor. Kullanılan askerlerin maaşları, atılan mühimmatların demirini çeliğini işlenmesini geçtim arge masrafını hiç mi bilmiyorsunuz ? Dünya sallanıyor herkes satış tutundurma peşinde siz gerçekten oturup sadece devlete mi sallayacaksınız ? Hayır gerçekten taraflılığınız bu kadar mı kör edebiliyor gözlerinizi ? Yoksa abileriniz ablalarınızdan hıdıhıdıhıdı diye duyduğunuz şeyleri 20 yaşında buraya dökenlerden misiniz ?
Allahtan askeri olarak güçlendik ve yerlileştik yoksa biryandan yuanistan ermenistan pkk esed daeş libya kıbrıs fetö çok kötü olurduk ya düşünemiyorum bile

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Allahtan askeri olarak güçlendik ve yerlileştik yoksa biryandan yuanistan ermenistan pkk esed daeş libya kıbrıs fetö çok kötü olurduk ya düşünemiyorum bile
Silah olarak iyileşsen ne fark eder ? İnsanlar taraf olacağım derken birbirine düşman oluyor. Türklüğümüzü, kültürümüzü yitiriyoruz. Hergün eksiliyoruz tek yaptığımızsa durmadan yapıcı olmayan yıkıcı eleştiriler.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Silah olarak iyileşsen ne fark eder ? İnsanlar taraf olacağım derken birbirine düşman oluyor. Türklüğümüzü, kültürümüzü yitiriyoruz. Hergün eksiliyoruz tek yaptığımızsa durmadan yapıcı olmayan yıkıcı eleştiriler.
Eskiden pkk dogudaki köyleri basıp rahatça katliamlar yapıp yüzlerce insanı öldürüyordu ülkemizde cirit atıyorlardı dısardan silah aldığımız için hep tehdit ediliyorduk oraya girme şu operasyonu yapma fln şuan ülkemizi koruyabiliyorsak askeri alanda yerlileşmemize bağlı.Muhalefet basit muhalefet mantığından çıkarsa iktidar muhalefete cevap verip ortamı kızıstırmasa medyayıda devlet altına alıp algı opersyonun önüne geçilse iş kolayda gelde anlat bu insanlara.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Doğru bizim ülkeye petrol ve türevlerini biz Türk Lirası ile ithal ediyoruz değil mi? Allah sonumuzu hayır eylesin, az öngörüsü olan herşeyi çok rahatlıkla anlıyor.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Ekonomist Özgür Demirtaş neden dolarla işimiz olduğunu açıkladı:

1-İhracat yapmak için dışarıdan aldığımız ara malların tümü dolarla
2-Elektrik dolarla
3-Doğalgaz dolarla
4-Yediğimiz gıdaların tohumu dolarla
5-Gübre dolarla
6-Bir Gömlek Türkiye'de dikilse bile aldığımız pamuk dolarla,dokuma makinesi dolarla
7-Yeterli et yok. Dışarıdan aldığımız kesimlik hayvan dolarla
8-Elektronik aletlerin çoğu dolarla
9-Çocuk kıyafetlerinin çoğu dolarla
10-Telefon dolarla
11-Türkiyede üretilse bile TV ünitelerindeki LCD paneller dolarla
12- Bilgisayar dolarla
13-Kimyevi maddelerin bir kısmı dolarla
14-Kağıdın ham maddesi bile dolarla
15-Sağlık ekipmanları dolarla
16-Yabancı ilaçlar dolarla
17-Motor dolarla
18-Türkiyenin uydusunu fırlatması bile dolarla
19-Aşı Dolarla

Dolarla maaş almıyoruz ama hayatımızın çoğu yerinde dolarla yaşıyoruz.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
+ "Her türlü teknolojik cihaz" ile başlayan kelimelerin için ise hayrola ? Her yeni giren teknolojik cihazı milletçe satın mı alıyoruz ? Ooo bugün yeni tv girdi hemen eldekini satalım onu alalım, yarın dün aldığımızı satalım yarın çıkacağı alalım mı diyoruz ? Şaka yapmayalım, ciddi olalım.
Burada ciddiyseniz sıkıntı çok büyük

M

Murat Burç

SDN Okuru
TL kazanıyoruz dolar harcıyoruz. Dolarla ilginiz mi var diyor.

İn o zaman bu halkın vergileri ile aldığın mercedesten. Bin sen de benim gibi torosa, tofaşa, kartala.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Tamamen değil bu saydıkların ama büyük çogunlukla dışardan aldığımızdır bizim köyün oralar ful günes enerjisi dolu dağlardada rüzgar gülleri dolu .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Deme öyle mercedes Tofaşın yanınsan geçemez Tofaş adamdır.
*Kazada ortadan ikiye ayrılan Tofaş :D

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Burada ciddiyseniz sıkıntı çok büyük
Kapsamını açarsan kapsamı açılmış cevap alabilirsin. Onca uzun uzadıya yazıya karşılık bu kadar manasız kısa bir cevapla alabileceğin birşey yok.

Yinede tekrarlayayım. Dolardan şikayet edersen millileşirsin çin gibi. Sadece tüketime dayalı ekonomi olmadı, olmayacakta. Biraz üretmen de lazım.

Son mesajlar