Sizce İslamda akraba evliliği (kuzen) neden yasaklanmadı?

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Akraba evliliğinin sonuçlarını ve toplumun genlerini nasıl körelttiği, gen havuzuna zararlar verdiğini biliyoruz. Bu konudan türkiye ile beraber yahudiler, diğer islam ülkeleri ve asya toplumlarının bir kısmı muzdarip.

Sizce Allahın, akraba evliliklerinin zararları ortada olmasına rağmen bunu yasaklamamasının ve izin vermesinin nedeni nedir?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Güzel soru. Cevabı beni daha çok güldürdü.

"Hem baba, hem anne aynı hastalığı taşımaktadır. Bunların bileşkesinden olan çocukta hastalık riski artar. Ama ailede herhangi bir hastalık yoksa akraba evliliğinde bir sakınca yoktur."

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

"Hem baba, hem anne aynı hastalığı taşımaktadır. Bunların bileşkesinden olan çocukta hastalık riski artar. Ama ailede herhangi bir hastalık yoksa akraba evliliğinde bir sakınca yoktur."

Bu cevabı görmemiştim benide güldürdü. :D

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370

Kısmen doğru. Yani akraba evliliğinden olan çocuklar belli başlı hastalıklara sahip olurlar.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Kısmen doğru. Yani akraba evliliğinden olan çocuklar belli başlı hastalıklara sahip olurlar.

Doğru değil. Nesiller boyu hastalık gözükmemiş bir soyda akraba evliliği olsun olmasın genetik hastalıklar bir anda ortaya çıkabilir. Akraba evliliği bu bir anda ortaya çıkma ihtimalini ciddi oranlarda arttırıyor.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bunun cevabını Allah bilir.

Hadi yasaklanan bir şeye niye yasak diye yorum yapılır belki. Ama yasaklanmayan bir şeye niye yasaklanmadı diye yorum yapmaya gerek görmüyorum.

Yasaklanmamış bir durum doğru bulunmadığından neden yasaklanmadı diye sorgulanabilir. Zira akraba evliliklerinin olmaması çok daha sağlıklı bir durum ve günümüzde devletler bunun önüne geçmek için çalışıyorlar.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Yasaklanmamış bir durum doğru bulunmadığından neden yasaklanmadı diye sorgulanabilir. Zira akraba evliliklerinin olmaması çok daha sağlıklı bir durum ve günümüzde devletler bunun önüne geçmek için çalışıyorlar.
Valla güldürdünüz beni. Devletler eşcinsel evliliğin önünü açmak üzere. Sizce akraba evliliğini kısıtlamak gibi bir şey mümkün olabilir mi?

Bu riski biliyorsa evlenmesin. Akraba ile evlenmek mecbur değil ki.

Forumun TDK'si

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
370
Doğru değil. Nesiller boyu hastalık gözükmemiş bir soyda akraba evliliği olsun olmasın genetik hastalıklar bir anda ortaya çıkabilir. Akraba evliliği bu bir anda ortaya çıkma ihtimalini ciddi oranlarda arttırıyor.
Onu demiyorum akraba evliliğinde hastalık olur diyorum.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Valla güldürdünüz beni. Devletler eşcinsel evliliğin önünü açmak üzere. Sizce akraba evliliğini kısıtlamak gibi bir şey mümkün olabilir mi?

Bu riski biliyorsa evlenmesin. Akraba ile evlenmek mecbur değil ki.

Tabi mecbur değil. Konu zaten İslamdaki kuralı ile ilgili. Dini olarakta önü açık olduğu için kültürün parçası haline gelmiş özellikle geçmişte çok yaygın. Benimde annem ve babam kuzen. :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Onu demiyorum akraba evliliğinde hastalık olur diyorum.
Anladım.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bu arada neredeyse 3. derece akrabalara kadar evlenmek haramdır. Hiç yasak yok diye bir durum yok yani.

Kuzen evlilikleri kaçıncı derece oluyor? Bu araştırmalar yaygın olduğu için kuzen evliliklerine hitaben yapılıyor. Kuzenden daha yakını zaten zor görülüyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Müslümanlıkta zaten alt soy ve üst soyla evlenemezsin. Süt annenle Süt kardeşinle evlenemezsin. Üvey annen veya onların kızları ile evlenemezsin...

Kuzenler arası evlenme meşru. ( Oda enişteden kan karışıyor diyedir heralde. )

Tabi bu yeni dönemde kendi Amcasının kızı Teyzesinin kızı ile evlenenler çok değişik geliyor bana.

Ayrıca şöyle bir yazı gördüm. Kuzenle evlenmekte Tenzihen mekruh muş. ( Tam yasak değil ama olmasa iyi olur gibisinden. )

1594214104427.png

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Müslümanlıkta zaten alt soy ve üst soyla evlenemezsin. Süt annenle Süt kardeşinle evlenemezsin. Üvey annen veya onların kızları ile evlenemezsin...

Tabi bu yeni dönemde kendi Amcasının kızı Teyzesinin kızı ile evlenenler çok değişik geliyor bana.

Ayrıca şöyle bir yazı gördüm. Kuzenle evlenmekte Tenzihen mekruh muş. ( Tam yasak değil ama olmasa iyi olur gibisinden. )

Ekli dosyayı görüntüle 107740

Kuran açıkça izin verdiğinden hadislerin bir hükmü olur mu? Hadis kaynağı ne caba ilk kez okudum.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419

Ekli dosyayı görüntüle 107740
Ben de tam ilk insan ve peygamber Hz. Adem ve Hz.Havva validemizin çocuklarının evliliğini yazacaktım. Siz yazmışsınız onu.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Amca, hala, dayı, teyze 3. derece akraba olduğuna göre kuzen de 4. derece akraba falan oluyor sanırım.

Kuzen evliliklerinde durum bu kadar önemliylen zaten daha yakın akrabalık evliliklerinde gen falan kalmazdı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İslâm'ın kiminle evlenilip kiminle evlenilmeyeceği konusundaki kriterleri bellidir. Bunun dışında kalan hala, amca, teyze ve dayı çocuklarının evliliği yasaklanmamıştır. Fakat yasaklanmamış olması ille de evlenin manası taşımaz. Mesela bizim Trakya bölgesinde bu tür bir evlilik görülmez, hatta çok ayıplanır. Keza bana göre doğru olan da budur.

Ama soyunda, genlerinde hastalık bulunmayan akrabalar çeşitli nedenlerle ille de evlenmek istiyorsa Allah buna mani olmaz. Burada şu mantık vardır, Allah zararı mutlak kesin olmayan hususları kişilerin kendi akıl ve iradelerine bırakmıştır.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
İslâm'ın kiminle evlenilip kiminle evlenilmeyeceği konusundaki kriterleri bellidir. Bunun dışında kalan hala, amca, teyze ve dayı çocuklarının evliliği yasaklanmamıştır. Fakat yasaklanmamış olması ille de evlenin manası taşımaz. Mesela bizim Trakya bölgesinde bu tür bir evlilik görülmez, hatta çok ayıplanır. Keza bana göre doğru olan da budur.

Ama soyunda, genlerinde hastalık bulunmayan akrabalar çeşitli nedenlerle ille de evlenmek istiyorsa Allah buna mani olmaz. Burada şu mantık vardır, Allah zararı mutlak kesin olmayan hususları kişilerin kendi akıl ve iradelerine bırakmıştır.

Birde toplum, genetik mühendsiliği açısından bakarsak zararı mutlak kesin olan bir konudur. Çok ilginç bir konu olarak buluyorum bunu.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Kuranda serbest demek Allah izin verir demek. Peygamber doğru bulmuyor Allah izin veriyor oluyor yani. :)

Birde toplum, genetik mühendsiliği açısından bakarsak zararı mutlak kesin olan bir konudur.
Beğenmediysen beğendiğin bir dine geçersin. Ya da ateist olursun. Olur biter.
Allah'a veya Rasulüne hesap sorar gibi savunmana gerek yok.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Birde toplum, genetik mühendsiliği açısından bakarsak zararı mutlak kesin olan bir konudur.

Ben mutlak zararlı ifadesini bilerek kullandım. Zararlı olduğunu iddia edebiliriz, düşünebiliriz, lakin mutlak zararlı demek çok ayrı bir şeydir. Bu çok genel bir ifadedir. Halbuki bu tür evliliği yapıp da çocukları gayet sağlıklı dünyaya gelen ve yetişen dünya yüzünde binlerce insan vardır. Bu hükmü hiçbir şekilde insanlığın tamamı için teşmil etmeniz mümkün değil.

Mesela benim amcam kızı dayısının oğluyla evlidir. İki evladı dünyaya geldi, ikisi de fevkalade sağlıklı. Biri MEB'de bürokrat olarak çalışıyor, kızı ise öğretmendir. Sakın yanlış anlamayın, ben akraba evliliğini tasvip etmediğimi yukarıda belirttim zaten, savunmuyorum. Fakat ille de herkes bundan zarar görür diye bir mantığı da makul bulmuyorum.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ben mutlak zararlı ifadesini bilerek kullandım. Zararlı olduğunu iddia edebiliriz, düşünebiliriz, lakin mutlak zararlı demek çok ayrı bir şeydir. Bu çok genel bir ifadedir. Halbuki bu tür evliliği yapıp da çocukları gayet sağlıklı dünyaya gelen ve yetişen dünya yüzünde binlerce insan vardır. Bu hükmü hiçbir şekilde insanlığın tamamı için teşmil etmeniz mümkün değil.

Mesela benim amcam kızı dayısının oğluyla evlidir. İki evladı dünyaya geldi, ikisi de fevkalade sağlıklı. Biri MEB'de bürokrat olarak çalışıyor, kızı ise öğretmendir. Sakın yanlış anlamayın, ben akraba evliliğini tasvip etmediğimi yukarıda belirttim zaten, savunmuyorum. Fakat ille de herkes bundan zarar görür diye mantığı da makul bulmuyorum.

Tabi haklısınız fakat genetik olarak toplum genelinde bakarsak soyda bir hastalık yoksa bile hastalığın çıkma ihtimali ciddi oranda artar. Zaten istatiksel olarak bunun etkileri görülüyor. Sadece şahısları değil toplumu ve insan geleceğini etkileyen bir konu.

Beğenmediysen beğendiğin bir dine geçersin. Ya da ateist olursun. Olur biter.
Allah'a veya Rasulüne hesap sorar gibi savunmana gerek yok.

Rahatsız olduysanız burada bulunmayabilirsiniz zira bunların tartışılmasında bir engel yok. Konu dışında yazmamanızı rica ederim.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Rahatsız olduysanız burada bulunmayabilirsiniz zira bunların tartışılmasında bir engel yok. Konu dışında yazmamanızı rica ederim.
Boş yere vaktimizi alma inanmayacaksan. Senin demenle din değiştirecek değiliz veya Allah yanlış yapmış diyecek halimiz yok.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Sizce islamda akraba evliliği neden yasaklanmadı başka fikri olan var mı?

Ravenn

Asistan
Reaksiyon puanı
159
Birde toplum, genetik mühendsiliği açısından bakarsak zararı mutlak kesin olan bir konudur. Çok ilginç bir konu olarak buluyorum bunu.
Ben şöyle düşündüm ilk insan Hz adem onun çocukları oldu o çocuklarında çocukları olmasaydı insanlık olmazdı yani akraba evliliği ile insanlık büyüdüğü için yasaklamamıltır Allah bence

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ben şöyle düşündüm ilk insan Hz adem onun çocukları oldu o çocuklarında çocukları olmasaydı insanlık olmazdı yani akraba evliliği ile insanlık büyüdüğü için yasaklamamıltır Allah bence

Tabi kardeş evlilikleriyle insanlığın üremesi başka bir konu. O zaman haram değilken şuan haram. Kuzen evliliği ile bağdaçtırılması belki bir nebze din içerisinde mantık getirir.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
özgür irade verdiği için yanlışı doğruyu kendi bulsun diye olabilir Yüce Allah (C.C.) hata yapmaz hata insanlara özgü...

Sizin mantığınızda ama şöyle oluyor. Şimdi Allah kuzen evliliği yanlış, haram dememiştir. Haram olanlar belirlenmiş geri kalan akrabalar helal olmuştur. Size göre kuzen evliliği yanlış ve özgür irade ile yanlış olduğu bulunması gerekiyorsa Allah neden helal olarak kural koymuştur?

Son mesajlar